Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανεις τι παίζει απο 3G στην πόλη του Βόλου? Θα είμαι εκεί την επόμενη βδομάδα και θέλω να ξέρω τι δυνατότητες έχει εκεί η Cosmote για Internet/Data

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανεις τι παίζει απο 3G στην πόλη του Βόλου? Θα είμαι εκεί την επόμενη βδομάδα και θέλω να ξέρω τι δυνατότητες έχει εκεί η Cosmote για Internet/Data

 

Προσωπικά,το θεωρώ προβληματικό. Ανάλογα την περιοχή που θα είσαι. Στο κέντρο,κοντά στον ΟΤΕ λειτουργεί αρκετά καλά. Αν απομακρυνθείς από το κέντρο,ενώ θα έχεις σήμα "καμπάνα" θα έχεις ποιότητα "μπανάνα". Πολλές φορές η χωρητικότητα μειώνεται τόσο πολύ ώστε να χάνεις κλήσεις και το handover γίνεται με αρκετή δυσκολία με αποτέλεσμα πολλές φορές να έχεις "drop call".

Στην περιοχή που έμενα (Άγιος Κωσταντίνος) ήταν προβληματική η Cosmote,όπως και η Vodafone...

 

Καταπληκτικό HSDPA έχει η Cosmote στους Σοφάδες Καρδίτσας. Σε κάλυψη τούμπανο (-65dBm μέσα στο σπίτι μου! ) και σε ταχύτητες επίσης τούμπανο (~3Mbps)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα lg gw520 κ δεν μπορω να βρω τις ρυθμισεις του ιντερνετ. παρακαλω καποιος να με διαφωτισει να το κανω χειροκινητα. (κοσμοτε)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, οποιος μπορει ας με βοηθησει:εχω ενα αρχαιο siemens c65 μονο για το ιντερνετ με whats up.ενεργοποιω απο το μενου το gprs και μπαινω και ολα οκ.γιατι ομως σε μερικες περιοχες παω να μπω και μου βγαζει csd και κανει κληση 697κλπ και χρεωνομαι;εχω ενεργο ενοειται το gprs.στην εξυπ.πελατων μου ειπαν οτι κανω λαθος και αυτο δεν γινεται:)
Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά σε κάποια φάση δεν είχα σήμα (τυχαία το πρόσεξα) και όταν το έβγαλα απο 3G είχα κανονικά. Εντύπωση μου έκανε ότι το κινητό από μόνο του δεν πήγε στην 2η γενιά και είχε "κολλήσει" στο 3G.

 

Στην VF θα σε γυρνούσε απευθείας σε 2η γενιά. Καλύτερη χωρητικότητα θαρρώ το λένε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει κανείς απ' την περιοχή του Περιστερίου ή whatever που να έχει πρόβλημα αυτή τη στιγμή με το σήμα της Cosmote?Εδώ και λίγη ώρα είμαι εντελώς εκτός δικτύου..Άνοιξα-έκλεισα τη συσκευή αλλα παραμένει..Είναι θέμα της Cosmote? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Στην VF θα σε γυρνούσε απευθείας σε 2η γενιά. Καλύτερη χωρητικότητα θαρρώ το λένε :rolleyes:

 

Όχι απαραίτητα (δεν μιλάω για την χωρητικότητα αλλά για το αν το κινητό θα διάλεγε 2G). Έχει να κάνει με τη παραμετροποίηση που έχει κάνει η Cosmote με το πόσο "κρατάει" τα dual mode τερματικά στο 3G πριν τα στείλει στο 2G.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Όμως γιατί υποψιάζομαι ότι το κρατάει "επίτηδες" σε gsm για άλλους λόγους; Αν με πιάνεις... ;):p
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Όμως γιατί υποψιάζομαι ότι το κρατάει "επίτηδες" σε gsm για άλλους λόγους; Αν με πιάνεις... ;):p

 

Προφανώς σε πιάνω. Το δίκτυο των κόκκινων έχει αναβαθμιστεί τρελά, χωράει πλέον τα πάντα. Ελπίζω να ακολουθήσει και η Κοτέ.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχουμε και λέμε

 

βάζω χθες μια κάρτα κοσμοτέ τον 5$ και πάω στο site τις what'sup και κάνω reload τον κωδικό που μου έστειλαν. και διαλέγω το δώρο τον 30 mb ως εκεί καλά.

