Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερχομαι και εγω και βλεπω την διαφημηση της κοσμοτε που λεει ;σπαστικο δεν ειναινα μην εχεις σημα; Ηαπαντηση ; ειναι και παραειναι.Παντως cool down επειδη δεν ξερουμε ποιο ειναι προβλημα. Καποιος πρεπει να παρει στο κεντρο εξηπηρετησης πελατων και να ρωτησει τι συμβαινει.
Εγώ μπορεί να μην είμαι εδώ, εσυ όμως σίγουρα είσαι! Whats up 4 ever!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε εμένα από την πρωτοχρονιά μέχρι σήμερα αργούν να έρθουν αναφορές μυνημάτων και η σύνδεση στο internet πάει πολύ σιγά μετά τις 12 το πρωί.. Όλα αυτα στο δίκτυο 3ης γενιάς και 2ης γενιάς... Τι ακριβώς πρέπει να γίνει.;

 

Υπήρχε πρόβλημα σε όλο το 3g δίκτυο, πανελλαδικά. Τώρα λογικά πρέπει να είστε οκ,ε?

Link to comment
Share on other sites

Πότε υπήρχε πρόβλημα και δεν το πήρα χαμπάρι;; :confused:

 

Δικτυωμένος όλη μέρα,κάθε μέρα,σε 3η γενιά ήμουν στον Βόλο(κλειδωμένο το κινητό για να μην κάνει εναλλαγή σε gsm-άλλωστε το 3g είναι άψογο στις περιοχές που κινούμαι)και δε διαπίστωσα το παραμικρό!

 

Τι πρόβλημα υπήρχε; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Χτές πάντως πάλι το πρωί το δίκτυο κατέρευσε πάλι εδώ στην Κατερίνη και ήρθε μετά από κανά 2ωρο!Πίστεψα ότι θα είχε διορθωθεί το πρόβλημα με τις κλήσεις κτλ. επειδή είδα να λειτουργεί καλά, αλλά από το απόγευμα ξεκίνησαν πάλι τα ίδια!

http://img443.imageshack.us/img443/228/capture00011wo6.th.jpg"]http://img443.imageshack.us/img443/228/capture00011wo6.th.jpg[/url] http://img407.imageshack.us/img407/8752/capture00012nr4.th.jpg"]http://img407.imageshack.us/img407/8752/capture00012nr4.th.jpg[/url] http://img258.imageshack.us/img258/7083/capture00013sx1.th.jpg http://img258.imageshack.us/img258/2112/capture00014he7.th.jpg

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν γίνεται από εδώ ή σε pm τι σημαίνει το καθένα γιατί δεν βρήκα πουθενά επεξηγήσεις για το 3g field test και τα χρειάζομαι σε μια εργασία!

Αυτά είναι αποτελέσματα από το δίκτυο της cosmote σε κατάσταση αναμονής

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε πρόβλημα σε όλο το 3g δίκτυο, πανελλαδικά. Τώρα λογικά πρέπει να είστε οκ,ε?

 

Ακόμα συνεχίζεται το πρόβλημα. Χθες πήρα στο 1313 και καταχώρησαν το πρόβλημα μου στο τεχνικό τμήμα... Τις πρωινές ώρες οι ταχύτητες είναι ΟΚ αλλά μετά τις 10:00 αρχίζουν τα σφάλματα (όπως: ακύρωση λήψεων, σφάλματα σύνδεσης κ.τ.λ). Βασικά δεν έχω INTERNET στο κινητό μετά τις 10:00 το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι...για να μπορεσεις να βαλεις την υπηρεσια wireless internet πρεπει το κινητο σου να εχει wifi;στο lg viewty ας μπουμε μπορει να ενεργοποιηθει;
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι...για να μπορεσεις να βαλεις την υπηρεσια wireless internet πρεπει το κινητο σου να εχει wifi;στο lg viewty ας μπουμε μπορει να ενεργοποιηθει;

 

Πρέπει να είναι 3g ( για να έχεις ταχύτητες ), το wifi δεν έχει να κάνει με την υπηρεσία του wireless internet.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια....αντιμετωπιζω ενα τρελο προβλημα....στελνω απ το κινητο μου(viewty) το μηνυμα wieasy στο 1333 για να μου ερθει το μηνυμα με τις ρυθμισεις για το ασυρματο ιντερνετ...σε προηγουμενο μηνυμα μου λεει οτι ο κωδικος pin ειναι το 1....ερχεται το μηνυμα με τις ρυθμισεις παταω εγκατασταση μου ζηταει pin και βαζω το 1...το προβλημα ειναι οτι δεν μου εμφανιζεται το οκ στην οθονη ωστε να προχωρησω...αναγκαστικα πρεπει να πληκτρολογησω 3 ψηφια για να μπορεσω να συνεχισω....απο τη στιγμη ομως που το pin ειναι ενα ψηφιο η διαδικασια κολλαει εκει...υπαρχει καποια λυση;ή θα μεινω χωρις ιντερνετ στο κινητο;ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

σορυ μετά από τόσες συζητησεις στο φόρουμ ρωτώ ίσως κάτι χιλιοειπομένο αλλά μπερδεύτηκα...

