Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στα led (μονίμως xenon!) αλλά από όσο είδα με μια εφαρμογή που χρησιμέυει σαν φακός δείχνει αρκετά καλό στο δωμάτιο μου μέσα με σκοτάδι..

 

Νομίζω εξτρά εφαρμογή για φακό δεν χρειάζεσαι. Δεν ενεργοποιείται με το κλείδωμα?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κρατωντας παρατεταμενα το κουμπι κλειδωματος προς τα κατω σε οποιαδηποτε οθονη κ να εισαι(ειτε αρχικη ειτε οποιαδηποτε,ειτε ειναι κλειδωμενο) αναβει ο φακος...Με τον ιδιο τροπο σβηνει...Αρκετα πρακτικο...:D Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το SONY Ποσο δυνατο flash εχει αλλα το 808 εχει πολυ δυνατο flash led στο νυχτερινο video.

Μεσα σε club στα 1-2 μετρα τυφλωνε την κοπέλλα μου όταν την έβγαζα video σε σημείο να μη θέλει να

κοιτάζει προς εμενα που τραβαγα video...

Μακάρι να μπορούσε να ρυθμιστεί σε μικρότερη ένταση

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι απαγορεύεται η δημοσίευση, είτε απευθείας είτε μέσω ιστοσελίδων, αρχείων firmware. Οποιοδήποτε ανάλογο υλικό-σύνδεσμοι θα αφαιρούνται άμεσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το SONY Ποσο δυνατο flash εχει αλλα το 808 εχει πολυ δυνατο flash led στο νυχτερινο video.

Μεσα σε club στα 1-2 μετρα τυφλωνε την κοπέλλα μου όταν την έβγαζα video σε σημείο να μη θέλει να

κοιτάζει προς εμενα που τραβαγα video...

Μακάρι να μπορούσε να ρυθμιστεί σε μικρότερη ένταση

 

ΣΑΝ Το xenon Ομως δεν ειναι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΝ Το xenon Ομως δεν ειναι..

Το xenon δεν χρησιμοποιείται στην λήψη βίντεο γιατί αν μείνει πολύ ώρα αναμμένο καίγεται, γι αυτό και στο Ν8 που έχει μόνο xenon δεν μπορείς να έχεις φακό. Το 808 έχει xenon για τις φώτο και λεντ για το βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Το xenon δεν χρησιμοποιείται στην λήψη βίντεο γιατί αν μείνει πολύ ώρα αναμμένο καίγεται, γι αυτό και στο Ν8 που έχει μόνο xenon δεν μπορείς να έχεις φακό. Το 808 έχει xenon για τις φώτο και λεντ για το βίντεο.

 

ναι εννοειται,για τη φωτογραφια μιλαω..

αλλα δεν το αλλαζω! με το Ν8 μια χαρα βιντεο τραβαω νυχτα(εχω βιντεο απο ανοιχτο επιδαυριο θεατρο με 5 προβολης μονο στη σκηνη που φαινονται αψογα,οταν το iphone δεν εβλεπε τιποτα..).

Γιαυτο προτιμω να εχω ακομα καλυτερες φωτο με xenon..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

και να μην καιγοταν, τρωει απιστευτα πολυ μπαταρια! ανοιξτε energy profiler και τραβηχτε φωτο με φλας στο Ν8 σας, δειτε που φτανει η καμπυλη!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

και να μην καιγοταν, τρωει απιστευτα πολυ μπαταρια! ανοιξτε energy profiler και τραβηχτε φωτο με φλας στο Ν8 σας, δειτε που φτανει η καμπυλη!

 

ρε παιδια μη ζειτε με τις καμπυλες! εγω ξερω οτι με μεση χρηση μου βγαζει 2 μερες..οταν καποιοι δε βγαζουν ουτε μιση..(και το arc S μου βγαζει μια με αντιστοιχη χρηση. 1,5 δηλαδη αλλα δε γινεται να μεινω απο μπαταρια στη δουλεια.)

