Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να μην πω τα σαρακατσάνικά μου...

Δε σφάξανε.:mad:

 

ίσως να φταίει ότι φοράμε custom ίσως απλά επειδή είναι nokia :lol: . Αλλά αν στέλνεις αρκετά email αξίζει η αναβάθμιση που επιτέλους κατάλαβαν πως μερικά email είναι πάνω απο 2mb!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα παντως (φοραω τη μαμησια) μου εκανε την αναβαθμηση γι'αυτα τα δυο, σε 5 λεπτα!!!

Τι γινεται ομως αν θες να στειλεις ενα mail πανω απο 20 MB???

Πως μπορουμε να στειλουμε ενα βιντεο με mail (στο Facebook πχ), οταν αυτο ειναι πανω απο το οριο (που παντα ειναι)???

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Mε lagoskon cfw και οι δύο ενημερώσεις σε λιγότερο από 5 λεπτά.

 

Εμένα έκανε δέκα λεπτά περίπου μαζί με τα apps της MS! 46MB όλα μαζί!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφω τι μου συνέβη χτες.

 

Ως 1ο κινητό έχω το Note 2 και το Ν8 το έχω για backup πλέον, αν και όποτε το πιάνω νιώθω ότι αυτό είναι το κινητό μου. Με το Ν8 ακούω αρκετή μουσική και το είχα γεμίσει και στις 2 μνήμες (περίπου 1+1 GB περίσσευαν στις μνήμες) με κομμάτια. Ακούγοντας ένα άλμπουμ το έσβηνα από τη μνήμη για να αδειάζει σιγά σιγά. Κυριακή πρωί, λοιπόν, κάνω κάτι δουλειές και έχω το Ν8 να παίζει μουσική δίπλα μου. Φεύγω για καφέ και αφήνω ένα άλμπουμ στη μέση (πατάω pause και κλειδώνω κινητό), ενώ το κινητό φορτίζει. Επιστρέφω, βγάζω το κινητό από το usb και συνδέω το Note 2 (κρατάει από πρωί μέχρι βράδυ με το ζόρι με τη χρήση που του κάνω + εξοικονόμηση ενέργειας, όταν το Ν8 κρατούσε από πρωί μέχρι απόγευμα χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας). Το βράδυ, πάω να ρυθμίσω ένα ξυπνητήρι και παρατηρώ ότι στην αρχική οθόνη κάποια shortcuts δε δείχνουν σωστά (δεν έδειχναν την εικόνα της εφαρμογής). Μπαίνω στις εφαρμογές να κάνω ένα restart, αλλά όλες οι εφαρμογές πλην ελαχίστων, δεν αντιστοιχούν στα σωστά τους εικονίδια, αλλά στο κλασσικό γκρι/κόκκινο. Κάνω κάποια hard restart, το αφήνω και κλειστό για ώρες μπας και συνέλθει, αλλά δεν... Διαπίστωσα εν τω μεταξύ ότι αυτό που δε δουλεύει είναι η flash memory (το είχα ψιλιαστεί γιατί οι εφαρμογές ήταν εκεί). Ενώ στις άλλες μνήμες δείχνει πόσο είναι ελεύθερο σε αυτή δε δείχνει τίποτε, ούτε μπορεί να μπει μέσα από τα "Αρχεία". Συνδέοντας το κινητό στο laptop συμβαίνει ακριβώς το ίδιο κι ακόμη χειρότερα, δηλαδή το laptop δε βλέπει καθόλου την flash memory, αλλά ακόμα και την κάρτα μνήμης που βλέπει, όταν μπαίνεις μέσα, δε δείχνει καθόλου αρχεία.

 

Μέχρι στιγμής τα restart δεν έκαναν δουλειά. Έκανα, επίσης, soft και hard format, αλλά πάλι τίποτε, η μνήμη δε δείχνει να υπάρχει. Το μόνο που έχει απομείνει τώρα είναι flash το firmware από την αρχή και μετά... αντικατάσταση συσκευής μιας και έχω ακόμη εγγύηση...

 

Αυτά τα ολίγα, μιας και μου την έδωσε που, ακόμη και να το φτιάξω, θα χρειαστώ 1 εβδομάδα για να το σετάρω όπως θέλω και πρέπει (δεν είμαι υπερβολικός με αφαιρέσεις εφαρμογών κτλ, άλλωστε backup συσκευή είναι πλέον).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ίσως να φταίει ότι φοράμε custom ίσως απλά επειδή είναι nokia :lol: . Αλλά αν στέλνεις αρκετά email αξίζει η αναβάθμιση που επιτέλους κατάλαβαν πως μερικά email είναι πάνω απο 2mb!

 

αλλαξε αυτό;;;; επιτέλους!!!!

