Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο,τι λες φλασαρες καποια ρομ καποιου developer απο τους xda.μηπως η ρομ αυτη δεν υποστηριζει αυτη την επιλογη;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι από μένα...! Κάτοχος εδώ και 2 μέρες της ICS 4.0.4 από τους xda-developers(http://forum.xda-developers.com/index.php) κ μάλιστα root! Πιστεύω μέχρι στιγμής ότι η ICS έχει βελτιώσει σημαντικά την διάρκεια της μπαταρίας του XPERIA P, το σήμα του δικτύου και το ηχείο το οποίο δεν μπουκώνει όπως πριν. Θα φανεί στην πορεία βέβαια και ειδικά με την χρήση του τηλεφώνου... Μια απορία έχω όμως, έχω κάρτα sim 2 in 1 Cosmote, και στο παλιό τηλέφωνο(XPERIA ARC) όπως και στο XPERIA P με την προηγούμενη έκδοση Android 2.3.7 δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην ενεργοποίηση της κύριας γραμμής με προωθημένη τη δεύτερη και το αντίστροφο. Παρατήρησα όμως ότι μόλις πέρασα στο XPERIA P την ICS 4.0.4 κάνει κάποια κολπάκια η sim όπως όταν ενεργοποιώ την κύρια γραμμή που θέλω με προωθημένη τη δεύτερη, δεν δέχομαι τηλέφωνα γενικά γιατί κάπου μπλοκάρει η προώθηση, ενώ μπορώ να πάρω τηλέφωνα και να στείλω μηνύματα όπως κ να δεχτώ...! Δηλαδή με λίγα λόγια δεν δέχομαι κλήσεις μόνο γενικά...! Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote και μου είπανε ότι κάπου πιθανό θα μπλοκάρει η sim όταν αλλάζω γραμμή με προωθημένη την δεύτερη...! Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια απάντηση αν γνωρίζει...? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!

 

φιλε γεια σου δοκιμασε οταν κανεις την αλλαγη μετα να πας στις κλησεις και να πληκτρολογισεις ##002# και πατα το κουμπι της κλησης.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ γω τι πρεπει να κανω (αν υπαρχει καποια αναβαθμιση) οταν γραφω μνμ στα ελληνικα μετα απο 9-10 λεξεις με απει σε δευτερο μνμ..τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ γω τι πρεπει να κανω (αν υπαρχει καποια αναβαθμιση) οταν γραφω μνμ στα ελληνικα μετα απο 9-10 λεξεις με απει σε δευτερο μνμ..τι να κανω?

 

Το κινητο σου ειναι παραεισαγωγης; Απο ποιο καταστημα το πηρες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο σου ειναι παραεισαγωγης; Απο ποιο καταστημα το πηρες;

 

Tο πηρα κουτα απο ενα παλικαρι που το χε απο επιδοτηση Vodafone ελεγε...αλλα το χαρτι-παραστατικο ειναι απο μαγαζι

στη Λενορμαν κ οχι Vodafone

Edited by toniko
Link to comment
Share on other sites

Tο πηρα κουτα απο ενα παλικαρι που το χε απο επιδοτηση Vodafone ελεγε...αλλα το χαρτι-παραστατικο ειναι απο μαγαζι

στη Λενορμαν κ οχι Vodafone

 

χμμ παραεισαγωγη μυριζομαι..Δοκιμασε για αρχη στις ρυθμισεις μηνυματων να επιλεξεις την επιλογη εξοικονομηση κοστους.Αλλιως κατεβαζεις το handcent sms και λυνεις το θεμα σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χμμ παραεισαγωγη μυριζομαι..Δοκιμασε για αρχη στις ρυθμισεις μηνυματων να επιλεξεις την επιλογη εξοικονομηση κοστους.Αλλιως κατεβαζεις το handcent sms και λυνεις το θεμα σου

 

Εξοικονομηση κοστους δεν εχει στις ρυθμισεις μνματων... το handcent το κατεβαζω απ το κινητο μου να υποθεσω,ε? κ μετα το κανω εγκατασταση κ τελος?

Link to comment
Share on other sites

Εξοικονομηση κοστους δεν εχει στις ρυθμισεις μνματων... το handcent το κατεβαζω απ το κινητο μου να υποθεσω,ε? κ μετα το κανω εγκατασταση κ τελος?

