Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς οι ρυθμίσεις ήταν ήδη στη συσκευή, δεν έχουν σχέση με την κάρτα. Οι ρυθμίσεις mms και gprs θσχύουν και για 3G,δεν είναι διαφορετικές.

 

Ok φίλε. Thanks! Θα δοκιμάσω να κάνω βιντεοκλήση με κανέναν και θα ενημερώσω για τις εξελίξεις... :rolleyes:

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από όσο γνωρίζω στην Κατερίνη που μένω υπάρχει ένας μόνο σταθμός βάσης (που εξυπηρετεί τους 60000 κατοίκους της πόλης), οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος εάν το 3G λειτπυργεί με την απλή SIM που έχω. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι μερικές φορές όταν το ανοίγω ή κάνω αναζήτηση δικτύου βρίσκει στιγμιαία 3G. Επίσης όσες φορές και αν ρώτησα στην Cosmote πήρα την ίδια απάντηση: 3G υπηρεσίες μόνο με USIM και dual USIM δεν υπάρχουν.

Και όχι τίποτα άλλο αλλά αφού τελικά μπορούν να παρέχουν 3G με απλή SIM γιατί να πάω και να δώσω άλλα 15 ευρώ για να ξανααλλάξω κάρτα; (Έχω dual sim)

Δέν έιναι έτσι!

Για cosmote γνωρίζω στην Κατερίνη που μένω με το netmonitor μπορείς όλα να τα εντοπίσεις ότι έχει ένα σταθμό βάσης πάνω στον ote,2 σταθμούς βάσης σε ξενοδοχεία στο κέντρο,από την πλατεία Ευκαρπίδη κάνουν μπάμ,ένα στο γήπεδο του Πιερικού, ένα στον Σταθμό σε μια μονοκατοικία στην πλατεία του σταθμού απορώ γι'αυτην δεν διαμαρτύρονται οι κάτοικοι μπορστά τους?ένα σταθμό βάσης στην παραλία πάνω στο παλιό κτίριο του οτέ και έναν αριστερά απο την εκκλησία σε ξενοδοχείο!Το 3G έχει καταπληκτική κάληψη σε όλη την πόλη από τον χειμώνα του 2004!και φυσικά μόνο με usim μπορείς να συνδεθείς

Link to comment
Share on other sites

Δέν έιναι έτσι!

Για cosmote γνωρίζω στην Κατερίνη που μένω με το netmonitor μπορείς όλα να τα εντοπίσεις ότι έχει ένα σταθμό βάσης πάνω στον ote,2 σταθμούς βάσης σε ξενοδοχεία στο κέντρο,από την πλατεία Ευκαρπίδη κάνουν μπάμ,ένα στο γήπεδο του Πιερικού, ένα στον Σταθμό σε μια μονοκατοικία στην πλατεία του σταθμού απορώ γι'αυτην δεν διαμαρτύρονται οι κάτοικοι μπορστά τους?ένα σταθμό βάσης στην παραλία πάνω στο παλιό κτίριο του οτέ και έναν αριστερά απο την εκκλησία σε ξενοδοχείο!Το 3G έχει καταπληκτική κάληψη σε όλη την πόλη από τον χειμώνα του 2004!και φυσικά μόνο με usim μπορείς να συνδεθείς

Τι αν σου πω φίλε μου! Μένω άφωνος. Αυτά ακριβώς που περιέγραψα πιο πάνω μου είπαν από την Cosmote. Λογικά η κεραία στο γήπεδο με καλύπτει. Άρα γι αυτό βγάζει στιγμιαία μερικές φορές σήμα 3G αν και έχω απλή sim!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι αν σου πω φίλε μου! Μένω άφωνος. Αυτά ακριβώς που περιέγραψα πιο πάνω μου είπαν από την Cosmote. Λογικά η κεραία στο γήπεδο με καλύπτει. Άρα γι αυτό βγάζει στιγμιαία μερικές φορές σήμα 3G αν και έχω απλή sim!

Θα βγάζει στιγμιαία σήμα 3g και θα εξαφανίζεται αλλά δεν θα μπορείς ούτε να κάνεις κλήση ούτε να δεχτείς!Μόνο με usim θα μπορείς να συνδεθείς κανονικά!Είχα πάρει και εγώ τηλ. πριν κανα χρόνο στην cosmote και μου είπαν περίμενε μισό λεπτό να δούμε την κίνηση του δικτύου και μου είπαν ότι έχει πάρα πολύ κάλυψη και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημμα!Και τώρα που το χρησιμοποιώ βλέπω ότι έτσι είναι!Μόνο Κατερινόσκαλα θα βρέις πάρα πολύ χαμηλό σήμα και gsm και 3g μπροστά στην θάλασσα γιατί ξήλωσαν κεραία!

