Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν το είδα σήμερα από κοντά στο media markt. Είναι η ιδανική αναβάθμιση του Ν8 (με belle). Γρήγορο, απροβλημάτιστο, όμορφο, βολικότατο μέγεθος. Πραγματικά συμφωνώ με όσους λένε ότι αδικείται στις φωτογραφίες. Φαίνεται πολύ πιο χοντροκομμένο από ότι είναι. Εδώ το δοκίμασε η κοπέλα μου και καθόταν πολύ καλά στο χέρι της. Οι διαφορές του με το Ν8 μικρές στις διαστάσεις. Για την κάμερα δεν έχω να σας πω τίποτα φυσικά... Μόνο να προσθέσω σε όλα τα άλλα ότι είναι και ταχύτατη. Δυστυχώς δεν είχε ελέυθερο wifi εκεί να δοκιμάσω και τον browser ώστε να έχετε μια γνώμη από κάτοχο Ν8.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Προσωπικά πάντως αν το είχα πάρει απόφαση και ήθελα τη συσκευή και σκόπευα να δώσω ένα κάποιο σεβαστό πόσο, δε θα με ένοιαζε να ήταν παραεισαγωγής, αρκεί να το έπαιρνα σε αισθητά χαμηλότερη τιμή.

+1

Το μόνο που με νοιάζει πλέον είναι να ισχύει η εγγύηση της αντιπροσωπείας! Αν μπορούσα να το πάρω τώρα σε μια λογική τιμή, θα το έπαιρνα ακόμα και αν είχε μόνο αγγλικό μενού! Τόσο καιρό ήλπιζα σε κάνα στοίχημα, αλλά δεν έκατσε! :p Υπομονή λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το είδα σήμερα από κοντά στο media markt. Είναι η ιδανική αναβάθμιση του Ν8 (με belle). Γρήγορο, απροβλημάτιστο, όμορφο, βολικότατο μέγεθος. Πραγματικά συμφωνώ με όσους λένε ότι αδικείται στις φωτογραφίες. Φαίνεται πολύ πιο χοντροκομμένο από ότι είναι. Εδώ το δοκίμασε η κοπέλα μου και καθόταν πολύ καλά στο χέρι της. Οι διαφορές του με το Ν8 μικρές στις διαστάσεις. Για την κάμερα δεν έχω να σας πω τίποτα φυσικά... Μόνο να προσθέσω σε όλα τα άλλα ότι είναι και ταχύτατη. Δυστυχώς δεν είχε ελέυθερο wifi εκεί να δοκιμάσω και τον browser ώστε να έχετε μια γνώμη από κάτοχο Ν8.

 

καλυτερα που δεν τον δοκιμασες :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο χαλια, απλα μετριος!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο χαλια, απλα μετριος!

 

αν ειμασταν 3 χρονια πριν μπορει να τον θεωρουσα μετριο

τωρα ειναι χαλια

 

δουλεύοντας το Note εδώ και 2.5+ μήνες, απο τα βίντεο που έχω δεί ο Browser του 808 είναι κακός. Ελπίζω με την έλευση της fp2 να βελτιωθεί αισθητά.. Άλλωστε το 808 είναι μία συσκευή που σκέφτομαι να την χτυπήσω(πολλούς μήνες μετά και αφού η τιμή της πέσει ΑΙΣΘΗΤΑ)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

δουλεύοντας το Note εδώ και 2.5+ μήνες, απο τα βίντεο που έχω δεί ο Browser του 808 είναι κακός. Ελπίζω με την έλευση της fp2 να βελτιωθεί αισθητά.. Άλλωστε το 808 είναι μία συσκευή που σκέφτομαι να την χτυπήσω(πολλούς μήνες μετά και αφού η τιμή της πέσει ΑΙΣΘΗΤΑ)

 

το οτι θα βελτιωθει με νεα εκδοση το ακουμε χρονια τωρα

παλιωσε το παραμυθι μην περιμενεις βελτιωση

take it or leave it

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα που δεν τον δοκιμασες :lol:

Κοίτα, εγώ δεν έρχομαι από κανένα android, γιαυτό θα έλεγα μια διαφορετική γνώμη. Θα ενδιέφερε η γνώμη μου τους κατόχους Ν8 πχ. Τι βελτίωση υπάρχει εκεί σε σχέση με το Ν8.