 

Τοτε σιγουρα δεν ειναι απο τη βονταφον.Εκτος και αν αρχισαν και αυτοι τα περιεργα του Πλαισιου με κινητα φερμενα απεξω.:confused:

 

Ναι, αν εχεις gmail κατεβαζεις απο το Google play την εφαρμογη Handcent sms και την ελληνικη γλωσσα.(ψαξτο σαν Handcent greek ή καπως ετσι) και μετα πας μεσα στις ρυθμισεις - ρυθμισεις αποστολης - υποστηριξη τοποθεσιας ελληνικα.Και ως εκ θαυματος εχεις 160 χαρακτηρες.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τοτε σιγουρα δεν ειναι απο τη βονταφον.Εκτος και αν αρχισαν και αυτοι τα περιεργα του Πλαισιου με κινητα φερμενα απεξω.:confused:

 

Ναι, αν εχεις gmail κατεβαζεις απο το Google play την εφαρμογη Handcent sms και την ελληνικη γλωσσα.(ψαξτο σαν Handcent greek ή καπως ετσι) και μετα πας μεσα στις ρυθμισεις - ρυθμισεις αποστολης - υποστηριξη τοποθεσιας ελληνικα.Και ως εκ θαυματος εχεις 160 χαρακτηρες.:)

 

Ενταξει το κατεβασα...κ ολα μια χαρα....Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!!!!

Edited by toniko
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το κατεβασα...κ ολα μια χαρα....Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!!!!

 

Να ευχαριστεις την google που δημιουργησε αυτο το κομψοτεχνημα..(android) οπου ολα μοιαζουν απλα..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο,τι λες φλασαρες καποια ρομ καποιου developer απο τους xda.μηπως η ρομ αυτη δεν υποστηριζει αυτη την επιλογη;

 

Φίλε μου πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό γιατί η Rom που φλάσαρα είναι Ευρωπαϊκή οπότε ενδέχεται να μην είναι συμβατή με αυτήν την επιλογή..! Θα το τσεκάρω σε βάθος... Σε ευχαριστώ... :D

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό γιατί η Rom που φλάσαρα είναι Ευρωπαϊκή οπότε ενδέχεται να μην είναι συμβατή με αυτήν την επιλογή..! Θα το τσεκάρω σε βάθος... Σε ευχαριστώ... :D

 

Στη διαθεση σου.:lol:

Ρωτα τον developer της ρομ στο θεμα ή με PM και λογικα θα σου πουνε/πει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε γεια σου δοκιμασε οταν κανεις την αλλαγη μετα να πας στις κλησεις και να πληκτρολογισεις ##002# και πατα το κουμπι της κλησης.

 

Καλησπέρα φίλε! Το δοκίμασα αυτό που λες και πετυχαίνει, ουσιαστικά ακυρώνει και επαναφέρει την προώθηση κλήσης από την μια γραμμή στην άλλη ( μου το προτείνανε κι από την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote ), αλλά όταν αλλάζω πάλι την 2η γραμμή με προωθημένη την πρώτη πάλι ''κολλάει'' η sim και δεν δέχομαι κλήσεις ούτε στην μία γραμμή αλλά ούτε και στην άλλη...! Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου και την συμβουλή...!

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Στη διαθεση σου.:lol:

Ρωτα τον developer της ρομ στο θεμα ή με PM και λογικα θα σου πουνε/πει

 

Θα ρωτήσω φίλε τον developer, σε ευχαριστώ...!

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Στο xda υπαρχει η ελληνικη ics rom για οποιον ενδιαφερεται:)

 

Δώσε κάποιο link φίλε ή στείλε pm αν είναι εύκολο...! :)

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 φορτίσεις , όσον αφορά την διάρκεια ζωής της μπαταρίας έχω να δηλώσω πως ΝΑΙ έχει αυξηθεί τρελά το Stand by .... ΑΛΛΑ σίγουρα δεν έχει αυξηθεί αντίστοιχα και η αυτονομία χρήσης.

 

Πάντως για καλό και για κακό θα το στείλω στο Service να μου το τσεκάρουν .

