Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!Πηρα το Ν8 απο τον αδερφο μου που ομως εχει ξεχασει τον κωδικο ασφαλειας κ ετσι δεν μ'αφηνει να βαλω την ΣΙΜ μου.Υπαρχει καποιος τροπος να τον παρακαμψω η να τον επαναφερω στην εργοστασιακη του μορφη(12345)?Να τονισω οτι δεν ειμαι τωρα πια σχετικος με το Symbian..Ευχαριστω πολυ!:)

Ο κωδικός με φλασάρισμα ενός custom firmware μέσω του Phoenix flashing software, όχι απλά επαναφέρεται, αλλά διαγράφεται εντελώς, οπότε μπορείς να ορίσεις έναν της δικής σου επιλογής.

Αν έχεις την πολυτέλεια να διαγράψεις τα πάντα από τη μνήμη τηλεφώνου (C:/), τότε αυτή είναι η μόνη μέθοδος.

Αντίγραφο της μνήμης μαζικής αποθήκευσης μπορείς να πάρεις αν συνδέσεις το κινητό ακόμα και κλειστό σε έναν υπολογιστή.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με ανάκτηση δεδομένων από τη συσκευή κλπ, συμβουλέψου κατευθείαν αυτό το thread. ;)

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

Να κάνω κι εγώ ρε παιδιά μια ερώτηση; Τι παίζει με τη φόρτιση μέσω USB; Υπάρχουν περιορισμοί σχετικά με τα Ampere που δέχεται η συσκευή μέσω USB ως προς τη φόρτιση;

Δοκιμάζοντας διάφορα καλώδια USB->microUSB, μία μέσω του υπολογιστή μου, και μετά μέσω αυτού, αυτού, αυτού και αυτού, σε όλες τις περιπτώσεις φορτίζει κανονικά εκτός από την τελευταία (ο Puro με τη διπλή έξοδο). Τι συμβαίνει; Παίζει κάτι με το συγκεκριμένο φορτιστή; Δοκίμασα να φορτίσω και το 701 του αδερφού μου και φορτίζει κανονικά, πάλι με τις ίδιες συσκευές και το ίδιο καλώδιο. Επίσης ο Puro, αν αντί για καλώδιο USB->microUSB χρησιμοποιήσω αυτό, φορτίζει κανονικά το Ν8 μου μέσω της θύρας φόρτισης 2mm, οπότε βλέπω θέμα με τη USB. Έχει το Ν8 πρόβλημα ή ο συγκεκριμένος φορτιστής; :wacko:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο κωδικός με φλασάρισμα ενός custom firmware μέσω του Phoenix flashing software, όχι απλά επαναφέρεται, αλλά διαγράφεται εντελώς, οπότε μπορείς να ορίσεις έναν της δικής σου επιλογής.

Αν έχεις την πολυτέλεια να διαγράψεις τα πάντα από τη μνήμη τηλεφώνου (C:/), τότε αυτή είναι η μόνη μέθοδος.

Αντίγραφο της μνήμης μαζικής αποθήκευσης μπορείς να πάρεις αν συνδέσεις το κινητό ακόμα και κλειστό σε έναν υπολογιστή.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με ανάκτηση δεδομένων από τη συσκευή κλπ, συμβουλέψου κατευθείαν αυτό το thread. ;)

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου να σαι καλα!!:)

 

Δυστυχως πρεπει να βγαλεις την μπαταρια κ στο Ν8 δεν ειναι αποσπωμενη.Αν βρω το συγκεκριμενο κατσαβιδι θα το κανω μονος.Ευχαριστω κ παλι!

Edited by original911
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου να σαι καλα!!:)

 

Δυστυχως πρεπει να βγαλεις την μπαταρια κ στο Ν8 δεν ειναι αποσπωμενη.Αν βρω το συγκεκριμενο κατσαβιδι θα το κανω μονος.Ευχαριστω κ παλι!

