Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

george επειδή προφανώς είμαι ...άσχετος, μπορούμε να πούμε απλά ότι στην Cosmote τα VoIP δουλεύουν ρολόι; :D

Για την Wind γνωρίζουμε;

 

ευχαριστώ και πάλι :rolleyes:

 

Μέχρι πριν από 3 ημέρες, εταιρικό Cosmote skype και SIP έπαιζαν κανονικά. Δεν άκουσα να έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Τη Wind την έχω αφήσει εδώ και 4 μήνες. Τότε δούλευε κανονικά και SIP και skype, αλλά το 3G σήμα ήταν πιο σπάνιο και από το να ακούσεις αλήθεια από τον κυβερνητικό εκπρόσωπο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα

350 mb ιντερνετ ειναι αρκετα για ενα μηνα ?

μονο για email και 10-15 σελιδες την ημερα ? Και αν θελω να απενεργοποιησω για να μπενω μονο απο wi-fi το κανω μεσα απο τις ρυθμησεις ? Εχω iphone..

Πως μπορω να κοιταω ποσα mb μου εχουν μεινει ? καποιο sms καπου ? η καποιο προγραμμα ισως ?

 

Ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone κόβει το VoIP στα APN "internet.vodafone.gr" και "webonly.vodafone.gr"

 

Η Cosmote ΔΕΝ κόβει στο "internet" και στο "3g-internet"

 

Σε ποιο apn ΔΕΝ κόβει το voip η vodafone;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν από 3 ημέρες, εταιρικό Cosmote skype και SIP έπαιζαν κανονικά. Δεν άκουσα να έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Τη Wind την έχω αφήσει εδώ και 4 μήνες. Τότε δούλευε κανονικά και SIP και skype, αλλά το 3G σήμα ήταν πιο σπάνιο και από το να ακούσεις αλήθεια από τον κυβερνητικό εκπρόσωπο...

 

A μάλιστα όσο πάει απομακρύνομαι και περισσότερο από τη wind...

Σημ: Αν και με το που έμαθαν ότι πάω cosmote μου πρότειναν -50% στο πάγιο + την επιδότηση των 450 περίπου ευρώ.

iPhone όμως; χμμμμ

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο apn ΔΕΝ κόβει το voip η vodafone;

 

Σε οποιοδηποτε, αρκει το παγιο σου να ειναι πανω απο 70 ευρω.

Νομιζω εχει βγει καποτε ενα δελτιο τυπου και το ποσο ηταν καπου εκει.

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα δεδομένων και πιο συγκεκριμένα το COSMOTE

Internet On The Phone 60 που είναι για το ιντερνετ και αφορούν κατόχους καρτοκινητών σε τι ταχύτητες δίνονται?Σε HSDPA δίνονται (7,2Mbps)?Ξέρετε ποιό δίκτυο προσφέρει τέτοιες ταχύτητες?

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα δεδομένων και πιο συγκεκριμένα το COSMOTE

Internet On The Phone 60 που είναι για το ιντερνετ και αφορούν κατόχους καρτοκινητών σε τι ταχύτητες δίνονται?Σε HSDPA δίνονται (7,2Mbps)?Ξέρετε ποιό δίκτυο προσφέρει τέτοιες ταχύτητες?

Ναί δίνετε και στα καρτοκινητά αυτή η ταχύτητα αρκεί να υπάρχει στην περιοχή σου .

Όλα τα δίκτυα δίνουν αυτή την ταχύτητα, Η Cosmote Πάει μέχρι 28 Μbps , Και η Vodafone ανακοίνωσε 42 Μbps αλλά αυτά τα θαυμάσια συμβαίνουν σε ελάχιστες περιοχές.

