Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ ως τελευταία έχω την 4, αν και εγκατεστημένη έχω την 3 ακόμη. Δεν θέλω να ξαναπεράσω τα πάντα από την αρχή (κάποια χάνονται τελείως π.χ. λογαριασμοί email), οπότε με την 3 είμαι οκ.

 

Αν θέλει κάποιος έχω και την 3 και την 4. Είναι πολύ πιο ελαφριές και γρήγορες από τα Delight.

 

αν μπορεις να μου στειλεις ενα λινκ με την 3 και 4..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ένα πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό 808 vs Honor 20.

 

Η μάχη των 40+ MP!!! Αν και το Honor πλησιάζει πολύ, το 808 βγάζει πιο πολλή λεπτομέρεια, έστω και με θόρυβο σε σκοτεινές. Επίσης έχει καλύτερη αντίθεση και πιο πιστά χρώματα

 

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλό μήνα!

 

Εντελώς τυχαία, ψάχνοντας για μπαταρίες για άλλο τηλέφωνο, βρήκα τις BL-4D πολύ χαμηλά, μόνο 5 δολλάρια! (4,5 ευρώ περίπου)

 

Όποιος ενδιαφέρεται να πάρει εφεδρικές γνήσιες μπαταρίες για το 808, είναι εδώ

 

https://www.ebay.com/itm/ORIGINAL-NOKIA-BL-4D-BATTERY-1200mAh-FOR-NOKIA-PHONES/322817311601?hash=item4b29694371:g:IJkAAOSwnbZYDiOK

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το 808 παιρνει κανονικα BV-4D μπαταριες στα 3.8v - 1.400mah.

Θα παρω ομως μια για το Ν8. Ευχαριστω.

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Το 808 παιρνει κανονικα BV-4D μπαταριες στα 3.8v - 1.400mah.

Θα παρω ομως μια για το Ν8. Ευχαριστω.

 

Είναι συμβατές και με το 808. Απλά έχει μια μικρή διαφορά στη διάρκεια αναμονής σε σχέση με τη μεγαλύτερης χωρητικότητας BV-4D. Επίσης, η BV-4D είναι συμβατή και με το n8, αν βρεις καμιά καλή προσφορά είναι καλό upgrade :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο τα 200mah χωρητικοτητας αλλα η διαφορα στη ταση που με προβληματιζει κυριως.

Μπορει το κινητο να ανοιγει και να λειτουργει αλλα η μικροτερη ταση ισως προκαλει φθορα ή μειωμενη αποδοση και κρασαρισματα στο τηλεφωνο σε βαθος χρονου.

Αντιστοιχως και η BV-4D στο Ν8. Η μπορει και οχι.

Οπως και να εχει με τις τιμες που υπαρχουν τωρα προτιμω να μη το διακινδυνευσω.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Το 808 μου το έχω 6 χρόνια και κάτι... Δοκίμασα και τις δύο μπαταρίες, δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα... Δοκίμασα και μια καλή αλλά ακριβή Γιαπωνέζικη Mugen Power με καλύτερη αναμονή από τη BV-4D και ήμουν εντάξει με όλες. Ίσως για το Ν8 να υπάρχει θέμα πάντως γιατί το ζορίζεις ελαφρώς σε νεότερη μπαταρία και υψηλότερη τάση αν του βάλεις BV-4D, αν και ο Steve στο AAS είχε πει ότι το δοκίμασε στο Ν8 και ήταν οκ. Για το 808 πάντως η μικρότερη BL-4D είναι οκ.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε παιδιά κόλλησα....δεν θυμάμαι πως κάνουμε rebuilt την photo gallery στο nokia 808.

 

Άλλαξα micro sd (έβαλα μια 128gb) γιατί η παλιά 64άρα γέμισε και τώρα βλέπω μόνο το 1/3 και πολύ λέω των φωτό στην gallery.