 

Δε χρειάζεται να βγάλεις τη μπαταρία. Το αντίστοιχο της αφαίρεσης της μπαταρίας είναι παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου power μέχρι να δονηθεί η συσκευή τρεις φορές.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να βγάλεις τη μπαταρία. Το αντίστοιχο της αφαίρεσης της μπαταρίας είναι παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου power μέχρι να δονηθεί η συσκευή τρεις φορές.

 

:shifty:Εισαι τρελακιας!Ευχαριστω κ παλι φιλε!:)

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι δεν γράφει ότι είναι η slim έχει και το rompatcher όποτε είναι του lagoskon.

 

Εμενα το rompatcher δεν το εχει! Οταν εκανα αναβαθμιση μπηκε η κανονικη Nokia Belle Refresh!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!!! Μια βοήθεια θέλω... Ψάχνω για οθόνη και τζαμάκι για το N8. Παρακαλώ στείλτε μου link από το αγγλικό amazon. Ζητώ συγνώμη αν κάτι τέτοιο έχει αναφερθεί σε προηγούμενο post ή topic, απλώς κάνω μια εξυπηρέτηση...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει παρατηρήσει κάνεις σας πρόβλημα στην φωνητική κλήση; Πριν λίγες μέρες φλασάρισα ξανά το Ν8 μου με τη Belle Refresh by lagoskon και παρατηρώ ότι δε λειτουργεί η φωνητική κλήση. Οι φωνητικές εντολές λειτουργούν κανονικά, έχω κάνει και καθαρισμό της εκμάθησης των εντολών από τις ρυθμίσεις, ενεργοποίησα ξανά την φωνητική κλήση, αλλά κατά την εκμάθηση δεν αναγνωρίζει καμία επαφή από τον τηλεφωνικό μου κατάλογο (μετά το φλασάρισμα επανέφερα τις επαφές από backup), ούτε μέσω του μικροφώνου του τηλεφώνου, ούτε μέσω του BT handsfree. Το μόνο μήνυμα που βγάζει είναι ότι δεν βρέθηκε αντιστοιχία. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η λύση που βρήκα με παραξένεψε κάπως. Φαίνεται ότι δεν αναγνωρίζει τα ονόματα έχω καταχωρημένα στις επαφές μου. Έκανα δοκιμαστικά επεξεργασία σε 1-2 απ' τις επαφές και ξαναπέρασα χειροκίνητα το όνομα. Τις συγκεκριμένες επαφές τις αναγνώρισε η φωνητική κλήση, τις υπόλοιπες όχι. Μάλλον θα τις επεξεργαστώ όλες σιγά-σιγά και εύχομαι να μην υπάρχει πρόβλημα από τώρα και πέρα.

Μου φαίνεται πολύ παράξενο πάντως να μην αναγνωρίζει το περιεχόμενο των επαφών. Δεν μου έχει τύχει ξανά μετά από επαναφορά δεδομένων. :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

Παρατηρω τον τελευταιο καιρο οτι στο Ν8 μου η μπαταρια δεν κραταει πολυ οταν χρησιμοποιω GPS (ή εφαρμογες οπως το sports tracker), που παλια κρατουσε ανετα πολλες ωρες!

Επειδη δεν το χρησιμοποιω συνεχεια δε μπορω να πω με βεβαιοτητα ποτε το προσεξα αλλα σκεφτομαι μηπως σχετιζεται με τη ρομ του lagoskon μιας και το κινητο εκλεισε χρονο προσφατα και πηρα νεα μπαταρια και δε βλεπω διαφορα (με την χρηση που της κανω, σωστες φορτισεις κτλ η παλια μπαταρια θα επρεπε ναναι σαν καινουρια, και εφοσον και η καινουρια πεφτει τοσο γρηγορα, εβγαλα αυτο το συμπερασμα..)

 

Εχει κανεις κανει καμια δοκιμη, κανα συμπερασμα? να σιγουρευτω τι μπορει να φταιει?μην το παω στη νοκια τσαμπα γιατι ειμαι σε επαρχια..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

Παρατηρω τον τελευταιο καιρο οτι στο Ν8 μου η μπαταρια δεν κραταει πολυ οταν χρησιμοποιω GPS (ή εφαρμογες οπως το sports tracker), που παλια κρατουσε ανετα πολλες ωρες!

