Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΤΟ 3G της cosmote λειτουργεί άψογα στην Κατερίνη χωρίς κανένα πρόβλημα όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα post!Περιμένω και από την ΤΙΜ κάτι και σε 3G και σε GSM αν και δεν το βλέπω...σειρά για ξύλωμα έχουν άλλες 2 κεραίες της μέσα στην πόλη :cry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν Σαββατοκύριακο που βρέθηκα στα Τρίκαλα διαπίστωσα νεα κάλυψη 3g στα εξής μέρη:

Περτούλι -Ελάτη (μάλιστα απο το χωριό Αγ Προκόπιος που δεν βλέπει την κεραία και είναι μακρυά της ,έκανα βιντεοκλήση με πολύ χαμηλό σήμα)Στο βουνό (πάνω απο το χωριό Πορτή)που βλέπει τον δρόμο για Πύλη το Μουζάκι απο την άλλη πλευρά την Δρακότρυπα και το όρος Τύμπανο και άλλα χωριά ,υπάρχει κάλυψη 3g μόνο απο την κοσμοτέ.

Αν δεν κάνω λάθος στον συγκεκριμένο ιστό έχουν και τα τρία δίκτυα κεραίες.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Στο βουνό (πάνω απο το χωριό Πορτή)που βλέπει τον δρόμο για Πύλη το Μουζάκι απο την άλλη πλευρά την Δρακότρυπα και το όρος Τύμπανο και άλλα χωριά ,υπάρχει κάλυψη 3g μόνο απο την κοσμοτέ.

Αν δεν κάνω λάθος στον συγκεκριμένο ιστό έχουν και τα τρία δίκτυα κεραίες.

από τον εν λόγω ιστό(telestet,από το 1999 τον θυμάμαι,μπορεί να είχε μπει νωρίτερα αλλά παλιότερα δεν ασχολούμουν τόσο) έπιασα 3g cosmote στην "πίσω πλευρά" του χωριού "Φανάρι" στο Ν.Καρδίτσας.Δηλαδή η cosmote καλύπτει με 3g το Μουζάκι; Την έφαγε την ΤΙΜ:p Ενώ ήταν η πρώτη στο gsm,στο 3g θα έρθει δεύτερη:shifty:

Αυτός ο ιστός είναι σε στρατηγική θέση και καλύπτει πάρα πολλά χωριά,και έχουν κάνει colocation και cosmote και vodafone(μόνο να τον δεις,δε χρειάζεται και πολύ να καταλάβεις πόσο μεγάλος είναι...) άρα φαντάζομαι τι έχει καλύψει με 3g η cosmote:cool: Kαλή κίνηση για επαρχία μπορώ να πω,μπράβο! η ΤΙΜ παίζει να έχει βάλει μέχρι τέλος έτους στον Ελληνόπυργο 3g...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και παιζει κανονικα? Σου παρουσιασε/παρουσιαζει καθολου προβληματα? Ενοειται το πηρες με συμβολαιο αοριστου χρονου ε?

Κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

Χτες ανεβαινοντας απο Καλαματα για Αθηνα διαπιστωσα 3G δικτυο Cosmote στην εθνικη οδο μετα την κακια σκαλα και μεχρι πριν τα Μεγαρα, εκει οπου οι αλλες δεν υπηρχαν καν.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Χτες ανεβαινοντας απο Καλαματα για Αθηνα διαπιστωσα 3G δικτυο Cosmote στην εθνικη οδο μετα την κακια σκαλα και μεχρι πριν τα Μεγαρα, εκει οπου οι αλλες δεν υπηρχαν καν.

ούτε με gsm;;;:X έλεος! ότι έπαθα εγώ στην Πορταριά Πηλίου με ΤΙΜ...

η Cosmote έχει βάλει στόχο να καλύψει όλη την Ε.Ο. με 3g.Αθήνα Θεσσαλονίκη υπάρχει σε πάρα πολλά σημεία...σε αντίθεση με τις άλλες.