 

Αχ... Γιατί έκλεισαν το mobile documents; τρομερή εφαρμογή :(

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφω τι μου συνέβη χτες.

 

Ως 1ο κινητό έχω το Note 2 και το Ν8 το έχω για backup πλέον, αν και όποτε το πιάνω νιώθω ότι αυτό είναι το κινητό μου. Με το Ν8 ακούω αρκετή μουσική και το είχα γεμίσει και στις 2 μνήμες (περίπου 1+1 GB περίσσευαν στις μνήμες) με κομμάτια. Ακούγοντας ένα άλμπουμ το έσβηνα από τη μνήμη για να αδειάζει σιγά σιγά. Κυριακή πρωί, λοιπόν, κάνω κάτι δουλειές και έχω το Ν8 να παίζει μουσική δίπλα μου. Φεύγω για καφέ και αφήνω ένα άλμπουμ στη μέση (πατάω pause και κλειδώνω κινητό), ενώ το κινητό φορτίζει. Επιστρέφω, βγάζω το κινητό από το usb και συνδέω το Note 2 (κρατάει από πρωί μέχρι βράδυ με το ζόρι με τη χρήση που του κάνω + εξοικονόμηση ενέργειας, όταν το Ν8 κρατούσε από πρωί μέχρι απόγευμα χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας). Το βράδυ, πάω να ρυθμίσω ένα ξυπνητήρι και παρατηρώ ότι στην αρχική οθόνη κάποια shortcuts δε δείχνουν σωστά (δεν έδειχναν την εικόνα της εφαρμογής). Μπαίνω στις εφαρμογές να κάνω ένα restart, αλλά όλες οι εφαρμογές πλην ελαχίστων, δεν αντιστοιχούν στα σωστά τους εικονίδια, αλλά στο κλασσικό γκρι/κόκκινο. Κάνω κάποια hard restart, το αφήνω και κλειστό για ώρες μπας και συνέλθει, αλλά δεν... Διαπίστωσα εν τω μεταξύ ότι αυτό που δε δουλεύει είναι η flash memory (το είχα ψιλιαστεί γιατί οι εφαρμογές ήταν εκεί). Ενώ στις άλλες μνήμες δείχνει πόσο είναι ελεύθερο σε αυτή δε δείχνει τίποτε, ούτε μπορεί να μπει μέσα από τα "Αρχεία". Συνδέοντας το κινητό στο laptop συμβαίνει ακριβώς το ίδιο κι ακόμη χειρότερα, δηλαδή το laptop δε βλέπει καθόλου την flash memory, αλλά ακόμα και την κάρτα μνήμης που βλέπει, όταν μπαίνεις μέσα, δε δείχνει καθόλου αρχεία.

 

Μέχρι στιγμής τα restart δεν έκαναν δουλειά. Έκανα, επίσης, soft και hard format, αλλά πάλι τίποτε, η μνήμη δε δείχνει να υπάρχει. Το μόνο που έχει απομείνει τώρα είναι flash το firmware από την αρχή και μετά... αντικατάσταση συσκευής μιας και έχω ακόμη εγγύηση...

 

Αυτά τα ολίγα, μιας και μου την έδωσε που, ακόμη και να το φτιάξω, θα χρειαστώ 1 εβδομάδα για να το σετάρω όπως θέλω και πρέπει (δεν είμαι υπερβολικός με αφαιρέσεις εφαρμογών κτλ, άλλωστε backup συσκευή είναι πλέον).

 

Ευχαριστώ.

 

Μαλλον με το τελευταιο που θα κανεις 'η εκανες θα φτιαξει!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Νομιζω ηρθε η ωρα και για μενα να κανω το πρωτο φορματ στο Ν8 διοτι οταν μπαινω στο ιντερνετ κολλαει (καθε δευτερη μερα) και χρειαζεται restart.

Τωρα εχω belle refresh και το κινητο ειναι απο ιταλια.

Για να βαλω τη χακαρισμενη belle που πολλοι εχετε ποση ωρα θα μου παρει???

Μαζι με τα υπολοιπα κατι φοινικες κλπ αν χρειαζεται να κατεβασω.

back up ποιους φακελους κανω? εκτος απο τα βασικα μουσικη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Νομιζω ηρθε η ωρα και για μενα να κανω το πρωτο φορματ στο Ν8 διοτι οταν μπαινω στο ιντερνετ κολλαει (καθε δευτερη μερα) και χρειαζεται restart.

Τωρα εχω belle refresh και το κινητο ειναι απο ιταλια.

Για να βαλω τη χακαρισμενη belle που πολλοι εχετε ποση ωρα θα μου παρει???

Μαζι με τα υπολοιπα κατι φοινικες κλπ αν χρειαζεται να κατεβασω.

back up ποιους φακελους κανω? εκτος απο τα βασικα μουσικη κλπ.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315691 εδώ θα βρείς για το πως.

