Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

gia sas paidia eimai genimenos to 1995 pote vgazo diploma to 2011??a kai me ti mixanaki prepei na paw me to diko m to c50 to c50 foraei lifan 110cc kai einai xoris ka8reptes kai foraei motosport mporei na me piasoun?:wacko::wacko:

 

Δεν υπαρχει προβλημα αρκει να εχεις την αδεια να εχεις κανει τις ανανεωσης και να εχει ασφαλεια...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπαρχει προβλημα αρκει να εχεις την αδεια να εχεις κανει τις ανανεωσης και να εχει ασφαλεια...

 

a oraia... ala kanei pl 8orivo dn 8a m valoun prostimo:lol::lol:

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

a oraia... ala kanei pl 8orivo dn 8a m valoun prostimo:lol::lol:

 

Eδω εγω ειχα παει με την motosport την μεγαλη μπουκα με την νικελ πινακιδα και δεν μου ειπαν τιποτα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Re guys egw p eimai genimenos 13/5/93 pote vgezw diploma arxes 2009 i meta tis 13/5/09????:confused:
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

Re guys egw p eimai genimenos 13/5/93 pote vgezw diploma arxes 2009 i meta tis 13/5/09????:confused:

Ρε παιδια,ο νομος το λεει ξεκαθαρα! μολις γινεις 16 και 1 ημερα εχεις το δικαιωμα να βγαλεις διπλωμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,ο νομος το λεει ξεκαθαρα! μολις γινεις 16 και 1 ημερα εχεις το δικαιωμα να βγαλεις διπλωμα.

 

Για 50αρι οχι για μεγαλητερο ουτε για αυτοκινητο...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΣΟΣ παιδιά!

Είχε σήμερα μπλόκο, και ενας μπάτσος μου έκανε σημα να σταματήσω.

επειδή δεν έχω ουτε δίπλωμα και ουτε και κράνος, έφυγα!

μάλλον πρέπει να είδε τις πινακίδες μου.

 

τι θα γίνει τώρα? θα στείλουν κανένα χαρτί στο πατέρα μου, κανένα δικαστήριο, ή τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα ερθει χαρτι στο σπιτι ή θα σε καλεσουν στο τμημα. αλλα ρε φιλε, γιατι δεν σταματησες? καλυτερα πιστευεις οτι θα ειναι απο δω και περα?
Link to comment
Share on other sites

σε πόσο καιρό θα έρθει, και πότε θα πρέπει να πάω?

και αμα πάω, τί θα γίνει?

έχει πρόστιμο, δικαστήριο?

άμα βγάλω δίπλωμα μέχρι τότε?

Link to comment
Share on other sites

σε πόσο καιρό θα έρθει, και πότε θα πρέπει να πάω?

και αμα πάω, τί θα γίνει?

έχει πρόστιμο, δικαστήριο?

άμα βγάλω δίπλωμα μέχρι τότε?

σε περιπτωση που δεν σταματησεις και εχουν δει την πινακιδα σου (πολλες φορες δυσκολο) θα σου ερθει χαρτι κλησης μηνυσης σπιτι σου με το οποιο θα πας στην τροχαια της περιοχης σου για περαιτερω εξηγησεις.

στην περιπτωση σου εχεις και προστιμο και δικαστηριοκαι διπλωμα να βγαλεις,το προστιμο και το δικαστηριο δεν το γλιτωνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ παιδιά!

Είχε σήμερα μπλόκο, και ενας μπάτσος μου έκανε σημα να σταματήσω.

επειδή δεν έχω ουτε δίπλωμα και ουτε και κράνος, έφυγα!

μάλλον πρέπει να είδε τις πινακίδες μου.

 

τι θα γίνει τώρα? θα στείλουν κανένα χαρτί στο πατέρα μου, κανένα δικαστήριο, ή τίποτα?

Πολυ εξυπνο αυτο που σκεφτηκες....

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ παιδιά!

Είχε σήμερα μπλόκο, και ενας μπάτσος μου έκανε σημα να σταματήσω.

