Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι σε διαδικασια του να το παρω,απο τον φιλο skiros.

αρχικα ηταν να το παρει ενας φιλος αλλα τελικα εκανε πισω.

κι οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης.

εγω το θελω μονο για δευτερο τηλεφωνο για μια whats up,με δελεαζει απλα και μονο λογω φωτογραφικης.

αξιζει ομως?

με ενδιαφερει να εχει καλυτερη ποιοτητα απο

s5

g3

930

αντε να ειναι σαν το 1020,θα με καλυψει σε αυτο?

Ανάλογα πόσα θα δώσεις. Ρωτάς εμάς τους λίγους εναπομειναντες στο symbian αν αξίζει το 808? Μμμ κάτσε να σκεφτώ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανάλογα πόσα θα δώσεις. Ρωτάς εμάς τους λίγους εναπομειναντες στο symbian αν αξίζει το 808? Μμμ κάτσε να σκεφτώ... :lol:

Στην κάμερα μόνο με ενδιαφέρει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πώ τον πόνο μου και όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Εχω την cfw του Lagoskon στο 808 μου, Εδώ και ενα μήνα αρνείται πεισματικά να συνδεθεί σε άγνωστα wi-fi ,δεν μπαίνει καν στον κόπο να ελένξει τους κωδικούς που του δίνω. Αντίθετα στα αποθηκευμένα πηγαίνει σφαίρα.

Σημειώστε -αν έχει σημασία-εχω αποθηκευμένα περι τα 50 σημεία ενώ στο Ν8 (πάλι με Lagoskon ) είχα πάνω απο 100 χωρίς κανένα πρόβλημα:angry::devil::worry::!:

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΑΔΕΛΦΟΙ

 

Τίποτα Κανείς??? Που είναι οι guru του Symbian ( Lagoskon , Moralas ) και λοιποί ???:blink::O

Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερα μόνο με ενδιαφέρει

Αν σε ενδιαφέρει στην κάμερα, πάρτο γιατί ακόμα και το 1020 δεν έχει καλύτερη κάμερα από αυτό. Μόνο στο ois υπερτερεί και προσωπικά που έχω σταθερό χέρι (+έχω αγοράσει ένα μικρό τρίποδο) δεν έχω θέμα και εκεί.

Τίποτα Κανείς??? Που είναι οι guru του Symbian ( Lagoskon , Moralas ) και λοιποί ???:blink::O

Φίλε μου τι να σου πω, δε ξέρω γιατί δεν έχω φτάσει ποτέ τα 50 ή τα 100 ασύρματα δίκτυα αποθηκευμένα να ξέρω πως συμπεριφέρεται η συσκευή. Ξέρω όμως ότι καμιά φορά αντί να τα αποθηκέυει στο φάκελο "διαδίκτυο", τα βάζει στο "χωρίς κατηγορία" λόγω κάποιου προβλήματος που προέκυψε εκείνη τη στιγμή. Οπότε όσα έχουν περαστεί εκεί, νομίζω ότι δε συνδέεται. Άρα τσέκαρε και κάντα μεταφορά στον άλλο φάκελο. Επίσης σβήσε όσα δε χρησιμοποιείς!

Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερα μόνο με ενδιαφέρει

 

Εγώ πάλι θα σου πω πως μόνο αν έχεις όρεξη να κάνεις ρυθμίσεις στην κάμερα ανάλογα με τις συνθήκες της εκάστοτε σκηνής που θα τραβήξεις, να το πάρεις. Καλύτερο auto στην κάμερα έχει το S5, αν και απο συγκριτικά που είδα, ελαφρώς καλύτερο auto φαίνεται να έχει πλέον το iphone 6+ .

 

Είναι ένας τομέας που πλέον οι διαφορές είναι πολύ υποκειμενικές. Δηλαδή ναι, με custom ρυθμίσεις ανά λήψη, 808 δαγκωτό. Μετά (πολύ κοντά του) 1020. Αν όμως δεν έχεις αυτή την όρεξη θα σου έλεγα να κοιτάξεις αλλού.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε διαδικασια του να το παρω,απο τον φιλο skiros.