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 φορτίσεις , όσον αφορά την διάρκεια ζωής της μπαταρίας έχω να δηλώσω πως ΝΑΙ έχει αυξηθεί τρελά το Stand by .... ΑΛΛΑ σίγουρα δεν έχει αυξηθεί αντίστοιχα και η αυτονομία χρήσης.

 

Πάντως για καλό και για κακό θα το στείλω στο Service να μου το τσεκάρουν .

 

ρε συ θα μας τρελανεις>?

 

πιο πριν δεν εγραφες οτι ειχες 5 ωρες ανοικτη οθονη wifi κλπ κλπ και σου εδωσε δυο μερες????

Link to comment
Share on other sites

ρε συ θα μας τρελανεις>?

 

πιο πριν δεν εγραφες οτι ειχες 5 ωρες ανοικτη οθονη wifi κλπ κλπ και σου εδωσε δυο μερες????

 

1 μέρα και 5 ώρες με 5,5 ώρες οθόνη στην πρώτη φόρτιση ...

 

1 μέρα και 2 ώρες με 4 ώρες και 10 λεπτά οθόνη στην δεύτερη φόρτιση ...

 

Σήμεαρ στην τρίτη φόρτιση είμαι στις 9 ώρες , η μπαταρία είναι στο 60% και η οθόνη είναι στις 2,5 ώρες ...

 

Το θέμα είναι ότι το κινητό ζήτημα να το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 20 λεπτά. Πράγμα που σημαίνει πως ενώ η οθόνη είναι μαύρη , αυτή καταναλώνει ρεύμα ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

1 μέρα και 5 ώρες με 5,5 ώρες οθόνη στην πρώτη φόρτιση ...

 

1 μέρα και 2 ώρες με 4 ώρες και 10 λεπτά οθόνη στην δεύτερη φόρτιση ...

 

Σήμεαρ στην τρίτη φόρτιση είμαι στις 9 ώρες , η μπαταρία είναι στο 60% και η οθόνη είναι στις 2,5 ώρες ...

 

Το θέμα είναι ότι το κινητό ζήτημα να το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 20 λεπτά. Πράγμα που σημαίνει πως ενώ η οθόνη είναι μαύρη , αυτή καταναλώνει ρεύμα ...

 

φιλε dual sun πιστευω οτι οσον αφορα το xperia p ολοι μας θα ειμασταν ευτυχισμενοι εφοσον μας εδινε μια ολοκληρη μερα με απεριοριστο browsing wifi mp3 νορμαλ τηλεφωνα ... κανεις εδω δε νομιζω οτι θελει το κινητο του να δωσει και μια δευτερη μερα.... εαν το ICS,το οποιο δεν το χω ακομη, μας δινει φουλ χρηση απο το πρωι ας πουμε απο τις 8 μεχρι το βραδυ αργα, εκλεισε το θεμα πρεπει να ειμαστε οκ με την συσκευη.... ουτε κατα διανοια να μην περιμενοπυμε να μας καλθπτει κ δευτερη μερα..... το ζητουμενο ηταν να μας δινει η ICS την μια μερα που ζηταμε απεριοριστα τα παντα.....

νομιζω οτι αυτο το κανει ετσι δεν ειναι????

Link to comment
Share on other sites

φιλε dual sun πιστευω οτι οσον αφορα το xperia p ολοι μας θα ειμασταν ευτυχισμενοι εφοσον μας εδινε μια ολοκληρη μερα με απεριοριστο browsing wifi mp3 νορμαλ τηλεφωνα ... κανεις εδω δε νομιζω οτι θελει το κινητο του να δωσει και μια δευτερη μερα.... εαν το ICS,το οποιο δεν το χω ακομη, μας δινει φουλ χρηση απο το πρωι ας πουμε απο τις 8 μεχρι το βραδυ αργα, εκλεισε το θεμα πρεπει να ειμαστε οκ με την συσκευη.... ουτε κατα διανοια να μην περιμενοπυμε να μας καλθπτει κ δευτερη μερα..... το ζητουμενο ηταν να μας δινει η ICS την μια μερα που ζηταμε απεριοριστα τα παντα.....

νομιζω οτι αυτο το κανει ετσι δεν ειναι????

