Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το βρίσκω, πιθανόν να θέλει να φορτώσεις την αντίστοιχη βάση δεδομένων για να βγάλει τις επιλογές αυτές. Στο presets δεν έχει καθόλου geometry, μόνο κάτι φίλτρα.

Δοκίμασα να φορτώσω αυτή για 1020 και να δω αλλά ουσιαστικά καταλαβαίνει μόνο του από τι έχει τραβηχτεί η φωτογραφία και φορτώνει την αντίστοιχη βάση.

Δεν θέλω για πρόσωπα, με αυτήν εδώ κάνω δοκιμές

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6680790#post6680790

που οι πύργοι φαίνεται να συγκλίνουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν το βρίσκω, πιθανόν να θέλει να φορτώσεις την αντίστοιχη βάση δεδομένων για να βγάλει τις επιλογές αυτές. Στο presets δεν έχει καθόλου geometry, μόνο κάτι φίλτρα.

Δοκίμασα να φορτώσω αυτή για 1020 και να δω αλλά ουσιαστικά καταλαβαίνει μόνο του από τι έχει τραβηχτεί η φωτογραφία και φορτώνει την αντίστοιχη βάση.

Δεν θέλω για πρόσωπα, με αυτήν εδώ κάνω δοκιμές

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6680790#post6680790

που οι πύργοι φαίνεται να συγκλίνουν

Κοίτα να το πω απλά ΔΕΝ διορθώνεται η "παραμόρφωση" του κάθε 808 διότι ουσιαστικά θέλεις να διορθώσεις "το διορθωμένο". Έχει κάνει διόρθωση στη βαρελοειδή παραμόρφωση ήδη το λογισμικό του 808 απλά αυτή η παραμόρφωση αφορά μόνο κάθετα αντικείμενα και όχι σφαιρικά. Μπορείς τελος πάντων να αλλάξεις ότι γίνεται να αλλαχθεί πειράζοντας την φωτογραφία σε φοτοσοπ αλλάζοντας "την προοπτική" με το χέρι όμως.

 

Στο θέμα μας όμως αυτό είναι που μιλάω. Εσύ τι βλέπεις;

http://www.imageshost.eu/images/2016/04/25/dox.md.jpg

 

έτσι ήταν πριν

http://www.imageshost.eu/images/2016/04/25/dox2.md.jpg

 

Υ.Γ πολύ δύσχρηστο και πολύ βαρύ το DoX χωρίς να κάνει και παπάδες. Μια ώρα παίζει το το swap file στο δίκσο μου για να το φορτώσει. Απορρίπτεται από μένα.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Έχεις παλιά έκδοση, αυτά δεν υπάρχουν σ' αυτή που έχω εγώ. Πλέον τα presets είναι κάποια απλά φίλτρα τύπου instagram κτλ

 

http://www.imageshost.eu/images/2016/04/26/pic-20160426-115131.th.png

 

Δεξιά έχει επιλογές για geometry κτλ αλλά πρέπει να τα κάνεις όλα με το χέρι δεν έχει presets πχ για 808 ή οτιδήποτε.

Αν πάω στο optical correction -> distortion έχει επιλογή για manul ή μέσω της βάση για τον φακό που έχει τραβηχτεί η φωτογραφία. Αλλά δεν μπορείς να το βάλεις εσύ, βρίσκει αυτόματα τι φακό έχεις. Έτσι αφού δεν έχω βάση για 808 δεν κάνει τίποτα (έχει μόνο manual) ενώ αν ανοίξω φωτογραφία από την dslr μου θα βγάλει μόνο του επιλογή για αυτόματη διόρθωση με βάση την φωτογραφική και τον φακό.

 

http://www.imageshost.eu/images/2016/04/26/pic-20160426-120330.th.png

 

εκτός βέβαια του ότι δεν υπάρχει βάση (module) για το 808, το πρόγραμμα δεν το βγάζει στο image properties όπως με τις φωτογραφίες τις DSLR...

