Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κανενα απολυτως προβλημα!ολα ειναι οπως πρεπει να ειναι!η οθονη ειναι μια χαρα και παροτι την αναλυση της που θεωρειτε χαμηλη ειναι παρα πολυ καλη ακομα και κατω απο τον ηλιο και βεβαια δεν υφιστατε θεμα ''πιξελιασματος'' εκτος βεβαια αν σκοπευει καποιος να το χρησιμοποιει με την οθονη κολλημενη στην μυτη του :lol::lol::p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φιλε εσυ παρατησεις καθολου αυτο το purple tint; Απο που αγορασες το κινητο και σε τι τιμη;

 

Λογικα και απο Αμερικη εαν το φερω, δε θα εχω καποιο προβλημα, εαν του περασω custom firmware, ετσι; Ή παιζει να ειναι κλειδωμενα σε καποιο δικτυο ή κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

κανενα απολυτως προβλημα!ολα ειναι οπως πρεπει να ειναι!η οθονη ειναι μια χαρα και παροτι την αναλυση της που θεωρειτε χαμηλη ειναι παρα πολυ καλη ακομα και κατω απο τον ηλιο και βεβαια δεν υφιστατε θεμα ''πιξελιασματος'' εκτος βεβαια αν σκοπευει καποιος να το χρησιμοποιει με την οθονη κολλημενη στην μυτη του :lol::lol::p

 

το πιξελιασμα φαινεται

στο δικο μου δεν υπαρχει προβλημα με την οθονη

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εσυ παρατησεις καθολου αυτο το purple tint; Απο που αγορασες το κινητο και σε τι τιμη;

 

Λογικα και απο Αμερικη εαν το φερω, δε θα εχω καποιο προβλημα, εαν του περασω custom firmware, ετσι; Ή παιζει να ειναι κλειδωμενα σε καποιο δικτυο ή κατι αλλο;

οχι δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα purple tint

το κινητο μου το εφερε φιλος απο γερμανια αγορασμενο στα εκει media markt στα 550 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εσυ παρατησεις καθολου αυτο το purple tint; Απο που αγορασες το κινητο και σε τι τιμη;

 

Λογικα και απο Αμερικη εαν το φερω, δε θα εχω καποιο προβλημα, εαν του περασω custom firmware, ετσι; Ή παιζει να ειναι κλειδωμενα σε καποιο δικτυο ή κατι αλλο;

 

Λογικά δεν πρέπει να έχει το πρόβλημα της κοκκινίλας του Ν8. Το 808 έχει οθόνη amoled clear black όπως το c6-01( το οποίο δεν έχει το πρόβλημα αυτό).

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι το έχετε πάρει πείτε μας εντυπώσεις από ακουστικό,ηχείο αν ακούγοντε δυνατά και καλά!

Και από μπαταρία πως τα πάει;

Επίσης παιδιά το led δουλεύει ως φακός και αν ναι είναι σα το 701 που κρατώντας το πλάινο πλήκτρο πατημένο για 2-3 sec με κλειστεί τη συσκευή ανάβει?

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να έχει το πρόβλημα της κοκκινίλας του Ν8. Το 808 έχει οθόνη amoled clear black όπως το c6-01( το οποίο δεν έχει το πρόβλημα αυτό).

του C6-01 είναι κούκλα η οθόνη:D

[...]

Επίσης παιδιά το led δουλεύει ως φακός και αν ναι είναι σα το 701 που κρατώντας το πλάινο πλήκτρο πατημένο για 2-3 sec με κλειστεί τη συσκευή ανάβει?

λογικά ναι,όλα τα symbian^3 έτσι κάνουν
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.οποιος το εχει παρακαλω ας μου στειλει pm να μου πει ποιες εφαρμογες πλοηγησης παιζουν γιατι σκεπτομαι να αγορασω το εν λογο κινητο και με ενδιαφερει αυτο το ζητημα...ωστοσο δεν θελω να βγω εκτος θεματος....:O
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να έχει το πρόβλημα της κοκκινίλας του Ν8. Το 808 έχει οθόνη amoled clear black όπως το c6-01( το οποίο δεν έχει το πρόβλημα αυτό).
Ναι αλλα εαν δεις το Link πιο πανω με ενα review που εχει, δειχνει οτι στο εντονο φως δημιουργειται μια μωβ αποχρωση.
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=d00L8LHftbY]Nissan GT-R acceleration with Nokia 808 PureView - YouTube[/ame]

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.πολυ μουγκαμαρα εχει πεσει......

