Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 610


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως κανείς μπορεί να μου πει γιατί ενώ το τηλέφωνο έχει πάρει την 7.8 και πιο συγκεκριμένα την 7.10.8862.144 που αν δεν κάνω είναι η τελευταία διαθέσιμη, δεν μπορεί να λειτουργήσει η λειτουργία μεταφοράς μέσω κοινοποίησης bluetooth;

Εννοείται πως έχει εγκαταστασθεί το Bluetooth Share από το Market!

 

Το μύνημα που βγάζει

 

"ΚΟΙΝΗ ΧΡΗΣΗ BLUETOOTH

Λυπούμαστε αλλά αυτή η εφαρμογή δεν λειτουργεί με αυτή την έκδοση του Windows Phone........."

 

Θέλει και άλλη αναβάθμιση;!;:

Καλησπέρα, όχι δεν κάνεις λάθος, το τηλέφωνο σου είναι πλήρως ενημερωμένο.

Να ρωτήσω : μήπως την εφαρμογή την εγκατέστησες μετά την αναβάθμιση; Σε ρωτάω γιατί σήμερα είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα: ήθελα να εγκαταστήσω μία πυξίδα, δοκίμασα 4-5 διαφορετικές και όλες μου έβγαζαν το ίδιο με σένα μήνυμα. Υποθέτω ότι κάτι παίζει με τα τις εφαρμογές διότι σχεδόν σε όλες βλέπω να γράφει (στο site windows phone) ότι είναι συμβατές με 7.5 ή 8. Έχω την υποψία ότι θα κάνουν ενημερώσεις και για 7.8.

 

Επίσης η εφαρμογή "κοινή χρήση bluetooth" της Νοκια που είχα εγκαταστήσει πριν την αναβάθμιση άρχισε να λειτουργεί μετά...

Edited by zabou_1
ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 736
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, όχι δεν κάνεις λάθος, το τηλέφωνο σου είναι πλήρως ενημερωμένο.

Να ρωτήσω : μήπως την εφαρμογή την εγκατέστησες μετά την αναβάθμιση; Σε ρωτάω γιατί σήμερα είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα: ήθελα να εγκαταστήσω μία πυξίδα, δοκίμασα 4-5 διαφορετικές και όλες μου έβγαζαν το ίδιο με σένα μήνυμα. Υποθέτω ότι κάτι παίζει με τα τις εφαρμογές διότι σχεδόν σε όλες βλέπω να γράφει (στο site windows phone) ότι είναι συμβατές με 7.5 ή 8. Έχω την υποψία ότι θα κάνουν ενημερώσεις και για 7.8.

 

Επίσης η εφαρμογή "κοινή χρήση bluetooth" της Νοκια που είχα εγκαταστήσει πριν την αναβάθμιση άρχισε να λειτουργεί μετά...

 

Η εφαρμογή bluetooth share (της nokia) εγκαταστάθηκε μετά την αναβάθμιση.

Ουσιατικά θα έπρεπε να δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Αυτό θα περίμενε κάποιος απλός χρήστης, παρά την περίεργη αναβάθμιση του τηλεφώνου (κλείσε-άνοιξε Internet)

Πραγματικά απορίας άξιο το πως λειτουργούν (ή δεν λειτουργούν) κάποια πράγματα στην nokia. Αυτά τα πράγματα έπρεπε να είνα "διάφανα" και να λειτουργούν χωρίς πολλά πολλά.

 

Μάλλον θα επιχειρήσω και ένα reset μήπως....! Ίσως και μια επαναφορά και ξανά αναβάθμιση λύσει το πρόβλημα.

 

Υ.Γ.