Ερώτηση κρίσης : με 7,2 Mbps σε πόσα δευτερόλεπτα τελειώνει το πακέτο των 60 ΜΒ ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλος έβαλε καινούργια κάρτα sim στο κινητό του και δεν μπορεί να δεχτεί κλήσεις, του λέει φραγή εισερχόμενων κλήσεων. Τί πρέπει να κάνει;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλος έβαλε καινούργια κάρτα sim στο κινητό του και δεν μπορεί να δεχτεί κλήσεις, του λέει φραγή εισερχόμενων κλήσεων. Τί πρέπει να κάνει;

 

Για κανα δυωρο απο την ενεργοποιηση μπορεις μονο να καλεσεις και οχι να σε καλεσουν

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι ήξερα, αλλά από το πρωί που πήρε την κάρτα sim και την ενεργοποίησε, ακόμη δεν μπορεί να δεχτεί κλήση. Στο τμήμα εξυπηρέτησης μας είπαν πως ίσως εντός της επόμενης ημέρας ( κυριακής ) να επιλυθεί το πρόβλημα από μόνο του.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν όταν δίνουμε μια απάντηση σε κάποιον να έχουμε επιβεβαιώσει πρώτα κάποια πράγματα ...

 

Δεν γνωρίζω για τις άλλες εταιρίες αλλα η Cosmote έχει ανοιχτές όλες τις πόρτες.

 

Προσωπικά έχω Cosmote internet on the go unlimited ώς κύρια σύνδεση στο σπίτι εδώ και 1 χρόνο. Το 3G είναι συνδεδεμένο με router και εξωτερική κεραία ...

 

Έχω Voip τηλεφωνία με hardware συσκευή σαν κύριο τηλέφωνο μια που δεν υπάρχει χαλκός στην περιοχή και ο ΟΤΕ θέλει 5.000 ευρώ για την εγκατάσταση απλής τηλεφωνικής γραμμής ...

 

Όπως και να έχει οι πόρτες VOIP είναι ανοιχτές ... και σε TCP και σε UDP ...

 

 

 

Καλησπέρα! Οι VoIP εφαρμογές τρώνε ΜΒ ανάλογα με το πόσο τις χρησιμοποιείς... Γενικά δεν είναι μεγάλη η κατανάλωση του όγκου, αλλά αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι πως και οι 3 εταιρίες κόβουν τα πακέτα VoiP, οπότε αν δε σου παίζει τίποτα να ξέρεις γιατί...

 

Η γνώμη μου είναι να ρωτήσεις αν μπορούν να παίξουν οι εφαρμογές σου, πρίν κάνεις το οποιοδήποτε συμβόλαιο!

Link to comment
Share on other sites

Η εγκυρότητα των απαντήσεων δεν είναι διασφαλισμένη, γι'αυτό τον λόγο πρέπει να συλλέγει ο κάθε χρήστης διάφορες γνώμες για να εξάγει συμπεράσματα...

Από εκεί και πέρα, από προσωπική μου εμπειρία με την cosmote, δεν κατάφερα να βγάλω VoIP κλήση. Η vodafone έχει γνωστοποιήσει πως τα κόβει, κι απ' ότι ξέρω και η wind κάνει το ίδιο.

 

Από την περιγραφή σου, καταλαβαίνω πως είσαι σε ερημική (η απομακρυσμένη) περιοχή. Οπότε, είναι πολύ πιθανό να μπορείς να κάνεις κίνηση πακέτων VoIP λόγω χαμηλής κίνησης δικτύου.

Πιστεύω πως αν πάρεις το stickάκι της cosmote και το φέρεις στο κέντρο της αθήνας, δεν θα μπορέσεις να κάνεις τέτοια πράγματα!

 

Καλωσήρθες στο φόρουμ!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Η εγκυρότητα των απαντήσεων δεν είναι διασφαλισμένη, γι'αυτό τον λόγο πρέπει να συλλέγει ο κάθε χρήστης διάφορες γνώμες για να εξάγει συμπεράσματα...

Από εκεί και πέρα, από προσωπική μου εμπειρία με την cosmote, δεν κατάφερα να βγάλω VoIP κλήση. Η vodafone έχει γνωστοποιήσει πως τα κόβει, κι απ' ότι ξέρω και η wind κάνει το ίδιο.

 

Από την περιγραφή σου, καταλαβαίνω πως είσαι σε ερημική (η απομακρυσμένη) περιοχή. Οπότε, είναι πολύ πιθανό να μπορείς να κάνεις κίνηση πακέτων VoIP λόγω χαμηλής κίνησης δικτύου.

