Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η είσοδος γίνεται μέσω του cosmote myview. Στην αρχική σελίδα του, υπάρχει η αναφορά στο facebook zero. Όμως, αποτελεί μια ελαφριά έκδοση του facebook, χωρίς εικόνες, μόνο τις πρόσφατες ενημερώσεις ( κείμενο ). Δεν παρέχεται η δυνατότητα ανεβάσματος φωτογραφιών, λοιπόν. Επίσης, δεν προκύπτει χρέωση του myview αν το facebook είναι το μόνο link που επισκεφτεί κανείς.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν πατησω 0.facebook.com απο το opera mini θα χρεωθω?

ναι θα χρεωθείς , γιατί η Cosmote βλέπει την διεύθυνση του OPERA, δεν βλέπει την διεύθυνση του 0.FACEBOOK.COM

Link to comment
Share on other sites

καμια λυση για να μπαινω τοτε δωρεαν και να μπορω να βλεπω και φωτογραφιες και συνομιλια να κανω?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις java (για να λειτουργούν ebuddy-opera mini) τι βάζω στα πεδία διεύθυνση ip και θύρα proxy server; (ρωτάω επειδή πέρασα καινούργιο firmwire, σβήστηκαν και έχει πέσει το site και δεν μπορώ να ψάξω εκεί :rolleyes: )
Link to comment
Share on other sites

αν πατησω 0.facebook.com απο το opera mini θα χρεωθω?

 

από όσο ξέρω το facebook zero αφορά όλες τις εταιρίες εκτός τις κοσμοτε για την ελλάδα. Όσο για την ερώτηση σου με βοντα που εχω δοκιμάσει να μπω στο facebook zero μέσω μίνι όπερα δεν με βάζει μου λέει ότι είναι λάθος η σελίδα που βάζω. Τελικα το facebook zero αφορά και την κοσμοτε; δεν εχω ακούσει κάτι ότι θα ισχύσει αυτό.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Η είσοδος γίνεται μέσω του cosmote myview. Στην αρχική σελίδα του, υπάρχει η αναφορά στο facebook zero. Όμως, αποτελεί μια ελαφριά έκδοση του facebook, χωρίς εικόνες, μόνο τις πρόσφατες ενημερώσεις ( κείμενο ). Δεν παρέχεται η δυνατότητα ανεβάσματος φωτογραφιών, λοιπόν. Επίσης, δεν προκύπτει χρέωση του myview αν το facebook είναι το μόνο link που επισκεφτεί κανείς.

 

Μερικές φορές νιώθω ότι κανείς δεν μου δίνει σημασία... Παιδιά, απο τη Cosmote δεν παρέχεται η διεύθυνση 0.facebook.com ή όπως αλλιώς, το facebook zero παρέχεται ΜΟΝΟ μέσω myview, άρα πρέπει να είναι επιλεγμένο το προφίλ wapa.

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/935213740.png :lol:

 

 

Δεν πάμε καλά......

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε κοβω.!

 

500+ kB/s πιανω κ εγω αρκετα συχνα τον τελευταιο καιρο θα λεγα!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην μου πεις ότι πίστεψες ότι η Cosmote θα πετύχαινε αυτή την ταχύτητα :lol: Να φανταστείς ΔΕΝ έβαλα ακόμα antivirus και κάνει αυτά τα τρελά στο Speed Test . Η μεγαλύτερη ταχύτητα που κατέβαζα ως Premium στο Rapidshare σήμερα είναι ~380KB/Sec, ενώ πολύ αργά το βράδυ κατεβάζω με ~450-600KB/Sec, αυτή τη στιγμή η ταχύτητα είναι αυτή http://www.speedtest.net/result/935251717.png και όλα αυτά απότομα, δηλαδή προχθές και τους προηγούμενους 3 μήνες σερνόταν και από χθες πετάει... Τουριστική περίοδος ή "ξεμπούκωμα" ???:confused:
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να σου κρατησει οσο κ εμενα ! :P

