Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το HTC touch dual και θέλω απλά να έχω το email μου στο κινητό.

Έχω σύνδεση cosmote.

Δε με ενδιαφέρει να κατεβάζω μεγάλα αρχεία, ταινίες κλπ από το τηλέφωνο.

Έχω 2 emails (yahoo και otenet) τα οποία θέλω να μπορώ να τα διαβάζω όταν είμαι...εκτός.

 

Πως ενεργοποιώ τη σύνδεση?

Πόσο κοστίζει? (σήμερα).

Τι κόστος θα έχω αν ελέγχω τα emails μου περίπου 30 φορές το μήνα?

 

Μη με παρεξηγείτε αλλά δυσκολεύομαι να βρω την απάντηση μέσα στις 36 σελίδες αυτού του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να πάρω blackberry και είμαι με COTE με εταιρική σύνδεση.. Τι επιλογές έχω? Στο cosmote.gr να βλέπω λίγο μπερδεμένα.. Κυρίως για email (από Exchange δεν ξέρω αν έχει διαφορά), λίγο www & ακόμα λιγότερο ΙΜ..
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει- διαφωτίσει; Είμαι συνδρομητής συμβολάιου με την Cosmote και κάτοχος SE P1i. Έλαβα τις ρυθμίσεις internet για το κινητό αυτόματα (είχε επιλογή "λήψη ρυθμίσεων internet") και σέρφαρα κυρίως από δίκτυο 2G (δεν υπάρχει 3G στο 95% της Πρέβεζας όπου τότε ήμουν). Στο λογαριασμό που μου ήρθε υπήρχαν χρεώσεις με ένδειξη WAP ADVANCED 13,78 EURO για συνολικό όγκο δεδομένων 1378 ΚΒ, δηλ. 10 EURO/ MB και ενώ προηγείται μια χρήση 31 KB με ένδειξη Wireless internet χωρίς χρέωση. Τι ακριβώς γίνεται; Στα δίκτυα 2G η χρέωση δεν είναι αυτή που φαίνεται στο Wireless Internet; Σημειωτέον ότι η χρήση του internet ήταν η πλέον απλή, δηλ. απλά μπήκα στο in.gr 3-4 φορές για να δω πώς απεικονίζεται το site στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδη θα παει συγγενης μου στο Κ.Ε.Ο.Α.Χ Ολυμπο,γνωριζει κανεις αν υπαρχει επαρκης καλυψη του δικτυου 3ης γενιας?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που σε πιό ύψος βρίσκεται το Κ.Ε.Ο.Α.Χ αλλα απ'ότι θυμάμαι και στην κατερίνη αλλα και ψηλά στον όλυμπο που είχαμε κάτσει να φάμε σε ένα μαγαζί(δεν θυμάμαι που ακριβώς), είχε σήμα 3g και μάλιστα είχαμε κάνει και βίντεο κλήση για δοκιμή.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς χαίρετε...καλως σας βρήκα....

Να κάνω μια ερώτηξη?

Τι συμβαίνει με τα email στα κινητά?

Καποιος να με διαφωτίσει...πως στελνουμε πως λαμβάνουμε ειμαι κάτοχος cosmote και θέλω να μάθω....

Δύσκολο????

Χαιρετε

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μπορει κανεις να μου πει πως θα ενεργοποιησω τη βιντεο κληση σε what's up????Ειμαι λιγο ασχετος...Να παρω στην εξυπηρετηση???
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα!

Απλά να έχει 3G σήμα το κινητό σου και να κάνεις βίντεο κλήση

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι και κανονικά θα έπρεπε να δώσουν έναν στο επίπεδο του χάρτη κάλυψης 3ης γενιάς της Wind,ο οποίος δεν είναι μεν και ο καλύτερος δυνατός,αλλά είναι ο καλύτερος και απ’τις 3 εταιρίες μας...

 

Αχχχ..Vodafone Αγγλίας..Αυτό θα πει χάρτης κάλυψης..Μέχρι και την ποιότητα σήματος σε κάθε τετράγωνο των χωριών και των πόλεων δείχνει.. ;)

 

Για ποιες περιοχές πάντως ενδιαφέρεσαι πιο πολύ;όλο και κάποιος θα μπορεσει να σου πει από δω μέσα!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος που να κάνει χρήση της υπηρεσίας mobile internet ώστε να μας πει αν αξίζει τα λεφτά της;

 

edit: από cosmote μου είπαν ότι δεν υπάρχει δέσμεση χρόνου στο mobile internet αν πάρω κάποιο πακέτο (πχ 200mb free - 13euro)

 

ελπίζω να αληθέυει.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι μου εχω καλυψη 3G αλλα δεν ειναι τοσο δυνατο το σημα οπως το GSM,π.χ στο GSM μου δειχνει -73dbm και στο 3G -95dbm,κανεις κληση κανονικα,ισως το βελτιωσουν κι αλλο αργοτερα
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος που να κάνει χρήση της υπηρεσίας mobile internet ώστε να μας πει αν αξίζει τα λεφτά της;

 

edit: από cosmote μου είπαν ότι δεν υπάρχει δέσμεση χρόνου στο mobile internet αν πάρω κάποιο πακέτο (πχ 200mb free - 13euro)

 

ελπίζω να αληθέυει.