 

http://www.imageshost.eu/images/2016/04/26/pic-20160426-120403.th.png http://www.imageshost.eu/images/2016/04/26/pic-20160426-120448.th.png

 

Το 808 τα σώζει αυτά στο exif πάντως, άρα δεν φταίει αυτό αλλά το DoX. Όπως είπες, πολύ βαρύ για το τίποτα. Ο μόνος λόγος που ασχολήθηκα είναι επειδή είπες ότι υπάρχει module για το 808 και έλπιζα να κάνω κάποια πράγματα αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να το σώσεις με "διόρθωση". Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Αυτό διότι ο φακός του 808 είναι είδη "διορθωμένος" στο jpeg. Αυτό θα πεις πως κανονικά είχε βαρελοειδή παραμόρφωση το οποίο εσύ ΔΕΝ βλέπεις (διορθώνεται). Για να υπάρχει "διόρθωση" στο DoX θα έπρεπε να μην διορθώνονταν από το λογισμικό του 808 ο "παραμόρφωση" του φακού. Αλλά αυτή έχει "διορθωθεί". Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί προσωπικά είμαι κατά τέτοιων παρεμβάσεων καθώς δεν μπορεί να διορθωθεί η καμπυλότητα των ευρυγώνιων και ΤΕΛΟΣ. Αυτό που κάνουν είναι μία "υπόθεση" (σενάριο) διόρθωσης ότι δλδ ο φακός τραβάει πχ ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο ακριβώς κάθετα σε αυτό και αυτό βγαίνει "βαρελάκι" (βαρελοειδής παραμόρφωση). Οπότε τι κάνουν; Απλά το τραβάνε στις άκρες να ξαναγίνει "παραλληλόγραμμο". ΟΜΩΣ αυτό χαλάει άλλα σχήματα όπως κύκλους ή αν δεν είσαι κάθετα ακριβώς στο θέμα προκαλεί άλλες παραμόρφωσεις.

Δυστυχώς στο 808 δεν υπάρχει η έννοια του raw δλδ να πάρεις ακριβώς το αρχείο όπως τραβήχτηκε χωρίς "διορθώσεις". Ολα τα προγράμματα από το σένσορα παίρνουν μόνο jpeg και μάλιστα "διορθωμένο" (με το στανιό).

Για να "διορθώσεις" στα αλήθεια αυτό που βλέπεις θέλει manual παρεμβάσεις με presets (πχ "φούσκωσε το κέντρο) ή όχι (τράβα δεξιά πιο πολύ από αριστερά) που κατά περίπτωση είναι άλλα ανάλογα την γωνία λήψης. Όπως και αν έχει τέτοιες παρεμβάσεις μειώνουν την οξύτητα στα pixel που ασκούνται και άλλα μερικά κουσούρια. Τέτοιες παρεμβάσεις διόρθωσης προοπτικής κάνεις με το photoshop επίσης.

Ποια εφαρμογή DoX είναι αυτή που έχεις εγώ έχω την DoX optics pro 8.X.X και έχει βγει και 9. Έχει και άλλες σουίτες η DoX για άλλες δουλειές.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

To DoX optics pro έχω και εγώ αλλά την έκδοση 9.5.1. Απ ότι φαίνεται αυτά που έχεις στα presets αφαιρέθηκαν στις επόμενες εκδόσεις.

Το ξέρω ότι δεν μπορώ να περιμένω θαύματα και ότι το jpeg έχει ήδη "διορθωθεί". Γιαυτό και στην dslr που είπα παραπάνω τραβάω σε raw. Απλά επειδή είπες ότι υπάρχει module για το 808 από το συγκεκριμένο πρόγραμμα ήθελα να δω μήπως σώζεται κάπως. Και αυτό επειδή θα ήταν διόρθωση στην διόρθωση φτιαγμένη για τον συγκεκριμένο φακό και μόνο. Αλλά αφού δεν υπάρχει τέτοιο module και από nokia έχει μόνο 1020, δεν έχει νόημα να ασχοληθώ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και τελευταία, ο Steve έχει λίγο bias υπέρ της Microsoft, στο συγκριτικό με τα φλας βλέπουμε ότι αφενός του 808 είναι πιο δυνατό και χωρίς την κιτρινίλα του 1020 (κάτι ήδη γνωστό), αφετέρου δε το τριπλό LED του 950 στο πάγωμα είναι σαν όλα τα LED... Οπότε αν και παλιάς τεχνολογίας, το 808 διαθέτει ακόμη το πιο δυνατό φλας, ένα από τα καλύτερα ατού του. :)