Πιστεύω πως αν πάρεις το stickάκι της cosmote και το φέρεις στο κέντρο της αθήνας, δεν θα μπορέσεις να κάνεις τέτοια πράγματα!

 

Καλωσήρθες στο φόρουμ!

 

Από εμπειρία με εταιρικό Cosmote, με GPRS δεν μιλάς σαν άνθρωπος, με EDGE είναι οριακό (μιλάς καλά για λίγη ώρα, μετά αργεί/χάνει πακέτα, ξαναφτιάχνει, κτλ) και με 3G/HSDPA είναι ΑΨΟΓΟ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα μια βόλτα στην Καβάλα και κατέβαζε μέχρι και 740KB/s σε HSDPA ! :cool:

 

Πρώτη φορά είδα αυτό το νούμερο, ήταν και καθημερινή που θα πρεπε να «σέρνετε» λίγο. Θα θελα να ήξερα, σε ώρες μη αιχμής, πόσο θα έπιανε...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Βρίσκομε εντός αττικής και το τελευταίο 4αμηνο έχω φοβερό πρόβλημα σήματος σε παρα πολλά μέρη.

Εχω το iphone 3GS, υπαρχει περίπτωση να είναι δικό μου το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Βρίσκομε εντός αττικής και το τελευταίο 4αμηνο έχω φοβερό πρόβλημα σήματος σε παρα πολλά μέρη.

Εχω το iphone 3GS, υπαρχει περίπτωση να είναι δικό μου το πρόβλημα?

 

Το iPhone δεν είπες ότι έχεις; Και έχεις προβλήματα με το σήμα.

Ποια είναι η ακριβώς η απορία σου;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Βρίσκομε εντός αττικής και το τελευταίο 4αμηνο έχω φοβερό πρόβλημα σήματος σε παρα πολλά μέρη.

Εχω το iphone 3GS, υπαρχει περίπτωση να είναι δικό μου το πρόβλημα?

 

Όχι.

 

Η διάκριση μεταξύ κινητών (πιάνει, δεν πιάνει) αφορά αποκλειστικά και μόνο περιπτώσεις προβληματικού σήματος. Όπου το σήμα είναι "καμπάνα" όλα τα κινητά είναι τα ίδια (στο σήμα).

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

 

Η διάκριση μεταξύ κινητών (πιάνει, δεν πιάνει) αφορά αποκλειστικά και μόνο περιπτώσεις προβληματικού σήματος. Όπου το σήμα είναι "καμπάνα" όλα τα κινητά είναι τα ίδια (στο σήμα).

 

εκτός από το iPHONE

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το iPhone δεν είπες ότι έχεις; Και έχεις προβλήματα με το σήμα.

Ποια είναι η ακριβώς η απορία σου;

 

Το 3GS δεν είχε ενοχοποιηθεί για ζητήματα σήματος, για το 4άρι είχαν ακουστεί διάφορα αν το είχες χωρίς θήκη...

Όσον αφορά τα προβλήματα στο μη-δίκτυο της κοσμοτέ, ας αναζητήσουμε καλύτερα την αιτία στο μη-δίκτυο και όχι στην όποια συσκευή... :)

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ: Καθώς ο όρος "σήμα μπανάνα" περιγράφει το δίκτυο της κοσμοτέ, όμως δεν ακούγεται πολύ επιστημονικός, προτείνω την αντικατάστασή του από τον όρο "μη-δίκτυο" για να περιγράφουμε στο εξής το δίκτυο της κοσμοτέ... :)

Κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη! ;)

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μαζί σας . Το iphone είτε 3GS είτε 4 είναι για τα μπάζα . Το λέω εκ πείρας . Για να μην φγούμε εκτός θέματος όποιος θέλει ας μου στείλει pm για περισσότερα.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μαζί σας . Το iphone είτε 3GS είτε 4 είναι για τα μπάζα . Το λέω εκ πείρας . Για να μην φγούμε εκτός θέματος όποιος θέλει ας μου στείλει pm για περισσότερα.

 

Ακριβώς έτσι είναι. Αλλά αφού υπάρχουν κορόιδα να δίνουν τα λεφτά τους... τι να πεις.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...