Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειχαν προβληματα ειχαν...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βλέπω οτι απο -100dbm που ειχα τριτη γενια σπιτι μου, τώρα εχει -80dbm και φουλ σημα. Εκανα μια βολτα κ κατω και γενικα αυξυθηκε το σημα στην τριτη γενια.

 

Αυτο δικαιολογει καινουργια κεραια; :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παντως χθες μονο για κανενα 20 λεπτο εμεινα χωρις δικτυο.Πολυ καλυτερα απο περισυ που ειχε μπουκωσει για 2 ωρες..
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ και για καμμια ώρα μόνο η Cosmote έβγαζε κλήσεις!

 

Sth perioxh sou. Giati allou...:X vevaia se genikes grammes htan kalutera apo persi...

Link to comment
Share on other sites

Sth perioxh sou. Giati allou...:X vevaia se genikes grammes htan kalutera apo persi...

 

Χάλια ήταν ρε παιδιά,κλήση δεν έβγαινε για 1ώρα και πάνω... Τι καλά πήγε...χάλια...:mad:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To YΠ στο 1314 δεν λειτουργει απο χθες!!και θελω να μαθω το υπολοιπο των 45 λεπτων απο την ανανεωση στη κοσμοκαρτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά να εχουμε παιδιά :)

 

Στην περιοχή μου πάντως(Αλμυρός,Μαγνησία) αν εξαιρέσουμε το χρονικό διάστημα μεταξύ 12.15 έως και 12.40 περίπου όπου ή έπρεπε να προσπαθήσεις 3-4 φορές για κλήση ή να πάρεις μετα από κανά λεπτό γιατί δεν έβγαζες με τίποτα,δε δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα!Ούτε με μηνύματα(sms ή mms)ούτε καν με τις ταχύτητες στο hspa!Από περιέργεια δοκίμασα το Ίντερνετ με το κινητό μου και το λαπ-τοπ και εβαλα να κατεβάσω ένα αρχείο περίπου 95 mb απο rapidshare!Προς μεγάλη μου έκπληξη,εκείνη την ώρα,κατεβαινε με ταχύτητες 160-200 kb/s,καθόλου ασχημα για τέτοια κίνηση!Πτώση στην ποιοτητα ήχου δεν υπήρχε ούτε στο 2g ούτε στο 3g δίκτυο!Αν εξαιρέσουμε την προσωρινή υπερφόρτωση των 20 περίπου λεπτών,κατά τα αλλα όλα άψογα!Μετά τη 1 δεν παρατήρησα κάτι,γιατί ειχα βγει :p

 

Πολύ καλή συμπεριφορά όμως!Και υποτίθεται πως απ’τους 12.000 περίπου κατοίκους της πόλης έχουν οι 8.000 συνδεση στην Κοσμοτέ! :)

Link to comment
Share on other sites

Χάλια ήταν ρε παιδιά,κλήση δεν έβγαινε για 1ώρα και πάνω... Τι καλά πήγε...χάλια...:mad:

 

Egw eixa mikroprovlimata me klhseis ta prwta 25' kai kapoia minimata pou kathisterhsan na paradothoun. Meta mia xara. Se sxesh me persi pou htan gia ta panigiria...

Link to comment
Share on other sites

Στην Κατερίνη τα πρώτα λεπτά το δίκτυο 3g ήταν μια χαρά κανένα απολύτως πρόβλημα!Κατα τις 01:30 κατέρευσε όμως για κανά 2ωρο (Εδώ ένα μεγάλο μέρος της πόλης δεν είχε ρεύμα για καμμιά ώρα από τις 0:30-01:30 :p) και δεν λειτουργούσε καμμιά κεραία 3g και έτσι το γύρισα σε gsm που ήταν οκ εκείνη την στιγμή!Πότε θα αναβαθμίστουν οι κεραίες στον Σταθμό,στην Δημοτικού Σταδίου και όπως πάμε στην Γανόχωρα για να λειτουργήσει τέλεια το 3g δίκτυο στην Κατερίνη;

Άσχετο αλλά 3g micro δεν υπάρχουν; γιατί και Θεσ/νίκη και Αθήνα (π.χ στις στάσεις μετρό,ηλεκτρικό κτλ.) όπου υπάρχουν gsm micro δεν έχει αναβαθμιστεί κανένα σε 3g micro!

Link to comment
Share on other sites

ζαγορα και βολο καλουσες αλλα επφτε η γραμμη. επισης στην ζαγορα το 3G δικτυο ηταν μια χαρα (λιγοι ειναι με 3G) αλλα το 2G αισχος!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια!!!!

 

Μολις απεκτησα το ΟΜΝΙΑ και θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε καποιο προγραμμα της κοσμοτε για να μπορω να σερφαρω απο το κινητο. Εχω δει πως στο IPHONE υπαρχουν τετοια προγραμματα στην βοντα. Ρωτησα στον ΓΕΡΜΑΝΟ και μου ειπαν πως δεν υπαρχει καποιο τετοιο προγραμμα στην κοσμοτε για data. Μου ειπαν πως δεν γινεται να σερφαρεις απο το κινητο πχ με ΟΠΕΡΑ(ή να μπαινεις απο προγραμματα του κινητου) χωρις υψηλη χρεωση παρα μονο με τις κλασικες ρυθμισεις wap ή μεσω myview.