Βέβαια πρέπει να στιγματίσω την κάλυψη 3g της Cosmote στις μεγάλες πόλεις.Τις προάλλες στην Θεσσαλονίκη δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από κάλυψη 3g,και από Αθήνα ακούω πάρα πολλά παράπονα για τρύπες σε πολύ μεγάλες περιοχές.Βέβαια η cosmote πρέπει να κρίνει αν είναι αναγκαίο να καλύψει στην παρούσα φάση την Ε.Ο. με 3g ή να δώσει βάση στις πόλεις...εξάλλου εν κινήσει δε νομίζω να είναι τόσο ενθαρρυντικά τα αποτελέσματα τόσο σε data όσο και σε video conference!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βασικα χτες στην αναζητηση δικτυου η Βονταφον ηταν απουσα απο την Μεγαλοπολη μεχρι την Κόρινθο (κατά μήκος της εθνικης οδου) εκτος απο κανα δυο φορες που βγηκε στην αναζητηση. Μου εκανε τρομερη εντυπωση τοσο που σκεφτηκα μηπως τα τιναξε το Sharpaki μου. Εκαναν αναβαθμισεις ή εχω προβλημα ρε παιδια;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως στην Αθήνα με το Nokia 6680, το έχω γυρίσει ΜΟΝΙΜΑ σε 3G και πιάνω πάντα! (με cosmote) Μπορεί το σήμα να μην είναι τόσο δυνατό ώστε να γυρίσει μόνη της η συσκευή σε 3G, όμως φανταστείτε ότι έχω βγάλει video-call στο υπόγειο γκαράζ του σπιτιού μου που καλά καλά δεν πιάνει GSM!! Αυτό σημαίνει ότι κάλυψη υπάρχει και αρκετή μάλιστα, όμως η ισχύς του σήματος δεν είναι τόσο δυνατή ώστε να επιτρέψει στη συσκευή να γυρίσει σε 3G.
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως στην Αθήνα με το Nokia 6680, το έχω γυρίσει ΜΟΝΙΜΑ σε 3G και πιάνω πάντα! (με cosmote) Μπορεί το σήμα να μην είναι τόσο δυνατό ώστε να γυρίσει μόνη της η συσκευή σε 3G, όμως φανταστείτε ότι έχω βγάλει video-call στο υπόγειο γκαράζ του σπιτιού μου που καλά καλά δεν πιάνει GSM!! Αυτό σημαίνει ότι κάλυψη υπάρχει και αρκετή μάλιστα, όμως η ισχύς του σήματος δεν είναι τόσο δυνατή ώστε να επιτρέψει στη συσκευή να γυρίσει σε 3G.

 

Ειναι το καλυτερο αυτο που εκανες να το γυρισεις μονιμα! Το πιο ιδανικο ειναι να δουλευει μονιμα σε 2G η 3G ! Οχι σε αυτοματη επιλογη! Το οτι καταφερες να πραγματοποιησεις βιντεο κληση οφειλεται στο γεγονος οτι το 3G σημα μπορει χρησιμοποιηθει ακομα και σε εντασεις κατω των -100db! Εως και -105db ;) ειναι πρακτικα δυνατο να κρατα ενεργη μια κληση που ειχε αρχισει σε λιγο υψηλοτερη ενταση. Αντιθετα με 2G δικτυο αυτο ειναι αρκετα δυσκολο αφου ειναι γνωστο οτι υπαρχουν διακοπες στον ηχο, παρασιτα, διακοπη κλησεων! :shifty: Μονο sms Μπορουν να χρησιμοποιηθουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το καλυτερο αυτο που εκανες να το γυρισεις μονιμα! Το πιο ιδανικο ειναι να δουλευει μονιμα σε 2G η 3G ! Οχι σε αυτοματη επιλογη! Το οτι καταφερες να πραγματοποιησεις βιντεο κληση οφειλεται στο γεγονος οτι το 3G σημα μπορει χρησιμοποιηθει ακομα και σε εντασεις κατω των -100db! Εως και -105db ;) ειναι πρακτικα δυνατο να κρατα ενεργη μια κληση που ειχε αρχισει σε λιγο υψηλοτερη ενταση. Αντιθετα με 2G δικτυο αυτο ειναι αρκετα δυσκολο αφου ειναι γνωστο οτι υπαρχουν διακοπες στον ηχο, παρασιτα, διακοπη κλησεων! :shifty: Μονο sms Μπορουν να χρησιμοποιηθουν.