Για όσους θέλουν να κάνουν (βεβιασμένη) αναβάθμιση σε 7.8, συνοψίζω πως το έκανα εγώ χωρίς πρόβλημα. Χρόνος για 3 αναβαθμίσεις από την 7.5 μέχρι την τελική 7.8, περίπου 50 λεπτά (με τα backup)

 

 

1.Το τηλέφωνο σε airplane mode

2. Κλειστά τα δεδομένα στο τηλέφωνο

3. Κλειστό το wifi στο τηλέφωνο

4. Ανοκτό το Internet στον Η/Υ

5. Σύνδεση του τηλεφώνου στον υπολογιστή.

6. Ανοίγει το Zune και ενεργοποιείται η σύνδεση του τηλεφώνου.

7. Ρυθμίσεις και πατάμε update.

8. Πιθανότατα θα πάρουμε ένα μύνημα πως έχουμε ήδη την τελευταία αναβάθμιση. 9. Αν αυτή δεν είναι η 7.10.8862.144 δηλαδή ή τελευταία 7.8 συνεχίζουμε.

10. πατάμε πάλι το Update και μετρώντας περίπου 4 δευτερόλεπτα (αμέσως μετά το πάτημα του update στο zune) αποσυνδέουμε το Internet στον H/Y. To κόλπο είναι να μπορείς να το κάνεις μέσα σε αυτόν τον χρόνο γιατί αυτό απαιτεί αφενός να ξέρεις πως να το κάνεις, αφετέρου να είσαι σχετικά γρήγορος σε αυτό!!

11. Περιμένουμε μέχρι να πάρουμε μύνημα πως υπάρχει αναβάθμιση *

12. Συνδέουμε το internet στο H/Y και ακολουθούμε τα βήματα του update.

13. Επαναλαμβάνουμε από το βήμα 7 και μετά, μέχρι να δούμε πως έχουμε την έκδοση 7.10.8862.144

 

* Αν πάρουμε το μύνημα του βήματος 8 αυτό σημαίνει πως είτε είμασταν λίγο αργοί στο μέτρημα ή βιαστήκαμε να κλείσουμε το internet. Ο χρόνος είναι σίγουρα μικρότερος από 5 δευτερόλεπτα μετρώντας αφού έχουμε ζητήσει update από το zune και περισσότερος από 2 δευτ. Σε εμένα τα 4 δευτ. λειτούργησαν με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Γνωρίζει κάποιος κάποια εφαρμογή για να κάνω backup φωτογραφίες, βίντεο ξεχωριστά ή και σύνολο όλο το τηλέφωνο μέσω wireless γιατί έχει χαλάσει το βύσμα σύνδεσης με τον υπολογιστή και άμα το συνδέω δεν βλέπω τίποτα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν σου λειτουργησε με την πρωτη πρεπει να εισαι ο γκαστονε. το εκανα 100 φορες και τιποτα.

απαραδεκτη νομιζω η ΝΟΚΙΑ.

ειναι τροπος αυτος για να κανεις αναβαθμιση; ελεος

Link to comment
Share on other sites

Μια λεπτομέρεια μόνο !!! Δεν ευθύνεται μόνο η ΝΟΚΙΑ για τις αναβαθμίσεις και αν θέλετε περιμένετε μέχρι να σας την βγάλει μόνο του...
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Γνωρίζει κάποιος κάποια εφαρμογή για να κάνω backup φωτογραφίες, βίντεο ξεχωριστά ή και σύνολο όλο το τηλέφωνο μέσω wireless γιατί έχει χαλάσει το βύσμα σύνδεσης με τον υπολογιστή και άμα το συνδέω δεν βλέπω τίποτα?

 

Ευχαριστώ

 

Απο το ζουν υπαρχει δυνατοτητα και ασυρματης συνδεσης.

Αλλα το usb καλωδιο ειναι πολυ φτηνο ..περιπου 5 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παιδια μου την εβγαλε μονο του ζουν εχτες.4 η 5 αναβαθμισεις συνεχομενες εκανε.Υπομονη.
Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Όντως παιδιά κι εγώ συνιστώ λίγη υπομονή και θα έρθει η αναβάθμιση.