Επειδη δεν το χρησιμοποιω συνεχεια δε μπορω να πω με βεβαιοτητα ποτε το προσεξα αλλα σκεφτομαι μηπως σχετιζεται με τη ρομ του lagoskon μιας και το κινητο εκλεισε χρονο προσφατα και πηρα νεα μπαταρια και δε βλεπω διαφορα (με την χρηση που της κανω, σωστες φορτισεις κτλ η παλια μπαταρια θα επρεπε ναναι σαν καινουρια, και εφοσον και η καινουρια πεφτει τοσο γρηγορα, εβγαλα αυτο το συμπερασμα..)

 

Εχει κανεις κανει καμια δοκιμη, κανα συμπερασμα? να σιγουρευτω τι μπορει να φταιει?μην το παω στη νοκια τσαμπα γιατι ειμαι σε επαρχια..

Κι εγώ έχω παρατηρήσει μειωμένη αυτονομία, κι εγώ επίσης έχω τη ρομ του lagoskon, αλλά έτσι κι αλλιώς η μπαταρία μου είναι η εργοστασιακή, συμπληρώνει 3ετία σε λίγους μήνες, οπότε το θεωρώ δικαιολογημένο.

Για σένα που έχεις σχετικά καινούργια μπαταρία, δες τι τυχόν ενεργοβόρες εφαρμογές και widgets που τρέχουν συνέχεια. Εγώ παράδειγμα χρησιμοποιώ Belle Extra Buttons και αυξομειώνω συνεχώς τη φωτεινότητα της οθόνης της συσκευής, και ανοιγοκλείνω τον αισθητήρα φωτός. Αυτό είναι σίγουρο ότι μειώνει την αυτονομία. Γενικά δες τι άλλες εφαρμογές έχεις που μπορεί να τρώνε πολλή μπαταρία, και φυσικά δες για ανανεώσεις εφαρμογών που χρησιμοποιούν δεδομένα, π.χ. καιρός, e-mail, κοινωνικά δίκτυα κλπ. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Είχα παρατηρήσει μεγάλη πτώση και εγώ στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας (με lagoskon). Αγόρασα και έβαλα μια αυθεντική μπαταρία με 15€ και είδα τρελή διαφορά. Πλέον βγάζω χαλαρά 2-2,5 μέρες από μία μέρα που έβγαζε πριν. Δεν άλλαξα CFW ούτε ξαναφλάσαρα, απλά μπαταρία έβαλα.
Link to comment
Share on other sites

Είχα παρατηρήσει μεγάλη πτώση και εγώ στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας (με lagoskon). Αγόρασα και έβαλα μια αυθεντική μπαταρία με 15€ και είδα τρελή διαφορά. Πλέον βγάζω χαλαρά 2-2,5 μέρες από μία μέρα που έβγαζε πριν. Δεν άλλαξα CFW ούτε ξαναφλάσαρα, απλά μπαταρία έβαλα.

 

εγω εβαλα τη νεα μπαταρια, αυθεντικη και δεν ειδα διαφορα. τωρα του εβαλα τη δικη του ρομ παλι να δω μηπως φταιει κατι στου lagoskon και θα το τσεκαρω καμια εβδομαδα..κυριως οταν γινεται χρηση GPS πεφτει τρελα (Εξαλλου το κινητο αυτο μονο για φωτογραφιες και gps ειναι, δε μπορεις να το λιωσεις ιντερνετ να δεις).

Παρολα αυτα, υπαρχει περιπτωση να φταιει και κατι στο κινητο?πχ υγρασια?και απλα το gps να την ξεζουμισει επειδη εχει πολλες απαιτησεις?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα τη νεα μπαταρια, αυθεντικη και δεν ειδα διαφορα. τωρα του εβαλα τη δικη του ρομ παλι να δω μηπως φταιει κατι στου lagoskon και θα το τσεκαρω καμια εβδομαδα..κυριως οταν γινεται χρηση GPS πεφτει τρελα (Εξαλλου το κινητο αυτο μονο για φωτογραφιες και gps ειναι, δε μπορεις να το λιωσεις ιντερνετ να δεις).