 

Ξερει κανεις καποιο πακετο με data που θα μπορω να μπαινω στο ιντερνετ μεσω πχ OPERA κτλ??? Για την ωρα ειμαι συνδρομητης με συμβολαιο στην βοντα αλλα σκεφτομαι ν αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά τους τηλέφωνα φαίνεται ότι επέλεξαν και φέτος οι Έλληνες για να ανταλλάξουν ευχές τις μέρες των εορτών, καθώς τηλεφωνικές κλήσεις και γραπτά μηνύματα (SMS) κατέγραψαν και φέτος νέο ρεκόρ, σημειώνοντας σημαντική αύξηση σε σχέση με πέρυσι.

 

Η Cosmote ανακοίνωσε ότι από το δίκτυό της πραγματοποιήθηκαν στο διάστημα 24 Δεκεμβρίου 2008 έως και 1η Ιανουαρίου 2009, περισσότερες από 497 εκατ. κλήσεις, αυξημένες κατά 27% σε σχέση με πέρυσι. Τα γραπτά μηνύματα (SMS) που έστειλαν οι συνδρομητές της εταιρίας την ίδια περίοδο ξεπέρασαν τα 128 εκατομμύρια, παρουσιάζοντας αύξηση κατά 47,4%. Ο αριθμός των μηνυμάτων την ημέρα των Χριστουγέννων ξεπέρασε τα 16,5 εκατομμύρια (+35,7% από τα Χριστούγεννα του 2007), ενώ την ημέρα της Πρωτοχρονιάς τα μηνύματα ανήλθαν σε περίπου 26,24 εκατομμύρια. Το δίκτυο τρίτης γενιάς (3G) διεκπεραίωσε διπλάσια κίνηση από πέρυσι, με περίπου 74,5 εκατ. λεπτά ομιλίας, καταγράφοντας αύξηση κατά 96%. Tην περίοδο των εορτών πραγματοποιήθηκαν 1,25 εκατ. λεπτά βιντεοκλήσεων, δεκαπλάσια σε σχέση με πέρυσι. Ο όγκος της κίνησης δεδομένων, που εικοσαπλασιάστηκε, έφτασε τα 35.432 Gb, κυρίως χάρη στην εντυπωσιακή αύξηση της χρήσης κινητής ευρυζωνικής πρόσβασης στο διαδίκτυο (μέσω δικτύου HSPA).

 

 

Στη Vodafone για το διάστημα από 24 Δεκεμβρίου 2008 έως και 31 Δεκεμβρίου 2008 εστάλησαν 70 εκατομμύρια SMS, παρουσιάζοντας αύξηση σε σχέση με πέρυσι κατά 1 εκατομμύριο. Σε ό,τι αφορά την κίνηση φωνής μόνο κατά τη διάρκεια της πρώτης ώρας του νέου έτους πραγματοποιήθηκαν 5,7 εκατομμύρια κλήσεις στο δίκτυο της Vodafone και 8,8 εκατομμύρια κατά τη διάρκεια των τριών πρώτων ωρών, ενώ κατά την ημέρα της Πρωτοχρονιάς διεκπεραιώθηκαν πάνω από 45 εκατομμύρια λεπτά ομιλίας.

 

Στη WIND, σύμφωνα με τα στοιχεία που δόθηκαν, στο διάστημα 24/12/2008 έως και 1/1/2009 εστάλησαν 96,32 εκατομμύρια μηνύματα SMS, σημειώνοντας αύξηση σε σχέση με πέρυσι κατά 18%. Την ημέρα των Χριστουγέννων εστάλησαν από το δίκτυο της WIND 11,53 εκατομμύρια μηνύματα, αυξημένα κατά 110% σε σχέση με μια συνηθισμένη μέρα. Την πρωτοχρονιά εστάλησαν 20,36 εκατομμύρια μηνύματα. Τις 3 πρώτες ώρες του νέου έτους εστάλησαν 6,62 εκατομμύρια μηνύματα, ενώ τις ίδιες ώρες πραγματοποιήθηκαν 4,9 εκατομμύρια κλήσεις φωνής.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω. Πληροφοριακα μηπως το ψαξουν και αλλοι το κοστος ειναι 13 ευρω για 200ΜΒ οπως αναφερει το σιτε...

