Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερετε αν μπορει να δουλεψει το iphone με καρτα Cosmote και να εχει και προσβαση στο ιντερνετ?

Αν ναι ποιες ειναι οι χρεωσεις για τα δεδομενα που θα κατεβαζω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερετε αν μπορει να δουλεψει το iphone με καρτα Cosmote και να εχει και προσβαση στο ιντερνετ?

Αν ναι ποιες ειναι οι χρεωσεις για τα δεδομενα που θα κατεβαζω?

 

παιζει μια χαρα με κοσμοτε , εχει κανονικα προσβαση στο ιντερνετ , οι ρυθμισεις πιστευω ειναι να πας να γραψεις στο σημειο που πρεπει 3ginternet και μπαινει κανονικα , οσο για τις χρεωσεις μπορεις να μπεις στην σελιδα της κοσμοτε και να βρεις αναλυτικα το κοστος ανα kb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω μια σύνδεση cosmote με μηδενικό πάγιο, και τώρα μέσα στον Δεκέμβριο θα χρειαστώ το πακέτο internet on the go γιατί θα λείπω από το σπίτι και θα πρέπει να συνδέομαι χρησιμοποιόντας το κινητό σαν modem... η ερώτηση μου είναι η εξής:

Επειδή κάνω πολύ μεγάλη χρήση του δικτύου, θα πρέπει να ενεργοποιήσω το internet on the go απεριόριστο.

Επειδή όμως θα το χρησιμοποιήσω για μια εβδομάδα το πολύ, μπορώ μετά να το ακυρώσω και να χρεωθω αναλογικά τα 60ευρώ/μήνα που θέλει? ή θα τα χρεωθώ ακόμα και αν το έχω ενεργοποιημένο για 6-7 μέρες?

 

ευχαριστώ πολύ!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς το Wireless Internet,ε;

 

Σαν επιπρόσθετη υπηρεσία Ίντερνετ στον αριθμό σου με το μηδενικό πάγιο μπορείς να βάλεις μόνο το Wireless Internet και όχι το Internet On The Go,νομίζω,αν δε θες να δεσμευτείς με ετήσιο συμβόλαιο.Αν δεν κάνω λάθος,το Internet on the go απαιτει usb modem και δεν μπορείς να συνδεσεις τη συσκευή σου χρησιμοποιώντας τη ως μόντεμ.Επομένως,αν δεν έχεις usb modem και πάρεις με επιδότηση καποιο απ’τα προτεινόμενα της Κοσμοτέ δεσμεύεσαι με ετησιο συμβόλαιο.Εναλλακτικά,μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά κάποιο μόντεμ και να μη δεσμευτείς με ετησιο συμβόλαιο.αλλά και πάλι επωμίζεσαι το κόστος αγοράς του μόντεμ.Οπότε,καλύτερα να ενεργοποιήσεις το Wireless Internet Unlimited με πάγιο 60 ευρώ στο πρόγραμμα που έχεις και να το απενεργοποιήσεις ανά πάσα στιγμή χωρίς δεσμεύσεις.Φυσικά,το πάγιο που θα χρεωθείς θα είναι αναλογικό με τις ημέρες που θα μείνει ενεργοποιημένη η υπηρεσία.Αν δεν έχεις λογαριασμο στο myaccount,πρέπει να πας σε κατάστημα Cosmote για ενεργοποιηση.

 

Υ.Γ.:Με κάθε επιφύλαξη τα παραπάνω.Αν κάνω λάθος,διορθώστε κάποιος που να ξέρει. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι... έχεις δίκιο! το wireless internet εννοούσα...

My account έχω και από εκεί θα γίνει η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση...

Ευχαριστώ πολύ!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. για την διπλωματική μου εργασία θα αναπτύξω εφαρμογή (j2me) που θα πρέπει να επικοινωνεί με έναν server, μάλλον με χρήση sockets (σχεδόν σίγουρα). Η υπηρεσία παρέχεται μόνο στα συμβόλαια ή και στις κάρτες;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. για την διπλωματική μου εργασία θα αναπτύξω εφαρμογή (j2me) που θα πρέπει να επικοινωνεί με έναν server, μάλλον με χρήση sockets (σχεδόν σίγουρα). Η υπηρεσία παρέχεται μόνο στα συμβόλαια ή και στις κάρτες;

 

Παρεχεται και στα καρτοκινητα αλλα δεν παρεχονται τα οικονομικα πακετα με τον δωρεαν χρονο ομιλιας.

