Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον εννοείς τιμή διαφράγματος (δλδ άνοιγμα). Ταχύτητα υπάρχει μονο στο κλείστρο (φωτοφράκτης). Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μην υπάρχουν "κανονικά" διαφράγματα στον φακό. Σε πολλές φωτογραφικές υπάρχουν μονο 2 διαφράγματα (μέγιστο και ελάχιστο) ή και ένα (μέγιστο). Σε αυτές τις μηχανές ειναι αστείο να έχεις "ρύθμιση" διαφράγματος. Ολες οι "ενδιάμεσες τιμές" γίνονται softwarικά με ψευδο-ND φίλτρα (ο αισθητήρας μείωνει την ευαισθησία του). Προφανώς κανένα οπτικό αποτέλεσμα δεν αλλάζει μεταξύ τέτοιων ψευδο-τιμών διαφράγματος (πχ αν και κλείνεις ένα stop το διάφραγμα δεν αυξάνει το βάθος πεδίου).. Δεν αποκλείεται να είναι τέτοια περίπτωση. Μάλλον τέτοια είναι.. :(

 

Ακόμα και το κλείστρο πολλές φορές είναι ηλεκτρονικό και όχι πραγματικό (δεν υπάρχει πραγματικός φωτοφράκτης) αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, για την ακρίβια μπορεί να είναι και πλεονέκτημα (αθόρυβο). Νομίζω τέτοιο είναι του 808, σιγά μην έχει μηχανικό κλείστρο.

 

Υ.Γ. Και μάλον έτσι είναι για το διάφραγμα αν ισχύει το

 

και

 

οπότε ποτέ δεν θα δείς "προτεραιότητα" διαφράγματος.

 

Όχι, εννοώ ταχύτητα κλείστρου (οπου έγραψα λάθος σαν ταχύτητα διαφράγματος και σωστά με διορθώνεις :) ), το οποίο είτε πραγματικό, είτε ψηφιακό (όπως και προφανώς συμβαίνει στη συσκευή μας) θα έπρεπε να ρυθμίζεται για να μπορεί κανείς να εκμεταλευτεί σωστά την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

γνωρίζει κανείς αν ο fm transmitter του 808 είναι πιο δυνατός απο τον συνηθισμένο της Nokia? Γιατί καλος χρυσός για τα βουνά αλλά μέσα στις ελληνικές πόλεις που έχουμε νέο σταθμό ανά 0.2 συχνότητας :lol: δεν μπορεί να υπερισχύσει κανενός σταθμού!

 

Βγάλε την κεραία του αυτοκινήτου θα πιάνει τέλεια αν δουλεύεις αποκλειστικά FM Transmitter

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την κεραία του αυτοκινήτου θα πιάνει τέλεια αν δουλεύεις αποκλειστικά FM Transmitter

 

Επίσης στο Ν8 υπήρχε και σχετικό mod που δυνάμωνε αρκετά το σήμα του fm trans. τόσο που έπιανε καθαρά και όταν ήμουνα καθισμένος στο πίσω κάθισμα ενώ η κεραία του αυτοκινήτου ήταν μπροστά. Θα βγει και για εμάς δε μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοιο Mod ?!!!!!

Κριμα που δεν το ήξερα πριν αγοράσω χωριστό fm transmitter

Εχεις κανένα λινκ πρόχειρο?

 

 

Επίσης στο Ν8 υπήρχε και σχετικό mod που δυνάμωνε αρκετά το σήμα του fm trans. τόσο που έπιανε καθαρά και όταν ήμουνα καθισμένος στο πίσω κάθισμα ενώ η κεραία του αυτοκινήτου ήταν μπροστά. Θα βγει και για εμάς δε μπορεί.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοιο Mod ?!!!!!

Κριμα που δεν το ήξερα πριν αγοράσω χωριστό fm transmitter

Εχεις κανένα λινκ πρόχειρο?

 

Να μη σας πάρω στο λαιμό μου, είχα περασμένη την delight 5.2 έκδοση για Ν8 (μονταρισμένη από lagoskon) και είμαι σίγουρος ότι είχε ειπωθεί πως παίζει δυνατότερα ο fm transmmiter πράγμα που είχα διαπιστώσει και εγώ γιαυτό και το ανέφερα. Άρα κάποιο mod θα παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ ταχύτητα κλείστρου (οπου έγραψα λάθος σαν ταχύτητα διαφράγματος και σωστά με διορθώνεις :) ), το οποίο είτε πραγματικό, είτε ψηφιακό (όπως και προφανώς συμβαίνει στη συσκευή μας) θα έπρεπε να ρυθμίζεται για να μπορεί κανείς να εκμεταλευτεί σωστά την κάμερα.