 

Θυμάται κανείς πως γίνεται;

 

βρήκα αυτό το ποστ:

 

https://www.nokioteca.net/home/forum/index.php?/topic/228916-problema-galleria-n8/&do=findComment&comment=1991519

 

μετάφραση από google:

 

Symbian 3 gallery refresh

Date of dispatch: 29 October 2012

So, I answer myself after a lot of attempts ... here is the procedure tested on Xeon 3.4.1 then hacked with Open4All patch and active installserver :

Install JBakTaskman start it up and do the following:

menu (the three horizontal bars) -> tools -> processes and in the search field write in sequence and finish them one by one:

harvesterserver

mpxharversterserver

thumbagdaemon

thumbnailserver

mpxcollectionserver

sqlsrv

once finished, go back and start FILE (the nokia x-plore resource manager)

From the internal memory C, from the mass memory E, and eventually if you have it from the microSd F, go to the Private folder 10281e17 and delete the following files:

[101ffc31] master_mpx.db

[101ffc31] master_mpx.db-journal (if present)

[101ffc31] master_pcv.db

[101ffc31] master_pcv.db-journal (if present)

[101ffc31] mpxv3_4.db

[101ffc31] pcv6_2.db

(or if you don't have exactly these names, delete all those in square brackets starting with 101ffc31 anyway

[102830AB] thumbnail_v4.db

[102830AB] thumbnail_v4.db-journal (if present)

[200009f3] metadata.sq

[200009f3] metadata.sq-journal (if present)

then go to the Private 101ffca9 and delete this file

harvesterdbv10_2i.dat

REMEMBER TO CARRY OUT THE PROCEDURE FOR ALL THE 2/3 UNITS C, E, F IF PRESENT

Then turn the phone off and on again and reopen the gallery, the files will be reloaded and the corrupted previews will be deleted and everything will work again.

I take no responsibility for the procedure, it worked 100% for me personally!

 

αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει.

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θέλω να το φλασάρω και να το στήσω από το 0, αλλά κάτι τέτοια φοβάμαι και το αναβάλλω... Κανονικά όμως έπρεπε να εμφανίζει όλες τις φωτογραφίες, ό,τι υπάρχει μέσα στον φάκελο εικόνες της καινούργιας κάρτας...

 

Εναλλακτικά, δοκίμασε κάποια εφαρμογή από τρίτους που εμφανίζει όλες τις φωτό σε όλους τους φακέλους, π.χ. Resco Viewer, Photo Browser 2 κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κι εγώ θέλω να το φλασάρω και να το στήσω από το 0, αλλά κάτι τέτοια φοβάμαι και το αναβάλλω... Κανονικά όμως έπρεπε να εμφανίζει όλες τις φωτογραφίες, ό,τι υπάρχει μέσα στον φάκελο εικόνες της καινούργιας κάρτας...

 

Εναλλακτικά, δοκίμασε κάποια εφαρμογή από τρίτους που εμφανίζει όλες τις φωτό σε όλους τους φακέλους, π.χ. Resco Viewer, Photo Browser 2 κλπ

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

τελικά δούλεψε όπως έλεγε αλλά με κάτι προσθήκες

 

1) έκανα πρώτα φορματ την microsd μέσα στο κινητό (δεν θα έπρεπε να έχει διαφορά αλλά τελοσπάντων)

 

2) έκανα paste τα αρχεία με το κινητό συνδεδεμένο μέσω mass storage usb mode (πήρε κάτι ώρες, αντί μερικά λεπτά που θα έπαιρνε αν έβαζα την microsd στο cardreader)

 

3) ακολούθησα ακριβώς ότι έλεγε αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ

 

 

4) το άφησα όλο το βράδυ να φτιάξει την cache

 

Το πρωί που σηκώθηκα όλα δούλευαν μια χαρά!