 

Ανακρίβεια...

είναι καλύτερο το κινητό να είναι στο αυτόματο γιατί ανεξάρτητα από την κατανάλωση μπαταρίας όταν μπαίνεις στα ισόγεια/υπόγεια πρέπει να γίνει το handover σε 2,5g για να συνεχίσει η ομιλία.Δεν υπάρχει παντού 3g και αυτό είναι δεδομένο του σχεδιασμού του,που βρίσκεται σε αρχικό στάδιο! Το κακό είναι ότι ελληνική εταιρία δεν υποστηρίζει handover 2g->3g με αποτέλεσμα αν θες να έχεις 3g πραγματικά παντού πρέπει να το κλειδώνεις σε 3g...Τα micro πολλές φορές δε παίζουν σε 3g,δυστυχώς,με αποτέλεσμα στο κέντρο της Αθήνας,που καλύπτεται κυρίως με micro να υπάρχει πρόβλημα.Αυτά μπορεί να μην ισχύουν για cosmote,μιλάω γενικά...

Επιπλέον το 3g σε φωνητική κλήση μπορεί να αντεπεξέλθει σύμφωνα με το Ν70 κανονικά με -114dbm...κανονικότατα και με πολύ καθαρό ήχο! Με ΤΙΜ δοκιμασμένο!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ανακρίβεια...

είναι καλύτερο το κινητό να είναι στο αυτόματο γιατί ανεξάρτητα από την κατανάλωση μπαταρίας όταν μπαίνεις στα ισόγεια/υπόγεια πρέπει να γίνει το handover σε 2,5g για να συνεχίσει η ομιλία

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχει καλυψη 3G και γι αυτο το ιδανικο ειναι κλειδωμα σε 3G!

 

Δεν υπάρχει παντού 3g και αυτό είναι δεδομένο του σχεδιασμού του,που βρίσκεται σε αρχικό στάδιο! Το κακό είναι ότι ελληνική εταιρία δεν υποστηρίζει handover 2g->3g με αποτέλεσμα αν θες να έχεις 3g πραγματικά παντού πρέπει να το κλειδώνεις σε 3g...

 

Λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα ! :)

 

Επιπλέον το 3g σε φωνητική κλήση μπορεί να αντεπεξέλθει σύμφωνα με το Ν70 κανονικά με -114dbm...κανονικότατα και με πολύ καθαρό ήχο! Με ΤΙΜ δοκιμασμένο!

 

Στην περιπτωση που δεν υποστηριζεται handover 2g->3g δεν ειναι καλο το αυτοματο σε περιοχες που υπαρχει καλυψη 3G και αυτο λειτουργει σε τοσο χαμηλες εντασεις!

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχει καλυψη 3G και γι αυτο το ιδανικο ειναι κλειδωμα σε 3G!

Λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα ! :)

Στην περιπτωση που δεν υποστηριζεται handover 2g->3g δεν ειναι καλο το αυτοματο σε περιοχες που υπαρχει καλυψη 3G και αυτο λειτουργει σε τοσο χαμηλες εντασεις!

Δε λέμε το ίδιο πράγμα,βασικά και σε περιοχές που υπάρχει κάλυψη 3g ΔΕΝ είναι καλό να κλειδώνει το κινητό στο 3g,ακόμη τουλάχιστον! Σε 15 χρόνια ίσως να είναι καλύτερο...

Και αυτό γιατί:

1) Το 3g δεν έχει την εμβέλεια του GSM και στις πόλεις ρυθμίζεται η εμβέλεια σε μικρότερες ακόμη αποστάσεις από ότι στην επαρχία.έτσι υπάρχει η πιθανότητα να έχεις φουλ σήμα και να μην μπορείς να κένεις τίποτα,πλασματικό το σήμα...Αν το έχεις στο αυτόματο τότε το κινητό πιθανότατα να κάνει κάποιο ping και να γυρίσει στο GSM αφού το 3g είναι νεκρό.