Link to comment
Share on other sites

Ok φίλε. Thanks! Θα δοκιμάσω να κάνω βιντεοκλήση με κανέναν και θα ενημερώσω για τις εξελίξεις... :rolleyes:

Ούτως ή άλλως για videoκλήση δεν χρειάζεσαι ρυθμίσεις! Οι ρυθμίσεις είναι για MMS ή WAP και όπως σου είπα είναι ίδιες και για GSM/GPRS και για 3G.

Link to comment
Share on other sites

Σύνολο δηλαδή στην Κατερίνη έχω μετρήσει 8 σταθμούς βάσης cosmote!!Αυτοί πρέπει να είναι δεν υπάρχουν άλλοι!Και οι οποίοι όλοι φαίνονται :ninja: και όπως είπε ο mixtri για Καρδίτσα 8/10 έχουν tim, Αλεξ/πόλη 8/10 έχουν TIM, Κατερίνη συντρηπτικά έχουν cosmote!

Για σταθμούς βάσης τώρα για TIM έχει ένα στο κέντρο, ένα κάπου προς τα παλιά δικαστήρια,και ένα στην Παραλία σε ξενοδοχείο επάνω!και έξω από το ΤΙΜ shop στον πεζόδρομο της M.Αλεξάνδρου μου βαράει -26db και δεν έχει κάλυψη 3G!!!!Για την vodafone μία στο κέντρο, μια κοντά στην πλατεία δημαρχείου μία στον δρόμο για Παραλία και σε ξενοδοχείο στην Παραλία!

Ο Βόλος είναι 6η μεγαλύτερη πόλη με περίπου 150000 και η Κατερίνη 9η με περίπου 80000 σύμφωνα με την τελευταία απογραφή!

Ίσως ο Βόλος έχει λιγότερους σταθμούς βάσης λόγω της μορφολογίας του!

Η Λάρισα που έιναι λίγο μεγαλύτερη από τον Βόλο έχει περισσότερους από τις 2 αναφερθείσες πόλεις σε πολλά σημείά!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω λίγο cocu.Ο Βόλος είναι ΠΟΛΥ compact πόλη σε σχέση με άλλες;) έχει έντονη πυκνότητα κτιρίων και ο λόγος που έχει η ΤΙΜ τουλάχιστον λίγους σταθμούς είναι ότι τους...ξηλώνουν για τα καλά(της ΤΙΜ τουλάχιστον) η ΤΙΜ συνολικά στο Βόλο που έχει 150χιλ κατοίκους έχει 5 σταθμούς έξω που καλύπτουν την πόλη,που είναι εξωτερικοί και αυτό σημαίνει ότι το μεγάλο άνοιγμα που έχουν σε μοίρες δεν επιτρέπουν παρά μικρή χωρητικότητα. Το 3g χρειάζεται πολύ πυκνό δίκτυο για να αποδώσει,κρίμα:( έτσι πόλεις που έχουν πρόβλημα με τις κεραίες θα έχουν πρόβλημα και με το 3g.Η ΤΙΜ έχει κάλυψη στο Βόλο,σε πολλές περιοχές με έντονο θόρυβο και μικρή χωρητικότητα.οδοί όπως η Κ.Καρτάλη που η cosmote καλύπτει "άνετα" με τους ΟΤΕ οι τεχνικοί της ΤΙΜ έχουν ξεκ.... να ρυθμίζουν σταθμούς να την καλύψουν από 6+ ΚΜ:!: ,για gsm φυσικά.3g 3 σταθμούς έχει...για εμάς που θέλουμε να μιλάμε λίγο και όχι να μας πέφτει η γραμμή σε 2 λεπτά λόγω υπερφόρτωσης!

H cosmote στο Βόλο έχει 10 σταθμούς και 1 ξηλωμένο για τα μάτια του κόσμου...