 

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/21401_Investigating_camera_phone_fla.php

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή με έπιασε νοσταλγία και έκλεισε μήνας από το προηγούμενο ποστ , είπα να γραψω πάλι. Από μέσα απριλιου έχω το Galaxy S7 για κύριο τηλέφωνο με το Meizu MX4Pro 2ο. Όταν εννοώ κύριο τηλέφωνο εννοώ για τη δουλειά μου. Η διάφορα με το 808 τεράστια . Τα κινητά έχουν εξελιχθεί απίστευτα. Ειδικά το S7 από άλλο πλανήτη. Καλό χρυσό το Νοκια αλλά για την εποχή του. Και σε θέμα κάμερας το S7 μου αρέσει καλύτερα. Θα βγάλω πιο εύκολα πολύ ωραια φωτογραφία και πολύ γρήγορα. Δε φτάνει το 808 σε ειδικές συνθήκες ούτε στο xenon αλλά στα καθημερινά είναι πιο πάνω. Άσε που μου αρέσουν τελικά οι πιο ζωντανές χρωματικά φωτό από τις φυσικές του 808.

Αυτά τα λίγα

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έπιασε νοσταλγία και έκλεισε μήνας από το προηγούμενο ποστ , είπα να γραψω πάλι. Από μέσα απριλιου έχω το Galaxy S7 για κύριο τηλέφωνο με το Meizu MX4Pro 2ο. Όταν εννοώ κύριο τηλέφωνο εννοώ για τη δουλειά μου. Η διάφορα με το 808 τεράστια . Τα κινητά έχουν εξελιχθεί απίστευτα. Ειδικά το S7 από άλλο πλανήτη. Καλό χρυσό το Νοκια αλλά για την εποχή του. Και σε θέμα κάμερας το S7 μου αρέσει καλύτερα. Θα βγάλω πιο εύκολα πολύ ωραια φωτογραφία και πολύ γρήγορα. Δε φτάνει το 808 σε ειδικές συνθήκες ούτε στο xenon αλλά στα καθημερινά είναι πιο πάνω. Άσε που μου αρέσουν τελικά οι πιο ζωντανές χρωματικά φωτό από τις φυσικές του 808.

Αυτά τα λίγα

Σκέψου να είχε έστω μια στοιχειώδη εξέλιξη το software της κάμερας του 808... Όπως το αγοράσαμε έτσι έμεινε δυστυχώς. Είναι αδικία να συγκρίνεται με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας πλέον, ακόμα και στη φωτογραφία. Αλλά ναι καταλαβαίνω τι λες.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου να είχε έστω μια στοιχειώδη εξέλιξη το software της κάμερας του 808... Όπως το αγοράσαμε έτσι έμεινε δυστυχώς. Είναι αδικία να συγκρίνεται με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας πλέον, ακόμα και στη φωτογραφία. Αλλά ναι καταλαβαίνω τι λες.

 

Εννοείται ρε παιδιά, ότι κάποια πλησιάσαν ή και ξεπεράσαν.

Εγώ κουβαλάω μαζί μου για κάμερα το 808 με πρώτο το Meizu m2 note. H κάμερα του 2ου τραγική. Αλλά τελικά ακόμα και με καλούτσικο hardware και καλή μεγάλη οθόνη, ΔΕΝ μπορώ να κάνω την δουλειά μου σωστά όπως σε υπολογιστή. Θέλω 9 πλάσιο χρόνο. Το ίδιο και με το τάμπλετ μου. Η παραγωγικότητα, για την οποία μας παραμυθιάζαν, ότι χρειαζόμαστε τα παντοφλέ τηλέφωνα, είναι μεγάλο ψέμα.

 

Απλά για να πάρεις παρόμοια ποιότητα φωτό πρέπει να πάρεις ή το S7 ή το lumia 950, δηλ πολύ μεγάλα και πολύ ακριβά τηλέφωνα. Είδα και τα ρεζιλίκια της LG με τα G3/4 με τα τεχνικά προβλήματα...

