Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο χρεώνεται η videoκλήση;

 

Ο άλλος που έκανα videoΚλήση μου είπε οτι σε αυτόν είναι "δωρεάν" γιατί έχει ανάλογο πρόγραμμα. Εχει η vodafone δωρεάν χρόνο/mb για videoκλήση;

Υπάρχει πακέτο για δωρεάν βιντεοκλήσεις; το μόνο που ξέρω είναι μια προσφορά της ΤΙΜ που δίνει με αγορά νέας συσκευής 3G, μια κάρτα με 15 λεπτά δωρεάν βιντεοκλήσεις το μήνα για τρεις μήνες. Εκτός βέβαια αν αυτός που σε κάλεσε με βίντεο δουλεύει σε κάποια εταιρία κινητής ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει πακέτο για δωρεάν βιντεοκλήσεις; το μόνο που ξέρω είναι μια προσφορά της ΤΙΜ που δίνει με αγορά νέας συσκευής 3G, μια κάρτα με 15 λεπτά δωρεάν βιντεοκλήσεις το μήνα για τρεις μήνες. Εκτός βέβαια αν αυτός που σε κάλεσε με βίντεο δουλεύει σε κάποια εταιρία κινητής ;)

 

Χιχι :D

 

Πόσο χρεώνεται η videoκλήση;

 

Ο άλλος που έκανα videoΚλήση μου είπε οτι σε αυτόν είναι "δωρεάν" γιατί έχει ανάλογο πρόγραμμα. Εχει η vodafone δωρεάν χρόνο/mb για videoκλήση;

 

Δεν υπαρχει πακετο δωρεαν βιντεοκλησεων στη vodafone! η χρεωση ειναι ενα λεπτο το δευτερολεπτο [0,01 euro/sec]:mad: με ελαχιστη χρεωση 30 sec για συμβολαιο και 60 sec για καρτοκινητα!

Link to comment
Share on other sites

Στα καρτοκινητά νομίζω έχουν μεγαλύτερη χρέωση. Δεν είμαι σίγουρος. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Στη Vodafone πάντως σίγουρα έχει μεγαλύτερη χρέωση (0.9996 ευρώ το λεπτό στα καρτοκινητά και 0.7140 το λεπτό στα συμβόλαια).
Link to comment
Share on other sites

Στα καρτοκινητά νομίζω έχουν μεγαλύτερη χρέωση. Δεν είμαι σίγουρος. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Στη Vodafone πάντως σίγουρα έχει μεγαλύτερη χρέωση (0.9996 ευρώ το λεπτό στα καρτοκινητά και 0.7140 το λεπτό στα συμβόλαια).

 

Αυτα τα ποσα απο που προκυπτουν? Απο δικους σου υπολογισμους? Η χρεωση ειναι κοινη για ολους απ οτι νομιζω 0,01/sec! Αν εχεις καποιο Link που να δειχνει επισημα τις χρεωσεις πες μας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Στα καρτοκινητά νομίζω έχουν μεγαλύτερη χρέωση. Δεν είμαι σίγουρος. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Στη Vodafone πάντως σίγουρα έχει μεγαλύτερη χρέωση (0.9996 ευρώ το λεπτό στα καρτοκινητά και 0.7140 το λεπτό στα συμβόλαια).

 

Αυτα τα ποσα απο που προκυπτουν? Απο δικους σου υπολογισμους? Η χρεωση ειναι κοινη για ολους απ οτι νομιζω 0,01/sec! Αν εχεις καποιο Link που να δειχνει επισημα τις χρεωσεις πες μας! ;)

 

sta sumvolaia einai pio ftina i xrewsi gia videoklisi!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ποσα απο που προκυπτουν? Απο δικους σου υπολογισμους? Η χρεωση ειναι κοινη για ολους απ οτι νομιζω 0,01/sec! Αν εχεις καποιο Link που να δειχνει επισημα τις χρεωσεις πες μας! ;)

Πρώτον η χρέωση είναι 0.0119 ευρώ το δευτερόλεπτο (με τον ΦΠΑ) και είναι για τα συμβόλαια μόνο (τουλάχιστον στην Vodafone)