 

όσον αφορά την Κατερίνη απορώ πως σας έχουν μείνει έστω και τόσοι σταθμοί,τουλάχιστον από vodafone/TIM...ο δήμαρχος ηρέμησε; Γιατί στο myphone meeting o NRG μου είπε ότι μετά το ξήλωμα μιας κεραίας ΤΙΜ μιλάμε για μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ τρύπα στην Κατερίνη:mad:

Μια διόρθωση: Αλεξανδρούπολη έχουν σχεδόν όλοι vodafone:p

 

όσον αφορά το 3g στην Κατερίνη τουλάχιστον από cosmote με τόσους σταθμούς και τόσο κόσμο θα ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην έχει καλή κάλυψη 3g.όσον αφορά την ΤΙΜ όπως θα έχεις προσέξει βάζει σε πόλεις στις οποίες σέβονται το δίκτυο της και το σχεδιασμό της(πχ Λάρισα,Καρδίτσα,Τρίκαλα κτλ...) Προτιμά για παράδειγμα να βάλει σταθμούς στα Χανιά παρά στο Βόλο που είναι περίπου ίδιες πληθυσμιακά και ίσως μικρότερα τα Χανιά(βέβαια με περισσότερο τουρισμό...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σύνολο δηλαδή στην Κατερίνη έχω μετρήσει 8 σταθμούς βάσης cosmote!!Αυτοί πρέπει να είναι δεν υπάρχουν άλλοι!Και οι οποίοι όλοι φαίνονται :ninja: και όπως είπε ο mixtri για Καρδίτσα 8/10 έχουν tim, Αλεξ/πόλη 8/10 έχουν TIM, Κατερίνη συντρηπτικά έχουν cosmote!

Για σταθμούς βάσης τώρα για TIM έχει ένα στο κέντρο, ένα κάπου προς τα παλιά δικαστήρια,και ένα στην Παραλία σε ξενοδοχείο επάνω!και έξω από το ΤΙΜ shop στον πεζόδρομο της M.Αλεξάνδρου μου βαράει -26db και δεν έχει κάλυψη 3G!!!!Για την vodafone μία στο κέντρο, μια κοντά στην πλατεία δημαρχείου μία στον δρόμο για Παραλία και σε ξενοδοχείο στην Παραλία!

Ο Βόλος είναι 6η μεγαλύτερη πόλη με περίπου 150000 και η Κατερίνη 9η με περίπου 80000 σύμφωνα με την τελευταία απογραφή!

Ίσως ο Βόλος έχει λιγότερους σταθμούς βάσης λόγω της μορφολογίας του!

Η Λάρισα που έιναι λίγο μεγαλύτερη από τον Βόλο έχει περισσότερους από τις 2 αναφερθείσες πόλεις σε πολλά σημείά!

Τι να πω άλλο, φαίνεται ότι οι πληροφορίες που δίνουν από την εξυπηρέτηση πελατών είναι... για τα μπάζα. Αν δεν είχα dual sim θα πήγαινα σήμερα να πάρω usim.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι χαλκιδική (Μεταμόρφωση) και η κάλυψη GSM σε vodafone/Cosmote (αυτά είδα) δεν είναι η καλύτερη. Υπάρχουν σημεία που έχεις μια μπάρα και στις 2 εταιρίες.

 

Πέρασα απο Πολύγυρο κ δεν είχε καμια εταιρία κάλυψη 3G. Εννοείτε και που8ενά αλλού...

 

Για πρώτο πόδι δεν ξέρω αν κ αμφιβάλλω να υπάρχει 3G.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να σερφάρεις στο internet με 3G μέσω του Browser του κινητού άμα έχεις καρτοκινητό;;Να χρεώνει δηλαδή τις μονάδες της κάρτας.Πληρώνεις κάποιο έξτρα πάγιο;;;

It's Christmas time.

Ubuntu has been broken ;)

Be aware of the consequence.

Link to comment
Share on other sites

Στήθηκε το δίκτυο 3G στη Σκιάθο και σε ένα μήνα θα τεθεί σε λειτουργία.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στήθηκε το δίκτυο 3G στη Σκιάθο και σε ένα μήνα θα τεθεί σε λειτουργία.

για πόσους σταθμούς μιλάμε; 2 σταθμούς; Οι άλλες γνωρίζεις πότε θα βάλουν τελικά;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για πόσους σταθμούς μιλάμε; 2 σταθμούς;

Δεν γνωρίζω, αλλά μόνο για την πόλη της Σκιάθου και όποια μέροι έχουν οπτική επαφή.