επειδή δεν έχω ουτε δίπλωμα και ουτε και κράνος, έφυγα!

μάλλον πρέπει να είδε τις πινακίδες μου.

 

τι θα γίνει τώρα? θα στείλουν κανένα χαρτί στο πατέρα μου, κανένα δικαστήριο, ή τίποτα?

 

Καταρχήν δέν έπρεπε να είχες πινακίδα αφού ήσουν τόσο παράνομος.....γνώμη μου.Δέν είναι βέβαιο ότι θα έρθει χαρτί.Απλά θα είσαι με την αγωνία...Μπόρεί να βαρέθηκε ο μπάτσος να ασχοληθεί.....:)

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου λύσει κάποιος κάτι απορίες που έχω σχετικά με τα διπλώματα. Λοιπόν:

1] Όσον αφορά το δίπλωμα για μοτοποδήλατο 50cc εκτός απο τα βιβλία που χρειάζονται και τα χρήματα, τί χαρτιά θα μου ζητήσουν και τί εξετάσεις θα πρέπει να δώσω και πού(πορεία,σήματα,κ.λπ.);

2] Στα 18 θα πρέπει να δώσω εξετάσεις για δίπλωμα 250cc ή απλώς αναβαθμίζω αυτό για 50cc;

3] Αξίζει να βγάλω δίπλωμα για 50cc και να οδηγάω μηχανή 125cc/34hp ή να περιμένω άλλα 2 χρόνια; Δηλαδή θά είναι ελαφρυντικο το δίπλωμα για 50cc αν με σταματήσουν για έλεγχο; :p :(

 

1} 8elis

1 Vivlio 8ewrias pou exei poio pola gia autokinita ktlp. (min tin patisis ola 8a ta diavasis akoma kai tis 8ewries giato autokinito.

2} 1 vivlio 8ewrias mixanologikwn gia mixanakia

3}simata 8a dosis sto kentriko astunomiko Tmima apo eki pou pires to dikewma gia na vgalis diplwma

4}poreia 8a dosis ston idio dimo kapou koda se alana opou 8a se poune auti.

I ENAR3I eksetaseon einai 8:00 to prwei (prepi na sou exoune dosi xarti me tis odigies.) kai an perases mixanologia kai simata pas stis 11:00 tin eidia mera gia praktiki! (pare kranos mazi aliws den se pernane! kai min to paris to kranos otan pas na dosis simata alla mono stin praktiki giati 8a se douleuoune )

 

2)

Oxi den kanis anava8misi teliws diaforetiko meros eksetaseon kai to diplwma ton 50cc den metraei. pas ston siginoniwn kai 8a sou poune.

 

3) KANENA elafrintiko einai san na min exeis diplwma diokese kai sou pernoun to mixanaki.

 

elpizw na helpara

My Bike:Daytona Dy50Rs

Dream Bike1:KTM 250 EXC

Dream Bike2:Modenas Dynamic 125

Dream Bike3:Suzuki Fx 125

Dream Bike5:Kawasaki Z750

Link to comment
Share on other sites

σε πόσο καιρό θα έρθει, και πότε θα πρέπει να πάω?

και αμα πάω, τί θα γίνει?

έχει πρόστιμο, δικαστήριο?

άμα βγάλω δίπλωμα μέχρι τότε?

 

ekanes ******* filos.

stamatas den exw tpt. tous les sorry to xrisimopoiw gtin doulia m tous klegese kai bori na min paris oute prostimo alla oute kan na sou paroun to mixanaki twra den glitonis tin P............ kai an einai apo kinezo kaloC an einai apo mauro 8a ponesis :lol::lol:

