Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια γρηγορη απαντηση παιδια,ειμαι σε διαπραγματευση για ενα advance.....

(γενικως πιανουνε τα χερια μου με android-root-custom rom κτλ)

Το τηλεφωνο με την αναβαθμιση κανει zoom στην καμερα?(νομιζω δεν εκανε)

Εχει καποιο αποδεδειγμενο κουσουρι?

Και ποια ειναι η φυσιολογικη του τιμη σημερα?τα 120 ευρω ειναι οκ?

Σας ευχαριστω.........

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια γρηγορη απαντηση παιδια,ειμαι σε διαπραγματευση για ενα advance.....

(γενικως πιανουνε τα χερια μου με android-root-custom rom κτλ)

Το τηλεφωνο με την αναβαθμιση κανει zoom στην καμερα?(νομιζω δεν εκανε)

Εχει καποιο αποδεδειγμενο κουσουρι?

Και ποια ειναι η φυσιολογικη του τιμη σημερα?τα 120 ευρω ειναι οκ?

Σας ευχαριστω.........

 

Το κινητό κάνει ψηφιακό zoom 4x με την 4.1.

 

Δεν έχει κουσούρι από τη στιγμή που δεν το παίξεις hacker με custom-rom κτλ.

 

Καινούριο αγοράστηκε 169€ τον Απρίλιο 2013 ενώ τώρα είναι ακριβότερο. Εσύ κρίνεις πόσο αξίζει σήμερα.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια hackαρω βαριά 3 κινητά και ολα ρολόι.αν διαβάζεις πρώτα λάθη δεν κανεις.

Ευχαριστώ!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια hackαρω βαριά 3 κινητά και ολα ρολόι.αν διαβάζεις πρώτα λάθη δεν κανεις.

Ευχαριστώ!

 

Οι πρωτοκλασσάτοι "hackers" είναι αυτοί που δουλεύουν στις εταιρείες και κάνουν δοκιμές χιλιάδων ωρών πριν βγάλουν το τηλέφωνο στην αγορά.

 

Οι δευτερο-τρίτοι "hackers" είναι οι Cyanogen community και λοιποί.

 

Αυτοί που δοκιμάζουν με την θέληση τους τα πειράματα των Cyanogen στα κινητά, δεν ξέρω αν ορίζονται ως "hackers"... :lol:

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτοκλασσάτοι "hackers" είναι αυτοί που δουλεύουν στις εταιρείες και κάνουν δοκιμές χιλιάδων ωρών πριν βγάλουν το τηλέφωνο στην αγορά.

 

Οι δευτερο-τρίτοι "hackers" είναι οι Cyanogen community και λοιποί.

 

Αυτοί που δοκιμάζουν με την θέληση τους τα πειράματα των Cyanogen στα κινητά, δεν ξέρω αν ορίζονται ως "hackers"... :lol:

 

Προφανως οταν λεω στο επιπεδο μου "χακαρω",ενοω βασικα σκαλιζω οσο καλυτερτα μπορω.ειχα ξεκινησει να φτιαχνω ρομ για gb,και την σταματησα οταν βγηκε απο xda οτι σκεφτομουνα για την δικη μου!

Των εταιριων ειναι φιμωμενοι και περιορισμενοι γιατι ειναι υποχρεωμενοι να τοποθετουνε πολυ σαβουρα βαση συμφωνιων της google,η εφαρμογες της.

Οταν η εργοστασιακη ραμ ειναι 150mb και η ιδια rom σκαλισμενη σου αφηνει 190mb,ειναι συμαντικο για την ταχυτερη λειτουργεια της οποιας συσκευης!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

η custom LightJB v1.2 που εχω περασει εδω και 5 μερες λειτουργεί ρολοι. Ειχε ελαχιστη σαβουρα απο samsung μεσα και οτι ειχε το εβγαλα πολυ καλες εντυπωσεις σε ολα.. ειδικα μπαταρια.

τα μονα που με χαλασαν ειναι το πληκρολογιο που δεν ειχε το swype αλλα μονο το jelly bean samsung

η ημιδιαφανής notifivation bar.

Αν καποιος ψαχνετε με custom ας τη δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

παιδια, πειραζει αν κανω αναβαθμιση με kies με αλλο καλωδιο;

γιατι εχω χασει του s advance αλλα εχω του nexus s που μου φαινεται ειναι αρκετα ιδιο.

edit: εκανα αναβαθμιση και ολα καλα.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

ακολούθησα αυτόν ακριβώς τον οδηγό και δούλεψε μια χαρά..

το τηλέφωνο πετάει (το είχα ένα χρόνο, χωρίς factory reset), αν κρατάει και η μπαταρία, είναι τζέτ..