 

για του λόγου το αληθές

Scr-32.jpg Scr-33.jpg Scr-34.jpg

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

τελικά δούλεψε όπως έλεγε αλλά με κάτι προσθήκες

 

Με έπιασε πονοκέφαλος μόνο που τα διάβασα :wacko:

 

Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να το φλασάρω και να το στήσω από την αρχή (δοκίμασα το Belle Cleaner βλέπεις και μου έσβησε βασικά αρχεία, π.χ. οι χάρτες δεν λειτουργούν καν κλπ)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γνωρίζει κάποιος αν το 3.5G του Nokia 808 συνεχίζει να λειτουργεί μετά την κατάργηση του 3G?

 

(η κατάργηση αναφερεται έως το 22 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=481789)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

η vodafone αναφέρει ότι θα το καταργήσει. Και οι άλλες μπορεί να το έχουν κατά νου αλλά όχι απαραίτητα το ίδιο διάστημα. Άλλαξε εταιρία με φορητότητα και διάλεξε μία που θα το διατηρήσει.

 

Οταν καταργηθεί απ' όλους το τηλέφωνο θα λειτουργεί 2g μέχρι και αυτό να καταργηθεί (λένε θα ζήσει αρκετά περισσότερο στην Ευρώπη σε σχέση με το 3G για διάφορους λόγους).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

η vodafone αναφέρει ότι θα το καταργήσει. Και οι άλλες μπορεί να το έχουν κατά νου αλλά όχι απαραίτητα το ίδιο διάστημα. Άλλαξε εταιρία με φορητότητα και διάλεξε μία που θα το διατηρήσει.

 

Οταν καταργηθεί απ' όλους το τηλέφωνο θα λειτουργεί 2g μέχρι και αυτό να καταργηθεί (λένε θα ζήσει αρκετά περισσότερο στην Ευρώπη σε σχέση με το 3G για διάφορους λόγους).

 

Η Vodafone έχω την εντύπωση ότι είναι σε άμεση συνεργασία με τη Wind στα δίκτυα, επομένως αναμένω ότι θα γίνει και από τις δύο. Και αν γίνει από αυτές, λογικά έχει σειρά και η Cosmote.

 

Άρα το 3.5G δεν θα μπορεί να πιάσει σήμα από 4G δίκτυα σε χαμηλότερη ταχύτητα... Ελπίζω να μην πειράξουν το 2G τουλάχιστον. Εκτός από το ότι θα αχρηστευτούν όλες οι συσκευές εκτός από τις 4G που είναι κάτω από μια 10ετία στην αγορά (ενώ βγαίνουν ακόμη 3G), είναι η πιο ακίνδυνη (χαμηλής ενέργειας) ακτινοβολία και έχει το καλύτερο σήμα μιας και είναι ταυτόχρονα η πιο διεισδυτική.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

η vodafone αναφέρει ότι θα το καταργήσει. Και οι άλλες μπορεί να το έχουν κατά νου αλλά όχι απαραίτητα το ίδιο διάστημα. Άλλαξε εταιρία με φορητότητα και διάλεξε μία που θα το διατηρήσει.

 

Οταν καταργηθεί απ' όλους το τηλέφωνο θα λειτουργεί 2g μέχρι και αυτό να καταργηθεί (λένε θα ζήσει αρκετά περισσότερο στην Ευρώπη σε σχέση με το 3G για διάφορους λόγους).

Η απόφαση δεν είναι των εταιριών. Είναι από πιο ψηλά . Άρα όλοι μαζί θα πάνε. Το πολύ πολύ να μην γίνει το 22 και να πάρει παράταση, αλλά θα γίνει απ όλους.

 

Έτσι και αλλιώς όμως, δεν θα άλλαζα εταιρία για να μπορώ να έχω ίντερνετ σε συσκευή 10ετιας. Που είναι και οριακά πλέον smartphone

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση στους εναπομείναντες. Ποιο cfw προτιμάτε, το Delight 1.7 του Max από την ομάδα SIStore (το 1.8 είναι στα σκαριά όπως ξέρω) ή την τελευταία PureSlim 4 του δικού μας lagoskon?