Και όχι δεν ρισκάρω ούτε σεντ για συσκευή απευθείας από Κίνα. Κάηκα και φυσάω γιαούρτι...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Συνυπογράφω.

(αν και ποτέ δεν θα καταλάβω γιατί η κάμερα του 808 "παροπλίστηκε")

 

Σκέψου να είχε έστω μια στοιχειώδη εξέλιξη το software της κάμερας του 808... Όπως το αγοράσαμε έτσι έμεινε δυστυχώς. Είναι αδικία να συγκρίνεται με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας πλέον, ακόμα και στη φωτογραφία. Αλλά ναι καταλαβαίνω τι λες.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει μερικές συσκευές, κάποιες ήταν στην κατοχή μου, κάποιες άλλες σε ψιλοσυγκριτικά σε καταστήματα κλπ και είδα ότι κανένα δεν μπορεί να φτάσει το 808 ειδικά λόγω ανάλυσης. Για ευκολία, ταχύτητα, ευελιξία κλπ εννοείται τα σύγχρονα είναι καλύτερα. Αν είχε RAW το 808, τα αποτελέσματά του θα ήταν άψογα. Την φυσικότητά του και το στυλ του 808 μόνο μέσω RAW μπορεί να τα φτάσει π.χ. το 950 που κατά τα άλλα βγάζει πολλή επεξεργασία. Το S7 το θεωρώ κατώτερο του S6 στην κάμερα, καθώς τείνει πολύ σε iphone, υπερόξυνση και ψεύτικο. Τα τελευταία nexus, το G4, το 950 και φυσικά το ιδιαίτερο CM1 τα θεωρώ πολύ καλύτερα του S7, αλλά κατώτερα του 808 σε κάποια χαρακτηριστικά. Η υψηλή ανάλυσή του σίγουρα είναι κάτι που μου λείπει π.χ. στο CM1. Όπως και το φλας ξένου. Και η άριστης ποιότητας στερεοφωνική ηχογράφηση. Και η υψηλής αντίθεσης ClearBlack Amoled του που ζήτημα είναι αν το έχουν φτάσει ή ξεπεράσει μια δυο συσκευές σήμερα. Και οι compact διαστάσεις, που από τα σημερινά ποιοτικά μόνο τα Compact της Sony (άντε να βάλω και το CM1 αν και είναι μόνο του) υπάρχουν ως μόνες επιλογές. Όπως και το εγκαταλειμμένο, αλλά αγαπημένο Symbian. Οπότε, ναι παλαίμαχος το 808, αλλά ιδιαίτερο ακόμη και σήμερα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

(αν και ποτέ δεν θα καταλάβω γιατί η κάμερα του 808 "παροπλίστηκε")

η κάμερα του 808 έχει αισθητήρα είναι διαγωνίου 1/1.2'', περίπου μίας ίντσας δλδ τεράστιος. Τέτοιος αισθητήρας θέλει ανάλογο (μεγάλο) φακό. Εξ ου και τα 17mm στο πάχος του 808. Στα σημερινά κινητά με πάχος 8mm δεν χωράνε τέτοιοι αισθητήρες και φακοί. Για αυτό παροπλίστηκε το φωτογραφικό σύστημα του 808 και ποτέ δεν το ξαναείδαμε στην ίδια διάσταση αισθητήρα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου 808, μου κλείδωσε ξανά, την κάρτα μνήμης, όσο απίστευτο και αν φαίνεται. Το είχα για phonephoto, και τώρα το έχω παροπλισμένο. Στο θέμα : Στο ίντερνετ βρήκα μία εφαρμογή,, διαχείριση κινητού android από pc. Την δοκιμασα σε ΜΑΤΕ 7, και δουλεύει. Θα κάνω μία προσπάθεια μήπως δουλεύει στο 808, πράγμα μάλλον απίθανο. Θα προσπαθήσω να δώσω το λινκ,,. https://www.pcsteps.gr/22441-διαχείριση-android-κινητού-tablet-μέσω-internet/?utm_content=bufferb7de0&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer
Link to comment
Share on other sites

η κάμερα του 808 έχει αισθητήρα είναι διαγωνίου 1/1.2'', περίπου μίας ίντσας δλδ τεράστιος. Τέτοιος αισθητήρας θέλει ανάλογο (μεγάλο) φακό. Εξ ου και τα 17mm στο πάχος του 808. Στα σημερινά κινητά με πάχος 8mm δεν χωράνε τέτοιοι αισθητήρες και φακοί. Για αυτό παροπλίστηκε το φωτογραφικό σύστημα του 808 και ποτέ δεν το ξαναείδαμε στην ίδια διάσταση αισθητήρα.