Αυτο σημαινει οτι μπορεις να μπεις με καρτοκινητο αλλα πιστεψε με δεν θελεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Παρεχεται και στα καρτοκινητα αλλα δεν παρεχονται τα οικονομικα πακετα με τον δωρεαν χρονο ομιλιας.

Αυτο σημαινει οτι μπορεις να μπεις με καρτοκινητο αλλα πιστεψε με δεν θελεις...;)

πως το ενεργοποιώ; προς το παρόν έχω στείλει το WAPA μόνο. οι δοκιμές κυρίως με emulator θα γίνουν οπότε ίσως δεν "πονέσει" τόσο

Link to comment
Share on other sites

πως το ενεργοποιώ; προς το παρόν έχω στείλει το WAPA μόνο. οι δοκιμές κυρίως με emulator θα γίνουν οπότε ίσως δεν "πονέσει" τόσο

 

Παιρνεις νομιζω τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων και στις στελνουνε εκεινοι (νομιζω δηλαδη γιατι δεν θυμαμαι καλα).

Παντως ξανασκεψου το...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει κάποιος τον διακομιστή εξερχόμενης αλληλογραφίας για το εμαιλ ?

 

Και για εισερχόμενη και για εξερχόμενη καθώς επίσης και για POP3 και για IMAP ο διακομιστής είναι o mail.mycosmos.gr

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, με την USIM έχουμε υψηλότερες ταχύτητες με 3g? έκανα σήμερα ένα τεστάκι με 3g και έπιασε κοντά στα 400 kbps (βέβαια όχι και σε τόσο καλή περιοχή, έπιανε δεν έπιανε το 3g). Αν βάλω usim, θα ανέβει η ταχύτητα(γενικά μιλάμε) ή πετυχαίνει κανείς ίδιες ταχύτητες και αν έχει απλή κάρτα gsm ?

 

Ευχαριστώ :)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Εμένα απ'ότι μου έχουν πει η μόνη διαφορά μεταξύ usim και sim της Cosmote είναι ότι η usim είναι πιο αναβαθμισμένες και έχουν καλύτερη ποιότητα στις κλήσεις (:blink:).Επείσης μια άλλη διαφορά τους είναι ότι στις usim το δίκτυο που αναγράφεται είναι το ''GR Cosmote'',ενώ στις sim το δίκτυο που αναγράφεται είναι το ''Cosmote'' (κάτι τέτοιο δεν θα παρατηρήσεις σε συσκευές Samsung καθώς αναγράφουν και τις δύο κάρτες με το όνομα ''Cosmote'').Τώρα δεν ξέρω αν σου δίνει υψηλότερες ταχύτητες 3G μια usim.Για κάνε ένα test και στις 2 κάρτες (usim & sim) και πες μας αν βρίκες διαφορά.:)
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι που θα βρω usim... :p Γι' αυτό ρωτάω αν αξίζει να την αλλάξω
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι που θα βρω usim... :p Γι' αυτό ρωτάω αν αξίζει να την αλλάξω

 

Usim δίνουν όταν κάνεις φορητότητα προς την Cosmote είτε σε συμβόλαιο είτε σε καρτοκινητό.Είναι η μόνη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας μέχρι στιγμής που δίνει usim όταν κάνεις φορητότητα προς αυτή.Μπράβο Cosmote.:DΔεν ξέρω όμως αν σου δίνουν usim αν ζητήσεις αντικατάστασει κάρτας η οποία βέβαια χρεώνεται.:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απ'ότι μου έχουν πει η μόνη διαφορά μεταξύ usim και sim της Cosmote είναι ότι η usim είναι πιο αναβαθμισμένες και έχουν καλύτερη ποιότητα στις κλήσεις (:blink:).Επείσης μια άλλη διαφορά τους είναι ότι στις usim το δίκτυο που αναγράφεται είναι το ''GR Cosmote'',ενώ στις sim το δίκτυο που αναγράφεται είναι το ''Cosmote'' (κάτι τέτοιο δεν θα παρατηρήσεις σε συσκευές Samsung καθώς αναγράφουν και τις δύο κάρτες με το όνομα ''Cosmote'').Τώρα δεν ξέρω αν σου δίνει υψηλότερες ταχύτητες 3G μια usim.Για κάνε ένα test και στις 2 κάρτες (usim & sim) και πες μας αν βρίκες διαφορά.:)

