Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει καμιά φήμη για fp2? Ημερομηνία κτλ?

 

καλημερα. ηρθε. και ota και στο navifirm. οποιος δεν εχει προβληματα με την fp1 μην βιαστει. κατι θα μαγειρεψω :lol: εως το βραδυ.

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

η εκδοση 113.0101507 μολις κατεβηκε και εγκατασταθηκε!!! FP2 is here!!!

 

edit: επιτελους συντομευση στο πληκτρολογιο για γρηγορη αλλαγη γλωσσας!!

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

η εκδοση 113.0101507 μολις κατεβηκε και εγκατασταθηκε!!! FP2 is here!!!

 

edit: επιτελους συντομευση στο πληκτρολογιο για γρηγορη αλλαγη γλωσσας!!

 

Να κάνω δυο ερωτήσεις. Πρώτον, είχα δει σε καποια βιντεο στο youtube οτι από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου επιλέγεις τις γλώσσες που θες να γίνονται εναλλαγή, υπάρχει τώρα πια η δυνατότητα να κατεβάσεις και κάποια καινούρια γλώσσα ή μόνο αυτές που έχει η συσκευή μέσα όπως παλιά?

Και δεύτερον ο browser τι λέει βελτιώθηκε καθόλου, ειδικά το pinch to zoom που το χε ένα θεματάκι. :)

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Ολεεε σαν να το είχα διαίσθηση από χθες που αναβαθμίστηκε και το Nokia suite! Νεκταρία μαγείρεψε εσύ και εδώ είμαστε! Για αρχή θα βάλω τη γνήσια να δω τι παίζει.

 

Δεν έχει βγει στο navifirm ούτε στο nokia suite, μόνο OTA προς το παρόν.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

για εμας που το χρησιμοποιουμε σαν καμερα θετικη η βελτιωση του αλμπουμ τα υπολοιπα αδιαφορα

την αλλαγη χρωματος σε γκρι σε διαφορα widgets ποιος παπαρας την σκεφτηκε

Link to comment
Share on other sites

νταξει, αυτα αλλαζουν... η εκθεση πως αλλαξε?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

για εμας που το χρησιμοποιουμε σαν καμερα θετικη η βελτιωση του αλμπουμ τα υπολοιπα αδιαφορα

την αλλαγη χρωματος σε γκρι σε διαφορα widgets ποιος παπαρας την σκεφτηκε

Δε νομίζω να είναι αδιάφορα.. Νέος browser που θα τεστάρω σε λίγο, νέο πληκτρολόγιο που δείχνει πλέον πολύ καλή εναλλακτική από το swype (αν και δύσκολο να αποχωριστώ το swype). Τα Widgets δε με απασχολούν που αλλάξανε χρώμα, ούτε ή άλλως χρησιμοποιώ το joshlog mod με custom widgets που παρεπιπτόντως πρέπει να ξαναπεράσετε (την έκδοση για fp2 πλέον). Αυτό που εξακολουθεί να μου λείπει είναι η πολλαπλή επιλογή φωτογραφιών στην έκθεση..

 

Επίσης ωραία η αλλαγή στην αρχική οθόνη που βάλανε το search αλλά μου χάλασε το belle extra buttons! Αναμένω αναβάθμιση..

Απο περιεργεια....μπορει καποιος να τρεξει ενα browsermark και να μας πει το αποτελεσμα?

Ναι, πες μου ποιό browsermark?

Link to comment
Share on other sites

35351! :D :rolleyes:

 

Τρεξε και ενα sunspider με τον μαμα και με τον opera για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Τρεξε και ενα sunspider με τον μαμα και με τον opera για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης.

 

Έκανα αλλά δεν έχει σκορ σε αυτό, τι να σας πω? Γράφει στο total: 4459ms

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλά δεν έχει σκορ σε αυτό, τι να σας πω? Γράφει στο total: 4459ms

 

Αυτο ειναι. Ο opera που εχει δικη του javascript engine πρεπει να τα πηγαινει καλυτερα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω στο c6-01 που χω τον opera mobile μου βγαζει σχεδον 9000ms ενω ο μαμα browser 6900ms.O opera γενικα δεν ειναι και πολυ γρηγορος αλλα δεν κολλαει με πολλα παραθυρα και εχει καλυτερη αποκριση στο ζουμ του(και το ξεζουμ :P ).Παντως 35000 στο browsermark ειναι πολυ λιγο.Με το FP1 ολοι ειχαν 40,000+.Καποιοι ειχαν και 42.Το c6-01 μου βγαζει 28000+
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω στο c6-01 που χω τον opera mobile μου βγαζει σχεδον 9000ms ενω ο μαμα browser 6900ms.O opera γενικα δεν ειναι και πολυ γρηγορος αλλα δεν κολλαει με πολλα παραθυρα και εχει καλυτερη αποκριση στο ζουμ του(και το ξεζουμ :P ).Παντως 35000 στο browsermark ειναι πολυ λιγο.Με το FP1 ολοι ειχαν 40,000+.Καποιοι ειχαν και 42.Το c6-01 μου βγαζει 28000+

 

Tρέχει καλύτερα στο c6?

Link to comment
Share on other sites

Tρέχει καλύτερα στο c6?