Τώρα αν θέλεις να διαπιστώσεις αυτό που σου λέω μπες εδώ: http://www.vodafone.gr/vodafone_3g/home.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ποσα απο που προκυπτουν? Απο δικους σου υπολογισμους? Η χρεωση ειναι κοινη για ολους απ οτι νομιζω 0,01/sec! Αν εχεις καποιο Link που να δειχνει επισημα τις χρεωσεις πες μας! ;)

Και γω θυμάμαι ότι στα καρτοκινητά είναι ακριβότερες οι βιντεοκλήσεις αλλά στην ιστοσελίδα της vodafone, στους τιμοκαταλόγους των καρτοκινητών δεν αναφέρει καθόλου χρεώσεις για βιντεοκλήσεις...

 

EDIT: Το βρήκε ο chris_2005 ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Mexri tis 15 septemvriou einai dwrean.Meta apo tis 15 tha anakinosi i cosmote to timologio.

 

Είμαι κάτοχος του ΝΟΚΙΑ 6680 3G i-mode. Προσπαθώντας να συνδεθώ για να

δω τηλεόραση Live ή Video μου βγάζει το Real Player και με ρωτάει: σύνδεση με διακομιστή?

Πατάω ναι και μου βγάζει το εξής: Σύνδεση με διακομιστή αδύνατη. Ανεπαρκές εύρος ζώνης. Παρακαλώ ελέγξτε ρυθμίσεις δικτύου.

Ξέρει κάποιος φίλος αν κάνω κάποιο λάθος ή αν πρέπει να περάσω κάποιες ρυθμίσεις?

Σας ευχαριστώ, για τον χρόνο σας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του ΝΟΚΙΑ 6680 3G i-mode. Προσπαθώντας να συνδεθώ για να

δω τηλεόραση Live ή Video μου βγάζει το Real Player και με ρωτάει: σύνδεση με διακομιστή?

Πατάω ναι και μου βγάζει το εξής: Σύνδεση με διακομιστή αδύνατη. Ανεπαρκές εύρος ζώνης. Παρακαλώ ελέγξτε ρυθμίσεις δικτύου.

Ξέρει κάποιος φίλος αν κάνω κάποιο λάθος ή αν πρέπει να περάσω κάποιες ρυθμίσεις?

Σας ευχαριστώ, για τον χρόνο σας

 

1)Για το συνδεση με το διακομιστη: πρεπει να ανοιξεις τον Real Player και στις ρυθμίσεις του να επιλέξεις στην προσβαση δικτύου το APN που χρησιμοποιείς για το i-mode (ειναι ενα που εχει ενα "λουκετακι" δίπλα του).

 

2) Για το ανεπαρκές ευρος ζώνης: Βρισκεσαι σε περιοχή που δεν έχει 3G. Τα ΝΟΚΙΑ, δυστυχως, όταν δεν είσαι σε 3G δεν σου δείχνουν "streams" τα οποία έχουν φτιαχτει για ρυθμούς πάνω από 50Κbps. Άλλα τηλέφωνα στο δείχνουν αλλά σταματάνε για "buffering" πότε ποτε. βρες καλυτερη καλυψη 3G... ή άλλαξε τηλέφωνο!

Link to comment
Share on other sites

1)Για το συνδεση με το διακομιστη: πρεπει να ανοιξεις τον Real Player και στις ρυθμίσεις του να επιλέξεις στην προσβαση δικτύου το APN που χρησιμοποιείς για το i-mode (ειναι ενα που εχει ενα "λουκετακι" δίπλα του).

 

2) Για το ανεπαρκές ευρος ζώνης: Βρισκεσαι σε περιοχή που δεν έχει 3G. Τα ΝΟΚΙΑ, δυστυχως, όταν δεν είσαι σε 3G δεν σου δείχνουν "streams" τα οποία έχουν φτιαχτει για ρυθμούς πάνω από 50Κbps. Άλλα τηλέφωνα στο δείχνουν αλλά σταματάνε για "buffering" πότε ποτε. βρες καλυτερη καλυψη 3G... ή άλλαξε τηλέφωνο!

 

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες σου.

όλα δούλεψαν ρολόι:)

Με το που βρέθηκα σε περιοχή με full 3G μπόρεσα να δω τηλεόραση.