 

Συμψωνω..

Εδώ το περίμεναν όλοι με τόσο προσδοκία και ξαφνικά τίποτα..

Ακόμα και 1 ερώτηση που έχω κάνει πιο πάνω σχετικά με το ακουστικό και το ηχείο του και ακόμα δεν έχει απαντήσει κανένας λες και δε το έχει πάρει ακόμα κανείς!!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ έχουν πάψει και να το διαφημίζουν. Το καλύτερο hardware του πλανήτη και η νοκια με το ηλίθιο μάρκετινγκ το έχουν αφήσει στην τύχη του.γιαυτό πάει για φουντο. Μας αναγκάζει να στραφούμε στα ανδροειδες με θυσία την κάμερα
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όσοι το πήραν ξεχύθηκαν στις παραλίες και τραβάνε βίντεο με το καινούργιο τους απόκτημα.
Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Μας αναγκάζει να στραφούμε στα ανδροειδες με θυσία την κάμερα

Κι οχι μονο... Εxει κι αλλα καλα τo symbian...

Αλλα οχι και το καλυτερο hardware...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Κι οχι μονο... Εxει κι αλλα καλα τo symbian...

Αλλα οχι και το καλυτερο hardware...

 

Στον τομέα επεξεργαστή/μνήμη/κάρτα γραφικών, σίγουρα έχεις δίκιο. Πόσα κινητά εκεί έξω όμως έχουν ξεχωριστό επεξεργαστή μόνο για την κάμερα;

Επίσης hardware δεν είναι μόνο τα προαναφερθέντα, αλλά και άλλα βασικότατα εξαρτήματα ενός τηλεφώνου με Τ κεφάλαιο, όπως ο πομποδέκτης, το ποιοτικό ακουστικό και ηχείο κλπ κλπ κλπ. Μπορεί οι σύγχρονες κινητές συσκευές να έχουν κληρονομήσει πολλά από τα χαρακτηριστικά ενός υπολογιστή, και να κρίνονται και από την ποιότητα αυτών των εξαρτημάτων, αλλά μην ξεχνάμε ότι, πρώτα και κύρια, ένα smartphone είναι κυρίως phone, ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να είναι... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

επανερχομενος σε οσα οφορα την συσκευη εχουμε τα εξης

ηχειο πολυ καλο και δυνατο στο προτυπα του ν8 με το γνωστο μειονεκτημα αν τοποθετηθει η συσκευη σε μαλακη επιφανεια

απο μπαταρια χαλαρα 2 μερες αλλα καποιες μερες που χρησιμοποιησα την καμερα πολυ( συνεχεια ληψεις φωτο και κυριως βιντεο) ισα που εβγαλε την μερα

απο προγραμματα πλοηγησης ειμαι ευχαριστημενος με το μαμα και δεν χρειαζομαι ουτε εχω την περιεργεια να δοκιμασω καποιο αλλο προγραμμα

η συσκευη ειναι σε γενικες γραμμες γρηγορη και απροβληματιστη αλλα

δεν υπαρχει επιλογη απενεργοποιησης των εφε στα θεματα και για μενα αυτο ειναι ενα μειον και καμια φορα ''καθυστερει'' την συσκευη

επισης εαν κατα την διαρκεια μια εργασιας χρειαστει η συσκευη να συνδεθει μεσω γραμμης η wifi για να ανανεωσει στοιχεια (πχ καιρος) τοτε το τηλεφωνο εμφανιζει ενα μικρο lag

για την καμερα δεν εχω να πω κατι απλως υπεροχη, εχω τραβηξει φωτο και ιδιαιτερα βιντεο και εχω μεινει αφωνος. εικονα και ηχος απιστευτος (τραβηξα βιντεο χαμηλη διελευση αεροπλανου και δεν υπηρχε καθολου παραμορφωση στον ηχο.....)

