Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι καλα τα ειπε ο πετρος, αυτα που λες ειναι σε περιπτωση συνδιασμου με οικονομικο πακετο φωνης....σε καθε περιπτωση, ειναι παρα μα παρα πολυ καλες τιμες....μπραβο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάιδες ξέρει κάποιος κάποια εφαρμογή για το pc που να μου λέει πόσα KB ή MB έχω καταναλώσει στην adsl σύνδεση που έχω για να δω αν με συμφέρει το πακέτο με τα 5GB; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Στα 34,50 ευρώ τα 5 Gb και στα 60 ευρώ τα 20 Gb!!! Πολύ καλή κίνηση ;)

 

 

 

ενα μεγαλο μπραβο, πολυ καλη κινηση

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος/κάποιοι να μας πούν για τις επιδόσεις του δικτύου 3G και HSDPA της Κοτε? Παλιά, οι αναφορές έλεγαν ότι είναι πολύ χαμηλές οι ταχύτητες. Έχει βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

Χθες σε συνομιλία μου έναν συνδρομητή Cosmote που έκανε το μέγιστο λάθος να φύγει από WIND :p υπήρχε καθυστέρηση ενός δευτερολέπτου στη συνομιλία(και μόνο σε αυτόν που ήταν συνδεδεμένος σε 3η γενιά γιατί οι κλήσεις σε 2η γενιά COSMOTE δεν παρουσίαζαν κάποιο πρόβλημα)

Το πρόλημα δεν είναι αυτή καθαυτή η καθυστέρηση αλλά ότι όταν πάει κάποιος να μιλήσει...ταυτόχρονα προσπαθεί και ο άλλος και στο τέλος σταματάνει και οι 2 και περιμένουν τον άλλον να μιλήσει :lol:

Σας έχει συμβεί και εσάς;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Εχω εδω και ένα τρίμηνο ενα HUAWEI USB Modem.

Η κάλυψη και το dowload speed 100% αποδεκτά. Ετυχε να κατεβάζω και με 1Mbits/sec

 

Στο upload όμως, ενώ στην αρχή ανέβαζε με 200 Kbits/sec, τωρα πιά με μεγάλη δυσκολία να πιάσει τα 50 με 60 Kbits/sec και έτσι μου είναι πρακτικά άχρηστο για την δουλειά που το θέλω.

 

Εχεις κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα ?

 

Οι άλλες εταιρίες (Wind, Vodafone) δίνουνε στην πράξη ανώτερα upload speed ? Εχει κανεις εμπειρία από άλλη εταιρία ?

Link to comment
Share on other sites

Χθες σε συνομιλία μου έναν συνδρομητή Cosmote που έκανε το μέγιστο λάθος να φύγει από WIND :p υπήρχε καθυστέρηση ενός δευτερολέπτου στη συνομιλία(και μόνο σε αυτόν που ήταν συνδεδεμένος σε 3η γενιά γιατί οι κλήσεις σε 2η γενιά COSMOTE δεν παρουσίαζαν κάποιο πρόβλημα)

Το πρόλημα δεν είναι αυτή καθαυτή η καθυστέρηση αλλά ότι όταν πάει κάποιος να μιλήσει...ταυτόχρονα προσπαθεί και ο άλλος και στο τέλος σταματάνει και οι 2 και περιμένουν τον άλλον να μιλήσει :lol:

Σας έχει συμβεί και εσάς;

 

Εχει συμβει και σε μενα αλλα..

Τι θες να πεις; οτι αυτο συμβαινει μονο με κοσμοτε; και γιατι να μην συμβαινει και με τις αλλες εταιριες; ιδια τεχνολογια δεν ειναι για ολες; (αν και πιστευω οτι αυτα ειναι προβληματα νεοτητας)

Link to comment
Share on other sites

Εχει συμβει και σε μενα αλλα..

Τι θες να πεις; οτι αυτο συμβαινει μονο με κοσμοτε; και γιατι να μην συμβαινει και με τις αλλες εταιριες; ιδια τεχνολογια δεν ειναι για ολες; (αν και πιστευω οτι αυτα ειναι προβληματα νεοτητας)

δοκίμασα και με WIND->WIND(3g&2g) και WIND->COSMOTE 2g και δεν είχα κανένα πρόβλημα... ;) Για αυτό τόνισα ότι η καθυστέρηση γίνεται μόνο στη 3η γενιά! Χρησιμοποιούν διαφορετικό εξοπλισμό οι εταιρίες στην Ελλάδα(μόνο σε επίπεδο σταθμών βάσης είναι ίδιες) αλλά έχουν και διαφορετική αρχιτεκτονική δικτύου. Μήπως πρέπει να αλλάξει κάτι η COSMOTE για να μην υπάρχει αυτή η καθυστέρηση; Παρόλα αυτά η ποιότητα ήχου σε 3η γενιά είναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερη από αυτή της 2ης γενιάς :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Εχω εδω και ένα τρίμηνο ενα HUAWEI USB Modem.

Η κάλυψη και το dowload speed 100% αποδεκτά. Ετυχε να κατεβάζω και με 1Mbits/sec

 

Στο upload όμως, ενώ στην αρχή ανέβαζε με 200 Kbits/sec, τωρα πιά με μεγάλη δυσκολία να πιάσει τα 50 με 60 Kbits/sec και έτσι μου είναι πρακτικά άχρηστο για την δουλειά που το θέλω.