Και πάλι σε ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τους χάρτες στο GSMworld είναι υπεύθυνες οι εταιρείες και συγκεκριμένα εξαρτάται από αυτές αν και πότε θα στείλουν νέους ενημερωμένους χάρτες για την κάλυψη δεύτερης και τρίτης γενιάς καθώς και πόσο συχνά θα τους ανανεώνουν.

 

Στους χάρτες τις πόλεις ποιος τις βάζει??!!!! Γιατι στην Θεσσαλία με εξέρεση την Λάρισα και το νησί της Σκιαθου, είναι απαράδεκτο στην άρχη (πρίν δηλαδή κάνεις zoom) να σου βγάζει την Ματαραγκα, αντί για τον Βόλο, την Καρδίτσα η τα Τρίκαλα!!!

 

 

στα σχέδια της cosmote,σχετικά άμεσα,είναι να καλυφθεί σχεδόν όλος ο Θεσσαλικός κάμπος με δίκτυο 3ης γενιάς:) ήδη πολλές κεραίες λειτουργούν σε dual mode(ακόμα και στον Ελληνόπυργο-colocation to TIM,Μουζάκι) επομένως οι άμεσα ενδιαφερόμενοι της Θεσσαλίας για το 3g μάλλον προς cosmote πάμε:cool:

Πάντως τονίζω ότι είναι απαράδεκτη η στάση της Cosmote ως προς τις κάρτες USIM.Δηλαδή γιατί δε καλύπτει την αλλαγή SIM->USIM με την εγγύηση; Τι ΧΑΝΕΙ; Γιατί να πληρώσει κάποιος τόσα ευρώ για να πάρει Cosmokarta+3g USIM τη στιγμή που η Vodafone δίνει απευθείας USIM;

 

Η vodafone δίνει USIM αλλά δεν δίνει σήμα, το οποίο δίνει πολύ καλύτερο (μέχρι στιγμής!!) η cosmote.

 

 

Χιχι :D

 

 

 

Δεν υπαρχει πακετο δωρεαν βιντεοκλησεων στη vodafone! η χρεωση ειναι ενα λεπτο το δευτερολεπτο [0,01 euro/sec]:mad: με ελαχιστη χρεωση 30 sec για συμβολαιο και 60 sec για καρτοκινητα!

 

Στην Cosmote δεν υπέρχει ελάχιστη χρέωση κλήσης!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στους χάρτες τις πόλεις ποιος τις βάζει??!!!! Γιατι στην Θεσσαλία με εξέρεση την Λάρισα και το νησί της Σκιαθου, είναι απαράδεκτο στην άρχη (πρίν δηλαδή κάνεις zoom) να σου βγάζει την Ματαραγκα, αντί για τον Βόλο, την Καρδίτσα η τα Τρίκαλα!!!

:p Γιατί υποτιμάς τόσο τη Ματαράγκα; Είναι και δίπλα στους Σοφάδες:D Εγώ βρίσκω αυτό το zoom ιδιαίτερα ενδιαφέρον

Η vodafone δίνει USIM αλλά δεν δίνει σήμα, το οποίο δίνει πολύ καλύτερο (μέχρι στιγμής!!) η cosmote.

Αυτό δεν ισχύει παντού.

Στο Βόλο το έχεις δοκιμάσει το δίκτυο 3g της Cosmote; έχω βρει σημαντικά προβλήματα 3g κάλυψης(στο 2g μια χαρά είναι,μόνο μέσα στα κτίρια χάνει αρκετά σε σχέση με ΤΙΜ) στον Άναυρο.Αντίθετα προς Ν.Δημητριάδα είναι αρκετά καλά(γήπεδο κτλ...) Από εκεί και πέρα στο handover χειροτέρεψε λίγο η κατάσταση σε σχέση με πέρυσι:blink: Και αυτό έγινε τον τελευταίο καιρό.μήπως έχουν μπερδέψει λίγο οι τεχνικοί της cosmote τα neighbour cell του gsm? Στο δρόμο προς Αλυκές άμα αρχίσεις να μιλάς το handover σε gsm από 3-4/5 στο 3g γίνεται σε 1/5 στο gsm(!)και η διακοπή στον ήχο είναι 2 δευτερόλεπτα:X Στο Πήλιο με πετάει ο σταθμός;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα βλέπω οτι το 3G στην Δράμα μια μπαίνει μια δεν μπαίνει. Πρίν λίγο μιλούσα με vodafone Μέσω 3G και ξαφνικά στο 1'10'' έπεσε η κλήση. Βλέπω το 3G ξαφνικά να εξαφανίζεται. Μετά να μην έχω σήμα καθόλου και να μπαίνει μετα από μισό λεπτό σε GSM. Και τις τελευταίες μέρες ενω έχω σήμα τέρμα μου έρχονται ειδοποίηση κλήσεων.

