Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα επεστρεψα το μοντεμ τις OPTION κ μου δωσαν το καινουργιο το Ε270 που τα εχει ολα κ ογκομετρητη κ ρυθμισεις να δουμε τι θα κανουμε με τις συνεχομενες διακοπες στην συνδεση που για να κανεις ποστ πρεπει να πατησεις 20 φορες υποβολη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και πιστευα οτι η cosmote σ'αυτο οτι θα ηταν καυτερη... τελικα για κοψιμο την παω την συνδεση....

 

σε τηλεφωνικη επικοινωνία με το 1212 μου ανέφεραν ότι η μονη χρέωση είναι το 1,6 ευρώ την την ημέρα για όλα τα κανάλια

απλά, για να δείς λένε τα κανάλια πρέπει να ανοίξεις πριν κάποιες σελίδες (1-3στο cosmote view) στις οποίες η πλοήγηση χρεώνεται.

άρα τα MB που κατεβάζει η σύνδεση σύμφωνα με την επίσημη ενημερωση απο το 1212 δεν χρεώνονται...........

μου ανέφεραν ότι η πλοήγηση στις σελίδες γίνεται μέσω GPRS ένω η θέαση των καναλιών απαιτεί σήμα 3G

στο P1i η σύνδεση γίνεται μέσω WAP GPRS.

Link to comment
Share on other sites

σημα 3G εχω... εσυ το δοκιμασες?

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ παιδια δυστηχως την πατησε ενας φιλος πολυ ασχημα και πηρε το on the go unlimited μονο που δεν ειναι απεριοριστο τελικα μολις εκλεισε μια βδομαδα .Τωρα που ειδε ολη την αληθει αθελει να το κοψει μπορει ? Αν οχι,μπορουμε να κανουμε καταγγελια στην EETT ? Οι ελεινοι μας ειπαν οτι ειναι σιγουρα απεριοριστο και οχι σαν της wind mexri 20gb.Μας ειπαν οτι και 100G το μηνα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.... δεν εχουν το θεο τους οι αλητες στο Γερμανο.
iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ παιδια δυστηχως την πατησε ενας φιλος πολυ ασχημα και πηρε το on the go unlimited μονο που δεν ειναι απεριοριστο τελικα μολις εκλεισε μια βδομαδα .Τωρα που ειδε ολη την αληθει αθελει να το κοψει μπορει ? Αν οχι,μπορουμε να κανουμε καταγγελια στην EETT ? Οι ελεινοι μας ειπαν οτι ειναι σιγουρα απεριοριστο και οχι σαν της wind mexri 20gb.Μας ειπαν οτι και 100G το μηνα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.... δεν εχουν το θεο τους οι αλητες στο Γερμανο.

 

παίρνοντας αφορμή την τελευταία λέξη που έγραψες να αναφέρω ότι σε μένα επιχείρησαν να πλασάρουν συμβόλαιο 12 μηνών υποχρεωτικά ενώ τους είχα πεί ότι ενδιαφέρομαι για σύνδεση μόνο και ότι δεν ήθελα την επιδότηση με το usb modem (που σημαίνει διακοπή όποτε θέλω εγώ ή αλλιώς συμβόλαιο αορίστου χρόνου-επέμεναν να κάνω 12μηνο συμβόλαιο, οπότε και εγώ τους είπα αντε γειαααααααααααα). άρα κάτι παίζει με τη συγκεκριμένη τακτική που έχουν: ή δεν είναι ενημερωμένοι ή....................

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο το βλεπω επρεπε να ενημερωθεί πριν κανει οτιδηποτε αλλα κ ακομα ετσι να ειναι στο συμβολαιο που υπεγραψε το αναφερει ας παει στο καταστημα κ ας βρει τον υπαλληλο που του ειπε μπαρουφες κ ας του τα χωσει.
Link to comment
Share on other sites

και τι θα σου κανει ο υπαλληλος;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε καλά μου παιδιά πηγαίνετε στον Γερμανό;; :cry:

Τόσα καταστήματα Κοσμοτέ υπάρχουν όπως και Οτεσοπ(νομίζω και τα Οτεσόπ πουλάνε συνδέσεις για ασύρματο Ίντερνετ..)..Τον Γερμανό τι τον θέλετε;;

 

Το συμβόλαιο υποτίθεται ότι το διαβάζεις πριν το υπογράψεις,οπότε δε νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι τώρα....Ή κρατάει τη σύνδεση ή επιστρέφει την επιδότηση που αναγράφεται στο συμβόλαιο και τη διακόπτει...Άκρη δε νομίζω να βγάλει...Εδώ δε βγαίνει καλά-καλά άκρη με εταιρίες πιο σοβαρές στο ασύρματο Ίντερνετ και την εξυπηρέτηση του πελάτη(βλέπε Βόντα και Γουίντ),θα βγει άκρη με την Κοτέ;; :X

Link to comment
Share on other sites

Άψογο το 3G δίκτυο σε ό,τι αφορά την ταχύτητα στην Άνω Κυψέλη...:D

Για ρίχτε μια ματιά...:!:

http://img232.imageshack.us/img232/2740/hspacosmotehu4.th.jpg

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

---Έχω εδώ και ένα χρόνο την κάρτα δεδομένων της Cosmote HUAWEI E620 1,8Mbps (3G) και το πρόγραμμα internet on the go (29€/μήνα). Ενώ στην περιοχή μου έχει πλήρη κάλυψη 3G ουδέποτε συνδέθηκα στο δίκτυο αυτό , παρά μόνο στο 2g με ανώτατη ταχύτητα 236Κ. Επίσης πουθενά αλλού δεν είδε η κάρτα δίκτυο 3g.