 

Είμαι ακόμη με την PureSlim 3 και κάθε φορά το αναβάλλω, αλλά πρέπει να το φλασάρω κάποια στιγμή. Εϊμαι σε δίλημμα, μιας και η PureSlim είναι πολύ ελαφριά, αφήνει ελεύθερο χώρο πάνω από 700MB στον τόμο C και μοιάζει πολύ στο original. Το Delight από την άλλη είναι γεμάτο στα mods, ακόμη και για την κάμερα και η έκδοση 1.7 είχε κάποια bugs όπως το DLNA δεν λειτουργούσε πια (ήθελε χειροκίνητα να αλλάξεις κάτι αρχεία μετά) και σύντομη πίεση του κόκκινου πλήκτρου οδηγούσε σε επανεκκίνηση (επίσης λόγω κάποιου mod). Αλλά είχε διορθώσεις, π.χ. δεν έβγαινε σφάλμα δικτύου, οι χάρτες ανακατευθύνονταν στον δικό τους server οπότε μπορείς να τους κατεβάσεις (της Nokia έκλεισαν εδώ και αρκετό διάστημα) και πολλά άλλα.

 

Τείνω περισσότερο προς την ελληνική PureSlim, μιας και παραμένει νομίζω η ελαφρύτερη, αλλά δεν έχω πλήρη εικόνα από τα τελευταία delight (αν είναι περίπου το ίδιο ελαφριά, αν καταναλώνει περισσότερους πόρους, αν έχει την ίδια απόδοση, αν τα mods μπορούν να αλλάξουν και να πάνε πίσω στα γνήσια κλπ)

 

Έχει κάποιος εικόνα και των δύο;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Την Delight την έχω βάλει μόνο στο Ν8. Έχει αρκετά καλούδια και θα έλεγα ότι αξίζει.

Στο 808 θέλω καιρό να ξαναπεράσω το firmware γιατί μου κάνει κάποια θέματα. (πχ κολλάει η εφαρμογή της κάμερας κάποιες φορές και δεν βγάζει τα κουμπιά για φλας, ρυθμίσεις, φωτογραφία κτλ και πρέπει να τερματίσω την εφαρμογή) αλλά ποτέ δεν βρήκα χρόνο.

Όταν το κάνω, θα βάλω την Delight

 

1) Η Pureslim είναι ελαφριά αλλά αρκετά παλιά. Φοβάμαι για ασυμβατότητες και εφαρμογές που δεν παίζουν. πχ θυμάσαι ότι όταν πας να βάλεις κάποιες εφαρμογές για πρώτη φορά και το τηλέφωνο συνδέεται κάπου και κατεβάζει τις βιβλιοθήκες που χρειάζεται. Πλέον αυτό δεν μπορεί να γίνει καθώς έχει κλείσει ο αντίστοιχος server της nokia. Θα μπορώ να βάλω αυτές τις εφαρμογές με τον online installer; Και ήταν πολλές. Νομίζω στην Delight έχουν ενσωματώσει τις βιβλιοθήκες αυτές.

 

2) Updates. Μετά την τελευταία pureslim βγήκαν κάποια τελευταία updates και fixes από την Nokia. Αυτά έχουν ενσωματωθεί στην Deligh

 

3) Έχεις δίκαιο στο ότι η pureslim αφήνει πολύ χώρο στο C, αλλά αυτό είχε νόημα κάποτε που βάζαμε πολλές εφαρμογές και το φορτώναμε. Πλέον όταν κάνω clean install τουλάχιστον τα 3/4 από τις εφαρμογές που έχω τώρα στο τηλέφωνο δεν θα τις βάλω γιατί δεν χρειάζονται ή δεν δουλεύουν.