Το μεγάλο ερώτημα βέβαια παραμένει!!! Γιατί δεν γίνονται οι αναβαθμίσεις σε όλους μαζί;;;

610 έχω εγώ, 610 έχετε κι εσείς!!! Δεν είμαι προγραμματιστής αλλά νομίζω είμαι λογικός.

Παλαιότερα (και μάλλον ακόμη) το Nokia Suite και τα εκάστοτε μοντέλα Symbian αναβαθμίζονταν ταυτόχρονα.

Τα δικά μας τα WP τόσο μεγάλη διαφορά έχουν αν είναι εταιρείας κινητής (ή όχι);

Ειλικρινά δεν πάθαμε και τίποτα, δεν είναι κάτι τραγικό, απλώς δεν είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε όλα τα Symbian αναβαθμίζονταν ταυτόχρονα...

Απλά εδώ ενώ είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση δεν την βγάζει το Zune... Μάλλον τρώει κολλήματα ή μπορεί και να γίνεται επίτηδες.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή bluetooth share (της nokia) εγκαταστάθηκε μετά την αναβάθμιση.

Ουσιατικά θα έπρεπε να δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Αυτό θα περίμενε κάποιος απλός χρήστης, παρά την περίεργη αναβάθμιση του τηλεφώνου (κλείσε-άνοιξε Internet)

Πραγματικά απορίας άξιο το πως λειτουργούν (ή δεν λειτουργούν) κάποια πράγματα στην nokia. Αυτά τα πράγματα έπρεπε να είνα "διάφανα" και να λειτουργούν χωρίς πολλά πολλά.

 

Μάλλον θα επιχειρήσω και ένα reset μήπως....! Ίσως και μια επαναφορά και ξανά αναβάθμιση λύσει το πρόβλημα.

 

Υ.Γ.

Για όσους θέλουν να κάνουν (βεβιασμένη) αναβάθμιση σε 7.8, συνοψίζω πως το έκανα εγώ χωρίς πρόβλημα. Χρόνος για 3 αναβαθμίσεις από την 7.5 μέχρι την τελική 7.8, περίπου 50 λεπτά (με τα backup)

 

 

1.Το τηλέφωνο σε airplane mode

2. Κλειστά τα δεδομένα στο τηλέφωνο

3. Κλειστό το wifi στο τηλέφωνο

4. Ανοκτό το Internet στον Η/Υ

5. Σύνδεση του τηλεφώνου στον υπολογιστή.

6. Ανοίγει το Zune και ενεργοποιείται η σύνδεση του τηλεφώνου.

7. Ρυθμίσεις και πατάμε update.

8. Πιθανότατα θα πάρουμε ένα μύνημα πως έχουμε ήδη την τελευταία αναβάθμιση. 9. Αν αυτή δεν είναι η 7.10.8862.144 δηλαδή ή τελευταία 7.8 συνεχίζουμε.

10. πατάμε πάλι το Update και μετρώντας περίπου 4 δευτερόλεπτα (αμέσως μετά το πάτημα του update στο zune) αποσυνδέουμε το Internet στον H/Y. To κόλπο είναι να μπορείς να το κάνεις μέσα σε αυτόν τον χρόνο γιατί αυτό απαιτεί αφενός να ξέρεις πως να το κάνεις, αφετέρου να είσαι σχετικά γρήγορος σε αυτό!!

11. Περιμένουμε μέχρι να πάρουμε μύνημα πως υπάρχει αναβάθμιση *

12. Συνδέουμε το internet στο H/Y και ακολουθούμε τα βήματα του update.

