Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια επιτελους το πηρα σημερα το πρωι σε μπλε χρωμα.τι να πω εχω μεινει αφωνος καταπληκτικο τηλεφωνο.ειναι πολυ γρηγορο κανενα κολλημα,επισης το wifi δεν κολλαει οπως μερικους..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε παρακαλώ πες μου συγκριτικά με το Vivaz κάποια πράγματα. Γιατί ακριβώς αυτήν την αναβάθμιση θέλω να κάνω και εγώ στην γυναίκα μου και με ενδιαφέρει απίστευτα.

1) Ηχος όπως είπες είναι πολύ καλύτερος έτσι?

2) Από σήμα?

3) και τρίτον και πολύ σημαντικό, η κάμερα. Είναι στα ίδια επίπεδα με το Vivaz, καλύτερη ή χειρότερη? Το φλας?

 

Ειναι πολυ καλυτερο...μην ανησυχεις. Ο ηχος πολυ πιο δυνατος, η κεμερα αν και 5 mp δεν με απογοητευσε καθολου...και το φλας πραγματικο φλας, οχι σαν το βοηθητικο φως του βιβαζ, μια χαρα δηλαδη...ειδικα για τα λεφτα του ολα σου φαινονται καλυτερα, γιατι αν τα σκασεις και χοντρα....εχεις και αλλες απαιτησεις!

 

Ξερετε πως σβηνουμε τις ρυθμισεις της βονταφον γαι ιντερνετ κτλπ, ωστε και κατα λαθος να μην μπαινει στι ιντερνετ???

 

να μπαινει μονο με wifi δηλαδη, γιατι εχθες χρεωθηκα χωρις να το καταλαβω.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

WCDMA ειναι για να χεις σημα 3g παροχου (βοηθαει πολυ στο σερφαρισμα μεσω παροχου)

 

GSM σημαινει καλυτερο σημα σε σημεια που το απο πανω δεν πιανει full (ισως και καθολου) αλλα το σερφαρισμα/κατεβασμα και λοιπα απο το κινητο,ξεχνα το.καιει καρβουνο

 

η επιλογη που εχει τικαρισμενη σημαινει οτι προτιμαται το WCDMA και οταν χαθει το σημα γυρναει σε GSM

 

το GSM καταναλωνει λιγοτερη μπαταρια.για ΣΑΡ δεν εχω ιδεα.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση...δηλαδη εγω που μπαινω στο ιντερνετ μονο απο wi-fi ειναι καλυτερα να το γυρισω σε σκετο gsm και θα εχω και καλυτερο σημα και θα καταναλωνω λιγοτερη μπαταρια...

 

ξερεις κανεις τι παιζει με το SAR αναλογως την επιλογη?

 

και κατι αλλο,βρηκε κανεις θηκη, απο αυτες που τραβας το κορδονακι για να βγει, αποκλειστικα για το κινητο μας?μιλαω μονο για μαγαζια οχι μεσω ιντερνετ...σε πολλα μαγαζια μου ειπαν οτι μπαινει ακριβως αυτη του iphone 4,ισχυει? κατι τετοιο http://www.nortonline.gr/nortonline/el/product/010618-0090/vertical_aniline_case_apple_iphone_44s_washed_white.html

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ρωτησα σημερα αλλα τζιφος δεν ηρθε ακομα το εχω παραγγειλει απο την δευτερα με αναβαθμηση . τωρα απο βδομαδα μαλον???:(:(

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , ήθελα να ρωτήσω τι γίνετε με το κινητό αυτό γιατί δεν το δίχνει πλέον στο σιτε της βονταφον??
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ρωτησα σημερα αλλα τζιφος δεν ηρθε ακομα το εχω παραγγειλει απο την δευτερα με αναβαθμηση . τωρα απο βδομαδα μαλον???:(:(

 

εγω απο την προηγουμένη Τετάρτη που το παρήγγειλα, επιτελους μου ειπαν αυριο μετα τις 10 να περασω να το παρω σε σκουρο μπλε :D

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση...δηλαδη εγω που μπαινω στο ιντερνετ μονο απο wi-fi ειναι καλυτερα να το γυρισω σε σκετο gsm και θα εχω και καλυτερο σημα και θα καταναλωνω λιγοτερη μπαταρια...

 

ξερεις κανεις τι παιζει με το SAR αναλογως την επιλογη?