 

Με 2 λόγια, με την Delight πιστεύω κερδίζεις πιο πολλά απ ότι χάνεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω κι εγώ να το σκέφτομαι σοβαρά για Delight (της νέας ομάδας πια), αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς ως προς τα ενσωματωμένα mod.

 

1. Η κάμερα. Είναι οι τροποποιημένες αναλύσεις που προσθέτει 9 και 12MP σε PureView, αλλά και πλήρη ανάλυση 41MP. Πέρα από αισθητικούς λόγους (το ένα πλήκτρο δεν έγραφε την ανάλυση και το 41 έγραφε απλά 2MP), αν θυμάμαι καλά το mod αυτό κατέστρεφε το PureView... Έτσι έλεγαν τότε τουλάχιστον.

 

2. Κρατώντας λίγο το πλήκτρο απενεργοποίησης κάνει απευθείας επανεκίννηση χωρίς να βγάζει το μενού. Αυτό θα είναι αρκετά ενοχλητικό για πολλούς νομιζω.

 

3. Το DLNA δεν λειτουργεί. Δεν με πολυαφορά για την ώρα, αλλά στο μέλλον ποτέ δεν ξέρεις. Η συνδεσιμότητα ήταν από τα πιο δυνατά σημεία του 808, ένας τρόπος ασύρματης σύνδεσης ήταν και το DLNA. Με τα τελευταία Delight δεν λειτουργούσε.

 

4. Η απόδοση. Σε αντίθεση με την PureSlim τα Delight είναι πιο φορτωμένα. Πέρα από τη μειωμένη χωρητικότητα στην C, μήπως επηρεάζεται και η απόδοση και η κατανάλωση πόρων; Νομίζω ότι για τόσο παλιά hardware, είναι πολύ σημαντικό να έχουμε τη μέγιστη δυνατή απόδοση για να πλησιάσουν κάπως στις ανάγκες του σήμερα.

 

Για τα 1-3 θα γράψω στο Max μιας που φτιάχνει το Delight 1.8, να δει τι μπορεί να γίνει για τη νέα έκδοση, όποτε βγει.

 

Για το 4 πρέπει να κάνω δοκιμές και σύγκριση υποθέτω...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το 1 από μόνο του είναι λόγος για να μην ασχοληθώ με την Delight. Χωρίς puveview για μένα δεν έχει κανέναν νόημα να το χρησιμοποιώ σαν φωτογραφική. Σπάνια βγάζω με full ανάλυση.

Δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, φλασάροντας με PureSlim 4, ο ελεύθερος χώρος στην C είναι 712MB, ενώ με Delight 1.7 είναι 619MB, περίπου 100MB λιγότερο. Αυτό αντιστοιχεί σε 10άδες εφαρμογές και από εμπειρία ξέρω ότι όσο πιο άδεια είναι η C τόσο καλύτερη απόδοση έχει το κινητό.

 

Το Delight έχει κάποια κουραστικά mods που το κάνουν δύσχρηστο και κουραστικό μέχρι να το συνηθίσεις, πολλά εργαλεία, περιττά για τους περισσότερους και γενικά πολύ bloatware. Επίσης η κάμερα έχει ενσωματωμένο mod που σύμφωνα με την περιγραφή ρίχνει την απόδοση του βίντεο, ανεβάζει μεν την ποιότητα των jpeg, αλλά μπλέκεται δε και με τις περίεργες αναλύσεις (η "41MP" έχει ζουμ, οπότε δεν ξέρω αν είναι πραγματική).

 

Από την άλλη έχει κάποια καλά fixes (user agent για το Nokia browser, ανάκτηση φόρτωσης χαρτών, ανάκτηση φόρτωσης λεξικών).

 

Η PureSlim δεν έχει τα περιττά εργαλεία της Delight, μένει κοντά στη γνήσια, αλλά από την άλλη δεν έχει τα τελευταία fixes και patches.