εγώ την sim μου την είχα σε ένα nokia μάρκα δεν θυμάμαι απλά μπορώ να σας πω ότι είναι σχετικά παλιό. μου ήρθε ένα μήνυμα και λέει θα σ έρθει ένα άλλο μηνιμα για το wap (?)δεν θυμάμαι.. και να βάλω τον κωδικό 1

 

μου ήρθε και μου έβγαζε error και υπέθεσα ότι παιζει να φταίει το ότι είναι παλιό κινητό ε και έτσι έψαξα και βρήκα μια αλλη συσκευή πιο καινούρια το k770η (<<)

και έβαλα τι sim εκεί αλλα τώρα δεν ξέρω τι να κάνω ώστε να μου ξανά έρθουν τα μηνύματα εκείνα και να βάλω τον κωδικό ώστε να μπορώ να μπω στο internet:ninja:

 

A !! για να μην ξεχάσω η "σικευι" αυτή η sony eric λέει vodafone και έχει το vodafone live και εγώ θέλω να bo από κοσμοτέ θα ύπαρξη πρόβλημα αν λυθούν τα παραπάνω?

ευχάριστο πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλα Χριστουγεννα!

Χθες πηγα στον Γερμανο για να βαλω ιντερνετ στο κινητο και με ειπαν οτι με το ενεργοποιησαν (300mb)

Μετα απο 5' ηρθε sms που εγραφε οτι θα λαβω οδηγιες στα επομενα sms αλλα αλλα sms δεν ηρθαν...

μηπως πρεπει να το ενεργοποιησω μεσω της συσκευης;

ερωτησεις απο νιουμπα στον συνδισμο νετ+κινητο

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πριν αλλα εχω προβλημα με το 0.facebook.com

δεν μπορω να μπω .... στο m.facebook.com μπαινει κανονικα ......

τι πρεπει να κανω ..... pls help ......

http://www.whatsup.gr/0facebook

κατεβασα τις ρυθμισεις απο εδω .....

αλλα και παλι μου βγαζει οτι μονο συγκεκριμενς εταιριεσ κινιτης τηλεφωνιας υποστιριζουν αυτον τον ιστοτοπο.

σε αυτες δεν περιλαμβανεται η εταιρια σας . αν επικοινωνησετε με τον παροχο κινιτης τηλεφωνιας αναφερεται οτι η διευθυνση ip 109.178.200.99 δεν υποστηριζεται.

Edited by anastas95
That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις μπορούν να σου έρθουν αν στείλεις sms τη λεξη Wap (δεν έχει σχέση αν είναι κεφαλαία όλα) στο 1333. ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πριν αλλα εχω προβλημα με το 0.facebook.com

δεν μπορω να μπω .... στο m.facebook.com μπαινει κανονικα ......

τι πρεπει να κανω ..... pls help ......

http://www.whatsup.gr/0facebook

κατεβασα τις ρυθμισεις απο εδω .....

αλλα και παλι μου βγαζει οτι μονο συγκεκριμενς εταιριεσ κινιτης τηλεφωνιας υποστιριζουν αυτον τον ιστοτοπο.

σε αυτες δεν περιλαμβανεται η εταιρια σας . αν επικοινωνησετε με τον παροχο κινιτης τηλεφωνιας αναφερεται οτι η διευθυνση ip 109.178.200.99 δεν υποστηριζεται.

 

Για να μπείς δωρεάν στο 0.facebook θα πρέπει να έχεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις WAP APN στο κινητό σου. Για να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις στο κινητό σου στείλε δωρεάν WAP στο 1333.

Προσοχή , πρέπει να μπαίνεις με WAP, όχι με ρυθμίσεις Internet

Link to comment
Share on other sites

Για να μπείς δωρεάν στο 0.facebook θα πρέπει να έχεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις WAP APN στο κινητό σου. Για να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις στο κινητό σου στείλε δωρεάν WAP στο 1333.