 

Οι άλλες γνωρίζεις πότε θα βάλουν τελικά;

Ούτε αυτό το γνωρίζω, αλλά ακόμα δεν έχουν κάνει τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

iparxi kapio site pou mporoume na doume pou exi kalipsi 3g i cosmote?
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να σερφάρεις στο internet με 3G μέσω του Browser του κινητού άμα έχεις καρτοκινητό;;Να χρεώνει δηλαδή τις μονάδες της κάρτας.Πληρώνεις κάποιο έξτρα πάγιο;;;

 

Τόσο δύσκολο είναι ρε παιδιά να μου απαντήσει κάποιος;;

It's Christmas time.

Ubuntu has been broken ;)

Be aware of the consequence.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δύσκολο είναι ρε παιδιά να μου απαντήσει κάποιος;;

Ε αν δεν ξέρει κανείς στα σίγουρα...

Ξέρω να σου πω ότι με ΤΙΜ γίνεται 100%, με cosmote δεν είμαι σίγουρος... :O

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, αλλά μόνο για την πόλη της Σκιάθου και όποια μέροι έχουν οπτική επαφή.

Ούτε αυτό το γνωρίζω, αλλά ακόμα δεν έχουν κάνει τίποτα.

αν πας στο σταθμό που έχει η cosmote πάνω από την Καλλιθέα Πηλίου έχουν ρίξει πολλά link προς Σκιάθo! Moυ μυρίζει έντονα 3g αυτή η κίνηση,δε ξέρω καν αν το bandwidth του backbone του ΟΤΕ έφτανε για μια τέτοια κίνηση.

η ΤΙΜ έχει περάσει στην περιοχή link από Χαλκιδική και από Πήλιο αλλά δε ξέρω τι θα παίξει μέσα στο καλοκαίρι.Βασικά η ΤΙΜ έχει ένα σταθμό gsm στη Σκιάθο ο οποίος δε παίζει καλά λόγω παρεμβολών.κατά νου οι τεχνικοί δε ξέρω τι έχουν...ίσως κάποιο dual band/dual mode σταθμό! Αυτό το τελευταίο το λέω γιατί οι άλλες εταιρίες έχουν ιδιόκτητο backbone στην περιοχή και δε βασίζονται στον ΟΤΕ(επομένως δυστυχώς δε μπορούμε να πάρουμε πληροφορίες από εκεί) και αν μια μέρα δεις vodafone 3g 5/5 μη ξαφνιαστείς,μπορεί να έχει αρχίσει ήδη τις εργασίες!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το σαββατοκύριακο που έκανα το ταξίδι Αθήνα Τρίκαλα το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής το κάλυπτε με δίκτυο 3G η κοσμοτέ, μακράν καλύτερη απο τις άλλες δύο τιμ-βόνταφον.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Exoun parei fwtia opws blepw kai sta touristika merh pleon oi ergasies:)

Ainte na phgainoume k allo mprosta!!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Απο έγκυρες πηγές έμαθα ότι ετοιμάζεται να ''ενεργοποιείσει'' αρκετούς νεους σταθμούς 3g η κοσμοτέ.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Πεύκη πάντως υπάρχει μαύρη τρύπα....δεν υπάρχει κάλυψη, σε επικοινωνία μου με τα κεντρικά της cosmote, και ενω τους ανέφερα σε ποια σημεία τριγύρω μου έχουν κεραίες cosmote, μου απάντησαν ότι πολύ σύντομα θα υπάρχει σχεδόν ολική κάλυψη, και ότι εργάζονται διπλοβάρδιες οσο αφορά το θέμα του 3G....για να δούμε.
Link to comment
Share on other sites

Απο έγκυρες πηγές έμαθα ότι ετοιμάζεται να ''ενεργοποιείσει'' αρκετούς νεους σταθμούς 3g η κοσμοτέ.

Mακάρι,μπας και πάρουν φωτιά οι άλλες,πολύ τεμπέλες μας βγήκαν τώρα τελευταία!:cool: Βασικά τα πάντα είναι θέμα επενδύσεων...

Το θέμα είναι να ενεργοποιήσει Κωνσταντίνε σταθμούς οι οποίοι λειτουργούν όπως πρέπει...Γιατί τώρα η cosmote παίζει με καινούργιο εξοπλισμό τον οποίο αν δε τοποθετήσει σωστά θα έχει μεγάλα προβλήματα.Η "3" πληροφοριακά πέταξε όλο το ΝΟΚΙΑ εξοπλισμό,η Ελλάδα τον προτιμά δεόντως,φαντάζομαι τι προσφορές έχει κάνει...:X

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα οτι στο σπίτι μου έχω -65dbm 3G σήμα... πολύ καλό μπορώ να πω.. Να υποθέσω οτι έγινε κάτι; (Σαν τί;)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...