 

Οπότε αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε ο lagoskon να αντιγράψει απλά συγκεκριμένα fixes και patches από την Delight, χωρίς να αλλάξει κάτι εμφανισιακά, παρά μόνο λειτουργικά. Και θα παρέμενε ελαφριά, αλλά και λειτουργική.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 10δες εφαρμογές να βάλεις και φοβάσαι για τα 100ΜΒ; Άσε που πολλές εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν και αλλού, όχι μόνο στην C

 

Ο lagoskon δεν πιστεύω να ασχοληθεί να φτιάξει rom για σένα και για μένα, ειδικά από την στιγμή που δεν έχει καν τηλέφωνο να την δοκιμάσει.

 

Αν η νέα ομάδα δεν μπορεί να φτιάξει τα προβλήματα στην κάμερα, εγώ θα καθίσω εκεί που είμαι και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Νόμισα το είχε στην άκρη το 808 ο lagoskon, δεν ήξερα ότι το έδωσε... Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με Nokia Cooker και δεν το ξέρω το πρόγραμμα... Αν είναι σχετικά βατό, ίσως να δω μήπως φτιάξω εγώ νέα έκδοση με τα fixes, αλλά χωρίς το bloatware του Delight...

 

Αλλά υπάρχει και η άλλη οδός. Η νέα Delight να έχει τη δυνατότητα να επαναφέρει κάποια mod (όπως της κάμερας) στις αρχικές ρυθμίσεις μέσα από το Delight app. Θα στείλω στο Max να δούμε τι μπορεί να γίνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις 10δες εφαρμογές να βάλεις και φοβάσαι για τα 100ΜΒ; Άσε που πολλές εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν και αλλού, όχι μόνο στην C.

 

Πριν το προηγούμενο φλασάρισμα ήμουν σε καμιά 300αριά εφαρμογές με αυθεντικό firmware και σερνόταν τρομερά. Μετά όταν φλάσαρα με PureSlim 3, πέρασα κάτω από 200 και ήμουν εντάξει. Αλλά το Belle Cleaner διέγραψε σημαντικά αρχεία και πρέπει να το ξαναφλασάρω κάποια στιγμή. Μπορεί και να πέσω στις 100 εφαρμογές την επόμενη φορά (έτσι κι αλλιώς σβήνω όσες δεν λειτουργούν πια, cuteTube, Shazam, Soundwave, Whatsapp, Skype, Skyfiles κλπ) :)

 

Κι εννοείται πάντα στο E τις αποθηκεύω, αλλά μέρος της εφαρμογής πηγαίνει και στο C (καταχωρήσεις κλπ), και έτσι σταδιακά αρχίζει να γεμίζει και η C. Τώρα έχω ελεύθερα ακόμη 500MB παρά τις 150-200 εφαρμογές που έχει μέσα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Και θα βρεις 150-200 εφαρμογές να βάλεις ώστε να ζοριστεί; Εκτός αν βάζεις 10 εφαρμογές για το ίδιο πράγμα.

 

Αν καταφέρουν και επαναφέρουν την λειτουργικότητα της κάμερας στην Delight, μπορεί να την ξαναδοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Και θα βρεις 150-200 εφαρμογές να βάλεις ώστε να ζοριστεί; Εκτός αν βάζεις 10 εφαρμογές για το ίδιο πράγμα.

 

Αν καταφέρουν και επαναφέρουν την λειτουργικότητα της κάμερας στην Delight, μπορεί να την ξαναδοκιμάσω

 

Κοίτα, έχω κάνει εξαγωγή έναν φάκελο που περιέχει στοιχεία της αυθεντικής κάμερας, οπότε αν στα τελευταία Delight δεν έχουν αλλάξει τα partition της κάμερας, μπορείς πολύ απλά να αντικαταστήσεις τον φάκελο της κάμερας με τον αυθεντικό και να ξεφορτωθείς το mod. Αυτό έπιανε σε παλιό mod της κάμερας πάντως, αλλά δεν ξέρω για το καινούργιο αν ισχύει το ίδιο. Αν ναι, τότε λύθηκε το πρόβλημα :)