οσοι το παρουν και θελουν να αποθηκευουν τα βιντεο που τραβουν στην καρτα μνημης καλο ειναι να προμηθευτουν μια καρτα class 10, με μια 6 που ειχα εγω , στα 1080 παρατηρησα ενα μικρο ''κολλημα'' κατα την εγραφη ενω στα 720 δεν υπηρχε προβλημα με την αλλαγη της με 10αρα εξαφανιστηκε το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο δυνατό και καλό. Καλύτερο και δυνατότερο απο το Ν8

Επίσης δε είδα μεγάλη μείωση έντασης όταν το ακουμπάω σε μαλακή επιφάνεια (αντίθετα απο το Ν8 που έπεφτε πολύ η ένταση)

 

Οταν κρατάς πατημένο το πλαινό πλήκτρο Lock για 2-3 sec ανάβει το φως του flash (οταν είναι ενεργοποιημένο το τηλεφωνο , είτε ειναι

κλειδωμένο είτε όχι).(δεν το κάνει το Ν8)

 

Επίσης ο μαμα Browser καλός , πιο γρήγορος απο τον οπερα 12 (ο opera mini 7 αντίθετα είναι ακομη πιο γρήγορος και απο τους δύο

αλλα δεν έχει javascript) ενώ στο Ν8 ο opera 12 ειναι πιο γρήγορος από τον μαμα

 

Η οθόνη σαφώς μεγαλύτερη απο του Ν8. Ωστόσο θα έπρεπε κατά την γνώμη να είχαν ανεβάσει την ανάλυση της οθόνης γιατι γενικά

όσο μεγαλη οθόνη και να βάλεις αμα κρατάς ίδια την ανάλυση το ίδιο ποσό πληροφορίας χωράει στην οθόνη. Απλά όλα φαίνονται μεγαλυτερα.

π.χ. δε μπορείς να βάλεις περισσότερα widget σε κάθε οθόνη από το N8 , απλά τα widget είναι μεγαλύτερα και πιο ευανάγνωστα.

Όμως και στο Ν8 με τη μικρότερη οθόνη δεν υπήρχε πρόβλημα με την αναγνωσιμότητα των widgets . Το μόνο σημείο οπου υπήρξε μεγάλη

βελτίωση με τη μεγαλύτερη οθόνη είναι στο portrait Πληκτρολόγιο οπου στο N8 ¨ολα ήταν στριμωγμένα και καμμια φορά πάταγες λάθος

γράμματα , ενώ τώρα είναι μια χαρά.

Ακόμη με τη μεγαλύτερη οθόνη (παρά τη μικρή ανάλυση) βελτιώθηκε η αναγνωσιμότητα των web sites .

 

Πάντως με τη μεγάλη οθόνη και τη μικρή ανάλυση τα πάντα σχεδόν (εικονίδια κλπ) είναι μεγάλα , οποτε όποιος έχει προβλήματα όρασης

(π.χ. πρεσβυωπια!!) ή έχει χοντρά δάκτυλα το χρησιμοποιεί πιο άνετα το 808 απο ενα π.χ. iphone ή ενα καλο android .

 

 

Όσον αφορά τα υλικά κατασκευής και την αντοχής τους στο χρόνο έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

1) Φυσικά από τη μπροστινή πλευρά δε χρειάζεται προστασία αφού έχει gorrila glass.

2) Οταν αφήνουμε το κινητό στο τραπέζι ακουμπάει μόνο το μεταλλικό περίβλημα της κάμερας και ένα ειδικό εξόγκωμα στο καπάκι της μπαταρίας

(το οποιό φαίνεται αντοχής και είναι απο πλαστικό που και να γρατσουνιστεί δε θα φαίνεται).

ΑΝ ακούμπαγε το ματ διακοσμητικό καπάκι της μπαταρίας σε λίγο καιρό θα γινόταν γυαλιστερο από το τρίψιμο της επαφής. Άρα το καπάκι της μπαταρίας δε φθείρεται ευκολα

 

3) Το μεταλλικό περίβλημα της κάμερας που είναι γυαλιστερό το φοβάμαι λίγο μήπως γρατσουνιστεί γιατί ακουμπάει μονίμως όταν ακουμπάμε

σε μια επιφάνεια το κινητό. Μάλιστα αυτό δεν αντικαθίσταται εύκολα.

Γιαυτό το προστάτευσα με πατέντα ειδικη διαφανη μεμβράνη από τη ZAGG που δε γρατσουνιέται με τίποτα

(να φανταστείτε θέλει πολύ κόπο να την κοψεις με κοπίδι) . Νομίζω οτι η ZAGG έχει και έτοιμο κιτ προστασίας με μεμβράνες για όλες τις επιφάνειες

του κινητού .Νομίζω όμως οτι προστασία του περιβλήματος της κάμερας αρκεί γιατί εκεί μόνο ακουμπάει (και στο εξόγκωμα του καπακιού μπαταρίας

που είπαμε δεν έχει πρόβλημα).