 

τις επόμενες μέρες έρχεται το νεο μου κινητο που έχει δυνατότητα 3G/HSDPA.

 

1. αυτό σημαίνει ότι αν πιάνω σήμα 3G θα μπορώ να έχω κ ιντερνετ στο κινητο???

2. πρέπει η κάρτα σιμ μου να πληρεί κάποιες προυποθέσεις για να πιάνει 3G?? (έχω μια what's up αλλά την έχω πολλά χρόνια κ δε νομίζω να κάνει τέτοια κόλπα, απλά όταν ενεργοποιώ το CALL600 πρόσεξα ότι μου λέει ότι έχω κ κάποια λεπτά βιντεοκλήσεων δώρο,αλλά εγώ μέχρι τώρα λόγω συσκευης δεν είχα λόγο να ψάχτω αν η σιμ μου είναι συμβατή)

3. από χρεωσεις η κοσμοτε για τη τεχνολογια HSDPA τι λέει? γιατί στο site τους δεν είδα κάτι ξεκάθαρο.

 

σόρυ αν οι απορίες είναι εντελώς χαζές κ απλοικές αλλά τώρα μαθαίνω...

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, εφόσον κάνεις εγγραφή σε κάποιο πρόγραμμα Cosmote Internet On The Go.

2. Όχι. Πλέον όλες οι κάρτες (SIM και USIM) μπορούν να συνδεθεούν στο δίκτυο 3G/HSDPA της Cosmote.

3. Η χρέωση δεδομένων (PS data) δεν εξαρτάται από την τεχνολογία που χρησιμοποιείται (GPRS/HSDPA, ανάλογα με την κάλυψη και τις δυνατότητες του κινητού), αλλά από τον όγκο των δεδομένων που μεταφέρονται.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

οπότε έστω ότι εγώ δεν θέλω να μπω σε κάποιο internet on the go πρόγραμμα, αυτό απλά σημαινει ότι δεν θα έχω ιντερνετ. όμως βιντεοκλήση θα μπορώ να κανω απ τη στιγμη που πιάνω το 3g σήμα. σωστα??

 

γιατί ως τωρα νόμιζα ότι το ιντερνετ on the go είναι απλά ιντερνετ ασυρματο για το πισι αποκλειστικα, με αυτα τα usb-stick-routers, άρα απευθύνεται κ για κινητα που έχουν αυτή τη τεχνολογια...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αρκεί και ο καλούμενος να έχει συσκευή με δυνατότητα βιντεοκλήσης και να βρίσκεται εντός δικτύου 3G.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αρκεί και ο καλούμενος να έχει συσκευή με δυνατότητα βιντεοκλήσης και να βρίσκεται εντός δικτύου 3G.

 

ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

(και ευχαριστώ κ για τη μεταφορά του θέματος μου εδώ απ τη διαχείρηση...)

Link to comment
Share on other sites

1. αυτό σημαίνει ότι αν πιάνω σήμα 3G θα μπορώ να έχω κ ιντερνετ στο κινητο???

2. πρέπει η κάρτα σιμ μου να πληρεί κάποιες προυποθέσεις για να πιάνει 3G?? (έχω μια what's up αλλά την έχω πολλά χρόνια κ δε νομίζω να κάνει τέτοια κόλπα, απλά όταν ενεργοποιώ το CALL600 πρόσεξα ότι μου λέει ότι έχω κ κάποια λεπτά βιντεοκλήσεων δώρο,αλλά εγώ μέχρι τώρα λόγω συσκευης δεν είχα λόγο να ψάχτω αν η σιμ μου είναι συμβατή)

3. από χρεωσεις η κοσμοτε για τη τεχνολογια HSDPA τι λέει? γιατί στο site τους δεν είδα κάτι ξεκάθαρο.