 

Για εφαρμογές είχα πολλές εφαρμογές φωτογραφίας, κάποια εργαλεία, εφαρμογές γραφείου κλπ. Νομίζω από αυτές μπορώ να αφαιρέσω αρκετές, τουλάχιστον για την κάμερα ελάχιστες χρησιμοποιώ πια, κανένα PDF Scanner, screenshot, CameraPro και μπροστινή κάμερα πιο πολύ...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα απάντηση από τον Max. Τον ρώτησα διάφορα για το Delight, μεταφέρω αυτά που θεωρώ πιο σημαντικά.

 

Σχετικά με το mod του πλήκτρου απενεργοποίησης (που πλέον δεν λειτουργεί έτσι παρά μόνο για επανεκκίνηση), υπάρχει η δυνατότητα να αφαιρεθεί και να πάει στο αρχικό, αλλά προκύπτουν συνεχή ενοχλητικά popup σφάλματα... Οπότε ή το αφήνεις λειτουργικό μόνο για επανεκκίνηση ή το επαναφέρεις για απενεργοποίηση αλλά με διαρκή σφάλματα...

 

Τα εφέ, η εκκίνηση κλπ, μπορείς χειροκίνητα να μεταφέρεις στους αντίστοιχους φακέλους τα αρχικά της Νόκια ώστε να φαίνεται το κλασικό σήμα με τα χέρια Connecting People και όχι Delight belle.

 

Το DLNA διορθώνεται στη νέα έκδοση οπότε θα είναι εντάξει.

 

Η εφαρμογή Mailbox Creator θα είναι προεγκατεστημένη, οπότε χωρίς να χρειάζεται κατάστημα θα μπορείς απλά να προσθέσεις νέο email.

 

Προστίθενται επίσης νέοι User Agents (Android 4.1 JellyBean, WP8, iOS 6) στο Nokia browser.

 

Σχετικά με το φλέγον ζήτημα της κάμερας, ουσιαστικά στο νέο mod επανέφεραν τη λειτουργία PureView, και το μόνο αρνητικό είναι ότι η πλήρης ανάλυση 41MP φαίνεται ως 2MP και στο βίντεο 480p το πλήκτρο δεν γράφει τίποτα. Οι λοιπές λειτουργίες φαίνονται εντάξει γενικά ή και καλύτερες.

 

Η απάντηση για την κάμερα:

This is very separate and amazing topic I have no experience and knowledge in. 99% of 808 camera mods were rubbish – all of them broke PureView technology. Only Alexander aka Osenok figured out how the camera hardware works, and thus created 100% true instruction how to mod Nokia 808 camera settings. Therefore, I totally trust him, and use his original mod in Delight (I didn’t change anything myself so as not to break PureView unintentionally).

“The last time, I had checked a long time ago, some of the buttons with new resolutions were plain, and most importantly, the "real" PureView was gone...” – exactly – those were rubbish mods!

“and also there is a zooming slider on the left” – this was done on purpose to allow smooth video zooming, thanks to Osenok as well.

“Is it really working?” – yes.

“I was able to zoom, but this shouldn't be possible in full resolution...” – why shouldn’t? It is a special and clever zoom which affects only the viewing angle, not PureView itself.

http://ovi.h1n.ru/delight/camera_mod.txt

Now it is possible to get rid of dark corners when shooting in 41 MP resolution on a sunny day with short shutter speed. They appear due to the lens design features. Just make the maximum zoom (specifically restricted to 1.15x) and viewing angle will slightly decrease (it will be around 30 mm EFL instead of default 26 mm).

36 and 38 MP can be also slightly zoomed (maybe up to 1.2x), but they do not give dark corners, that’s why these settings were left intact.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...