My Bike:Daytona Dy50Rs

Dream Bike1:KTM 250 EXC

Dream Bike2:Modenas Dynamic 125

Dream Bike3:Suzuki Fx 125

Dream Bike5:Kawasaki Z750

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα ειχε γινει κατι παρομοιο αλλα ουτε με πηραν απο πισω ουτε τπτ απλα ειχε στα 500 μετρα μπλοκο εκανα επιτοπου αναστροφη κ εφυγα απο ενα στενο πανω αλλα εκει στο στενο ειχε παρκαρισμενο μπατσικο...τελικα εχουν περασει 2-3 μηνες κ δεν εγινε τπτ...αλλα για καλο κ για κακο πανε κανε μια δηλωση για κλοπη απο τη μερα π εγινε το περιστατικο μεχρι λιγες μερες ακομα κ μετα απο λιγες μερες πανε στο τμημα κ πες οτι το βρηκες...οποτε αν ειδαν τις πινακιδες σου θα το εκανε αυτος που το ειχε κλεψει και καλα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
paidia mipws gnwrizetai an to diplwma gia mixani st 18 kalyptei tn kawasaki ninja 250cc?

http://www.kawasaki.gr/Ninja250R

 

Το καλυπτει απ οτι ξερω.Η ισχυς του κινητηρα ειναι λιγοτερη απο 35 kw που ειναι το επιτρεπομενο οριο νομιζω για το διπλωμα στα 18.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυπτει απ οτι ξερω.Η ισχυς του κινητηρα ειναι λιγοτερη απο 35 kw που ειναι το επιτρεπομενο οριο νομιζω για το διπλωμα στα 18.

 

Ναι το καλυπτει γιατι ειναι 24kw και το οριο ειναι 35 kw..

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia , loipon... eimai 17 xronon kai exo to 50cc diploma...prokeitai na agoraso ena Zetaki kai oloi kseroume pos einai 125 , ti provlimata mporei na antimetopiso me tin diafora tou diplomatos- kivikon kai ti poines mporoun na ginoun is varos mou se mia tetoia katastasi
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia , loipon... eimai 17 xronon kai exo to 50cc diploma...prokeitai na agoraso ena Zetaki kai oloi kseroume pos einai 125 , ti provlimata mporei na antimetopiso me tin diafora tou diplomatos- kivikon kai ti poines mporoun na ginoun is varos mou se mia tetoia katastasi

Αμα σε σταματησουν θα πας αυτοφωρο μαζι με το μηχανακι.μετα δικαστηριο κ.λ.π.

αμα κανεις τροχαιο,τοτε τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα,

κρατα το 50αρι και μην παιζεις με'αυτα.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia , loipon... eimai 17 xronon kai exo to 50cc diploma...prokeitai na agoraso ena Zetaki kai oloi kseroume pos einai 125 , ti provlimata mporei na antimetopiso me tin diafora tou diplomatos- kivikon kai ti poines mporoun na ginoun is varos mou se mia tetoia katastasi

 

Το χειροτερο ειναι να τρακαρισεις...Εκει φταις-δεν φταιας δεν εχει σημασια-δεν εχεις διπλωμα..Για τους αστυνομους μην φοβασαι και πολυ..Ενα δικαστηριο θα σου γραφουν και καμια φορα μπορει και να μην γινει κιολας οπως σε μενα που με εγραψε η αστυνομια(και οχι τροχαια)για δικαστηριο πριν 1,5 χρονο και ακομα να μου ερθει το χαρτι...Πηγα και στο τμημα και δεν υπαρχει τιποτα..Φαντασου..Με την τροχαια να προσεχεις λιγο..Αυτοι δεν παιζουνε..

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

απο 17 ιανουαριου το συστημα εχει μηχανογραφηθει.αμα κανεις παραβαση πας μεσα και δεν ειναι ευκολο να βγαλεις διπλωμα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο 17 ιανουαριου το συστημα εχει μηχανογραφηθει.αμα κανεις παραβαση πας μεσα και δεν ειναι ευκολο να βγαλεις διπλωμα.

 

δεν εχω ακουσει κατι σχετικο..θα ρωτησω και θα σας ενημερωσω..

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Ναι για να μαθουμε.Σιγουρα υπαρχουν πολλοι εδω μεσα που τους ενδιαφερει το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...