 

Παιδιά έβαλα jellybean χτες και όλα καλά! Είναι φοβερή η jb σαν να αγόρασα καινούργιο κινητό! Θα περιγράψω τι έκανα προσπαθώντας να βοηθήσω.

Πρώτα ελέγχουμε αν το kies συνδέεται με το κινητό και μας βγάζει την αναβάθμιση. Με την εφαρμογή super backup από το play store έκανα backup μηνύματα, επαφές κτλ αποθηκεύωντας τα σε μια κάρτα sd.

'Επειτα :

1. Κλείνουμε το κινητό και βγάζουμε την κάρτα sd αν έχουμε.

2. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

3. Περιμένουμε να μας βγάλει σε ένα menu. Χρησιμοποιώντας τα volume up και down πηγαίνουμε εκεί που λέει wipe data και το επιλέγουμε με το home button. Πηγαίνουμε εκεί που λέeι Yes και το επιλέγουμε με home button.

4. Με τον ίδιο τρόπο κάνουμε wipe cache partition και μετά επιλέγουμε reboot system now.

5. Όταν φτάσουμε στην αρχική οθόνη με το wallpaper συνδεόμαστε με το kies και κάνουμε την αναβάθμιση.

6. Περιμένουμε να μας βγάλει μήνυμα ότι όλα πήγαν καλά και να βγάλουμε το καλώδιο.

7. Βγάζουμε το καλώδιο και αφού φτάσουμε στην αρχική οθόνη με το wallpaper κλείνουμε το κινητό.

8. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

9. Κάνουμε ξανά wipe data, wipe cache και μετά reboot system όπως πριν με την διαφορά ότι τώρα επιλέγουμε κάτι με το power button, γιατί δε γίνεται με το home πλέον.

10. Ακολουθούμε τις οδηγίες στησίματος στην οθόνη.

11. Απολαμβάνουμε το κινητό!

 

Εξυπακούεται πως για το στήσιμο κατεβάσα εκ νέου την εφαρμογή Super backup, έβαλα την κάρτα sd, επέλεξα τους φακέλους που έιχα αποθηκεύσει τις επαφές για να τα ξαναπεράσω στο κινητό με την επιλογή restore.

 

Παρατήρησα ότι στο κινητό γεμίζει γρήγορα η RAM. Με ένα κόλπο που πρότεινε ένα παιδί απο εδώ αυτό φτιάχνει και γίνεται και καλύτερο και απο την gingerbread! Πας Ρυθμίσεις, επιλογές προγραμματιστή τις ενεργοποιείς με το πράσινο διακοπτάκι μετά πας κάτω εκεί που λέει όριο διεργασιών παρασκηνίου και επιλέγεις 4 διεργασίες το ανώτερο. Δυστυχώς κάθε φορά που κλείνεις και ξανανοίγεις το κινητό πρέπει να το κάνεις και πάλι.

 

Για όσους χρησιμοποιούν το noled για να σταματήσουν την ενοχλητική ομιλία πάτε ρυθμίσεις, διαχειριστής εφαρμογών, στην καρτέλα όλα και κάντε ανενεργά το Samsung TTS και το Μηχανή κείμενο σε ομιλία.

Ελπίζω να βοήθησα!

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

θέλω την συμβουλή σας, έχω xperia go μισό χρόνο και ου χάλασε απο νερό (ταργικό εφόσον θεωρείται αδιάβροχο),αλλα δεν νομιζω να μου δώσουν καινούργιο απο τον γερμανό. Και σκέφτομαι να αγοράσω samsung galaxy s advance μια και η τιμή του σε σκρουτζομάγαζο είναι στα 177. Τί λέτε εσείς? Αξίζει τον κόο εφόσον είναι παλιό μοντέλο?κατα τ'αλλα ου αρέσει πάρα πολύ γιατί δέν ειναι ταιράστιο και έχει και πάρα πολύ χαρακτηριστικά. τι λέτε κ εσεις?
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το ποσα χρήματα διαθέτης.Έχεις περιορισμό στο μέγεθος τις συσκευής?Ίντσες?

Πάντως αν είσαι εντός εγγύησης μην το αφήσεις έτσι.

Πας εκεί και τους λες δεν δουλεύει η συσκευή.(Βάλτο σε ένα μπολ με ρύζι όλο το βραδυ και αστο θαμμένο μέσα)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση...

όταν στέλνω ένα μνμ σε 2 παραλήπτες, πως γίνεται να μου το προσθέτει σε 2 διαφορετικά threads και όχι σε ένα ;

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

η custom LightJB v1.2 που εχω περασει εδω και 5 μερες λειτουργεί ρολοι. Ειχε ελαχιστη σαβουρα απο samsung μεσα και οτι ειχε το εβγαλα πολυ καλες εντυπωσεις σε ολα.. ειδικα μπαταρια.