 

Αντί να πάμε μπροστά, πίσω πάμε. :P

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το σαββατοκύριακο που είχα παει Μυτιλήνη η κοσμοτέ είχε κάλυψη 3g στην πόλη και τον Μόλυβο(Μύθημνα) η τιμ μούγκαφον και η βόνταφον έδειχνε με την αναζήτηση δικτύου ότι είχε σήμα κάλυψη μόνο στην πόλη.

Συνολικά την καλύτερη κάλυψη στην διαδρομή Θέρμης-Παναγιούδα-Μανταμάδος-Συκαμιά(και Σκάλα Συκαμιάς) -Μόλυβος- Πέτρα- Καλλονή-Αερόδρομιο Μυτιλήνης την είχε κατά σειρά προτεραιότητας, κοσμοτέ βόνταφον τιμ.Ειδικά στην βόρεια ανατολική πλευρά του νησιού λιγο πριν το Μανταμάδο η μόνη που είχε κάλυψη σε ορισμένα σημεία της διαδρομής ήταν το δίκτυο της κοσμοτέ.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Το σαββατοκύριακο που είχα παει Μυτιλήνη η κοσμοτέ είχε κάλυψη 3g στην πόλη και τον Μόλυβο(Μύθημνα) η τιμ μούγκαφον και η βόνταφον έδειχνε με την αναζήτηση δικτύου ότι είχε σήμα κάλυψη μόνο στην πόλη.

Συνολικά την καλύτερη κάλυψη στην διαδρομή Θέρμης-Παναγιούδα-Μανταμάδος-Συκαμιά(και Σκάλα Συκαμιάς) -Μόλυβος- Πέτρα- Καλλονή-Αερόδρομιο Μυτιλήνης την είχε κατά σειρά προτεραιότητας, κοσμοτέ βόνταφον τιμ.Ειδικά στην βόρεια ανατολική πλευρά του νησιού λιγο πριν το Μανταμάδο η μόνη που είχε κάλυψη σε ορισμένα σημεία της διαδρομής ήταν το δίκτυο της κοσμοτέ.

Τηλέφωνο δοκίμασες να πάρεις; γιατι το σήμα είναι τζούφιο

Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο δοκίμασες να πάρεις; γιατι το σήμα είναι τζούφιο

Στην πόλη μίλησα με 3g, στον Μόλυβο και συγκεκριμένα στον Βαφειό έκανα βιντεοκλήση.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

kalimera paides;) exo comote 3G me kinito opos vlepete to avatar,imai sindromitis apo to martio tou 2006 kai tolmo na po oti eimai poli ikanopiimenos oson afora tis ipiresies tis 3G!Sti Mani pou katevika to perasmeno sav/kir epiane 3G eno Vodafone kai TIM einai akoma piso...:D Paides peite mou an gnorizete gia to thema periagogis..ton noembrio mporei na pao Italia gia liges meres kai pira til tin eksipiretisi pelaton kai mou eipan oti prepei na pliroso 300 euro....:wacko: :wacko: ...kai alli mia aporia...tou xronou to ioulio-augousto 2007 tha pao stin Argentini(-ekei tha vro xeimona:cold: :cold: -) kai tha exo siblirosei pano apo 1 xrono sindromis tha prepei na pliroso tin periagogi 300 euro(se periptosi pou den pao Italia)???
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

kalimera paides....akoma den apantisate gia tin parapano aporia-erotisi mou oson afora gia tin egguisi ton 300 euro???:rolleyes: :rolleyes: :worry: :worry: Opios to gnorizei gi'auto to thema sas parakalo na mou apantisete,sas euxaristo poli;) ;)
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

kalimera paides....akoma den apantisate gia tin parapano aporia-erotisi mou oson afora gia tin egguisi ton 300 euro???:rolleyes: :rolleyes: :worry: :worry: Opios to gnorizei gi'auto to thema sas parakalo na mou apantisete,sas euxaristo poli;) ;)

