Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μια ερωτηση....πηρα απο οτε-σοπ το 6680 με την επιδοτηση που ειχα και κρατησα την sim που ειχα...τωρα αν θελω 3g sim θα πρεπει να πληρωσω τα 15 euro η οχι ?

Γιατι καπου ακουσα οτι αν παρεις 3g συσκευη δεν πληρωνεις την αλλαγη της sim.

Δυστυχώς θα χρεωθείς για την αλλαγή κάρτας... Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που είπες τώρα όμως που έχεις ήδη πάρει τη συσκευή δε παίζει να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΑΛΗΣΠΈΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ηθελα να ρωτησς το εξης: αν αγοράσω καρτα κοσμοτε και τη ζητησω κατ ευθειαν 3g θα μου τη δωσουν η θα πρεπει να παρω απλη και να την αλλαξω?
skorpio
Link to comment
Share on other sites

ΑΛΗΣΠΈΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ηθελα να ρωτησς το εξης: αν αγοράσω καρτα κοσμοτε και τη ζητησω κατ ευθειαν 3g θα μου τη δωσουν η θα πρεπει να παρω απλη και να την αλλαξω?

 

Κατευθειαν θα ζητησεις 3G καρτα.(USIM λεγεται). :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα έχουν πακέτα καρτοκινητής με 3G sims... Το ίδιο είχε κάνει και η vodafone όταν είχε δώσει 3G στα καρτοκινητά...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει cosmokarta 3G. Για να το ενεργοποιήσεις θα πρέπει πρώτα να κάνεις σε κάποιο κατάστημα (π.χ Γερμανός , oteshop κ.λ.π) αλλαγή κάρτας SIM ώστε να πάρεις τη USIM (μόνο με αυτή μπορείς να χρησιμοποείς το 3G network της Cosmote) κρατώντας φυσικά το ίδιο νούμερο. Με την αλλαγή κάρτας θα ενεργοποιηθεί και το 3G στη γραμμή σου. Η αντικατάσταση κοστίζει 10-15 ευρώ. Καλύτερα πάρε στο 1313 να σου πουν αν χρειάζεται μαζί κάποιο δικαιολογητικό (κωδικός χρήστη ή ταυτότητα). Σε έναν φίλο μου του είχαν ζητήσει...

 

πιθανον η ερωτηση ειναι χαζη αλλα θα την κανω

με την usim μπορω να χρησιμοποιησω το 3G network της Cosmote αλλα φανταζομαι οτι χρησιμοποιειται και σε 2g ετσι? δηλαδη μπορω να την χρησιμοποιησω και σε ενα μη-3g κινητο αν χρειαστει?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε 2ης γεννιας!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε 2ης γεννιας!

 

 

το φανταστηκα αλλα δεν ημουν σιγουρος

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κέντρο θεσσαλονίκης, ήμουν με 3G, και με πήραν 2 φορές τηλέφωνο (απο ΤΙΜ, και απο ΟΤΕ) και δεν τους άκουγα δυνατά ενω είχα τέρμα την ένταση του ακουστικού. Μπαίνω σε GSM και η ένταση διορθώθηκε. Γίνεται αυτό;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Ola ginontai! Twra giati enw ypoti8etai oti to 3g exei kalytero shma ginontai tetoia, dunno.. Ellada einai edw.

Lpn akouste tsatsia h cosmote gia na vgalei lefta.. Eixa kapoion kote ari8mo.. Tn vazw se usim.. Meta ap ligo me forhtothta paw se tim, opote h usim menei "adeia".. Paw na metaferw shmera enan allo kote ari8mo stn usim kai oi ****** mou lene oti prepei na parw kainourgia! Ama tous poulhsw oti einai kainourgia lete na ginei h douleia? Den skopeyw na agorasw ki allh usim anyway. . . :@ lopodhtes.. Kleftes.. Apatewnes.. -> cosmotetzhdes, potetzhdes, kai olo to soi mazi. . . . . . . . .

Link to comment
Share on other sites

Egw pou rwthsa mou eipan oti gia na parei kapoios USIM prepei oposdhpote na parei apo emas kainourgia siskevh 3G! alliws prepei na dwseis lefta se ka8e periptwsh...

 

H 3G siskevh apo cosmote, h an 8es na metafereis/na/na/na prepei na plirwseis peripou 15 euro.