 

Εγώ κάνω χρήση της υπηρεσίας απ'το κινητο!Οι ταχύτητες ακόμη και σε ώρες αιχμής είναι αξιοπρεπέστατες και γενικά πιο γρήγορες με το apn internet που χρησιμοποιεί το wireless internet σε σχέση με το apn wap που χρησιμοποιεί το my web 'n' view!Έχω το πακετάκι με τα 13 ευρώ!Αν χρησιμοποιείς ίντερνετ απ'το κινητό σου και θες σχετικά μεγάλο όγκο,ενεργοποίησέ τη! :)

 

Και όπως πολύ σωστά σου είπαν,δεν υπάρχει δέσμευση χρόνου.Την ενεργοποιείς και την απενεργοποιείς όποτε θες και φυσικά χρεώνεσαι πάντα αναλογικό πάγιο,αν τη διακόψεις νωρίτερα από μήνα απ'την προηγούμενη ενεργοποίηση,και όχι ολόκληρο το πάγιο!Ο όγκος δεδομένων ανανεώνεται όπως και ο χρόνος ομιλίας,δηλαδη την ημέρα έκδοσης του λογαριασμού!

Link to comment
Share on other sites

@kotsianis7

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τώρα λέω να αρχίσω να το χρησιμοποιώ μιας και το htc υποστηρίζει μέχρι 7,2 με HSDPA & HSUPA απλά δεν ήξερα πόσο αξιόλογες και σταθερές είναι οι ταχύτητες.

 

Κάτι ακόμα:Προφανώς χρειάζεται κάλλυψη 3G ώστε να μπορώ να κάνω χρήση της υπηρεσίας ή και με gsm δίκτυο θα μπορώ απλά με περιορισμένη ταχύτητα;

 

Περίπου πόση χρήση περίπου μπορείς να κάνεις με τα 200MB που δίνει αυτό το πακέτο χωρίς να μιλάμε φυσικά για κατεβάσματα ταινιών ή you tube, απλό σερφάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χρησιμοποιώ και για περιήγηση και για κατέβασμα κάποιων pdf ή doc αρχείων ενώ είμαι εν κινήσει!Επίσης,χρησιμοποιείται και για το A-GPS του κινητού.Έως ότου πιάσει δορυφόρο κατεβάζει δεδομένα απ'το δίκτυο.Γενικά φτάνουν σαν ποσότητα!Εκτός και αν δεν έχεις adsl,οπότε πρέπει να σκεφτείς το πακέτο με τα 5 γίγα.

 

Φυσικά μπορεί να δουλεψει και μέσω gprs δικτύου!Δεν αλλάζει ο τρόπος χρησης,όπως και να το χρησιμοποιείς και μέσω οποιουδηποτε δικτύου!Αρκεί να έχεις επιλεγμένο το προφιλ με το apn internet.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η video κληση εχει την ιδια χρεωση με την απλη ομιλια η οχι??αν οχι τοτε γνωριζει κανεις που μπορω να δω τις τιμες??
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι γνωριζω τουλαχιστον για vodafone απο Σεπτεμβρη ισχυει η ιδια χρεωση με την ομιλια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

prwta prwta sorry gia ta greeklish ime apo to kinito. . . Twra apo osn kserw egw i video klisi ine sigoura pio akrivi apo tn kanoniki klisi. . . .twra omos poso ine akribos dn kserw. . .@spireto malon gia ligo diastima 8a ine i idia xrewsi sti voda
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

@kotsianis7

Με έπεισες!

Λέω να πάω να βάλω δοκιμαστικά το πακέτο με τα 200mb μιας και έχω ιντερνετ σπίτι.

Στην τελική αν δεν με ικανοποιεί το διακόπτω.

Το apn internet που αναφέρεις τι είναι;:O

Link to comment
Share on other sites

prwta prwta sorry gia ta greeklish ime apo to kinito. . . Twra apo osn kserw egw i video klisi ine sigoura pio akrivi apo tn kanoniki klisi. . . .twra omos poso ine akribos dn kserw. . .@spireto malon gia ligo diastima 8a ine i idia xrewsi sti voda

 

Στις Wind και Vodafone πλέον είναι εξομειωμένη η χρέωση των βιντεοκλήσεων με αυτή των απλών κλήσεων.Στην Cosmote αυτό ισχύει μόνο για τα προγράμματα Multi.Σε όλα τα υπόλοιπα προγράμματα είναι 0.0119 ευρώ/δευτερόλεπτο(ή αλλιώς 0,71 ευρώ/λεπτό)

 

@kotsianis7

Με έπεισες!

Λέω να πάω να βάλω δοκιμαστικά το πακέτο με τα 200mb μιας και έχω ιντερνετ σπίτι.

Στην τελική αν δεν με ικανοποιεί το διακόπτω.

Το apn internet που αναφέρεις τι είναι;:O

 

Στις ρυθμίσεις με τα προφίλ Ίντερνετ,θα πρέπει να έχεις επιλεγμένο το προφίλ με την ονομασία COSMOTE INTERNET.Για να το διαχωρίσεις απ'τα υπόλοιπα και να είσαι σίγουρος ότι έχεις επιλέξει το σωστό,κοίτα στη ρύθμιση που λέγεται σημείο πρόσβασης ή access point ή apn(ανάλογα πως το ονομάζει η κάθε εταιρία)να γράφει internet.Διαφορετικά,αν δεν είναι αυτό,πολύ πιθανόν να χρεωθείς με τις χρεώσεις για wap(12 ευρώ το mb :cry: )

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι έχουν λόγο να την αλλάξουν την χρέωση στην Voda. Το σενάριο είναι να γίνουν όλοι ετσί, όχι να το κόψουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...