 

Καλά το ότι ΔΕΝ θα κρατήσει είναι το μόνο σίγουρο, εδώ θα είμαστε την επόμενη εβδομάδα :lol:

Να σου πω την αλήθεια έχω ένα ψιλοάγχος όταν κατεβάζω κάτι, θα κατέβει ή οχι?:p Μερικές φορές "παγώνει" και πρέπει να κάνω αποσύνδεση/σύνδεση:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει τύχη :p Πύραυλος είναι και μου κάνει εντύπωση το υψηλό Upload :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει τύχη :p Πύραυλος είναι και μου κάνει εντύπωση το υψηλό Upload :)

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Γιατί σου κάνει εντύπωση;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Γιατί την ταχύτητα αυτή δεν την δίνει ο ΟΤΕ στην 24άρα και την δίνει η Cosmote :blink:
Link to comment
Share on other sites

Στέλνω το μήνυμα WAP στο 1333 για να μου στείλουν τις ρυθμίσεις για να μπαίνω ίντερνετ,αλλά μου έρχεται απάντηση ότι έχω ήδη ενεργοποιημένη την υπηρεσία,χωρίς να μου έρχονται ρυθμίσεις. Πρέπει να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση πελατών;:confused:
Link to comment
Share on other sites

ακριβως επικοινωνησε με την εξυπηρετηση προκειμενου να δουν αν υπαρχει ηδη καποια ενεργοποιημενη υπηρεσια
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχω μια περίαργη ερώτηση :)

 

Επειδή έχω Blackberry (με BIS) έχω συνηθίσει να κάνω αρκετά πράγματα την ημέρα στο νετ από το κινητό μου αδιαφορόντας για τον όγκο δεδομένων που χαλάω λόγω της συμπίεσης του proxy server της ΡΙΜ. Το πρόγραμμά BIS έχει quota 100MB που σε καμιά περίπτωση δεν φτάνω και ποτέ δεν ασχολήθηκα να κάνω "οικονομία" κλέινοντας το 3G και ανοίγοντας το Wifi. Ποτέ δεν ξεπέρασα τα 60ΜΒ, ούτε κάν στις διακοπές ... :)

 

Τώρα σκέφτομαι να αλλάξω συσκευή και θά θελα αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια εκτίμηση με βάση την χρήση που κάνει αν πρέπει να πληρώσω για 500ΜΒ ή για 1GB σε ένα πακέτο internet για να κάνω τα εξής σε ημερησια βάση:

 

1. Push Mail 24/7, inbox περίπου 20-30 e-mail την μέρα, Outbox 10 (text κυρίως αυτά)

2. Instant Messaging 24/7 ανοιχτό (Gtalk, Yahoo kai Skype). Chating 30 λεπτά μέσω όρο την μέρα.

3. Browsing κάνα 10 λεπτό την μέρα (και πολύ λέω)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ήδη 7 μήνες στο απεριόριστο ( Intenet on the go) και ακόμα δεν μου δίνουν την εεπιλογή να αλλάξω οικονομικό πρόγραμμα (Intenet on the go 300mb), γιατί? Δεν παλεύετε άλλο η κατάσταση, πριν λίγες μέρες η ταχύτητα ήταν καλύτερη (2mbps +) και τώρα δείτε χάλια (βλ. εικόνα). Η μεγαλύτερη ταχύτητα που είδα σήμερα είμαι 1,2mbps:blink:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ήδη 7 μήνες στο απεριόριστο ( Intenet on the go) και ακόμα δεν μου δίνουν την εεπιλογή να αλλάξω οικονομικό πρόγραμμα (Intenet on the go 300mb), γιατί? Δεν παλεύετε άλλο η κατάσταση, πριν λίγες μέρες η ταχύτητα ήταν καλύτερη (2mbps +) και τώρα δείτε χάλια (βλ. εικόνα). Η μεγαλύτερη ταχύτητα που είδα σήμερα είμαι 1,2mbps:blink:

 

Το Unlimited έχει το χαρακτηριστικό να περιορίζεται η ταχύτητα μέχρι την έκδοση του επόμενου λογαριασμού αν ξεπεράσεις τα 30Gb ( σύνολο upload + download ). Μήπως έχει συμβεί κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να χαμηλωθει και το πρόγραμμα μετα απο 1 χρονο στα προγράμματα που εχουν δέσμευση 2 χρόνια μαζι με λάπτοπ?
Link to comment
Share on other sites

Το Unlimited έχει το χαρακτηριστικό να περιορίζεται η ταχύτητα μέχρι την έκδοση του επόμενου λογαριασμού αν ξεπεράσεις τα 30Gb ( σύνολο upload + download ). Μήπως έχει συμβεί κάτι τέτοιο?

 

Όχι, έχω καταναλώσει 13GB μέχρι στιγμής. Τώρα είναι στα 2.80 η ταχύτητα AΛΛA μετά τις 12 θα αρχίσει να σέρνετε πάλι.../// agka8i πακέτο μπορείς να αλλάξεις μόνο αν κάνεις εγγραφή στο πακέτο internet On the go unlimited (πάγιο 56, 77 μαζί με ΦΠΑ). Όταν συμπληρώσεις 6 μήνες στο συγκεκριμένο πακέτο έχεις την δυνατότητα να "κατέβεις" στα 300ΜΒ με 15ε πάγιο και μετά από 2 μήνες στα 100ΜΒ με πάγιο 5ευρώ.

Αν έχεις πρόβλημα με τις ταχύτητες ή με το σήμα στην περιοχή σου μπορείς να τους καλέσεις και να ζητήσεις να κάνεις AΛΛAΓH του προγράμματος μιας και η περιοχή σου αντιμετωπίζει προβλήματα με τις ταχύτητες κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το COSMOTE Internet On The Go USB Stick HUAWEI E1823 , το έκανα εγκατάσταση και όλα πήγαν καλά.

Επειδή δεν ήθελα να είναι κοντά στο laptom (ένα Acer Aspire One D250 ) πήρα και αυτό το καλώδιο, αλλά δεν το βλέπει το φλασάκι, το βγάζει σαν άγνωστη συσκευή.

Υπάρχει ειδικό καλώδιο και αυτό δεν κάνει ; Χωρίς καλώδιο (βάζοντας το φλασάκι στο laptop ) το βλέπει και παίζει μια χαρά το internet.

 

Κάποιος που να γνωρίζει κάτι ; Αν πάρω αυτό που είναι με ενίσχυση σήματος, θα κάνει δουλειά;

Γιατί απ΄ότι κατάλαβα δεν φτάνει το ρεύμα λόγο απόστασης για να δουλέψει το modem.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το COSMOTE Internet On The Go USB Stick HUAWEI E1823 , το έκανα εγκατάσταση και όλα πήγαν καλά.

Επειδή δεν ήθελα να είναι κοντά στο laptom (ένα Acer Aspire One D250 ) πήρα και αυτό το καλώδιο, αλλά δεν το βλέπει το φλασάκι, το βγάζει σαν άγνωστη συσκευή.

Υπάρχει ειδικό καλώδιο και αυτό δεν κάνει ; Χωρίς καλώδιο (βάζοντας το φλασάκι στο laptop ) το βλέπει και παίζει μια χαρά το internet.

 

Μια χαρά το βρίσκω το καλώδιο...Μάλλον ο controller της μητρικής σου φταίει! Σε laptop το συνδέεις; Πολλές φορές το καλώδιο προκαλεί εξασθένιση αρκετή ώστε να μη φτάνει τόσο ρεύμα όσο πρέπει στη συσκευή. Δοκίμασε με άλλο καλώδιο (1 μέτρο πχ) ή υπάρχει περίπτωση το καλώδιο να είναι προβληματικό??!?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...