 

και κατι αλλο,βρηκε κανεις θηκη, απο αυτες που τραβας το κορδονακι για να βγει, αποκλειστικα για το κινητο μας?μιλαω μονο για μαγαζια οχι μεσω ιντερνετ...σε πολλα μαγαζια μου ειπαν οτι μπαινει ακριβως αυτη του iphone 4,ισχυει? κατι τετοιο http://www.nortonline.gr/nortonline/el/product/010618-0090/vertical_aniline_case_apple_iphone_44s_washed_white.html

 

Ακριβως αυτο φιλε μου.κρατα το gsm για φουλ σημα και λιγοτερη καταναλωση.

 

sakis88888: για να μην αγχωνεσαι,πηγαινε κλεισε απο τις ρυθμισεις-ασυρματο και δικτυα-δικτυα κιν.τηλεφωνιας-τα δεδομενα ενεργα(untick) και ετσι δεν προκειται να ξαναμπει ιντερνετ απο την βονταφον.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα μολις το παρελαβα σε λευκο και περιμενω αλλη μια συσκευη ας ειναι καλα οι επιδοτησεις!! Η συσκευη για τα λεφτα της τα σπαει και για αναφερονται στην ποιοτητα κατασκευης ειναι παρα πολυ καλη, τωρα ασ μπω και στο ψητο επειδεη δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με android συσκευες το root χρησιμευει απο οτι εχω καταλαβει για να μπορουμε να περασουμε custom roms kernels σπασμενες εφαρμογες? Απο micro sd εχετε να προτεινεται κατι γιατι τα 2gb ειναι πολυ λιγα.
Link to comment
Share on other sites

το root χρησιμευει απο οτι εχω καταλαβει για να μπορουμε να περασουμε custom roms kernels σπασμενες εφαρμογες?

 

Για εφαρμογές εκτός market δεν χρειάζεται root. Πας Ρυθμίσεις->εφαρμογές->Από αγνωστες πηγές και βάζεις ότι θέλεις μετά.

Για custom rom επίσης δεν χρειάζεται root.

 

Με το root κάνεις άλλα πράγματα, πειράγματα, backup restore εφαρμογών κλπ κλπ.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το κινητό έφτασε στα χέρια μου! Συγκεκριμένα έχω το μπλε και αυτήν την στιγμή φορτίζει. Πάντως από το λίγο που το έπιασα στα χέρια μου μπορώ να πω πως το κινητό πετάει. Ούτε lag ούτε τίποτα. Και η κατασκευή αρκετά καλή. Σήμα Wi-fi καλό και το κινητό μικρό για 3.7 ίντσες! Αυτά για την ώρα. Περισσότερα το βράδυ!:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορούμε να φτιάξουμε κανονικά φακέλους για να κατηγοριοποιήσουμε τις φωτογραφίες; Στο aino που έχω αυτή τη στιγμή, έχω πάνω από δέκα φακέλους φωτογραφιών και δεν θα με βόλευε καθόλου να είναι διάσπαρτες και όλες μαζί στο neo v που θα πάρω!!!!
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα Sony Ericsson που φοράνε επίσημο firmware ανιχνεύουν τα κανάλια 1-11 που είναι τα κανάλια που χρησιμοποιούν σε Αμερική και Ευρώπη. Στην Ευρώπη χρησιμοποιούνται επιπλέον τα 12, 13, ενώ στην Ιαπωνία και το 14. Οποίο router εκπέμπει στα 12,13 δεν το βλέπουν τα τηλέφωνα. Είναι θέμα firmware γιατί με το cm7 που είχα στο mini έβλεπα και τα 14 κανάλια. Πάντως λίγα router εκπέμπουν στα 12,13. Κυρίως αυτά που έχει γίνει χειροκίνητη επιλογή του καναλιού. Στο αυτόματο ποτέ δεν εκπέμπουν σε αυτό το φάσμα.

 

Sent from my Neo V using Tapatalk

 

νομιζω βρηκα λυση. δοκιμασα να κανω συνδεση χειροκινητα. δηλαδη sto προσθηκη δικτυου εγραψα το ονομα του δικτυου, την ασφαλεια και κωδικο και συνδεθηκε κατευθειαν!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα root και κατεβασα και την εφαρμογη titamium back up...αν καταλαβα σωστα με την εφαρμογη αυτη μπορω να διαγραψω εφαρμογες για να απελευθερωθει ram, ok?

 

Θελω λιγη βοηθεια στο τι να διαγραψω(ζηταω πολλα...το ξερω) γιατι το προγραμμα μου εμφανιζει παρα πολλα και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι χρησιμο και τι οχι.