 

Back up μόνο επαφές, μηνύματα και ημερολόγιο μέσω nokia suite. Μουσική και φωτογραφίες χειροκίνητα back up. Τίποτα άλλο. Άπαξ και έχεις εγκατεστημένο φοίνικα και έχεις κατεβάσει και την rom του lagston τότε το πέρασμα της belle θα σου πάρει περίπου 10 λεπτά max. Βέβαια επειδή θα είναι η πρώτη σου φορά σου βάζω μια ώρα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315691 εδώ θα βρείς για το πως.

 

Back up μόνο επαφές, μηνύματα και ημερολόγιο μέσω nokia suite. Μουσική και φωτογραφίες χειροκίνητα back up. Τίποτα άλλο. Άπαξ και έχεις εγκατεστημένο φοίνικα και έχεις κατεβάσει και την rom του lagston τότε το πέρασμα της belle θα σου πάρει περίπου 10 λεπτά max. Βέβαια επειδή θα είναι η πρώτη σου φορά σου βάζω μια ώρα.

 

ευχαριστω.κατι ειχα ακουσει οτι πρεπει να κανεις back up κατι σημαντικο που χανεται μετα το φορματ αλλα δε θυμαμαι τι.χαρτες η γλωσσα μηπως? θα εχω ελληνικα μετα ε?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να σώσεις ρυθμίσεις συγκεκριμένων εφαρμογών / πρόοδο παιχνιδιών κτλ σώζεις και τον φάκελο της εφαρμογής από τον φάκελο private στη μνήμη που την έχεις εγκατεστημένη. Μετά εγκαθιστάς πάλι την εφαρμογή και αντιγράφεις τον φάκελο πάλι στο private
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.κατι ειχα ακουσει οτι πρεπει να κανεις back up κατι σημαντικο που χανεται μετα το φορματ αλλα δε θυμαμαι τι.χαρτες η γλωσσα μηπως? θα εχω ελληνικα μετα ε?

 

Η custom rom που θα περάσεις του lagston θα έχει κανονικά ελληνικά. Χάρτες τους χάνεις αλλα σιγά, τους κατεβάζεις κανονικά μέσω nokia suite μετά.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

δεν βρηκα καποιο λινκ με μπελε λαγκοσκον την τελευταια εκδοση αν θελει καποιος να μ το στειλει με μηνυμα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350736 αυτος ειναι ο οδηγος για τη slim2?? και κατι ακομα το φοινικα παιζει ρολο ποια εκδοση θα κατεβασω?

Edited by impreza_sti
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Neither DP1.0 nor DP2.0 was found for the Product, or the Product cannot be identified

Παιδες μου βγαζει το κλασσικο μηνυμα που εβγαζε σε πολλους. δοκιμαζω τη slim να περασω με το φοινικα που μου συστησατε Phoenix 2011.14.004.45945.

 

Ο φακελος C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-596 στα win7 που εχω δεν υπαρχει ακριβως ετσι, υπαρχει ετσι

C:\ProgramData\Nokia\Νokia suite\NOSSU2\types\Production External\rm-596

και ενας αλλος φακελος παλι ετσι

C:\ProgramData\Nokia\Νokia suite\NOSSU2\variants\Products\rm-596.

 

εγω δημιουργησα φακελο ακριβως συμφωνα με τον οδηγο αλλα μου εβγαλε το παραπανω μηνυμα.μηπως πρεπει να ακολουθησω τους αλλους φακελους?

 

Τελικα δεν ειχα ξεζιπαρει το ζιπ της slim.το εβαλα δεν μου εβγαλε κανενα μηνυμα ο φοινικας,μου εβγαλε balkan κλπ σε εκεινο το κουτακι το πατησα και ακολουθησα τις οδηγιες,εγινε το φλασαρισμα αλλα εχω παλι belle refresh........

Aς βοηθησει καποιος παιδια!Τι κανω λαθος?? ο ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ FLASHING (ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ) CUSTOM BELLE ΣΤΟ Ν8 απο MORALAS δεν κανει για την slim?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω πολύ τα ποστ να γίνονται στο σωστό μέρος.

My Guides - Οδηγοί - Symbian

Εφόσον έχουμε κάποια απορία που έχει να κάνει με κάποιο οδηγό απευθυνόμαστε εδώ.

Πλατφόρμες - Symbian - Πρόγραμμα flashing Phoenix Software Suite

Υπάρχει topic για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Με το να γίνονται ερωτήσεις και να δίνονται απαντήσεις οπουδήποτε «μας βολεύει» σημαίνει ότι έτσι «χάνονται» πληροφορίες. Και ούτε είναι δυνατόν κάθε φορά να πρέπει να επεμβαίνουμε για να κάνουμε μεταφορά ποστ στο σωστό μέρος.