αφού το διάφραγμα είναι σταθερό, και η ταχυτητα ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει αν δεν αλλάξει το διάφραγμα, εκτός αν αλλάξει το ISO. Αν είχες πρόγραμμα ελέγχου ταχύτητας κλείστρου καθως θα το άλλαζες θα έβλεπες να αλλάζει το ISO και αυτό δεν συνηθίζεται ούτε είναι ιδιαίτερα χρήσιμο (θα κατέληγε σε χειρότερες φώτο χωρις ο χρήστης να το συνειδητοποιεί). Οταν δεν έχει μεταβλητό διάφραγμα δεν έχεις P, Sv, Av, M προγράμματα. Για αυτό το λόγο νομίζω.. Ισως με χρήση ND (λογισμικού) κάτι να γινόταν. Υπ αυτή την έννοια ίσως να γινόταν :rolleyes:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

η ταχυτητα κλειστρου που αναφερει το 808 στις εικονες του δηλαδη ειναι καθαρο ψηφιακο?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

η ταχυτητα κλειστρου που αναφερει το 808 στις εικονες του δηλαδη ειναι καθαρο ψηφιακο?

 

:confused: εγώ αυτό κατάλαβα απο όσα είπε το παλικάρι

H TAN Η ΕΠΙ ΤΑΣ :whip:
Link to comment
Share on other sites

ρε σεις το 808 έχει κανονικό κλείστρο, άρα και κυμαινόμενη ταχύτητα κλείστρου O.o όπως είχε το Ν95..
Link to comment
Share on other sites

η ταχυτητα κλειστρου που αναφερει το 808 στις εικονες του δηλαδη ειναι καθαρο ψηφιακο?
Πολλές φωτογραφικές και ακόμα πιο πολλά κινητά έχουν ψηφιακό κλείστρο (βασικά ηλεκτρονικό το λέμε, electronic shutter). Δεν υπάρχει φυσικός φωτοφράκτης (κλείστρο/shutter) μεταξύ φακού και αισθητήρα (τότε θα είχαμε "μηχανικό" κλείστρο). Το preview σου δείχνει τι βλέπει ο φακός ακριβώς γιατί δεν υπάρχει κάτι ανάμεσά τους. Οταν πατάς το κουμπάκι απλά η φωτογραφική κρατάει τις ενδείξεις του αισθητήρα για συγκεκριμένο χρόνο (ψηφιακό κλείστρο) και αγνοεί τα πριν και τα μετά. Ο αισθητήρας δουλεύει πάντα (αν και όχι σε πλήρη ανάλυση).

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ μειονέκτημα στο ηλεκτρονικό κλείστρο που να μπορώ να σκεφτώ, παρά μονο θα έλεγα πλεονεκτήματα (δεν χαλάει, δεν ακούγεται, κάνει και άλλα κόλπα).

Το διάφραγμα καλό θα ήταν να υπήρχε (κανονικό μηχανικό διάφραγμα) αλλα θα αυξανε την πολυπλοκότητα, όγκο φακού κτλ. Νομίζω δεν γίνεται σε κινητά τέτοιο πράγμα.. :(

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το 808 έχει μηχανικό κανονικό κλείστρο, όπως και κάθε κορυφαίο φωτογραφικό κινητό της Nokia
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως... Τιμές Γερμανίας.

Και εκεί μόνο άσπρο και μάυρο φέρνουν. Το κόκκινο που κυκλοφορεί ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως... Τιμές Γερμανίας.

Και εκεί μόνο άσπρο και μάυρο φέρνουν. Το κόκκινο που κυκλοφορεί ρε παιδιά?

 

Αυτά είναι... Φύγαμε για Γερμανία :p .. Προς τι οι τόσο μεγάλες διαφορές?

H TAN Η ΕΠΙ ΤΑΣ :whip:
Link to comment
Share on other sites

το 808 έχει μηχανικό κανονικό κλείστρο, όπως και κάθε κορυφαίο φωτογραφικό κινητό της Nokia

Οντως σελ 10. Δεν εχει διαφράγματα, μονο nd φίλτρα (ψηφιακά πάντα) για να κάνει την δουλειά του.. Δεν ξέρω τι πλεονέκτημα έχει το μηχανικό κλείστρο, όπως το σκέφτομαι δεν υπάρχει πλεονέκτημα έναντι του ηλεκτρονικού.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Οντως σελ 10. Δεν εχει διαφράγματα, μονο nd φίλτρα (ψηφιακά πάντα) για να κάνει την δουλειά του.. Δεν ξέρω τι πλεονέκτημα έχει το μηχανικό κλείστρο, όπως το σκέφτομαι δεν υπάρχει πλεονέκτημα έναντι του ηλεκτρονικού.
έχει κυρίως πλεονέκτημα στο ότι βγάζει λιγότερο κουνημένες φωτογραφίες
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι... Φύγαμε για Γερμανία :p .. Προς τι οι τόσο μεγάλες διαφορές?