2) Δεν έχουμε φτάσει στο σημείο όλοι οι σταθμοί να είναι dual mode με αποτέλεσμα να υπάρχει η πιθανότατα να πέσεις εκτός δικτύου,γιατί να συμβεί αυτό;

3) Αν το κινητό είναι στο αυτόματο τότε μπορεί κάποιες φορές να γυρίζει στο gsm για φωνητικές κλήσεις για λιγότερα drop call αφού υπάρχουν κυψέλες gsm υψηλής χωρητικότητας(δεν έχουν μπει καθόλου τυχαία και σε καθόλου τυχαίες τοποθεσίες! )

4) Δεν υπάρχει κανένας λόγος ακόμα και αν καλύπτεται 100% με 3g να το κλειδώσει εκεί. To κόστος μπαταρίας θα είναι λίγο σε σχέση με το τι μπορεί να κερδίσει αν το έχει στο αυτόματα,πάντα δικτυακά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε λέμε το ίδιο πράγμα,βασικά και σε περιοχές που υπάρχει κάλυψη 3g ΔΕΝ είναι καλό να κλειδώνει το κινητό στο 3g,ακόμη τουλάχιστον! Σε 15 χρόνια ίσως να είναι καλύτερο...

Και αυτό γιατί:

1) Το 3g δεν έχει την εμβέλεια του GSM και στις πόλεις ρυθμίζεται η εμβέλεια σε μικρότερες ακόμη αποστάσεις από ότι στην επαρχία.έτσι υπάρχει η πιθανότητα να έχεις φουλ σήμα και να μην μπορείς να κένεις τίποτα,πλασματικό το σήμα...Αν το έχεις στο αυτόματο τότε το κινητό πιθανότατα να κάνει κάποιο ping και να γυρίσει στο GSM αφού το 3g είναι νεκρό.

2) Δεν έχουμε φτάσει στο σημείο όλοι οι σταθμοί να είναι dual mode με αποτέλεσμα να υπάρχει η πιθανότατα να πέσεις εκτός δικτύου,γιατί να συμβεί αυτό;

3) Αν το κινητό είναι στο αυτόματο τότε μπορεί κάποιες φορές να γυρίζει στο gsm για φωνητικές κλήσεις για λιγότερα drop call αφού υπάρχουν κυψέλες gsm υψηλής χωρητικότητας(δεν έχουν μπει καθόλου τυχαία και σε καθόλου τυχαίες τοποθεσίες! )

4) Δεν υπάρχει κανένας λόγος ακόμα και αν καλύπτεται 100% με 3g να το κλειδώσει εκεί. To κόστος μπαταρίας θα είναι λίγο σε σχέση με το τι μπορεί να κερδίσει αν το έχει στο αυτόματα,πάντα δικτυακά.

Όμως όταν είναι στο αυτόματο και υπάρχει χαμηλό 3G και χαμηλό 2G τότε η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορο από ποτέ! :(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εγκλημα να το κλειδωσεις αποκλειστικα σε 3G. Τα 3G δικτυα ειναι σε beta μορφη σε ολες τις εταιριες. Μια κληση να χανεις την ημερα λογω αναβαθμισης δικτυου ή λογω ασυμβατοτητας λογισμικου συναρτησει κεραιας που θα βρεθεις ποιο το κερδος;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Όμως όταν είναι στο αυτόματο και υπάρχει χαμηλό 3G και χαμηλό 2G τότε η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορο από ποτέ! :(

 

 

Ετσι ακριβως Κωστα! O Μιχαλης μιλησε σε θεωρητικο σχετικα επιπεδο. Η χρηση του κινητου σε μια πολη η οποια εχει σχετικα καλη καλυψη 3G, δηλαδη σε κλειστους χωρους (-100db εως -105db) στη χειροτερη περιπτωση τοτε το 3g μπορει να λειτουργει καλα, ενω οταν εισαι σε αυτοματη λειτουργεια το μονο που καταφερνεις ειναι να εχεις το 3G στο κινητο σου μονο οταν δεν το χρησιμοποιεις γιατι αν γινει κληση εφυγες για 2G....