αρχικα ηταν να το παρει ενας φιλος αλλα τελικα εκανε πισω.

κι οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης.

εγω το θελω μονο για δευτερο τηλεφωνο για μια whats up,με δελεαζει απλα και μονο λογω φωτογραφικης.

αξιζει ομως?

με ενδιαφερει να εχει καλυτερη ποιοτητα απο

s5

g3

930

αντε να ειναι σαν το 1020,θα με καλυψει σε αυτο?

Φϊλε ως κάτοχος κι εγώ του 808 και του 1020, μπορώ να σου εγγυηθώ ότι το 808 είναι μακράν ανώτερο του 1020 σε κάμερα, δυνατότερο φλας ξένου, ορατότητα οθόνης στον ήλιο (λόγος αντίθεσης και φωτεινότητα), στην ποιότητα ήχου και ηχογράφηση, στο σήμα δικτύου για κλήσεις/μηνύματα, σε διάφορα καλούδια όπως FM Transmitter, θύρα HDMI και διαχείριση σκληρού δίσκου, μνήμης flash, ποντικιού, πληκτρολογίου και οποιασδήποτε θεωρητικά συσκευής συνδεθεί με USB-OTG σαν να είναι υπολογιστής, στην παραμετροποίηση και τις δυνατότητες του λειτουργικού συστήματος (αν και εγκατελλειμένο και δεχόμενο τα πυρά της Μάικροσοφτ, το Symbian εξακολουθεί να είναι ανώτερο λειτουργικό των παραθύρων και με περισσότερες δυνατότητες), σε κράτημα (4άρα οθόνη ικανοποιητική, αλλά όχι τεράστια, ώστε να την ελέγχεις και με ένα χέρι, και οι καμπύλες και η επιφάνεια του 808 οδηγούν σε καλύτερο κράτημα από το λεπτότερο και επίπεδο 1020) και πολλά άλλα.

 

Για την τιμή, ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός. Προσωπικά αν μπορούσα θα έπαιρνα ένα από τα τελευταία σφραγγισμένα stock από το εξωτερικό, άνω των 500 ευρώ. Αλλά αφού μπόρεσα και βρήκα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή, σαν back-up πάλι καλά...

 

Για την κάμερα. Το 808 εξακολουθεί να είναι στον κόσμο η καλύτερη κάμερα στα κινητά σαν σύνολο. Ελάχιστη επεξεργασία για να μην κάνει artifacts (η υπερόξυνση και η ελάττωση θορύβου καταστρέφουν την εικόνα στις λεπτομέρειες, π.χ. S5, G3), καθαρή εικόνα με λεπτομέρειες και ελάχιστο θόρυβο (αν θέλεις να τονίσεις κάτι, ανέβασε οξύτητα και αντίθεση για έμφαση). Νικάει στην καθαρότητα, στα χρώματα, στον έλεγχο θορύβου και τεχνουργημάτων τα 1020, 930 και 1520, που είναι και τα αμέσως επόμενα καλύτερα κινητά στην κάμερα. Η Σόνυ, Σάμυ, LG, Apple είναι αρκετά πιο μετά. Οι εφαρμογές οι βασικές ακόμη σε καλύπτουν, απλά για ικανοποιητική ταχύτητα περιήγησης προτίμησε UC browser. Κατά τα άλλα, με την PureSlim 3 θα πετάει!

 

Πολλοί από εμάς το έχουν ως κύρια συσκευή πάντως, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα να κάνεις διάφορες λειτουργίες και σε αυτό.

 

Αν μπορείς παρτο.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θετικά τα μηνύματα σας,αν κάτσει η συναλλαγή θα το πάρω.

 

Edit

Αύριο θα το χω

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου παρουσιάζει πρόβλημα στο ραδιόφωνο Δ/δ.Συνέχεια <<φόρτωση>> και τίποτε άλλο.Γνωρίζει κάποιος κάτι και να βοηθήσει?
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου παρουσιάζει πρόβλημα στο ραδιόφωνο Δ/δ.Συνέχεια <<φόρτωση>> και τίποτε άλλο.Γνωρίζει κάποιος κάτι και να βοηθήσει?