 

Synithis praktikh ths Cosmote ine otan pleon exeis paraminei pelaths gia parapano apo xrono kai katopin ethmatos na sou anixun thn periagogh gia to xroniko diasthma pou thn xreiazese. Sthn synexeia tha thn xanaklidosoun thn gramh.Efoson ekneou the periagogh mboreis na to epanalabies eos dyo me treis fores ton xrono.Apo ekei k pera xreiazese pistotikh h egyhsh. K ola afta efoson oi logariasmoi einai oloi plhromenoi.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο παρατήρησα και μου κίνησε την περιέργεια. Έχω ένα κινητό 3G. Όταν έχω απλή κάρτα SIM, όπως άλλωστε συμβαίνει σε όλους, και στέλνω ή λαμβάνω μηνύματα, κλήσεις κλπ και έχω το κινητό μου κοντά σε τηλεόραση, υπολογιστή, στερεοφωνικό κλπ ακούγονται (ή φαίνονται ανάλογα το μέσο) παράσιτα. Όταν όμως βάζω μία κάρτα Cosmote USIM που έχω παρατηρώ ότι αυτά τα παράσιτα δεν υπάρχουν ούτε καν όταν μιλάω στο κινητό και είμαι ακριβώς δίπλα στην οθόνη. Αυτό που δεν έχω διαπιστώσει είναι αν όταν είμαι σε περιοχή εκτός-3G κάλυψης αν συμβαίνει το ίδιο με κάρτα USIM όπως και αν έχω απλή SIM και λαμβάνω σήμα 3G (όχι στην Cosmote αυτή η περίπτωση) αν υπάρχουν αυτά τα παράσιτα. Επειδή είμαι άσχετος σε τέτοιου είδους θέματα, κάποιος ειδικός θα μπορούσε να μου εξηγήσει τι συμβαίνει; Εγκυκλοπαιδικά και μόνο. Και επίσης τι συμβαίνει στις παραπάνω περιπτώσεις, δηλαδή αν υπάρχουν παράσιτα όταν 1. έχω απλή SIM και μπαίνω σε δίκτυο 3G, 2. όταν έχω USIM και είμαι σε δίκτυο 2G.
Link to comment
Share on other sites

το παν είναι θέμα συχνοτήτων και πόσο επηρρεάζεται η συσκευή σου απο αυτές τις συγκεκριμένες συχνότητες. Σίγουρα το φάσμα των 2100 δεν επηρρεάζει τόσο τις συσκευές....Εμένα για τα παράσιτα μου έρχονται πολλά στο μυαλό ακόμα και λόγοι κατευθυντικότητας κυμμάτων για το πόσο επηρρεάζεται εν τέλει μια συσκευή,η ποιότητα του σήματος κτλ...Σίγουρα η λειτουργία ενός UMTS δικτύου δε βασίζεται στην εκπομπή του κινητού αλλά αυτές οι συχνότητες στις μέχρι τώρα συσκευές που έχω δει πλην τηλεφώνου Intracom περνάνε σχεδόν απαρατήρητες...η USIM απλά κρυπτογράφηση κάνει με βάση το πρωτόκολλο WCDMA;)

Αυτά τα λέω με μια επιφυλακτικότητα μιας και δε ξέρω από σήματα ακόμη...αλλά με βάση δικές μου παρατηρήσεις!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

einai kai to xrhma pou metraei.. anyway opws kai na xei apo cosmote dn 8a fygw se kamia periptwsh.. exei to f8hnotero sms kai 8a thn kanw? aplws 8a exw mia multi sim (6in1 mallon) opou fysika 8a xwsw ths cosmote mou gia sms/calls kai 8a balw kai mia tim h voda gia thleorasoula :D

 

dn 3erw an kykloforoun 3g multi sims, alla 8a to ma8w kai ayto sthn wra tou :p

 

τι ακριβώς είναι αυτή η multisim? Ακούγεται ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν 3G multisim ακομα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...