 

Μαλλον οτι οι μισθοι τους ειναι πολυ μικροτεροι απο μας και τους το εχουν φθηνα ωστε να μπορουν να το αγορασουν!!:lol::lol::p

Πλακα πλακα αυτα βλεπω και δε μου ερχετε να παρω απο εδω και ειδικα απ τα μεγαλα μαγαζια ουτε usb stick παρ ολο που τους στηριζω χρονια!!!:mad:

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον οτι οι μισθοι τους ειναι πολυ μικροτεροι απο μας και τους το εχουν φθηνα ωστε να μπορουν να το αγορασουν!!:lol::lol::p

Πλακα πλακα αυτα βλεπω και δε μου ερχετε να παρω απο εδω και ειδικα απ τα μεγαλα μαγαζια ουτε usb stick παρ ολο που τους στηριζω χρονια!!!:mad:

 

εγω τα έχω παρατήσει.. Ebay και ιντερνετικα καταστηματα..

The age of G2....
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Κι εγώ περιμένω να πέσει λίγο και θα το χτυπήσω! Αυτό που πήρες είναι ελληνικό προντακτ κοουντ και σε τι τιμή;

 

καλησπερα. το πηρα απο digital-master 570 ευρω. εκαναν 6 ατοκες με καρτα γι' αυτο το πηρα απο αυτους. για το product code δεν ξερω ακριβως, αλλα σε επικοινωνια ειπανε οτι ειναι ευρωπαικο. οταν παραλαβω(μαλλον απο δευτερα :() θα σε ενημερωσω.

 

ΗΡΘΕ. εχει ελβετικο product code και στο site της nokia μου λεει οτι εχω κανονικα εγγυηση. περασα αμεσως ενα cfw που εκανα και μολις γεμισει η μπαταρια του αρχιζει το σκαλισμα :lol: Θα πω κι εγω αυτο που λενε ολοι, απο κοντα ειναι πολυ πιο ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΕ. εχει ελβετικο product code και στο site της nokia μου λεει οτι εχω κανονικα εγγυηση. περασα αμεσως ενα cfw που εκανα και μολις γεμισει η μπαταρια του αρχιζει το σκαλισμα :lol: Θα πω κι εγω αυτο που λενε ολοι, απο κοντα ειναι πολυ πιο ομορφο.

 

καλορίζικο !! :) ! αναμένουμε και άλλα νέα μετα το εκτενές και γνωστό πλέον σκάλισμα σου :p ..

 

Έχεις κανένας γνωστός σου Galaxy Note/Galaxy S2/3 να συγκρίνεις το Led flash τους να μας πεις?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Με γεια νεκταρία! Άντε ασχολήσου λίγο μπας και βρούμε αυτό το ρημάδι το mod για τις προωθήσεις κλήσεων..! :D

 

άσχετο αλλά τώρα με την μικρή Sim της vodafone δε μου βγάζει επιτέλους το ενοχλητικό «καλώς ήρθατε στη vodafone» στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια νεκταρία! Άντε ασχολήσου λίγο μπας και βρούμε αυτό το ρημάδι το mod για τις προωθήσεις κλήσεων..! :D

 

άσχετο αλλά τώρα με την μικρή Sim της vodafone δε μου βγάζει επιτέλους το ενοχλητικό «καλώς ήρθατε στη vodafone» στην αρχή.

 

εσύ που είχες και το Ν8, σε σύγκριση τα 2 ηχεία δεν είναι ίδιας έντασης ?

H TAN Η ΕΠΙ ΤΑΣ :whip:
Link to comment
Share on other sites

Προς νεκταρια! Μπράβο! Περιμένουμε εντυπώσεις. Κυρίως φωτογραφικές και βιντεο. Πριν από λίγα ποστ μερικοί διαμαρτυρήθηκαν για σκοτεινές φωτογραφίες. Τσεκαρε το και εσύ. Επίσης την σταθεροποίηση με μεγάλο ζουμ. Σου εύχομαι να το χαρείς στο έπακρο! :)
Link to comment
Share on other sites

εσύ που είχες και το Ν8, σε σύγκριση τα 2 ηχεία δεν είναι ίδιας έντασης ?

 

Έχω την αίσθηση ότι είναι δυνατότερο το 808. Θα τα βάλω μαζί με ίδιο τραγούδι να πω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Το camera pro πρεπει οπωσδηποτε να το βάλετε γιατι:

1) Επιτρέπει να κάνεις μέχρι και 11.7x zoom στη φωτογραφία (εγω το χρησιμοποιώ και σαν κυάλι)

2) Επιτρέπει να βγάλεις φωτο με μεγαλύτερη ανάλυση απο το μαμα πρόγραμμα ( 41mpixel αντι των 38 αν θυμαμαι καλα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...