 

Και κατι ακομα, οταν ειμαι στο μαρκετ απο pc, μου λεει η εφαρμογη θα ερθει συντομα στο κινητο σας....καπως ετσι , αλλα δεν γινεται κατι!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

sakis8888: αν συνδεθεις με wifi θα αρχισει να κατεβαινει αυτοματα!

 

Επιτέλους το κινητό έφτασε στα χέρια μου! Συγκεκριμένα έχω το μπλε και αυτήν την στιγμή φορτίζει. Πάντως από το λίγο που το έπιασα στα χέρια μου μπορώ να πω πως το κινητό πετάει. Ούτε lag ούτε τίποτα. Και η κατασκευή αρκετά καλή. Σήμα Wi-fi καλό και το κινητό μικρό για 3.7 ίντσες! Αυτά για την ώρα. Περισσότερα το βράδυ!:D

 

ε αστο ρε ανθρωπε να αποφορτιστει τελειως και μετα το βαζεις στην φορτιση!!:lol:

 

καλοριζικο και καλομιλητο!

τελικα η ποιοτητα κατασκευης πως ειναι;γιατι ρωταγες τον Κωστα στο techblog και τρελαθηκε!:lol::lol::p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

sakis8888: αν συνδεθεις με wifi θα αρχισει να κατεβαινει αυτοματα!

 

 

 

ε αστο ρε ανθρωπε να αποφορτιστει τελειως και μετα το βαζεις στην φορτιση!!:lol:

 

καλοριζικο και καλομιλητο!

τελικα η ποιοτητα κατασκευης πως ειναι;γιατι ρωταγες τον Κωστα στο techblog και τρελαθηκε!:lol::lol::p

 

Ευχαρίστω! όλα τα διαβάζεις βλέπω:lol:. Κοίτα μόλις μου έβγαλε το πρώτο σημάδια ότι τελειώνει η μπαταρία [περίπου στο 15%] το έκλεισα και το έβαλα να φορτίζει. Δεν πιστεύω να ήθελε να αποφορτίσει πλήρως? :wacko:

 

Μια χαρά είναι τελικά η ποιότητα κατασκευής. Δεν βρίσκω απολύτως κανένα ελάττωμα πια στο κινητό εκτός από το σχετικά υψηλό του SAR.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστω! όλα τα διαβάζεις βλέπω:lol:. Κοίτα μόλις μου έβγαλε το πρώτο σημάδια ότι τελειώνει η μπαταρία [περίπου στο 15%] το έκλεισα και το έβαλα να φορτίζει. Δεν πιστεύω να ήθελε να αποφορτίσει πλήρως? :wacko:

 

Μια χαρά είναι τελικά η ποιότητα κατασκευής. Δεν βρίσκω απολύτως κανένα ελάττωμα πια στο κινητό εκτός από το σχετικά υψηλό του SAR.:)

 

ειμαι παντου!:lol::lol:

κοιτα εγω το κανω παντα στα κινητα μου.3-4 πληρεις φορτισεις-αποφορτισεις για να "στρωσω" την μπαταρια.;)

 

νταξει ανεχεις προβλημα με το SAR εχεις και τα ακουστικα..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειμαι παντου!:lol::lol:

κοιτα εγω το κανω παντα στα κινητα μου.3-4 πληρεις φορτισεις-αποφορτισεις για να "στρωσω" την μπαταρια.;)

 

νταξει ανεχεις προβλημα με το SAR εχεις και τα ακουστικα..:)

 

Μου έκαναν δώρο και bluetooth:p. Εντάξει από την επόμενη φορά θα το αφήσω να αποφορτιστεί πλήρως μέχρι να κλείσει. Ελπίζω να μην έχει ήδη μειωθεί η απόδοση της μπαταρίας.:wacko:

 

Το περίεργο είναι πως το έβαλα να φορτίζει στις 3 παρα είκοσι και έχει πάει 5 και 10 και ακόμα δεν έχει τελειώσει. Anyway περιμένω να το πιάσω στα χέρια μου. Μόλις φορτίσει τελείως πάντως το βγάζω κατευθείαν δεν νομίζω να χρειαστεί παραπάνω. Εξάλλου δεν μπορώ να περιμένω πολύ ακόμα.:lol:

 

Ρε παιδιά εδώ και μισή ώρα έχει περάσει και η μπαταρία είναι ακόμα στο ίδιο σημείο ενώ φορτίζει. Δεν φορτίζει περισσότερο. 3 ώρες το χω και ακόμα δεν έχει φορτίσει και δείχνει και κόκκινο λαμπάκι. Ξέρετε μήπως τι τρέχει? κοντεύω να τρελαθώ!:cry:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Ξερετε πως σβηνουμε τις ρυθμισεις της βονταφον γαι ιντερνετ κτλπ, ωστε και κατα λαθος να μην μπαινει στι ιντερνετ???