 

Etsi mou esteilan kanoniki SIM, meta ekana aitisi, plirwsa 15 kai pira tin USIM...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Dn me katalaves.. Den psaxnw tropo na parw tzampe nea usim, me noiazei na xrhsimopoihsw auth pou exw kai paei tzampa gia thn kafrila ths kwl0etairias!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Twra to piasa.. sorry :)

 

Ontws xazomara afto.. :/

 

Ara3e, den egine kai tpt! :) lew na dokimasw na kanw mia 3g antikatastash se tim.. Na mai to prwto kartokinhto me 3g :p pou 8a paei 8a kanw 10 thlefwna, alla 8a perasei to diko mou!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Ola ginontai! Twra giati enw ypoti8etai oti to 3g exei kalytero shma ginontai tetoia, dunno.. Ellada einai edw.

Lpn akouste tsatsia h cosmote gia na vgalei lefta.. Eixa kapoion kote ari8mo.. Tn vazw se usim.. Meta ap ligo me forhtothta paw se tim, opote h usim menei "adeia".. Paw na metaferw shmera enan allo kote ari8mo stn usim kai oi ****** mou lene oti prepei na parw kainourgia! Ama tous poulhsw oti einai kainourgia lete na ginei h douleia? Den skopeyw na agorasw ki allh usim anyway. . . :@ lopodhtes.. Kleftes.. Apatewnes.. -> cosmotetzhdes, potetzhdes, kai olo to soi mazi. . . . . . . . .

Αυτο γινεται παντου φίλε οχι μόνο στην cosmote.

Εξάλλου η USIM κοστίζει όσο η SIM.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μήνες το πολύ η Σκιάθος θα έχει 3G.

Ειδη έφτασαν τεχνικοί, για το δύκτιο.

Πηγή ΟΤΕ Σκιάθου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2 mines gia na valoyn 1 kairea? H gia na kalipsoun olo to nisi? Giati gia 1 keraia pou leei o logos, polis xronos den einai?

2 κεραίες, Μια για την πόλη και μια για την περιοχη που είναι το αεροδρόμιο

(στοχος η προσέλκιση 3G συνδρομητών μεσω roaming. Εξάλλου θα είναι το μονο 3G δύκτιο στο νησί).

Σε δεύτερη φάση η τοποθέτιση 3της κεραίας για την κάλυψη το δυτικού μέρους του νησιού καθώς και του νοτιοανατολικού πηλίου και βορείοανατολικής ευβοιας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49I MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

me mia apli sim cote kai oxi usim me 3G suskeyi pianei sima 3G kanonika..?me mia sim vodafon pou exw pianei kanonika 3G.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49I MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

me mia apli sim cote kai oxi usim me 3G suskeyi pianei sima 3G kanonika..?me mia sim vodafon pou exw pianei kanonika 3G.

oxi thes 3g karta oposdipote!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

2 κεραίες, Μια για την πόλη και μια για την περιοχη που είναι το αεροδρόμιο

(στοχος η προσέλκιση 3G συνδρομητών μεσω roaming. Εξάλλου θα είναι το μονο 3G δύκτιο στο νησί).

Σε δεύτερη φάση η τοποθέτιση 3της κεραίας για την κάλυψη το δυτικού μέρους του νησιού καθώς και του νοτιοανατολικού πηλίου και βορείοανατολικής ευβοιας.

Διασύνδεση με άλλα δίκτυα εξωτερικού έχει γίνει?Δεν έχει συζητηθεί καθόλου αυτό το θέμα!Βιντεοκλήσεις σε διαφορετικές χώρες γίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Διασύνδεση με άλλα δίκτυα εξωτερικού έχει γίνει?Δεν έχει συζητηθεί καθόλου αυτό το θέμα!Βιντεοκλήσεις σε διαφορετικές χώρες γίνονται?

Ναι, πλέον και οι 3 εταιρείες έχουν 3G roaming σε κάποιες χώρες (με συγκεκριμένα δίκτυα) και υπάρχει δυνατότητα για video-κλήσεις (δεν ξέρω χρεώσεις). Και αντίστοιχα κάποιοι συνδρομητές από το εξωτερικό μπορούν να έχουν 3G roaming στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

2 κεραίες, Μια για την πόλη και μια για την περιοχη που είναι το αεροδρόμιο

(στοχος η προσέλκιση 3G συνδρομητών μεσω roaming. Εξάλλου θα είναι το μονο 3G δύκτιο στο νησί).

Σε δεύτερη φάση η τοποθέτιση 3της κεραίας για την κάλυψη το δυτικού μέρους του νησιού καθώς και του νοτιοανατολικού πηλίου και βορείοανατολικής ευβοιας.

Η vodafone παρέχει εδώ και κάτι μήνες κανονικά 3g στην πόλη της Σκιάθου...Εγώ πήγα Καθαρά Δευτέρα ΝΑ Πήλιο και έβρισκα κανονικά vodafone όταν είχα οπτική επαφή με τον "λόφο" που είναι πάνω από τη Σκιάθο.Επομένως δε θα είναι η μόνη...Από εκεί και πέρα με vodafone τουλάχιστον δε κατάφερα να συνδεθώ από ΝΑ Πήλιο λόγω μεγάλης απόστασης (18ΚΜ δείχνει το netmonitor στο gsm...)