 

Πάντως φαίνεται οτι η ΝΟΚΙΑ έχει μελετήσει το θέμα της αντοχής των υλικών στο χρόνο βάζοντας

α) Gorilla Glass στην μπροστινή πλευρά και μπροστά από τον αισθητήρα της κάμερας

β) Βάζοντας μεταλλικό περιβλημα στο καπάκι της κάμερας που είναι συνέχεια σε επαφή όταν ακουμπάμε κάπου το κινητό

γ) Βάζοντας το παραπάνω εξόγκωμα στο καπάκι της μπαταρίας

Edited by nkarr
Link to comment
Share on other sites

οσοι το παρουν και θελουν να αποθηκευουν τα βιντεο που τραβουν στην καρτα μνημης καλο ειναι να προμηθευτουν μια καρτα class 10, με μια 6 που ειχα εγω , στα 1080 παρατηρησα ενα μικρο ''κολλημα'' κατα την εγραφη ενω στα 720 δεν υπηρχε προβλημα με την αλλαγη της με 10αρα εξαφανιστηκε το προβλημα
Τι καρτες ειναι αυτες;

 

Δειτε εδω ενα απιστευτο review! http://www.gsmarena.com/nokia_808_pureview-review-776.php

 

Τα σπαει το κινητακι! Εκτος απο καμερα, εχει πολυ καλο δεκτη gps, και πολυ καλα ακουστικα και ποιοτητα ηχου.

 

Τελικα αυτο με το purple tint το εχει κανεις απο εσας;

Link to comment
Share on other sites

Τι καρτες ειναι αυτες; [...]
είναι η ταχύτητα της κάρτας στο περίπου. γενικά, παίρνεις την ακριβότερη κάρτα μνημης, κλάσης 10 (C10 γραφεται).
Link to comment
Share on other sites

Τις προαλλες τραβηξα πολαλ βιντεο και φωτο στο Αττικο Ζωλογικο Παρκο. Χρησιμοποιησα φυσικα ζουμ τοσο στα βιντεο οσο και στις φωτογραφιες.

Χτες το συνδεσα σαν μοναδα μαζικης αποθηκευσης με το WD TV Live για να δω το αποτελεσα στην τηλεοραση και οχι μονο στην οθονη του κινητου που ολα φαινοντα υνηθως καλυτερα.

Λοιπον ενα εχω να πω: ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!! νομιζα οτι τα βιντεο ηταν τραβηγμενα με την SONY HD καμερα μου. Επαθα απιστευτη πλακα με ποιοτηα εικονα-ζουμ-ηχο! Πραγματικα στο κομματι του imaging δεν υπαρχει η συσξευη. Ανετα παρατας την compact και την καμερα για το 90% (για να μην πω για το 100%) των περιπτωσεων.

Αντε να ερθει το PureView στα επομενα wp να μιλαμε για το απολυτο τηλεφωνο :)

Link to comment
Share on other sites

Review: Nokia 808 PureView part 4 (applications, updates, summary)

http://www.allaboutsymbian.com/reviews/item/15259_Nokia_808_PureView_part_4_appl.php

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τις προαλλες τραβηξα πολαλ βιντεο και φωτο στο Αττικο Ζωλογικο Παρκο. Χρησιμοποιησα φυσικα ζουμ τοσο στα βιντεο οσο και στις φωτογραφιες.

Χτες το συνδεσα σαν μοναδα μαζικης αποθηκευσης με το WD TV Live για να δω το αποτελεσα στην τηλεοραση και οχι μονο στην οθονη του κινητου που ολα φαινοντα υνηθως καλυτερα.

Λοιπον ενα εχω να πω: ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!! νομιζα οτι τα βιντεο ηταν τραβηγμενα με την SONY HD καμερα μου. Επαθα απιστευτη πλακα με ποιοτηα εικονα-ζουμ-ηχο! Πραγματικα στο κομματι του imaging δεν υπαρχει η συσξευη. Ανετα παρατας την compact και την καμερα για το 90% (για να μην πω για το 100%) των περιπτωσεων.

Αντε να ερθει το PureView στα επομενα wp να μιλαμε για το απολυτο τηλεφωνο :)

 

Αυτό περιμένω κι εγώ πως και πως. Δυστυχώς Αυτή την περίοδο δεν παίζουν λεφτά για να μπορέσω να αντικαταστήσω το Ν8 με το 808.

Πάντως για όποιον δεν έχει επαγγελματικές απαιτήσεις, άνετα αντικαθιστά την φωτογραφική του με το 808

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...