---Βγάζω την sim και την βάζω σε 3g τηλέφωνο και βλέπω full 3g. Όταν στις ρυθμίσεις της παραπάνω κάρτας βάλω στις επιλογές δικτύων 3G-Only δεν εμφανίζει δίκτυο.

---Ο υπολογιστής δεν φταίει (και σε άλλο φορητό ακριβώς τα ίδια).

---Πήρα την cosmote και μια κοπελιά περιορίστηκε σε γενικότητες (μήπως η θέση κλπ) χωρίς κάτι το συγκεκριμένο.

 

Μήπως τώρα με τα καινούργια 7,2Mbps έχουν απενεργοποιήσει παλιές sim και πρέπει να την αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Με το HSDPA που υποστηρίζουν τα καινούργια τηλέφωνα

ακόμα και σε απλό δίκτυο Cosmote οι ταχύτητες είναι απλά άπαιχτες.

Το κινητό μου (HTC S730) που υποστηρίζει HSDPA πάει

σφαίρα. Η σελίδα πχ του myphone forum ανοίγει σε δευτερόλεπτα.

Η ίδια κάρτα στο Qtek 9000 και τα αποτελέσματα είναι

τραγικά. πρέπει να έχω full σήμα 3G, ενώ στο απλό σήμα

δεν προσπαθώ καν να μπω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαφερει καθολου το 3g δικτυο της cosmote με αυτο της wind?Εψαχνα για χαρτη καλυψης να δω αν θα εχω 3g υποστηριξη στην Αιγινα,αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι στο site της cosmote.

 

Μπορει κανεις να με βοηθησει λιγο?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

διαφερει γιατι η cosmote καλυπτει πιο πολλες περιοχες τωρα για την Αιγινα δεν ξερω... ενημερωσου σε κανενα καταστημα η απο το cc.. η ας μας πει καποιος που το εχει δοκιμασει..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν υπαρχει χαρτης καλυψης στο site ρε παιδια.Στην vodafone και wind βρηκα.

 

-Τελικα περα απο αυτο σε σχεση με τις αλλες 2 θεωρειται καλυτερη?Επειδη ενδιαφερομαι για μαι τετοια λυση τωρα για το καλοκαιρο.

 

-Αν δεν εχω υποστηριξη 3g στην Αιγινα,τουλαχιστον θα εχω hscsd να ποιασω οτι καλυτερο απ ο2g?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

o χαρτης ειναι εδω

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον ειναι καλυτερη απο τις αλλες 2?Επειδη γενικα για Αιγινα δεν βλεπω να παιζει 3g,τουλαχιστον θα μποροω να maxaro στις hscsd ταχυτητες?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το πιο λογικο είναι να παιζει 3G! Εδώ ρε πιάνει 3G στο χωριό μου που είναι τέρμα Θεού!!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια λιγο σοβαρα,τι εχει να ακουμπησει πανω στο τραπεζι η Κοσμοτε που δεν χουν οι αλλες?

 

Και τερμα θεου ειναι καθαρα υποκειμενικος ορος το τι θεωρει ο καθενας.Συνειδητοποιησα πως προς Λειβαδια-Αραχωβα-Αμφικλεια εχει καλυψη ενω δεν εχει Αιγινα.Περιμενα να συνεβαινε το αντιθετο.ΠΑντως απο την στιγμη που οι αλλες δεν εχουν καλυψει πως γινεται να εχει η κοτε?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει που οι άλλες δεν έχουν καλύψει ακόμη ούτε το 50% του πληθυσμού;;Η κάθε εταιρία κάνει τα δικά της βήματα..Και μην ξεχναμε ότι η Κοσμοτέ προσπαθεί να χτυπήσει τις άλλες στο θέμα κάλυψη..Από υπηρεσίες ή ποιότητα είναι ακόμη πολύ πίσω.. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Από υπηρεσίες ή ποιότητα είναι ακόμη πολύ πίσω.. :rolleyes:

 

Η κοτε?Γιατι το λες αυτο?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

δεν σου προσφερει τις επιλογες που σου προσφερουν οι αλλες εταιρειες...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

δεν σου προσφερει τις επιλογες που σου προσφερουν οι αλλες εταιρειες...

 

Για ποιές επιλογές μιλάς;

Για παράδειγμα η vodafone την υπηρεσία διαθεσημότητας αριθμού την προσφέρει αλλά δεν δουλεύει, την υπηρεσία vodafone email την προσφέρει με ειδοποίηση για τα νέα email αλλά δεν δουλεύει και αν μπορέσεις και βρεις τον υπεύθυνο στο 13830, μετά από 5-6 αλλαγές υπαλλήλου και αφού δεν πέσει η γραμμή, τότε σου λένε ότι για υπηρεσίες VF live οι απαντήσεις δίνονται μέσα σε 2 εβδομάδες. Δηλαδή άστα να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...