οποτε μια χαρα ειναι η καταναλωση και αυτονομια για μενα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν ειπα τιποτα για αυτονομια! 2 μερες κατα μεσο ορο, αλλες 1.5 αλλες 3+, κανενα παραπονο :p το μονο που λεω ειναι οτι το φλας ξενου καιει γενικα τρομερα (γι'αυτο και αν εχετε βγει βραδυ και βγαλετε πολλες φωτο με φλας θα ειδατε πιθανον μια γρηγορη πτωση στη μπαταρια, ακομα και αν ειναι στιγμιαιο ;))

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν ειπα τιποτα για αυτονομια! 2 μερες κατα μεσο ορο, αλλες 1.5 αλλες 3+, κανενα παραπονο :p το μονο που λεω ειναι οτι το φλας ξενου καιει γενικα τρομερα (γι'αυτο και αν εχετε βγει βραδυ και βγαλετε πολλες φωτο με φλας θα ειδατε πιθανον μια γρηγορη πτωση στη μπαταρια, ακομα και αν ειναι στιγμιαιο ;))

 

σιγουρα,το εχω δει και εγω..αλλα αυτο που μου εχει ξετιναξει την μπαταρια ειναι το ebuddy, οταν πηζω σε καμια δημοσια υπηρεσια μιας και εκει πραγματικα καιει το κινητο

Αν το 808 ειχε xenon θα το σκεφτομουν σοβαρα για επομενο..τωρα κλινω σε lumia 920 εφοσον το δω απο κοντα και εφοσον με ικανοποιησει σε 5 πραγματα που θελω..(και στην τιμη φυσικα)

αλλιως θα δουμε.

οπως και να εχει το xenon για μενα ειναι βασικος παραγοντας οταν μιλαμε για φωτογραφια,φωτογραφικο κινητο κτλ. εχει μεγαλη διαφορα.

θεωρω πως η πλειοψηφια των ανθρωπων που θελουν φωτογραφικο κινητο,δεν ενδιαφερονται τοσο για το βιντεο οσο για τη φωτογραφια..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl μάλλον δεν είσαι καλά ενημερωμένος... το 808 φυσικά και έχει xenon ! Αν δεν είχε, θα το είχα αποκλείσει ήδη από τις μελλοντικές επιλογές μου και θα πήγαινα καρφωτό σε WP8 Pureview!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν το 808 ειχε xenon θα το σκεφτομουν σοβαρα για επομενο....

Τι θες να πεις βρε ποιητή...??

Link to comment
Share on other sites

αν το Ν8 δεν ειχε καλο βιντεο δε θα το σκεφτομουν ;) ευτυχως νυχτερινα δε μου εχουν χρειαστει ιδιαιτερα... παντως στο 808 πραγματικα ζηλευω το μικροφωνο! σε συναυλιες με το Ν8 και δεν ακουγοταν ΤΙΠΟΤΑ παρα μονο ενα βουητο, σκεψου με αλλα κινητα...

 

το ΑΠΟΛΥΤΟ καμεροκινητο και δε θα ειχε φλας ξενου? :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl μάλλον δεν είσαι καλά ενημερωμένος... το 808 φυσικά και έχει xenon ! Αν δεν είχε, θα το είχα αποκλείσει ήδη από τις μελλοντικές επιλογές μου και θα πήγαινα καρφωτό σε WP8 Pureview!!!

 

σοβαρα??η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω δει πολυ,αλλα οπως το κοιταζα μου φανηκε οτι ειδα led!

περιμενα και τα lumia να παω μια και καλη για ψωνια!εξαλλου χθες βγηκε η επιδοτηση μου..

 

 

αν το Ν8 δεν ειχε καλο βιντεο δε θα το σκεφτομουν ;) ευτυχως νυχτερινα δε μου εχουν χρειαστει ιδιαιτερα... παντως στο 808 πραγματικα ζηλευω το μικροφωνο! σε συναυλιες με το Ν8 και δεν ακουγοταν ΤΙΠΟΤΑ παρα μονο ενα βουητο, σκεψου με αλλα κινητα...

 

το ΑΠΟΛΥΤΟ καμεροκινητο και δε θα ειχε φλας ξενου? :lol:

 

φιλε μου μηπως εχει προβλημα το κινητο σου?να σου δειξω βιντεο απο μπουζουκια,τοσο ο ηχος οσο και η εικονα,ειτε απο τερμα πισω ειτε απο μπροστα, να παθεις πλακα!! πραγματικα ομως..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

οχι, κανενα προβλημα απολυτος, απλα στο terravibe στους prodigy+ καπως λιγοτερο iggy pop ο ηχος ειναι χαλια :p στην ακτη πειραιως με μπουλα,ζουγανελη και λοιπους απο πισω τερμα ο ηχος τελειος!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα??η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω δει πολυ,αλλα οπως το κοιταζα μου φανηκε οτι ειδα led!

περιμενα και τα lumia να παω μια και καλη για ψωνια!εξαλλου χθες βγηκε η επιδοτηση μου..