Ήδη στη μεταφορά της τεχνολογίας σε WP, βλέπε 1020, ο αισθητήρας είναι μικρότερος, τα pixel μικρότερα και ελαφρά λιγότερα σε αριθμό και από εκεί και ύστερα συναντάμε πολύ μικρότερους αισθητήρες σε λεπτές συσκευές. Μοναδική εξαίρεση το CM1 που έχει το μεγαλύτερο αισθητήρα σε κινητό (ή αλλιώς η πιο λεπτή κάμερα με αισθητήρα 1 ίντσας που παίρνει και τηλέφωνο και είναι πλήρες smartphone), μόνο που φοβάμαι πως όπως και το 808 δεν θα δει διάδοχο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εδω και 2-3 μερες δε μπορω να συνδεθω στο email μου (hotmail) απο το κινητο, ξερει κανεις τι παιζει?

Εμένα συνδέεται κανονικά, σε hotmail, yahoo και gmail, δεν έχω κάποιο πρόβλημα... Μήπως αφαίρεσες τον λογαριασμό και όταν τον ξανάβαλες προέκυψε; Εναλλακτικές υπάρχουν βέβαια, όπως το profimail και το qoomail, αν υπάρχει πρόβλημα στο ενσωματωμένο, δοκίμασε αυτά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν εκανα απολυτως τπτ. Ενα πρωι ανοιξα ασυρματο να ελεγξω τα μειλ και μου εβγαλε μνμ σφαλματος, ζητωντας κωδικο. Βαζω ξανα κωδικο, ξανα σφαλμα και παει λεγοντας.

Δοκιμασα να το διαγραψω και να το ξανακανω, αλλαξα πορτες και διακομιστες, δοκιμασα και gmail σε ολα κανει το ιδιο.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

παίδες βοήθεια! εκεί που άκουγα μουσική (από το ηχείο, όχι ακουστικά) ξαφνικά σταματάει ο ήχος, μουγκό το ηχείο! Κάνω reboot το κινητό τίποτα μηδέν ήχος. Το earpiece δουλεύει, επίσης αν συνδέσω ακουστικά δουλεύουν.

Το θέμα είναι...μάλλον το ηχείο τα φτυσε....ή μπορεί να έχει πρόβλημα η μητρική?

 

Καμιά ιδέα τι να κάνω? Να πάω σε Microsoft store ή ξέρει κανείς από σας άμα βρω ανταλλακτικό ηχείο online?

 

Αυτό είναι http://www.hamzatel.gr/item.php?prod=ixeiobuzzer-nokia-808-original-3576&ref=bestprice.gr ?

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι. Είναι πολύ εύκολο να το αλλάξεις μόνος σου, δες εδώ:

μέχρι το 2ο λεπτο

δύο κατσαβίδια θες μόνο, τα κλασσικά t5 & t6.

 

Εναλλακτικές υπάρχουν βέβαια, όπως το profimail και το qoomail, αν υπάρχει πρόβλημα στο ενσωματωμένο, δοκίμασε αυτά.

 

Το qοοmail είναι απλά widget για το κανονικό email. Δεν λειτουργεί χωρίς αυτά. Το profimail είναι η καλύτερη λύση, το θεωρώ ανώτερο του mail της nokia

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μη χρειαστεί ανταλλακτικό, απλά να μην κάνει καλή επαφή.

Αφαιρείς, καθαρίζεις επαφές και ξανατοποθετείς. Και ξαναδοκιμάζεις. Αν δεν λειτουργεί τότε αγοράζεις ανταλλακτικό.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν εκανα απολυτως τπτ. Ενα πρωι ανοιξα ασυρματο να ελεγξω τα μειλ και μου εβγαλε μνμ σφαλματος, ζητωντας κωδικο. Βαζω ξανα κωδικο, ξανα σφαλμα και παει λεγοντας.