Link to comment
Share on other sites

Στην Κατερίνη τα πρώτα λεπτά το δίκτυο 3g ήταν μια χαρά κανένα απολύτως πρόβλημα!Κατα τις 01:30 κατέρευσε όμως για κανά 2ωρο (Εδώ ένα μεγάλο μέρος της πόλης δεν είχε ρεύμα για καμμιά ώρα από τις 0:30-01:30 :p) και δεν λειτουργούσε καμμιά κεραία 3g και έτσι το γύρισα σε gsm που ήταν οκ εκείνη την στιγμή!Πότε θα αναβαθμίστουν οι κεραίες στον Σταθμό,στην Δημοτικού Σταδίου και όπως πάμε στην Γανόχωρα για να λειτουργήσει τέλεια το 3g δίκτυο στην Κατερίνη;

Άσχετο αλλά 3g micro δεν υπάρχουν; γιατί και Θεσ/νίκη και Αθήνα (π.χ στις στάσεις μετρό,ηλεκτρικό κτλ.) όπου υπάρχουν gsm micro δεν έχει αναβαθμιστεί κανένα σε 3g micro!

 

Εγω παλι εχω 3 ημερες χωρις 3G στα Μέγαρα και δεν ξερω το λογο,και απο οτι ξερω κανενας δεν εχει.Για να δουμε ποτε θα αποκατασταθει η η βλαβη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω 3 ημερες χωρις 3G στα Μέγαρα και δεν ξερω το λογο,και απο οτι ξερω κανενας δεν εχει.Για να δουμε ποτε θα αποκατασταθει η η βλαβη!

 

Και απο οτι βλεπω ουτε 2G εχουμε πολυ!! bravo Cosmote!

Link to comment
Share on other sites

Καμιά κεραία θα "ξηλώθηκε" ...

 

Δεν νομιζω γιατι απο οσο ξερω οι κεραιες εδω δεν ειναι μεσα στην πολη αλλα περιμετρικα..αλλα δν ξερω κιολας..

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω, ο λογος που επελεξα Cosmote ( πριν ειχα την αρρωστημενη wind) , ειναι για το γρηγορο δικτυο HSDPA. Πιανει 260 Kbps με δυο μπαρες σημα. Εσεις παιδια απο ταχυτητα πως πατε. Εγω χρησιμοποιω το Mobile Speed Test του Dslreports.
Εγώ μπορεί να μην είμαι εδώ, εσυ όμως σίγουρα είσαι! Whats up 4 ever!
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω, ο λογος που επελεξα Cosmote ( πριν ειχα την αρρωστημενη wind) , ειναι για το γρηγορο δικτυο HSDPA. Πιανει 260 Kbps με δυο μπαρες σημα. Εσεις παιδια απο ταχυτητα πως πατε. Εγω χρησιμοποιω το Mobile Speed Test του Dslreports.

 

Εγώ με το SONY ERICSSON G502 κατέβαζω 49ΚΒ/Δευτερόλεπτο με HSDPA (η κάλυψη 3G είναι πολύ καλή). Γιατί τόσο χαμηλές ταχύτητες βρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Με την wind με το ζόρι έπιανε 15 KB/s . Αλλά όντως, φωνάζουν για 3000 kbps και εμείς με το ζόρι 400 φτάνουμαι. Whats going wrong? P.s. Το site είναι πολύ προβληματικό με το Opera mini. Με πολύ προσπάθεια κατάφερα να δω την ειδοποίηση ενός μη ανάγνωσμένου προσωπικού μηνύματος. Έχει κανένα mobile version?
Εγώ μπορεί να μην είμαι εδώ, εσυ όμως σίγουρα είσαι! Whats up 4 ever!
Link to comment
Share on other sites

Η wind με το ζόρι έπιανε 15 kbps. Άρα κάλλιο αργά παρά πότε ! :) Ένα αρχείο μεγέθους 1 mb έκανε 2 λεπτά για να κατεβεί. xD. Άρα δεν εχω μάθει από 'γρήγορο mobile internet' και έτσι δεν μπορώ να παραπονιέμαι. Ουπς, πότε πήγε 4 ρε παιδιά?

EDIT: Jesus, double post!

Εγώ μπορεί να μην είμαι εδώ, εσυ όμως σίγουρα είσαι! Whats up 4 ever!
Link to comment
Share on other sites

Από την πρωτοχρονιά που κατέρευσε το δίκτυο 3G στην Κατερίνη το δίκτυο δεν λειτουργεί σωστά!Με τα χίλια ζόρι κάνεις κλήση,και στέλνεις μην. και όταν κάνεις τις περισσότερες φορές ο άλλος δεν σε ακούει καθόλου ενώ εσύ τον ακούς!Περιμένω επιτέλους αναβάθμιση των 3κεραιών που δεν έχουν αναβαθμιστεί ακόμα μέσα στην πόλη της Κατερίνης και που ανέφερα σε παραπάνω μην. να μπορέσει να λειτουργήσει σωστά!Όπως και στην Λάρισα, επίσης περιμένω την αναβάθμιση επίσης 3 κεραιών μέσα στην πόλη!
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα από την πρωτοχρονιά μέχρι σήμερα αργούν να έρθουν αναφορές μυνημάτων και η σύνδεση στο internet πάει πολύ σιγά μετά τις 12 το πρωί.. Όλα αυτα στο δίκτυο 3ης γενιάς και 2ης γενιάς... Τι ακριβώς πρέπει να γίνει.;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...