 

1)Internet στο κινητό θα μπορείς να έχεις είτε βρίσκεσαι σε δίκτυο 3g είτε σε δίκτυο gsm(μέσω της τεχνολογίας gprs).Μη σε απασχολεί επομένως το αν θα έχεις Ίντερνετ.Αν έχεις κάλυψη δικτυου,θα έχεις και Ίντερνετ.Το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι με τι ταχύτητες θα το έχεις το Ίντερνετ.Μέσω gprs(κοινώς,όταν δε θα πιάνεις 3g)θα έχεις μέγιστες ταχύτητες έως και 45 kbps.Μέσω 3g δικτύου θα έχεις ταχύτητες έως και 384 kbps και αν το δίκτυο 3g στην περιοχή σου έχει αναβαθμιστεί με την τεχνολογία hspa θα έχεις ταχύτητες έως και 3.6 mbps(3.686 kbps δηλαδή) ή έως και 7.2 mbps(7.372 kbps δηλαδή)-ανάλογα με την αναβάθμιση που έχει γίνει κατά τόπους.

 

 

2)Η κάρτα SIM δεν παίζει ρόλο.Είτε είναι απλή SIM είτε 3G SIM(κοινώς USIM)δε θα υπάρχει πρακτική διαφορά.Σε τεχνικό επίπεδο υπάρχει διαφορά,αλλά μέχρι εκεί.

 

 

3)Για να έχεις Ίντερνετ κατευθείαν απ'το κινητό υπάρχουν 5 προγράμματα(τα 4 ονομάζονται Wireless Internet και το 1 είναι το My View 'n' Web).Τα Wireless Internet μπορούν να χρησιμοποιηθούν ειτε απευθείας απ'το κινητό ή συνδέοντας το κινητό με τον υπολογιστη.Το my view 'n' web είναι για χρήση μόνο απ'το κινητό.

 

Όσον αφορά τα Wireless Internet είναι τα εξής:

-Easy(σου προσφέρει 1 mb δωρεάν όγκο δεδομένων και πανάκριβες χρεώσεις.Δεν προλαβαίνεις δε,ούτε τα e-mails σου να ελέγξεις,οπότε το ξεχνάμε :p )

-200 ΜΒ(προσφέρει τον εν λόγω όγκο με 13 ευρώ πάγιο)

-5 GB(με μηνιαίο πάγιο 29,5 ευρώ)

-Απεριόριστο(με 49 ευρώ παγιο).

 

Για τα προγράμματα αυτά χρειάζεσαι τις ρυθμίσεις για Ίντερνετ.

 

Το My View 'n' Web έχει μηνιαίο πάγιο 4 ευρώ,προσφέρει 40 mb δωρεάν όγκου δεδομένων το μήνα και πρόσβαση στο μενού υπηρεσιών MyCosmosView.

 

Για το πρόγραμμα αυτό χρειαζονται οι ρυθμίσεις για WAP.

Link to comment
Share on other sites

1)Internet στο κινητό θα μπορείς να έχεις είτε βρίσκεσαι σε δίκτυο 3g είτε σε δίκτυο gsm(μέσω της τεχνολογίας gprs).Μη σε απασχολεί επομένως το αν θα έχεις Ίντερνετ.Αν έχεις κάλυψη δικτυου,θα έχεις και Ίντερνετ.Το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι με τι ταχύτητες θα το έχεις το Ίντερνετ.Μέσω gprs(κοινώς,όταν δε θα πιάνεις 3g)θα έχεις μέγιστες ταχύτητες έως και 45 kbps.Μέσω 3g δικτύου θα έχεις ταχύτητες έως και 384 kbps και αν το δίκτυο 3g στην περιοχή σου έχει αναβαθμιστεί με την τεχνολογία hspa θα έχεις ταχύτητες έως και 3.6 mbps(3.686 kbps δηλαδή) ή έως και 7.2 mbps(7.372 kbps δηλαδή)-ανάλογα με την αναβάθμιση που έχει γίνει κατά τόπους.

 

 

2)Η κάρτα SIM δεν παίζει ρόλο.Είτε είναι απλή SIM είτε 3G SIM(κοινώς USIM)δε θα υπάρχει πρακτική διαφορά.Σε τεχνικό επίπεδο υπάρχει διαφορά,αλλά μέχρι εκεί.

 

 

3)Για να έχεις Ίντερνετ κατευθείαν απ'το κινητό υπάρχουν 5 προγράμματα(τα 4 ονομάζονται Wireless Internet και το 1 είναι το My View 'n' Web).Τα Wireless Internet μπορούν να χρησιμοποιηθούν ειτε απευθείας απ'το κινητό ή συνδέοντας το κινητό με τον υπολογιστη.Το my view 'n' web είναι για χρήση μόνο απ'το κινητό.