Επίσης υπενθυμίζω ότι υπάρχει η αναζήτηση. Δεν είναι κακό πριν εκφράσουμε κάποια απορία να ψάξουμε μήπως έχει ήδη δοθεί κάποια λύση-απάντηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

Πηρα ενα N8 απο εναν φιλο...

Το κινητο εχει product code 0599762: EURO2 DG GERMANY ...Το λογισμικο που εχει ειναι belle τελευταια εκδοση...

Υπαρχει τροπος να βαλω ελληνικο product code...κ μετα αναβαθμιση belle με ελληνικο menu...

Σας ευχαριστω

Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να βαλω ελληνικο product code...κ μετα αναβαθμιση belle με ελληνικο menu...

Σας ευχαριστω

 

Αλλαγή product code μόνο με ειδικευμένο hardware.

Απλά βρες την τελευταία balkans ή ακόμα καλύτερα του συμφουρίτη lagoskon και φλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Πηρα το Ν8 απο τον αδερφο μου που ομως εχει ξεχασει τον κωδικο ασφαλειας κ ετσι δεν μ'αφηνει να βαλω την ΣΙΜ μου.Υπαρχει καποιος τροπος να τον παρακαμψω η να τον επαναφερω στην εργοστασιακη του μορφη(12345)?Να τονισω οτι δεν ειμαι τωρα πια σχετικος με το Symbian..Ευχαριστω πολυ!:)
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!νομιζω καταφερα και εβαλα την slim.εκανα εγκατασταση ολα κανονικα αλλα μου λεει εκδοση bellerefresh.

Ετσι λεει και σε εσας?η θα επρεπε να λεει κατι αλλο οπως πχ belle slim?

Το κινητο εγινε οπως οταν το ειχα πρωτοπαρει δεν βλεπω καμια διαφορα στα μενου,μονο μια εφαρμογη που λεει rompatcher,τι ειναι αυτο??εχει διαφορες επιλογες μεσα τις ανοιγω αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα..τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: πάω να ανοίξω μέσω της έκθεσης τα βίντεο που έχω τραβήξει και μετά από λίγη ώρα προσπάθειας το κινητό επιστρέφει στην αρχική οθόνη... Δεν μπορεί να τα ανοίξει. Ενώ αν παω μέσω της αναζήτησης αρχείων τα ανοίγει και τα παίζει κανονικά! Ξέρει κανείς τι φταίει;

 

κι ένα ακόμα για δυνατούς λύτες! Ξέρει κάποιος που αποθηκεύονται οι σταθμοί του ραδιοφώνου έτσι ώστε μετά από reset με ένα backup να μπορώ να κάνω restore;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Πηρα το Ν8 απο τον αδερφο μου που ομως εχει ξεχασει τον κωδικο ασφαλειας κ ετσι δεν μ'αφηνει να βαλω την ΣΙΜ μου.Υπαρχει καποιος τροπος να τον παρακαμψω η να τον επαναφερω στην εργοστασιακη του μορφη(12345)?Να τονισω οτι δεν ειμαι τωρα πια σχετικος με το Symbian..Ευχαριστω πολυ!:)

 

Παιδια γνωριζει καποιος να βοηθησει??:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: πάω να ανοίξω μέσω της έκθεσης τα βίντεο που έχω τραβήξει και μετά από λίγη ώρα προσπάθειας το κινητό επιστρέφει στην αρχική οθόνη... Δεν μπορεί να τα ανοίξει. Ενώ αν παω μέσω της αναζήτησης αρχείων τα ανοίγει και τα παίζει κανονικά! Ξέρει κανείς τι φταίει;

 

Το έχω και εγώ εδώ και λίγες μέρες αλλά δε βρήκα λύση. Δεν το έψαξα και πολύ όμως, έτσι και αλλιώς για την έκθεση χρησιμοποιώ το photo browser 2.0.4

 

Παιδια γνωριζει καποιος να βοηθησει??:O

 

Δοκίμασε hard reset αλλά θα πρέπει να περάσεις ξανά εφαρμογές, τηλέφωνα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το Ν8 απο τον αδερφο μου που ομως εχει ξεχασει τον κωδικο ασφαλειας κ ετσι δεν μ'αφηνει να βαλω την ΣΙΜ μου.Υπαρχει καποιος τροπος να τον παρακαμψω η να τον επαναφερω στην εργοστασιακη του μορφη(12345)?

 

Αν υπήρχε τρόπος να παρακάμψεις τον κωδ. ασφαλείας, τότε δεν θα είχε νόημα να υπάρχει.

Δε δοκιμάζεις σε nokia care ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...