Ναι, η πολυαγαπημένη μας micronokia έκοψε αυτή τη λειτουργία. Βολέψου με το να ψάξεις manual το σταθμό που θες και μετά να πας στο "αγαπημένοι" - μενού - "μετάβαση σε σταθμό", βάζεις εκεί τη διέυθυνση, αποθηκέυεις, τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η πολυαγαπημένη μας micronokia έκοψε αυτή τη λειτουργία. Βολέψου με το να ψάξεις manual το σταθμό που θες και μετά να πας στο "αγαπημένοι" - μενού - "μετάβαση σε σταθμό", βάζεις εκεί τη διέυθυνση, αποθηκέυεις, τέλος.

 

Ευχαριστώ πολύ.Τις διευθύνσεις των σταθμών που θα τις βρώ?

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Τις διευθύνσεις των σταθμών που θα τις βρώ?

Χμμ. Αυτά εχουν να κάνουν περισσότερο με λειτουργικό σύστημα και εφαρμογές και όχι με την ίδια την συσκευή, οπότε βγαίνει εκτός θέματος η συζήτηση. Ρίξε μια ματιά στα αντίστοιχα με τις εφαρμογές για symbian. Εναλλακτικές εφαρμογές είναι π.χ. το grabradio, αν και δεν είναι τόσο καλής ποιότητας, καθώς και η τελευταία λειτουργική έκδοση του cuteradio.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5565099#post5565099

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου παρουσιάζει πρόβλημα στο ραδιόφωνο Δ/δ.Συνέχεια <<φόρτωση>> και τίποτε άλλο.Γνωρίζει κάποιος κάτι και να βοηθήσει?

 

Googlare cuteradio να βρεις ακρη

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη κάμερα απλά....

Κάτι άλλο,viber έχουμε?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη κάμερα απλά....

Κάτι άλλο,viber έχουμε?

 

Έχουμε .... Αλλά όχι για κλήσεις.. Επίσης η απόδοση της εφαρμογής είναι για κλάματα. Πολύ old school :lol:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη κάμερα απλά....

Κάτι άλλο,viber έχουμε?

Έλα που θες και viber! :lol:

Whatsapp να γουστάρεις! Αφού είπες δε τη θες για κύρια συσκευή... Τι viber μας λές??

Εκτός αν ψήθηκες...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε .... Αλλά όχι για κλήσεις.. Επίσης η απόδοση της εφαρμογής είναι για κλάματα. Πολύ old school :lol:

 

Link?.........

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Link?.........

 

Δεν το βρήκες μέσα από το app store της nOKIA?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχασα το 808 του φίλου skiros από τον ταξιδιώτη, βρήκα ένα σε εξαιρετική κατάσταση από ebay και πήρα αφού είχα ψηθεί άσχημα οπότε και θα είναι το επόμενο στη συλλογή μετά το Ε90 που απέκτησα πρόσφατα.

Αναμένω παράδοση λοιπόν και ακολουθούν ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχασα το 808 του φίλου skiros από τον ταξιδιώτη, βρήκα ένα σε εξαιρετική κατάσταση από ebay και πήρα αφού είχα ψηθεί άσχημα οπότε και θα είναι το επόμενο στη συλλογή μετά το Ε90 που απέκτησα πρόσφατα.

Αναμένω παράδοση λοιπόν και ακολουθούν ερωτήσεις.

Με γεια σου φίλε μου. Έχεις στην συλλογή σου το καλύτερο symbian που κυκλοφόρησε ποτέ. Ότι θέλεις εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά.

Υπάρχει στο nokia store αλλά μου βγάζει failed connection lost κατά την εγκατάστασή.

 

Edit.το έκανε

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε περίπου ένα εξάμηνο και η εκτίμηση για τη συσκευή παραμένει πολύ ψηλά. Το είχα πάρει μαύρο μεταχειρισμένο από Ελλάδα αλλά μου άρεσε τόσο πολύ που έκανα την υπέρβαση και πήρα ενα σφραγισμένο άσπρο από Γερμανία με 2 χρόνια εγγύηση. Κανένα απολύτως πρόβλημα σε κανένα θέμα. Ολα δουλεύουν ρολόι. Το 930 το κρατάω σαν δεύτερο και για χρήση μέιλ, ιντερνετ κλπ.