 

Κοιτα σε ταχυτητα ειναι λιγο πιο αργος ο opera.Αλλα ειναι πολυ πιο ευχρηστος εχει γρηγοροτερο ζουμ και κανενα προβλημα με πολλα παραθυρα.Γενικα ειναι πολυ ανωτερος.Εχει και ρυθμιση να γινεται σαν browser υπολογιστη δλδ να φαινεται λες και πλοηγεισαι απο υπολογιστη.Απλα γινεται αργο εκει αρκετα.Και επλιζω σε μια νεα αναβαθμιση να μην εχει και κατι μικροκοληματα.Κατα τ αλλα πολυ καλυτερος απο το nokiabrowser.Πολυ!Πολυ πιο ευχρηστος και ευχαριστος.Της nokia ειναι λιγο πιο γρηγορος αλλα σπαστικος μεχρι τρελας!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε ταχυτητα ειναι λιγο πιο αργος ο opera.Αλλα ειναι πολυ πιο ευχρηστος εχει γρηγοροτερο ζουμ και κανενα προβλημα με πολλα παραθυρα.Γενικα ειναι πολυ ανωτερος.Εχει και ρυθμιση να γινεται σαν browser υπολογιστη δλδ να φαινεται λες και πλοηγεισαι απο υπολογιστη.Απλα γινεται αργο εκει αρκετα.Και επλιζω σε μια νεα αναβαθμιση να μην εχει και κατι μικροκοληματα.Κατα τ αλλα πολυ καλυτερος απο το nokiabrowser.Πολυ!Πολυ πιο ευχρηστος και ευχαριστος.Της nokia ειναι λιγο πιο γρηγορος αλλα σπαστικος μεχρι τρελας!

 

Βρε ξέρω για τον opera, αλλά το να έχει μεγαλύτερα σκορ σε benchmarks το c6 από το 808 μου φαίνεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι αδιάφορα.. Νέος browser που θα τεστάρω σε λίγο, νέο πληκτρολόγιο που δείχνει πλέον πολύ καλή εναλλακτική από το swype (αν και δύσκολο να αποχωριστώ το swype). Τα Widgets δε με απασχολούν που αλλάξανε χρώμα, ούτε ή άλλως χρησιμοποιώ το joshlog mod με custom widgets που παρεπιπτόντως πρέπει να ξαναπεράσετε (την έκδοση για fp2 πλέον). Αυτό που εξακολουθεί να μου λείπει είναι η πολλαπλή επιλογή φωτογραφιών στην έκθεση..

 

Επίσης ωραία η αλλαγή στην αρχική οθόνη που βάλανε το search αλλά μου χάλασε το belle extra buttons! Αναμένω αναβάθμιση..

 

Ναι, πες μου ποιό browsermark?

 

για αυτο μιλησα για εμας που δεν το χρησιμοποιουμε σαν κινητο αλλα σαν καμερα :p

ο browser χαλια ηταν χαλια παραμενει. ευτυχως δεν χρειαζεται να τον χρησιμοποιω

πληκτρολογια δεν με ενδιαφερει αφου βολευομαι με σουαιπ

το χρωμα στα μενου και στα widgets το κανει να φαινεται φτηνιαρικο.

χρησιμοποιει περισσοτερα πιξελ για ην ενδειξη της ωρας. ελπιζω αυτο να μην εχει επιπτωση στην μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω και για το νέο τρόπο που ξεκλειδωνει. Με swype!
swipe θες να πεις:p

Βρε ξέρω για τον opera, αλλά το να έχει μεγαλύτερα σκορ σε benchmarks το c6 από το 808 μου φαίνεται περίεργο.

 

μα δεν είπε κανείς ότι το C6 έχει μεγαλύτερο σκορ.ούτε τα 30.000 δεν φτάνει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους !

 

Οταν το 808 τραβαει μια φωτογραφια τι ακριβως κανει;

Εννοώ οτι: Το Ν73 για παράδειγμα, οταν τραβουσε την φωτογραφια αναβοσβηνε και λιγο το φλας απο πισω και καταλαβαινες οτι εχει βγει η φωτο.

 

Το 808 σου δινει καποιο "μήνυμα" οτι μολις τραβήχτηκε μια φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Βρε ξέρω για τον opera, αλλά το να έχει μεγαλύτερα σκορ σε benchmarks το c6 από το 808 μου φαίνεται περίεργο.

 

Το sunspider ειναι καλυτερο οσο ειναι μικροτερο το σκορ οχι μεγαλυτερο.Το 808 προφανως κι εχει καλυτερα αποτελεσματα απο το c6.Απλα ειναι πολυ μικρη η διαφορα για επεξεργαστη διπλασιας συχνοτητας και ram διπλασιας χωρητικοτητας!

Link to comment
Share on other sites

Το sunspider ειναι καλυτερο οσο ειναι μικροτερο το σκορ οχι μεγαλυτερο.Το 808 προφανως κι εχει καλυτερα αποτελεσματα απο το c6.Απλα ειναι πολυ μικρη η διαφορα για επεξεργαστη διπλασιας συχνοτητας και ram διπλασιας χωρητικοτητας!
όσο κι αν αυξήσουν την συχνότητα στους πανάρχαιους ARMv6 αρχιτεκτονικής επεξεραγαστές εκεί στη nokia δεν καταφέρνουν τίποτα..
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αλλάξανε τη μπάρα ρυθμισης του ήχου, βγαίνει πλέον σε μπλε χρώμα στο πάνω μέρος της οθόνης οριζόντια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...