 

Σου γράφω έχω χρησιμοποιήσει το κινητό 20 λεπτά και έχει πέσει 40% σε 9 ώρες ... σου ακούγεται λογικό ? Μου δείχνει ότι η οθόνη χρησιμοποιήθηκε 2,5 ώρες πράγμα που σημαίνει πως υπάρχουν Leaks που τρώνε μπαταρία. Φοράω το ICS

 

Πρώτη φόρτιση με ICS

http://dl.dropbox.com/u/7509939/XperiaP/Screenshot_2012-08-20-11-44-34.png

 

Επίσης όπως βλέπουμε εδω, στον Dreamw έχει βγάλει 2 ημέρες + ....

 

Άρα μετά από κάτι τέτοιο , θεωρώ πως οποιαδήποτε αυτονομία κάτω από 30 ώρες μάλλον έχει να κάνει με προβληματική συσκευή ...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφω έχω χρησιμοποιήσει το κινητό 20 λεπτά και έχει πέσει 40% σε 9 ώρες ... σου ακούγεται λογικό ? Μου δείχνει ότι η οθόνη χρησιμοποιήθηκε 2,5 ώρες πράγμα που σημαίνει πως υπάρχουν Leaks που τρώνε μπαταρία. Φοράω το ICS

 

μαλον δεν καταλαβα καλα... νομιζα οτι ειχες την οθονη ανοικτη τοσες ωρες..... με μπερδεψε το γεγονος οτι την μια γραφεις οτι το standby time εχει αυξηθει τρελα κ απο την αλλη μου λες οτι με σβηστη την οθονη (δλδ standby) σοθ τρωει τρελη μπαταρια....

Link to comment
Share on other sites

μαλον δεν καταλαβα καλα... νομιζα οτι ειχες την οθονη ανοικτη τοσες ωρες..... με μπερδεψε το γεγονος οτι την μια γραφεις οτι το standby time εχει αυξηθει τρελα κ απο την αλλη μου λες οτι με σβηστη την οθονη (δλδ standby) σοθ τρωει τρελη μπαταρια....

 

Στις 2 πρώτες φορτίσεις δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα ... στην 3η φόρτιση άλλαξαν τα πράγματα και προσπαθώ να καταλάβω γιατί ... τι φταίει... Έχω σκεφτεί να κάτσω να χρονομετρήσω πόσο αντέχει με συνεχόμενη ανοιχτή την οθόνη ... ότι τεστ κάνω θα γίνει μέχρι και κυριακή. δευτέρα το πάω στο Service της Arvato

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Στις 2 πρώτες φορτίσεις δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα ... στην 3η φόρτιση άλλαξαν τα πράγματα και προσπαθώ να καταλάβω γιατί ... τι φταίει... Έχω σκεφτεί να κάτσω να χρονομετρήσω πόσο αντέχει με συνεχόμενη ανοιχτή την οθόνη ... ότι τεστ κάνω θα γίνει μέχρι και κυριακή. δευτέρα το πάω στο Service της Arvato

 

ααα οκ στις δυο πρωτες φορτισεις σου δουλεψε οκ και μετα εγινε οτι εγινε..... οκ καταλαβα....

κατι συνεχιζει κ δουλευει τον cpu σου οταν ειναι σε sleep... ακουσα οτι καμια φορα ψαχνει συνεχομενα για να βρει δικτυο gps κ καταναλωνει πολυ μπαταρια ... δεστο μια μηπως ειναι κατι τετοιο......

Link to comment
Share on other sites

Στις 2 πρώτες φορτίσεις δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα ... στην 3η φόρτιση άλλαξαν τα πράγματα και προσπαθώ να καταλάβω γιατί ... τι φταίει... Έχω σκεφτεί να κάτσω να χρονομετρήσω πόσο αντέχει με συνεχόμενη ανοιχτή την οθόνη ... ότι τεστ κάνω θα γίνει μέχρι και κυριακή. δευτέρα το πάω στο Service της Arvato

 

Φίλε dual_sun αν συνέχιζε ετσι θα ήμου ευτυχισμένος σήμερα όμως γ@.....κε χωρίς χρήση wifi 27λεπτα ενεργή οθόνη αλλα 19 ώρες το λειτουργικό σύστημα Android και μπαταρία 0% κοιτάω για κάποια εφαρμογή γιατι ειναι το μόνο που έχω αλλάξει μετα την τελευταία φόρτιση. Θα με τρελάνει!

Screenshot_2012-08-22-17-11-16.png

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...