Παρολα αυτα, υπαρχει περιπτωση να φταιει και κατι στο κινητο?πχ υγρασια?και απλα το gps να την ξεζουμισει επειδη εχει πολλες απαιτησεις?

 

Πως περνάμε την original rom του κινητού; Γενικά εννοώ πως το φέρνουμε στην εργοστασιακή κατάσταση που ήταν όταν το αγοράσαμε;

Link to comment
Share on other sites

Πως περνάμε την original rom του κινητού; Γενικά εννοώ πως το φέρνουμε στην εργοστασιακή κατάσταση που ήταν όταν το αγοράσαμε;

 

με το νοκια suite.. κανε reinstall της nokia belle.. θα σου πει οτι δεν υπαρχει αναβαθμιση αλλα εχει κουμπι reinstall..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

με το νοκια suite.. κανε reinstall της nokia belle.. θα σου πει οτι δεν υπαρχει αναβαθμιση αλλα εχει κουμπι reinstall..

 

Να κάνω πρώτα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά ή δεν παίζει ρόλο;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο..

 

εγω εκανα μετα, και ξανα εκανα reinstall το οποιο εγινε παρα πολυ γρηγορα μετα, μην τυχον ειχε διαγραφει καποιο αρχειο που δεν επρεπε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το περιεχόμενο της e:/ που υπήρχε όταν το αγόρασες ωστόσο δε θα περαστεί με αυτόν τον τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Το περιεχόμενο της e:/ που υπήρχε όταν το αγόρασες ωστόσο δε θα περαστεί με αυτόν τον τρόπο.

 

τι ειχε εκει? τα παιχνιδια και τις μπουρδες?αυτα δε με νοιαζει, μονο απο QT libraries δε θελω να εχω απωλειες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ηρθα και εγω! :p

 

του περασα την rom του lagoskon και παει πολυ καλα!

ηθελα να ρωτησω αν εχετε υποψιν τιποτα καλα mods και διαφορα τελος παντων.

 

επισης το rompatcher ακριβως τι κανει; τι ειναι αυτα που περιεχει; υπαρχουν οδηγοι/πληροφοριες;

μην τα κανω μανταρα πηγαιοντας στα κουτουρου!

 

 

και καμια προταση για browsing τις προκοπης.. :p

Link to comment
Share on other sites

ηρθα και εγω! :p

 

του περασα την rom του lagoskon και παει πολυ καλα!

ηθελα να ρωτησω αν εχετε υποψιν τιποτα καλα mods και διαφορα τελος παντων.

 

επισης το rompatcher ακριβως τι κανει; τι ειναι αυτα που περιεχει; υπαρχουν οδηγοι/πληροφοριες;

μην τα κανω μανταρα πηγαιοντας στα κουτουρου!

 

Το rompatcher είναι το σπαστήρι που κάνει hack το κινητό και μπορείς να βάλεις "ανεπίσημες" εφαρμογές. ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ.-

 

Το σπαρτιατικό μεν, γρήγορο δε, anybrowser δεν ξέρω αν δουλεύει καλά σε Ν8. Στο pureview είναι σχεδόν εξαιρετικό.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα απέκτησα κι εγώ το Ν8.Δύο ερωτήσεις στα γρήγορα.Πως συγχρονίζω επαφές από gmail;Ούτε με exchange activsync ούτε με άλλη επιλογή κατάφερα τίποτα...Και τι στο καλό έκανα και αναβοσβήνει ένας φάκελος πάνω πάνω;Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν κατάφερα τίποτα με το θέμα αυτό, πέρασα τις επαφές απο το gmail στο outlook και συγχρονίζω απο εκεί μέσω PC Suite...
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...