 

το οτι θα βελτιωθει με νεα εκδοση το ακουμε χρονια τωρα

παλιωσε το παραμυθι μην περιμενεις βελτιωση

take it or leave it

Άλλωστε εγώ δεν αγοράζω με βάση τον browser, και πιστέυω όποιος πάρει 808, το πέρνει για άλλο λόγο. Πάντως για εμάς τους ταεπινούς χρήστες symbian θα μας καλύψει, ειδικά μετά το update (που θα έρθει). Ο opera νάναι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ δεν έρχομαι από κανένα android, γιαυτό θα έλεγα μια διαφορετική γνώμη. Θα ενδιέφερε η γνώμη μου τους κατόχους Ν8 πχ. Τι βελτίωση υπάρχει εκεί σε σχέση με το Ν8.

 

 

Άλλωστε εγώ δεν αγοράζω με βάση τον browser, και πιστέυω όποιος πάρει 808, το πέρνει για άλλο λόγο. Πάντως για εμάς τους ταεπινούς χρήστες symbian θα μας καλύψει, ειδικά μετά το update (που θα έρθει). Ο opera νάναι καλά :)

απο το ν8 τρεχει καλυτερα

2χ επεξεργαστη εχει και καλυτερη καρτα γραφικων

αυτο ελειπε

Link to comment
Share on other sites

και του 701 βελτιωθηκε αισθητα με fp1 ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ο browser του symbian είναι άθλιος σε σχέση με αυτών των android. αλλά βάζεις τον opera mobile και το θέμα λήγει. τόσο απλά
Link to comment
Share on other sites

ποιος δινει σημασια στον μαμα browser.στο ν8 μου τον οπερα χρησιμοποιω απο την αρχη και ειμαι ευχαριστημενος.ετσι και στο 808,πολυ αργοτερα ομως γιατι η τιμη "τσουζει":confused::cry:
Link to comment
Share on other sites

Εχω το n8 εδω και 2 χρονια. Σκεφτομαι να το δωσω στην κοπελα μου και να αγορασω το 808. Υπαρχουν μειονεκτηματα σε σχεση με το n8;

 

Η φωτογραφια στα 41mp δεν θα εχει και πολυ μεγαλο μεγεθος; Ποιος ο λογος να βαλουν τοσα πολλα mp, και να μη βελτιωσουν απλα στο επακρο τον φακο; Και τα 12 ειναι υπεραρκετα πιστευω!

 

Υπαρχει και σε αυτο το κινητο το προβλημα με το purple tint που εχει το n8;

 

Μπορουμε να το βρουμε παραεισαγωγης σε φθηνοτερη τιμη; Το πιο χαμηλο που βρισκω ειναι στα 633 ευρω απο το birdphone, αλλα δε πρεπει να ειναι παραεισαγωγης.

 

Το μονο κακο που βρισκω μεχρι στιγμης ειναι η αναλυση οθονης. Πολυ μικρη για χρηση ιντερνετ. Επισης ο opera mini δε λειτουργει σε πολλα sites και χρειαζεσαι τον κανονικο opera, ο οποιος ομως ρουφαει πολυ γρηγορα τα mbs!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το n8 εδω και 2 χρονια. Σκεφτομαι να το δωσω στην κοπελα μου και να αγορασω το 808. Υπαρχουν μειονεκτηματα σε σχεση με το n8;
όχι,εκτός από πιθανά υποκειμενικά θέματα

 

Η φωτογραφια στα 41mp δεν θα εχει και πολυ μεγαλο μεγεθος; Ποιος ο λογος να βαλουν τοσα πολλα mp, και να μη βελτιωσουν απλα στο επακρο τον φακο; Και τα 12 ειναι υπεραρκετα πιστευω!
οι φωτογραφίες μετατρεπονται στα 8ΜΡ,ψάξε τι είναι το pureview

 

Μπορουμε να το βρουμε παραεισαγωγης σε φθηνοτερη τιμη; Το πιο χαμηλο που βρισκω ειναι στα 633 ευρω απο το birdphone, αλλα δε πρεπει να ειναι παραεισαγωγης.
σύντομα θα το φέρουν παραεισαγωγής λογικα,αλλιώς μπορείς να το πάρεις απο εξωτερικό

 

Επισης ο opera mini δε λειτουργει σε πολλα sites και χρειαζεσαι τον κανονικο opera, ο οποιος ομως ρουφαει πολυ γρηγορα τα mbs!
ή θες να σερφάρεις ή όχι, η καταναλωση MB δεν έχει σχέση με το κινητό. επίσης μπορείς να δοκιμάσεις τον MiniBrowser Mobile που ναι πιο γρήγορος απ τον opera mobile
Link to comment
Share on other sites

Lux κάνε τον κόπο να διαβάσεις το review και θα λυθούν όλες σου οι απορίες! Αν θες πάντως μια γρήγορη απάντηση, ναι είναι καλύτερο σε όλα από το N8...εκτός απ΄την ανάλυση οθόνης που όμως δεν φαίνεται να προβληματίζει στην χρήση!
Link to comment
Share on other sites