 

Όσον αφορά τα Wireless Internet είναι τα εξής:

-Easy(σου προσφέρει 1 mb δωρεάν όγκο δεδομένων και πανάκριβες χρεώσεις.Δεν προλαβαίνεις δε,ούτε τα e-mails σου να ελέγξεις,οπότε το ξεχνάμε :p )

-200 ΜΒ(προσφέρει τον εν λόγω όγκο με 13 ευρώ πάγιο)

-5 GB(με μηνιαίο πάγιο 29,5 ευρώ)

-Απεριόριστο(με 49 ευρώ παγιο).

 

Για τα προγράμματα αυτά χρειάζεσαι τις ρυθμίσεις για Ίντερνετ.

 

Το My View 'n' Web έχει μηνιαίο πάγιο 4 ευρώ,προσφέρει 40 mb δωρεάν όγκου δεδομένων το μήνα και πρόσβαση στο μενού υπηρεσιών MyCosmosView.

 

Για το πρόγραμμα αυτό χρειαζονται οι ρυθμίσεις για WAP.

 

ησουν αναλυτικότατος! ευχαριστώ πολύ, μάλλον το My View 'n' Web με ενδιαφέρει....

Link to comment
Share on other sites

Αν θες όμως ΚΑΙ χρήση υπολογιστή χρησιμοποιώντας ως μόντεμ το κινητό η μόνη λύση είναι το Wireless Internet(και φυσικά όχι το Easy!!)

 

Να ξερεις επίσης ότι σε ώρες αιχμής το my view δε δουλεύει σωστά,μπουκώνει αρκετά εύκολα.Μάλλον έχουν κάνει καλύτερη δουλειά στο Wireless Internet,μιας και είναι καθαρό Internet,ενώ το my view 'n' web πρόκειται απλά για προσβαση στο wap,χωρίς πολλές απαιτήσεις σε ώρες αιχμής!Δοκίμασέ το και μετά βλέπεις αν σε βολεύει! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πηρα μια ωραια συσκευουλα το Ε51 και προσπαθησα να το συνδεσω με το ΜΙΟ P350 μεσω μοντεμ υπερυθρων. Ειχα κανει ρυθμισεις στο PDA moy palaiotera (αυτες με το cgdcont klp klp "internet" klp klp kai klhsh sto * 99#

 

Δυστηχως δεν μπαινει ενω παλια με το Ε50 εμπαινε με αυτο το κολπο. Υποπτευομαι οτι εχει να κανει οτι παλια ειχα συνδεση και τωρα whats up. :mad:

 

Ερωτηση No1 : ΜΠορω με καποιο τροπο να μπαινω στο ΜΙΟ P350 μεσω infrared kai να εχω ιντερνετ εκει μεσω του κινητου μου, ενω εχω καρτοκινητο (px να αλλαξω καποιες ρυθμισεις σε pda) ?

 

Ερωτηση 2 (πιο απλη) : Αν ενεργοποιησω τα 40ΜΒ το μηνα μπορω να μπαινω απευθειας σε σελιδες απο το κινητο μου ή πρεπει να πηγαινω μεσω myview?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τρελάθηκα!!!!

Έχω το N82 εδώ και 3 βδομάδες στο cosmote. Μου είρθε ο λογαριασμός 150~ περιπου, με πάγιο 26, κλήσεις 0, και Ογκοχρέωση wap anvaned 117ευρό . Πως γίνεται αυτό? Δεν εχω μπεί ποτε στο cosmote view ούτε συνδέθηκα σε καμια υπηρεσία της cosmote... έχω χρησιμοποιήσει το νοκια map κ το garmin. Ηταν 4539KB - 45euro, 2513KB - 25 euro, 1067Kb - 10e ktl Δίνεται καποια εξήγηση ή να παω να το ψάξω????????????????? Είναι πολλά για μένα.....

Υ.Γ. Δεν θα έπρεπε να με ρωτάει αν για αυτο που θα χρησημοποιήσω, θα γίνει σύνδεση στο wap???

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ανοιξες το Nokia maps χρεωνεσαι.

 

Τωρα για το Garmin νομιζω οτι ειναι δωρεαν.......

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

To nokia maps σου την έκανε. Συνδέεται στο δίκτυο για να κατεβάσει τους χάρτες. Και αυτό χρεώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Το Garmin δεν εχει χρέωση χρήσης.Το ΝΟΚΙΑ maps απαιτεί την χρήση συνδεσης δεδομενων οπότε μην ψάχνεις αλλού

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

βέβαια, το nokia maps έχει και επιλογή ώστε να μην κάνει χρήση internet, η να ρωτάει όταν θέλει να ανοίξει σύνδεση...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...