 

Η μεγαλύτερη διαφορά που θα δεις ως χρήστης με μια USIM είναι ο εξελιγμένος τηλεφωνικός κατάλογος. Το λογισμικό της κάρτας είναι διαφορετικό από την απλή SIM. Έχει πολύ ισχυρότερη κρυπτογράφηση(encryption) και κλειδιά αυθεντικότητας (authentication keys) παρέχοντας σαφώς μεγαλύτερη ασφάλεια. Οι απλές SIM πιστοποιούν τον χρήστη στο δίκτυο ενώ οι USIM και το δίκτυο στον χρήστη. (διπλό authentication)

Είναι 1.8V 128Κ αντί για 16/32Κ 3.3V ή 5V που ήταν οι παλαιότερες SIM

Η USIM δίνει την δυνατότητα στον Operator να ενσωματώσει διάφορες υπηρεσίες πάνω στην κάρτα. Π.χ. Roaming (Πότε,Που και πώς)

Επί τις ουσίας δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά όσον αφορά την συμπεριφορά στο δίκτυο (ταχύτητα,ποιότητα κ.τ.λ.) εφόσον τα πλεονεκτήματα της είναι ψιλοάχρηστα αν δεν υποστηρίζονται από το δίκτυο του Operator.

Ορισμένοι Operators κυρίως στην Ευρώπη εντελώς αυταρχικά ρύθμισαν το δίκτυο να δέχεται κινητά με USIM ικανοποιώντας μάλλον την απληστία τους ;) Ανάγκασαν τους χρήστες να αλλάξουν SIM αλλά και κινητό σε κάποιες περιπτώσεις.

Θα έλεγα να μην ασχοληθείς με USIM εφόσον βελτίωση άξια λόγου δεν θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

thnx escape..
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις νομιζω τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων και στις στελνουνε εκεινοι (νομιζω δηλαδη γιατι δεν θυμαμαι καλα).

Παντως ξανασκεψου το...:rolleyes:

 

από την εξυπηρέτηση πάλι ρυθμίσεις wap μου στείλανε.. όχι internet.. υπάρχουν πουθενά; σίγουρα έχουν και τα καρτοκινητά full internet access?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απ'ότι μου έχουν πει η μόνη διαφορά μεταξύ usim και sim της Cosmote είναι ότι η usim είναι πιο αναβαθμισμένες και έχουν καλύτερη ποιότητα στις κλήσεις (:blink:).Επείσης μια άλλη διαφορά τους είναι ότι στις usim το δίκτυο που αναγράφεται είναι το ''GR Cosmote'',ενώ στις sim το δίκτυο που αναγράφεται είναι το ''Cosmote'' (κάτι τέτοιο δεν θα παρατηρήσεις σε συσκευές Samsung καθώς αναγράφουν και τις δύο κάρτες με το όνομα ''Cosmote'').Τώρα δεν ξέρω αν σου δίνει υψηλότερες ταχύτητες 3G μια usim.Για κάνε ένα test και στις 2 κάρτες (usim & sim) και πες μας αν βρίκες διαφορά.:)

 

exw to k810 kai i karta mou einai apli sim tou 1998 kai grafei GR Cosmote. den einai usim.

Link to comment
Share on other sites

το όνομα που εμφανίζει για το δίκτυο είναι και θέμα συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

το όνομα που εμφανίζει για το δίκτυο είναι και θέμα συσκευής.

 

Προέρχεται και απο τις πληροφορίες κυψέλης αν το έχεις ενεργοποιήσει στο menu

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΟΜΙΛΙΑΣ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ WHATS UP ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΑ 600! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ COSMOTE!:mad:
Link to comment
Share on other sites

αναβαθμιζουν τα συστηματα τους...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ναι η αναβαθμιση τελειωσε ομως τωρα.... σε οτι αφορα τα πακετα του what's up δοκιμαστε 2-3 φορες και αν δεν ενεργοποιουνται τοτε υπαρχει προβλημα αλλιως με την πρωτη καμια φορα δεν πιανει....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...