 

Εχεις κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα ?

 

Οι άλλες εταιρίες (Wind, Vodafone) δίνουνε στην πράξη ανώτερα upload speed ? Εχει κανεις εμπειρία από άλλη εταιρία ?

 

Από ότι έχω ακούσει :X πολύ σύντομα (ίσως το έφτιαξαν κιόλας) θα διορθωθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει 3G καλυψη στο Ναυπλιο;

Ναι.............

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει 3G ναι!

Το Ναύπλιο καλύπτεται από τις εξής κεραίες:

GSM:51131-51134

3G:51131-51133

GSM:51331-51336,51338-51339

3G:51331-51333

GSM:54101-54103

Link to comment
Share on other sites

Έχει 3G ναι!

Το Ναύπλιο καλύπτεται από τις εξής κεραίες:

GSM:51131-51134

3G:51131-51133

GSM:51331-51336,51338-51339

3G:51331-51333

GSM:54101-54103

 

ΟΚ λοιπον :D Ειναι η μονη εταιρια που καλυπτει το Ναυπλιο με 3η γενια;

 

Επισης εχει καποια προσφορα η cosmote στα καρτοκινητα για βιντεοκλησεις (οπως πχ του cu a lot), γιατι 1ευρω/λεπτο ειναι πολυ..

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιο ειναι το apn της cosmote για 3G ?

γνωριζει επισης κανεις σε ποιο νουμερο στέλνω sms για να λάβω τις ρυθμισεις ιντερνετ στο κινητο μου?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιο ειναι το apn της cosmote για 3G ?

γνωριζει επισης κανεις σε ποιο νουμερο στέλνω sms για να λάβω τις ρυθμισεις ιντερνετ στο κινητο μου?

 

Το apn είναι το internet. Δεν υπάρχει η δυνατότητα μέσω sms στην cosmote να έρθουν οι ρυθμίσεις. Υπάρχει η δυνατότητα μέσα από το www.e-cosmote.gr να έχεις τις ρυθμίσεις για κάποια κινητά. Για την ενεργοποίηση όμως θα πρέπει να πάς στα κατάστηματα cosmote, germanos ή μέσω fax στην cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Το apn είναι το internet. Δεν υπάρχει η δυνατότητα μέσω sms στην cosmote να έρθουν οι ρυθμίσεις. Υπάρχει η δυνατότητα μέσα από το www.e-cosmote.gr να έχεις τις ρυθμίσεις για κάποια κινητά. Για την ενεργοποίηση όμως θα πρέπει να πάς στα κατάστηματα cosmote, germanos ή μέσω fax στην cosmote.

 

 

ευχαριστω φιλε, το 3g-internet ειναι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε, το 3g-internet ειναι αλλο?

 

Όχι το 3g-internet ήταν παλιά αποκλειστικά και μόνο για πελάτες 3g που τότε θα έπρεπε να έχουν και κάρτα usim 3g. Τώρα που όλοι οι πελάτες της cosmote μπορούν να μπουν στο 3g με οποιαδήποτε κάρτα sim απλά να έχουν κινητό 3g αυτό δεν ισχύει και μπορούν να μπουν με apn το internet. Βέβαια αν κάποιος έχει κάρτα usim μπορεί να δουλεύει και τα δύο δεν έχει μπλοκαριστεί ακόμα το 3g-internet και φυσικά δεν παίζει και κανένα ρόλο τόσο στην χρέωση όσο και στην ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

Ξέρει κανείς αν οι συσκευές 3.5G χρησιμοποιούν το υπάρχον 3G δίκτυο ή θα πρέπει να περιμένουμε x χρόνια μέχρι να παίζουν στη χώρα μας??

Assumption is the mother of all f@ck-ups...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

Ξέρει κανείς αν οι συσκευές 3.5G χρησιμοποιούν το υπάρχον 3G δίκτυο ή θα πρέπει να περιμένουμε x χρόνια μέχρι να παίζουν στη χώρα μας??

 

 

Η Ελλαδα ηταν απο τις πρωτες χωρες με HSDPA.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις ποια datacard ή κινητο θα προσφερει για να υποστηριξει HSUPA που ηδη εχει ανακοινώσει?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις ποια datacard ή κινητο θα προσφερει για να υποστηριξει HSUPA που ηδη εχει ανακοινώσει?

 

 

η Huawei E220 (η άσπρη "κάρτα" με USB) που δίνουν όλοι, παίρνει αναβάθμιση σε 7.2 downlink και HSUPA. Μην πετάτε τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

η Huawei E220 (η άσπρη "κάρτα" με USB) που δίνουν όλοι, παίρνει αναβάθμιση σε 7.2 downlink και HSUPA. Μην πετάτε τίποτα!!

 

ποτε & πως θα το αναβαθμισει η cosmote?παντως τα specifications του κατασκευαστη http://www.huawei.com/mobileweb/en/products/view.do?id=282#q3

 

δεν δειχνουν δυνατοτητα αναβαθμισης περα απ'τα 3,6 mbps και υποστηριξης του HSUPA

Link to comment
Share on other sites

υπηρεχε στο site του κατασκευαστη, τωρα δεν το βλεπω...μια χαρα πιανει 7,2.....

 

πιανει εικονικα,ουσιαστικα η πραγματικη ταχυτητα κατεβασματος ειναι 3,6mbps

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...