13. Επαναλαμβάνουμε από το βήμα 7 και μετά, μέχρι να δούμε πως έχουμε την έκδοση 7.10.8862.144

 

* Αν πάρουμε το μύνημα του βήματος 8 αυτό σημαίνει πως είτε είμασταν λίγο αργοί στο μέτρημα ή βιαστήκαμε να κλείσουμε το internet. Ο χρόνος είναι σίγουρα μικρότερος από 5 δευτερόλεπτα μετρώντας αφού έχουμε ζητήσει update από το zune και περισσότερος από 2 δευτ. Σε εμένα τα 4 δευτ. λειτούργησαν με την πρώτη.

να κανω μια ερωτηση ? εφοσον κλεισουμε το ιντερνετ του pc , πως θα ψαξει για αναβαθμιση ???? Εμενα παντως γραφει οτι δεν υπαρχει συνδεση ιντερνετ και κωδικο λαθους 80072ΕFF

 

 

ΩΠΑ....Κατι βγήκε τωρα. Δεν ξερω ακριβως τι εγινε, αλλα κρατησα το wifi ανοιχτο περιπου 10δευτ. και κανει την πρωτη αναβαθμιση

 

 

Λοιπον μπηκα στο νοημα.Επαναλαμβανεις την διαδικασια μεχρι να βγει το μυνημα οτι το τηλ εχει την τελευταια ενημερωση. Μετά απενεργοποιωντας το wifi στα 4 δευτ , βγαίνει μήνυμα οτι υπαρχει διαθέσιμη ενημέρωση

Edited by lxias_pz
Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανείς μπορεί να μου πει γιατί ενώ το τηλέφωνο έχει πάρει την 7.8 και πιο συγκεκριμένα την 7.10.8862.144 που αν δεν κάνω είναι η τελευταία διαθέσιμη, δεν μπορεί να λειτουργήσει η λειτουργία μεταφοράς μέσω κοινοποίησης bluetooth;

Εννοείται πως έχει εγκαταστασθεί το Bluetooth Share από το Market!

 

Το μύνημα που βγάζει

 

"ΚΟΙΝΗ ΧΡΗΣΗ BLUETOOTH

Λυπούμαστε αλλά αυτή η εφαρμογή δεν λειτουργεί με αυτή την έκδοση του Windows Phone........."

 

Θέλει και άλλη αναβάθμιση;!;:

Το ίδιο μήνυμα βγάζει και σε μένα. Ψάχνοντας λίγο κατάλαβα ότι η αναβάθμιση σε 7.8 σαν την παραπάνω αφόρα μονό

τα windows και ότι χρειάζεται μια ή δυο ακόμα αναβαθμίσεις του firmware και συγκεκριμένα αυτή 1066.0000.8858.12470 .

Οπότε όσοι νομίζετε ότι έχετε κάνει την αναβάθμιση σε 7.8 (7.10.8862.144 η τελευταία) και κάτι δεν δουλεύει σωστά, όπως το Bluetooth Share app, ρίξτε μια ματιά και στη έκδοση του firmware που φοράτε και ας ελπίσουμε να έρθει και σε μας κάποτε κι αυτή η αναβάθμιση.

Edited by vreel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Που πάνε τα αποθηκευμένα αρχεία από ένα email; Με ποιό τρόπο τα βρίσκω; Έκανα λήψη ένα αρχείο .vcf αλλά δεν μπορώ να το βρω. Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

γνωρίζει κάποοις κανένα προγραμματάκι για keylogger? ή tracking της τοποθεσίας.? σαν το find my iphone της apple?

 

ευχαριστω

Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

γνωρίζει κάποοις κανένα προγραμματάκι για keylogger? ή tracking της τοποθεσίας.? σαν το find my iphone της apple?