Έχει και led για βίντεο και xenon για φωτογραφίες. Αν σε ενδιαφέρει τόσο η κάμερα το 808 μετά το Ν8 είναι μονόδρομος. Καλά και χρυσά τα καινούρια lumia αλλά καμία σχέση σε multimedia (audio video) δυνατότητες με το 808. Μόνο το σταθεροποιητή βίντεο μπορώ να πω ότι θα ήθελα, αλλά μικρό το κακό μπροστά στον φακό του 808.

Link to comment
Share on other sites

και η ψηφιακη σταθεροποιηση του 808 πρεπει να κανει παπαδες ;) το μικροφωνο κορυφαιο, το ζουμ απιστευτο... fm-out,HDMI-out, USB-OTG, symbian... καλυτερο απο πολλες αποψεις σε αυτον τον τομεα :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και led για βίντεο και xenon για φωτογραφίες. Αν σε ενδιαφέρει τόσο η κάμερα το 808 μετά το Ν8 είναι μονόδρομος. Καλά και χρυσά τα καινούρια lumia αλλά καμία σχέση σε multimedia (audio video) δυνατότητες με το 808. Μόνο το σταθεροποιητή βίντεο μπορώ να πω ότι θα ήθελα, αλλά μικρό το κακό μπροστά στον φακό του 808.

 

με ενδιαφερει,αλλα εκτος οτι ειναι πανακριβο και νομιζω θα το κρατησει εκει για να προωθησει τα Lumia, με ενδιαφερουν 5 εφαρμογες οι οποιες η μια δεν υπαρχει και οι υπολοιπες αμφιβαλλω ποση υποστηριξη θα εχουν..

οπως το viber,whatsapp,runkeeper - sporttrakcker, bloomerg κτλ..

ειδικα οι 2 πρωτες ειναι κριτηριο αγορας καθως γλιτωνω απειρα λεφτα σε σμσ...και ομιλια μιας και στελνω σμσ αντι για ενα τηλ λιγων δευτερολεπτων..

παρολα αυτα θα το δω. το Ν8 με καλυπτει ως τωρα αλλα το 808 μαρεσει λογω ποιοτητας στο ζουμ..

αν δω οτι το 920 με ελκει τοσο θα το τσιμπησω,αλλιως 808 πουλωντας το Ν8 και θα κρατησω και το arc S. θα δουμε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

οχι, κανενα προβλημα απολυτος, απλα στο terravibe στους prodigy+ καπως λιγοτερο iggy pop ο ηχος ειναι χαλια :p στην ακτη πειραιως με μπουλα,ζουγανελη και λοιπους απο πισω τερμα ο ηχος τελειος!

 

Μπουζουκοσυναυλία τον Ιούλιο με πραγματικά δυνατή ένταση 50 μέτρα από τη σκηνή. Ο ήχος είναι υπέροχος αλλά κάθε φορά που ο παπάρας ο ντράμερ χτυπούσε τη "μπότα" τα χαλούσε όλα.

 

Τί σπαστικό κάθε μεταλλάς ροκάς οργανοπαίχτης να μπαίνει τσόντα σε λαϊκή ορχήστρα. :lol::lol::lol:

(Μισώ τα μπουζούκια παρεπιπτώντος...)

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

οχι, κανενα προβλημα απολυτος, απλα στο terravibe στους prodigy+ καπως λιγοτερο iggy pop ο ηχος ειναι χαλια :p στην ακτη πειραιως με μπουλα,ζουγανελη και λοιπους απο πισω τερμα ο ηχος τελειος!

 

ε μα και εσυ,στου prodigy μπουκωνουν τα αφτια μας..δε θα μπουκωσει το κινητο?εμενα απο κιαμο,παολα,μεχρι παπακωνσταντινου ηταν απαιχτο!τοσο σε φωτο οσο και σε βιντεο..οποτε μονο το 808 πιστευω μπορει να δωσει κατι παραπανω. τα lumia αξιζουν για αυτο που λεγεται οτι θα προσφερουν τα windows 8 σαν εμπειρια χρησης κτλ κτλ,συν τις νεες τεχνολογιες που εδειξαν συν την ενδεχομενως καλη καμερα που αν ειναι οπως η dSLR που χρησιμοποιησαν για να μας πεισουν στην παρουσιαση,θα αξιζει :lol::lol: :p

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν το fm transmiter λειτουργει στην Ελλαδα? (σε καπιες χωρες ειναι κλειδωμενο)

δες τη προηγούμενη σελιδα του θέματος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...