Προσοχή , πρέπει να μπαίνεις με WAP, όχι με ρυθμίσεις Internet

 

Οταν λες με WAP ????

Το κινητο μου εχει cosmote gprs, cosmote internet, cosmote mms-gprs, συνδεση

το μυνημα νομιζω το εστειλα και την προηγουμενη φορα ... αλλα θα ξαναπροσπαθησω ....

ναι καλα θυμομουν το ειχα ξαναστειλει τοτε που κερδισα 30mb ιντερνετ για να παρω τις ρυθμισεις ......

Edited by anastas95
That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και αυτή την στιγμή (2:10) σε όλη την πόλη και γύρω από αυτήν έχει καταρεύσει όλο το δίκτυο 3G!Στο νότιο τμήμα της πόλης που μένω πιάνω σήμα (2/7 γραμμές) από κεραία η οποία βρίσκεται στον Ν.Παντελεήμονα!!35km δηλαδή από εδώ χωρίς φυσικά να μπορώ να κάνω κλήση κτλ.!

Στο 2g είχε πρόβλημα μέχρι 0:30 και μετά κάτι μικροπροβλήματα μέχρι και τώρα!Πρώτη φορά είναι τόσο χάλια η κατάσταση και ειδικά στο 3G!

Edit!Μόλις ήρ8ε το σήμα (2:30) και παίζει κανονικά τώρα!!

Edited by cocu
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα παντως εδω, οπως καθε χρονο :)

 

Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι δεν δουλευε η μουσικη που τυχων ειχε καποιος οταν τον καλεις :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα πάντως τα γραπτά μηνύματα έφευγαν κανονικά μέχρι και τις 00:15. Μετά "μπούκωναν" κατά διαστήματα, έφευγαν μεν, έκαναν 20-30 λεπτά να παραδοθούν δε...

Κλήσεις φωνής δεν δοκίμασα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Βόλο μεριά, εξαιρετικά μπουκωμένο θα έλεγα για χθές βράδυ, μετά τις 12, κινηση πολύ προφανώς, αλλά τί να κάνουμε ...
Link to comment
Share on other sites

Να "κοπεί" η προσφορά των 1500 στα WU ή να χρεωθεί περισσότερο (το οποίο θα ήταν και πιο λογικό). Μόνο έτσι θα αποκτήσει ξανά δίκτυο η κοσμοτέ...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω παιδια.. Μου ρθε ο λογαριασμος και εχω ογκοχρεωση απο εξωτερικο 60 ευρω.. Που μπορω να απευθυνθω για να υποβαλω ενσταση?
N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Να "κοπεί" η προσφορά των 1500 στα WU ή να χρεωθεί περισσότερο (το οποίο θα ήταν και πιο λογικό). Μόνο έτσι θα αποκτήσει ξανά δίκτυο η κοσμοτέ...

 

Εγω λεω να το κανουνε 10 ευρω το λεπτο να αποσυμφορηθει τελειως το δικτυο.Η βονταφον γιατι δεν μπουκωνει δηλαδη στα 1500 ..

 

http://tapa.tk/mu/6db2328f-598c-f0a3.jpg

 

 

Τρίκαλα Κορινθίας! Not bad :)

 

Βέβαια σε κομμάτι στο δρομο δεν Εχει σήμα Αλλά γενικά παει πολυ Καλα σαν δίκτυο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Να σου πω .. και γω την εχω δοκιμασει την εφαρμογη και οποτε δοκιμαζω στο καπακι με το speedtest της cisco μου βγαζει πολυ καλυτερα αποτελεσματα δεν δοκιμαζεις και με τα δυο???Αυτη παντα σερνεται και η αλλη μου δειχνει διαφορετικα αποτελεσματα.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

http://tapa.tk/mu/6db2328f-598c-f0a3.jpg

 

 

Τρίκαλα Κορινθίας! Not bad :)

 

Βέβαια σε κομμάτι στο δρομο δεν Εχει σήμα Αλλά γενικά παει πολυ Καλα σαν δίκτυο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Συγνώμη, αλλά με ούτε 500Kbps download πάει καλά σαν δίκτυο????? :blink:

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι σέρνεται τραγικα?:X

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...