 

να μπαινει μονο με wifi δηλαδη, γιατι εχθες χρεωθηκα χωρις να το καταλαβω.

 

1.μενου - ρυθμισεις - ασυρματο και δικτυα - δικτυα κινητης τηλεφωνιας - δεδομενα ενεργα - ξετικαρε το

 

2.μενου - υποστηριξη - εργαλεια - εξοικονομηση μπαταριας - δεδομενα παρασκηνιου - απενεργοποιηση

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα μολις το παρελαβα σε λευκο και περιμενω αλλη μια συσκευη ας ειναι καλα οι επιδοτησεις!! Η συσκευη για τα λεφτα της τα σπαει και για αναφερονται στην ποιοτητα κατασκευης ειναι παρα πολυ καλη, τωρα ασ μπω και στο ψητο επειδεη δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με android συσκευες το root χρησιμευει απο οτι εχω καταλαβει για να μπορουμε να περασουμε custom roms kernels σπασμενες εφαρμογες? Απο micro sd εχετε να προτεινεται κατι γιατι τα 2gb ειναι πολυ λιγα.

 

οι εφαρμογες που ειναι εκτος μαρκετ πας ρυθμησεις>εφαρμογες>αγνωστες πηγες και μαρκαρης το τετραγωνακι για να σε αφησει το τηλεφωνο να κανεις εγκατασταση εκτος μαρκετ.. τωρα απο micro sd αναλογα με τις αναγκες του χρηστη εγω εχω σε αλλο 8mbHC οταν ερθει (με το καλο) το νεο απο μερα σε μερα θα παρω 16mbHC κατα προτιμηση class10 για μεγαλυτερες ταχυτητες μεταφορας δεδομενων :)..

 

 

εγω θα ελεγα να μην το πειραξει κανεις το τηλεφωνο απο roms beta κ.λ.π μια χαρα ειναι τωρα απο χαρακτιριστικα και σε λιγους μηνες απο μαρτιο θα παρει και το (παγωτο) και θα ειναι οκ . μην μπλεκει με roms beta που ειναι ακομα σε αρχικο και οχι σε final σταδιο...:)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες που ειναι εκτος μαρκετ πας ρυθμησεις>εφαρμογες>αγνωστες πηγες και μαρκαρης το τετραγωνακι για να σε αφησει το τηλεφωνο να κανεις εγκατασταση εκτος μαρκετ.. τωρα απο micro sd αναλογα με τις αναγκες του χρηστη εγω εχω σε αλλο 8mbHC οταν ερθει (με το καλο) το νεο απο μερα σε μερα θα παρω 16mbHC κατα προτιμηση class10 για μεγαλυτερες ταχυτητες μεταφορας δεδομενων :)..

 

Διαβασα ενα review σχετικα με microsdhc 16-32gb διαφορων εταιρειων class6-10 και εβγαινε πιο γρηγορη σχεδον σε ολα τα τεστ μια Sandisk 16gb mobile ultra class 6 :

http://www.ebay.com/itm/SanDisk-16GB-16G-Class-6-MOBILE-ULTRA-Micro-SD-Micro-SDHC-Card-TF-30MB-s-200X-/290631566709?pt=Digital_Camera_Memory_Cards&hash=item43aafdc575

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Διαβασα ενα review σχετικα με microsdhc 16-32gb διαφορων εταιρειων class6-10 και εβγαινε πιο γρηγορη σχεδον σε ολα τα τεστ μια Sandisk 16gb mobile ultra class 6 :

http://www.ebay.com/itm/SanDisk-16GB-16G-Class-6-MOBILE-ULTRA-Micro-SD-Micro-SDHC-Card-TF-30MB-s-200X-/290631566709?pt=Digital_Camera_Memory_Cards&hash=item43aafdc575

 

Και για κάποιον που θέλει να αγοράσει από Ελλάδα... http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=375_42_210&products_id=18630

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κανείς σας για το "Λογισμικό καταγραφής κινήσεων της Carrier IQ"???:worry:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=321978

Ας κάνει κάποιος τον κόπο να κοιτάξει κ' να μας πεί αποτελεσματα...;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...