Τώρα τι στόχους έχει η cosmote θα εξαρτηθεί πάρα πολύ από τον τρόπο που θα στήσει το δίκτυο.Δηλαδή μιλάμε για υπηρεσίες φωνής στη Σκιάθο ή άλλες υπηρεσίες υψηλών ταχυτήτων;;;:blink: Δε νομίζω να καλύψει τις περιοχές που προείπες...Αν πέσουν πολύ συνδρομητές τότε περισσότερες βλάβες θα έχει(δεν είναι gsm το UMTS)παρά "προσφορά";)

Αν το σχεδιάσουν 2 μήνες το δίκτυο τότε ναι,θα το χειριστούν καλά:cool:

 

Μόλις γύρισα από Αθήνα...ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ η cosmote έχει δυνατό σήμα και δε λειτουργεί,σε άλλα έχει χαμηλό και δε λειτουργεί...Πάντως στην Ε.Ο. μέχρι τη Λαμία είχα σε πολλά σημεία 3g από την cosmote ενώ η ΤΙΜ μόλις που κάλυπτε κάποια μεμονωμένα σημεία αλλά στην Αθήνα ήταν πολύ πιο μπροστά από όλες...και μιλάω για ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone παρέχει εδώ και κάτι μήνες κανονικά 3g στην πόλη της Σκιάθου...Εγώ πήγα Καθαρά Δευτέρα ΝΑ Πήλιο και έβρισκα κανονικά vodafone όταν είχα οπτική επαφή με τον "λόφο" που είναι πάνω από τη Σκιάθο.Επομένως δε θα είναι η μόνη...Από εκεί και πέρα με vodafone τουλάχιστον δε κατάφερα να συνδεθώ από ΝΑ Πήλιο λόγω μεγάλης απόστασης (18ΚΜ δείχνει το netmonitor στο gsm...)

Τώρα τι στόχους έχει η cosmote θα εξαρτηθεί πάρα πολύ από τον τρόπο που θα στήσει το δίκτυο.Δηλαδή μιλάμε για υπηρεσίες φωνής στη Σκιάθο ή άλλες υπηρεσίες υψηλών ταχυτήτων;;;:blink: Δε νομίζω να καλύψει τις περιοχές που προείπες...Αν πέσουν πολύ συνδρομητές τότε περισσότερες βλάβες θα έχει(δεν είναι gsm το UMTS)παρά "προσφορά";)

Αν το σχεδιάσουν 2 μήνες το δίκτυο τότε ναι,θα το χειριστούν καλά:cool:

 

Μόλις γύρισα από Αθήνα...ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ η cosmote έχει δυνατό σήμα και δε λειτουργεί,σε άλλα έχει χαμηλό και δε λειτουργεί...Πάντως στην Ε.Ο. μέχρι τη Λαμία είχα σε πολλά σημεία 3g από την cosmote ενώ η ΤΙΜ μόλις που κάλυπτε κάποια μεμονωμένα σημεία αλλά στην Αθήνα ήταν πολύ πιο μπροστά από όλες...και μιλάω για ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

 

Που ακριβώς εχει 3G η Σκιάθος?

Έκανα προχτες που ήμουνα Σκιάθο, αναζήτιση με NOKIA 6280.

ΣΕ όλα τα δίκτυα μου έβγαζε 2G.

Mήπως επειδή΄είχα SIM και όχι USIM?

 

 

 

Το μεγαλύτερο ποσοστο τον συνδρομητών της TIM είναι στην Αττική.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς εχει 3G η Σκιάθος?

Έκανα προχτες που ήμουνα Σκιάθο, αναζήτιση με NOKIA 6280.

ΣΕ όλα τα δίκτυα μου έβγαζε 2G.

Mήπως επειδή΄είχα SIM και όχι USIM?

Δε ξέρω,εγώ από απέναντι(Παραλία Ξυνόβρυσης Πηλίου) είχα κανονικά 3g από vodafone χωρίς βέβαια να έχω πρόσβαση λόγω απόστασης;) Tώρα υπάρχει μια περίπτωση να έρχεται από Σκόπελο αλλά είναι πολύ απίθανο(το gsm από Σκόπελο φτάνει ίσα ίσα!!! ) Πιθανόν και από κάποιο άλλο σημείο της Σκιάθου(Κουκουναριές;; ) ή από Χαλκιδική(πάλι απίθανο...)

Δε νομίζω να φταίει ότι έχεις sim ή usim,μόνο για ΤΙΜ παίζει ρόλο σε κάποιες περιοχές...;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...