Δοκιμασα να το διαγραψω και να το ξανακανω, αλλαξα πορτες και διακομιστες, δοκιμασα και gmail σε ολα κανει το ιδιο.

 

Ενημερωτικα και μετα απο διαφορες προσπαθειες καταφερα να συχρονισω επιτελους το hotmail μονο με activesync ρυθμισεις.

Ετσι βεβαια δε μπορω να φτιαξω 2ο γραμματοκιβωτιο με activesync, αλλα τουλαχιστον λειτουργει το βασικο μου mailbox...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μη χρειαστεί ανταλλακτικό, απλά να μην κάνει καλή επαφή.

Αφαιρείς, καθαρίζεις επαφές και ξανατοποθετείς. Και ξαναδοκιμάζεις. Αν δεν λειτουργεί τότε αγοράζεις ανταλλακτικό.

 

edit: μετά από βάλσιμο βγάλσιμο (νέο speaker), καθάρισμα, ξανά βάλσιμο ξανά βγάλσιμο ξανά καθάρισμα...δούλεψε! (πόσο θα κρατήσει θα δούμε...)

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος παρακαλω να μου δωσει τις σωστες ρυθμισεις για hotmail γιατι δε μου δουλευει με τπτ? Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα της μπαταρίας για το 808 ή και γενικά.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς τη Mugen Power?? είτε τη λεπτή είτε την ενισχυμένη? Είχα πάρει μία λεπτή για να μην χρειαστεί εξτρά κάλυμμα και δυστυχώς την άφησα στην άκρη μέχρι να "ξεψυχήσει" η άλλη της Nokia. Την δοκιμάζω τώρα και βλέπω είναι πολύ αδύναμη... Πόσο καιρό αντέχει μια μπαταρία stock αχρησιμοποίητη; Και από μαγαζί να την έπαιρνα τώρα, φοβάμαι ίδια απόδοση θα είχε μιας και δεν φτιάχνονται πια...

 

Κρίμα γιατί η Mugen Power ως "καλύτερη" της γνήσιας κοστίζει 3-4 φορές πιο πολύ από την γνήσια της Nokia... :(

 

Σε ήπια χρήση (1-2 ολιγόλεπτες κλήσεις και μερικές φωτογραφίες, μετά αναμονή) ξεφορτίζει σε λιγότερο από μια μέρα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

προφανώς χάλασε. Πάντως δοκίμασε δύο τρεις φορτοεκφορτίσεις να πιάσει ρυθμό αν και τα συμπτώματα που λες της δείχνουν για κουβά (ανακύκλωσης :P). δες επίσης μήπως τρέχει κανα prossess από πίσω και σου αδειάζει την μπαταρία. Κάνε restart μετά την φόρτιση καλού κακού.

 

Αν και ισχύει ο κανόνας ότι καλό είναι τις μπαταρίες που έχουμε στην άκρη να είναι 70% φορτισμένες (και όχι άδειες 0%) ακόμα και άδειες δεν σημαίνει ότι θα χαλάσουν. Έχω φορτίσει γνήσια μπαταρία κινητού στο 0% εδώ και 6 χρόνια και μια χαρά φρέσκαδούρα ήταν και άντεχε γιατί ήταν "καλή". Προφανώς η δικιά σου δεν ήταν τέτοια.

 

Η εμπειρία μου είναι πως οι "τρίτες" μπαταρίες σε οτιδήποτε κινητό φωτογραφική λαπτοπ, από ebay τουλάχιστον (φτηνιάρικες), ότι και να λένε σε mA είναι υποδεέστερες (για αυτό και φτηνότερες) των γνησίων. Το κυρίως πρόβλημα είναι η ζωή τους ενώ ούτε τις χωρητικότητες που έχουν λένε.

 

Υπάρχει και περίπτωση η Mugen Power να ηταν και αυτή ιμιτασιόν. Πάρε μία από ebay φτηνή και όσο πάει. Μην επενδύεις σε ακριβές ιμιτασιόν γιατί δεν έχει νόημα (άμα είναι να δώσεις χρήμα πάρε γνήσια).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...