H μπαταρια ειναι ενα αλλο κομματι και ειναι λογικο να καταναλωνεται πιο γρηγορα.... Ειναι μια θυσια για ποιοτικες υπηρεσιες κινητης! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως Κωστα! O Μιχαλης μιλησε σε θεωρητικο σχετικα επιπεδο. Η χρηση του κινητου σε μια πολη η οποια εχει σχετικα καλη καλυψη 3G, δηλαδη σε κλειστους χωρους (-100db εως -105db) στη χειροτερη περιπτωση τοτε το 3g μπορει να λειτουργει καλα, ενω οταν εισαι σε αυτοματη λειτουργεια το μονο που καταφερνεις ειναι να εχεις το 3G στο κινητο σου μονο οταν δεν το χρησιμοποιεις γιατι αν γινει κληση εφυγες για 2G....

H μπαταρια ειναι ενα αλλο κομματι και ειναι λογικο να καταναλωνεται πιο γρηγορα.... Ειναι μια θυσια για ποιοτικες υπηρεσιες κινητης! ;)

 

Μιλάς μάλλον για μικρές πόλεις όπως η Αλεξανδρούπολη όπου το πλασματικό σήμα μπορεί να είναι απίθανο.Σκέψου όμως για Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Ηράκλειο...Πολλές φορές έχεις τέρμα σήμα αυτές τις πόλεις στο 3g και απλά δε μπορείς να κάνεις τίποτα λόγω απόστασης(μη φανταστείς,μπορεί το RNC να έχει σύμφωνα με το link budget εμβέλεια 4ΚΜ προκειμένου να εξυπηρετεί κέντρα πόλεων,επίσης η κάλυψη είναι ελαστική-τα power controls κάνουν δουλειά αλλά αυτό θα φανεί σε υψηλό traffic)

 

Επίσης η προτεραιότητα του 3g είναι στις περισσότερες περιπτώσεις πολύ μεγαλύτερη από του gsm.Είναι θέμα δικτύου τι θα κάνει το κινητό κατά τη διάρκεια της κλήσης. Επίσης δεν υπάρχει κάποιες φορές λόγος αν το GSM είναι άδειο να μιλάς over 3g,υπάρχουν κυψέλες gsm μεγάλες χωρητικότας,γιατί να μην τις εκμεταλλευτεί κάποιος; Επίσης είναι απαράδεκτο που κάποιες εταιρίες στην Ελλάδα δεν υποστηρίζουν 2g->3g:O όχι πως γίνεται συχνά αλλά βοηθάει στη χωρητικότητα του δικτύου!

 

Η μπαταρία είναι άλλο θέμα.Σε αυτές τις περιπτώσεις κοιτάς η μπαταρία σου να είναι μεγάλη-όχι κάτω από 1000mah,Li polymer κατά προτίμηση- και να μη σε νοιάζει η κατανάλωση του 3g σε αναμονή!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς μάλλον για μικρές πόλεις όπως η Αλεξανδρούπολη όπου το πλασματικό σήμα μπορεί να είναι απίθανο.Σκέψου όμως για Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Ηράκλειο...Πολλές φορές έχεις τέρμα σήμα αυτές τις πόλεις στο 3g και απλά δε μπορείς να κάνεις τίποτα λόγω απόστασης

Eίσαι σίγουρος πως αυτό γίνεται σε μεγάλες πόλεις? Γιατι σε Αθήνα και με Vodafone και με ΤΙΜ σχεδόν ποτέ δεν έχω πρόβλημα πλασματικού σήματος. Αντίθετα στη Μύκονο υπήρχε έντονο αυτό το φαινόμενο όταν απομακρυνόσουν λίγο από το κέντρο (π.χ λιμάνι).