 

ευχαριστω

 

Δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο απλά πας στο hotmail σου και το βρίσκεις. Αρκεί να έχει 3g ενεργοποιημένο και το gps

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω ενα 610 ρε παιδια...και ειμαι πολυ απογοητευμενος απο το market λιγες 'καλες' εφαρμογες και χρησιμες...ειδικα στα παιχνιδια..τα καλυτερα παιχνιδια πρεπει να πληρωσω για να τα αγορασω...ελεος!!!:)

 

Λεω επισης να ποσταρουμε την αρχικη οθονη ο καθενας μας...και πως εχει φτιαξει τα εικονιδια! τι λετε? :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο απλά πας στο hotmail σου και το βρίσκεις. Αρκεί να έχει 3g ενεργοποιημένο και το gps

 

Επίσης μπορεί να πάει στο [Εύρεση του κινητού μου] στο http://www.windowsphone.com.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

προς πληροφόρηση σας, το cinemagraph είναι διαθέσιμο και δουλεύει κανονικά στο 610.

Τράβηξα αυτό για δοκιμή. Είναι κλασικό και συνηθισμένο αλλά δείχνει ότι το πράγμα δουλεύει...

 

http://media.memories.nokia.com/media/bd3b8ac8-6c21-4b4f-ad28-d5b753013125.gif

 

 

Καλό βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε! Να κανω και μια ερωτηση. Κανενας αλλος περιμενει να του ερθει η αναβαθμιση OTA αυτοματα η μονο εγω ειμαι;
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε! Να κανω και μια ερωτηση. Κανενας αλλος περιμενει να του ερθει η αναβαθμιση OTA αυτοματα η μονο εγω ειμαι;

 

Με βεβαιότητα σου λέω ότι υπάρχει τουλάχιστον άλλος ένας, άρα δεν είσαι ο μόνος...

Υπομονή, βάζε το συχνά στο zune - settings - update και θα έρθει κάποια στιγμή...

Ποιό έχεις (χρώμα , εταιρεία);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

προς πληροφόρηση σας, το cinemagraph είναι διαθέσιμο και δουλεύει κανονικά στο 610.

Τράβηξα αυτό για δοκιμή. Είναι κλασικό και συνηθισμένο αλλά δείχνει ότι το πράγμα δουλεύει...

 

http://media.memories.nokia.com/media/bd3b8ac8-6c21-4b4f-ad28-d5b753013125.gif

 

 

Καλό βράδυ...

 

Καλημέρα. Από που το κατεβάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από που το κατεβάζουμε;

 

Καλημέρα.

(Εγώ τα έκανα από το τηλέφωνο με wifi)

Από το τηλέφωνο - marketplace - nokia collection - cinemagraph.

Μετά σε καθοδηγεί το τηλέφωνο για τις φωτογραφίες.

Καλές βολές. (έχει πλάκα)

 

Κι άλλα δύο εύκολα: (το 2ο αργεί λίγο να φορτώσει)

http://memories.nokia.com/en/images/d902b6ab-b61c-4237-8215-cf29eef71246

http://memories.nokia.com/r/images/e8c54d7a-5459-47cc-8386-af80d94f0bd8

Edited by zabou_1
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Με βεβαιότητα σου λέω ότι υπάρχει τουλάχιστον άλλος ένας, άρα δεν είσαι ο μόνος...

Υπομονή, βάζε το συχνά στο zune - settings - update και θα έρθει κάποια στιγμή...

Ποιό έχεις (χρώμα , εταιρεία);

 

Έχω το λευκό απο cosmote. Εσυ; Η πλάκα είναι πως με force update βλέπει ότι υπάρχει αναβάθμιση αλλά μόλις ψάξω ξανά η ειδοποίηση εξαφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το λευκό απο cosmote. Εσυ; Η πλάκα είναι πως με force update βλέπει ότι υπάρχει αναβάθμιση αλλά μόλις ψάξω ξανά η ειδοποίηση εξαφανίζεται.

 

Εγώ το μαύρο cosmote.

Αυτό που σου βγάζει με τον εξαναγκασμό δεν είναι τίποτα.

Μου το έβγαζε και σε μένα.

Μένω σ΄ αυτό που είπα ... υπομονή.

Edited by zabou_1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...