 

Δυστυχώς όμως παρόλο που του φοράω μόνιμα θήκη σιλικόνης αλλά και πουγκί κατά τη μεταφορά έγινε μια μικρή γρατζουνιά. Πρώτη μου (χωρίς προστασία οθόνης σε κανένα κινητό μου για λόγους αίσθησης και θέασης) εδώ και 5-6 χρόνια που έχω κινητό αφής. Το γκορίλα γκλας το πρώτο τελικά ίσως είναι αρκετά ευαίσθητο (καμία πτώση ή τριβή με κλειδιά κλπ).

 

Επειδή το θέλω τέλειο (αν και τα σημάδια έχουν πάντα τη γοητεία τους) έψαξα στο ebay για οθόνη και υπάρχει χωριστά το digitizer και χωριστά η οθόνη. Το θέμα είναι ότι αυτά είναι κολλημένα και θα ήθελα να είναι σετ από μαμά για τέλεια προσαρμογή.

 

- Γνωρίζετε το κόστος από κατάστημα Νοκια για το πλήρες σετ?

- Έχετε δει πουθενά σαν σετ όλη την οθόνη (γυαλί, digitizer, Οθόνη)? Ebay κλπ.

- Έχετε δει πουθενά προστασία οθόνης από από τις καινούριες τις γυάλινες? Μόνο πλαστικές βρίσκω. (Βρήκα μάλιστα και μία με 7 ... λεπτά του ευρώ χονδρική τιμή. Ούτε που θα ήθελα να την δω από κοντά). :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου κανένα κόλπο η κάτι πού να αξίζει να του κάνω η να του περάσω,σαν εφαρμογή.

Κάτι για dropbox έχουμε?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου κανένα κόλπο η κάτι πού να αξίζει να του κάνω η να του περάσω,σαν εφαρμογή.

Κάτι για dropbox έχουμε?

Για εφαρμογές Symbian καλό είναι αυτό το θέμα για προτάσεις κλπ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272841

 

Λοιπόν, για dropbox ενώ υπάρχουν clients, μια αλλαγή της σελίδας δημιούργησε πρόβλημα στα στοιχεία Qt του Symbian και δεν λειτουργούν (δεν ξέρω αν το λέω σωστά, δεν είμαι προγραμματιστής). Είναι ένα απλό bug, που θα διορθωνόταν αν υπήρχε κάποιος να κοιτάξει το symbian, αλλά η M$ άστα να πάνε.

 

Υπάρχει ένα πρόγραμμα, που ενώνει αρχεία της συσκευής με υπηρεσίες νέφους, το FilePlus. Πρόσφατα, αναβαθμίστηκε, ώστε να συνδεθείς στο dropbox μέσω browser για αδειοδότηση και μετά να κάνεις την δουλειά σου.

 

Κατέβασε την 1.3.3 από την σελίδα τους (το αρχειο sis) http://www.meeki.mobi/download

 

Απορίες για εφαρμογές κλπ έχει και στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272836 να ρωτάς ότι θέλεις. Με γεια η καλύτερη κάμερα στα κινητά στον κόσμο!!! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το ίδιο το λειτουργικό, θα πρότεινα να βάλεις μια τροποποιημένη έκδοση και συγκεκριμένα την ελαφριά PureSlim 3 του lagoskon, για να πετάει και μετά βάζεις όσες εφαρμογές θέλεις!!!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=353057

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Με τι τρόπο βάζουμε την rom?

 

Σήμερα μου έφαγε ένα σκάλωμα.

Ανοιγα την εφαρμογή της κάμερας,έδειχνε κανονικά,χωρίς όμως να μου βγάζει κανένα εικονίδιό για photo shoot η ρυθμίσεων,κι ούτε τραβούσε φωτογραφία με το κουμπί..restart,δούλεψε λίγο και πάλι τα ίδια,έκανα reset τελικά και βλέπουμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...