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι σίγουρος πως αυτό γίνεται σε μεγάλες πόλεις? Γιατι σε Αθήνα και με Vodafone και με ΤΙΜ σχεδόν ποτέ δεν έχω πρόβλημα πλασματικού σήματος. Αντίθετα στη Μύκονο υπήρχε έντονο αυτό το φαινόμενο όταν απομακρυνόσουν λίγο από το κέντρο (π.χ λιμάνι).

το είπα με την έννοια ότι το δίκτυο ρυθμίζεται πιο εύκολα(soft & hard handover) στις μικρές πόλεις και στην επαρχία παρά στις μεγάλες πόλεις(που είναι εντελώς απρόβλεπτη η συμπεριφορά του δικτύου σε κάποιες περιπτώσεις) Κατά τα άλλα αν δε γίνει σωστός σχεδιασμός(από ότι φαίνεται στη Μύκονο απ'όσα λες τόσο από ΤΙΜ όσο και από vodafone δεν έχει γίνει σωστά) είτε είναι μια η κεραία είτε 10 προβλήματα θα υπάρχουν! Τραγικό σε τόσο μικρές πόλεις να υπάρχουν προβλήματα...

Με ΤΙΜ τουλάχιστον στην Καρδιτσα και στο Βόλο το handover(2g->3g και αντιστρόφως)μου γινεται φυσιολογικά.όμως υπάρχει πρόβλημα από 3g->3g που οφείλεται στην πυκνότητα του δικτύου στις εν λόγω πόλεις!

Γενικώς τώρα που είναι αρχή το κινητό να το έχετε στο αυτόματο!:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι απαράδεκτο που κάποιες εταιρίες στην Ελλάδα δεν υποστηρίζουν 2g->3g:O όχι πως γίνεται συχνά αλλά βοηθάει στη χωρητικότητα του δικτύου!

 

 

Γιατι ποια το υποστηριζει?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποια το υποστηριζει?

H TIM:cool: Εδώ και πάρα πολύ καιρό σε κάποιες πόλεις όπως Αθήνα,Θεσσαλονίκη.Στο Βόλο με συνηθίζει στην αλλαγή 3g->2g,3g->3g με το πρώτο να γίνεται απροβλημάτιστα ενώ το δεύτερο οδηγεί σε απρόσμενα drop call(φυσικά αναφέρομαι για 12+ λεπτά ομιλίας) 2g->3g είχα δει πολλά στην Αθήνα! Θεσσαλονίκη μου έκανε αλλά μόνο στον ίδιο σταθμό,δηλαδή έμπαινε στο 2,5g του σταθμού και μετά γινόταν η αλλαγή σε 3g(στον ΟΣΕ Θεσσαλονίκης μου συνέβη)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και η ΤΙΜ έχει..Το θέμα είναι ποιος έχει το καλύτερο:p

 

η κάλυψη 3g στην Κατερίνη είναι πολύ καλή από Cosmote,σε όλη την πόλη! Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο λειτουργεί σωστά,στο Βόλο έχω πάθει shock.Παλιότερα ενώ λειτουργούσε παντού το τελευταίο εξάμηνο μπήκε ένας σταθμός κοντά μου και όλο πλασματικό σήμα μου δίνει! Γιατί;

 

Την "τρύπα" στα calling tunes την είχα ανάκαλύψει από πέρυσι,απλά ήθελα να δω αν ισχύει ακόμη! Με 'γεια τα calling tunes!

 

Alany,μήπως έχεις SIM και χρησιμοποιείς υπηρεσίες 3g της Cosmote; Δε ξέρω αν γίνεται(επίσημα φυσικά) αλλά με USIM σε 6680i είναι δύσκολο να σε αφήσει να βάλεις την υπηρεσία!

 

Ναι προσφατα το ανακαληψα σε μια αναζητηση δικτυου σε 6680 :P δε ξερω ποιος εχει το καλύτερο ομως ...

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Exw ena motorola v3x,pws mporw na dw apo to kinito mou an se mia perioxi/poli "x" exi sima 3g i vodafone kai tim?
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...