Lux κάνε τον κόπο να διαβάσεις το review και θα λυθούν όλες σου οι απορίες! Αν θες πάντως μια γρήγορη απάντηση, ναι είναι καλύτερο σε όλα από το N8...εκτός απ΄την ανάλυση οθόνης που όμως δεν φαίνεται να προβληματίζει στην χρήση!
Βασικα την ιδια αναλυση με το N8 δεν εχει;

 

Πολυ καλο το review, αλλα ακομα δε καταλαβα πως λειτουγει το Pureview! Μαλλον ειμαι πολυ κουτσουρο!! Πως γινεται στα 2 ή 5 mp να εχει τοσο καλη αναλυση; Τι ακριβως κανει;

 

Και μια ψιλοασχετη ερωτηση. Για να μη βγαινουν κοκκινα ματια θα πρεπει το προσωπο να κοιταει στο κοκκινο λαμπακι συνεχως; Ξερω οτι υπαρχει λειτουργια για να μη βγαζει κοκκινα ματια, αλλα ετσι τα κανει μαυρα. Θα πρεπει να υπαρχει ενα κολπακι.

 

Τελος, οσο καλες φωτογραφιες και να βγαζει, ποτε δεν ειναι ζωηρες πιστευω. Κανω μια απλα επεξεργασια με το photo editor των windows7 και τα αποτελεσματα ειναι μερα με τη νυχτα. Γιατι συμβαινει αυτο; Δε θα επρεπε να ειχε και επιλογη για ζωηρα χρωματα κατα την φωτογραφηση;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Lux ειλικρινά δεν ξέρω πόσο καλύτερα να στο εξηγήσω τι κάνει το Pureview...στο review το γράφει πολύ κατανοητά νομίζω! Ωστόσο, άσε τι λέει και δες απλά τις φωτό...δε νομίζω να έχεις δει καλύτερες σε κινητό! Αυτό αρκεί για μένα. Και ναι, η ανάλυση της οθόνης είναι ίδια με του N8.

Για τα κόκκινα μάτια λένε ότι πριν βγεις φωτό βοηθάει να κοιτάξεις για μερικά δεύτερα κάποιο φως... αν δεν υπάρχει, αρκείσαι στο φως του led της συσκευής! Το καλύτερο όμως πάντα πιστεύω ότι είναι να τα διορθώνεις μετά στο pc. Δεν είναι και τίποτα δύσκολο!

Επίσης έχει και επιλογή για ζωηρά χρώματα...Vivid νομίζω το λέει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστει κανενα θεμα με purple tint που ειχε και η οθονη του n8; Γενικα καποιο αλλο προβλημα; Η οθονη ειναι το ιδιο καλη; Gorilla glass;

 

Απο ποιοτητα στα ηχεια δεν εχει ακουστει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστει κανενα θεμα με purple tint που ειχε και η οθονη του n8; Γενικα καποιο αλλο προβλημα; Η οθονη ειναι το ιδιο καλη; Gorilla glass;

 

Απο ποιοτητα στα ηχεια δεν εχει ακουστει κατι.

Έχει ακουστεί αλλά μάλλον πρέπει να είναι μούφες. Η οθόνη είναι gorilla glass κυρτή και η υφή της είναι πολύ ωραία. (Το είδα από κοντά στο media markt)

Χακάρεται με κάποιο τρόπο το 808 ???

Χακάρεται.

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχει ακουστει, σημαινει οτι σιγουρα καποιος θα εχει το ιδιο προβλημα. Δε θελω να την ξαναπατησω ετσι, γιατι με το n8 δεν την παλευω. Ειναι πολυ ασχημο!
Link to comment
Share on other sites

Αμα εχει ακουστει, σημαινει οτι σιγουρα καποιος θα εχει το ιδιο προβλημα. Δε θελω να την ξαναπατησω ετσι, γιατι με το n8 δεν την παλευω. Ειναι πολυ ασχημο!

μα αν εχεις τέτοιο θεμα το πας γι αντικατάσταση κατευθειαν, όπως θα πρεπε να χεις κάνει και με το Ν8

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχει ακουστει, σημαινει οτι σιγουρα καποιος θα εχει το ιδιο προβλημα. Δε θελω να την ξαναπατησω ετσι, γιατι με το n8 δεν την παλευω. Ειναι πολυ ασχημο!

 

Δες εδω

 

http://www.allaboutsymbian.com/reviews/item/15005_Nokia_808_PureView_part_1_hard.php

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι τα ιδια και σε αυτο το κινητο! Αθλιο δειχνει ετσι!! Μαλλον δε θα το προτιμησω..

 

Btw, εχει κανεις τετοιο προβλημα απο εσας;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...