τα μονα που με χαλασαν ειναι το πληκρολογιο που δεν ειχε το swype αλλα μονο το jelly bean samsung

η ημιδιαφανής notifivation bar.

Αν καποιος ψαχνετε με custom ας τη δοκιμασει

 

μπραβο ρε φιλε πανω που θα ρωτουσα αν εχει δοκιμασει καποιος καμια καλη καστομ.η διαδικασια οπως με ολες τις jb σωστα?ολα τα wipes και φασαρισμα απο sd.απο μνημη ραμ ποση εχεις ελευθερη μεσο ορο???

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε φιλε πανω που θα ρωτουσα αν εχει δοκιμασει καποιος καμια καλη καστομ.η διαδικασια οπως με ολες τις jb σωστα?ολα τα wipes και φασαρισμα απο sd.απο μνημη ραμ ποση εχεις ελευθερη μεσο ορο???

 

Ναι ολα κανονικα! εκανα ενα wipe ολα πριν και ενα μετα (wipe ολα εννοω οτι στο recovery οπου ειχε wipe το πατησα :p:p). Μεχρι στιγμης ολα πανε πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα κανονικα! εκανα ενα wipe ολα πριν και ενα μετα (wipe ολα εννοω οτι στο recovery οπου ειχε wipe το πατησα :p:p). Μεχρι στιγμης ολα πανε πολυ καλα

 

και καλα εκανες (wipes)!οκ φλασαρω λοιπον και ξαναγυρναω για εντυπωσεις!!!

 

ξεχασα να ρωτησω κερνελ αφησες τον ιδιο η αλλαξες???

Edited by tigio13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :) Ας γράψω κι εγώ για το No.2 κινητό μου.. Πολύ ωραία η JB. "Μεταμόρφωσε" τη συσκευή και την έκανε σαν καινούρια και πάλι.. Αλλά... Αυτός ο χαζός περιορισμός της Google, για τις εφαρμογές που είναι στην SD card, να μη μένουν στους φακέλους τους, στο app drawer, πραγματικά μου σπάει τα νεύρα.. Το πληκτρολόγιο μίκρυνε αρκετά, αλλά ευτυχώς υπάρχει το swype... Τέλος, και εδώ σταματάνε τα αρνητικά της JB, σας αρέσει η νέα notification bar; Δεν εννοώ όλη την "κουρτίνα", μόνο την κορυφή της οθόνης. Ίσως να είμαι ο μοναδικός που του άρεσε αυτή της GB.. :O Συνολικά, είναι μια θετική αναβάθμιση, με 2 - 3 χαζά σημεία. :)
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα κανονικα! εκανα ενα wipe ολα πριν και ενα μετα (wipe ολα εννοω οτι στο recovery οπου ειχε wipe το πατησα :p:p). Μεχρι στιγμης ολα πανε πολυ καλα

 

 

Στα βιντεο εχεις προβλημα κολλανε ή δουλευουν μια χαρα;;; Με εχουν σπασει τα νευρα δεν μπορω να δω ουτε ενα βιντεο κολλαει ολο το κινητο...αμα δουλευει κανονικα θα την περασω και εγω!!

Link to comment
Share on other sites

με ποιό πρόγραμμα αφαιρούμε τα άσχετα προγράμματα, όπως π.χ. αυτά της Σάμσουνγκ ;

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

με ποιό πρόγραμμα αφαιρούμε τα άσχετα προγράμματα, όπως π.χ. αυτά της Σάμσουνγκ ;

 

titanium backup ή κάποιο άλλο όπως π.χ Uninstall Master(Uninstaller)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

με ποιό πρόγραμμα αφαιρούμε τα άσχετα προγράμματα, όπως π.χ. αυτά της Σάμσουνγκ ;

 

πρεπει να εισαι ρουτ βεβαια για να επεμβεις και να αφαιρεσεις τετοιες εφαρμογες!

Link to comment
Share on other sites

γιαυτό και αποφάσισα να μην προχωρήσω σε αναβάθμιση..το κινητό είναι ήδη τέλειο για τις δικές μου απαιτήσεις δεν υπάρχει κάτι στο οποίο να υστερεί και εφόσον η jb δεν προσφέρει κάτι συγκλονηστικό το οποίο είναι κρίμα να το μην το έχεις τότε δεν αξίζει κατά την γνώμη μου. Πόσο μάλιστα όταν ακούγονται αρκετά θεματάκια..

Θα το σκεφτώ αν υπάρξει λόγος να κάνω reset κτλ τότε να την δοκιμάσω αλλά εφόσον δεν έχω πρόβλημα δεν την βάζω..

 

+1

Mιά από τά ίδια

Η όλη ιστορία είναι απλά έτσι γιά οπτική αλλαγή πιστεύω,και νεανικού ενθουσιασμού,εχω galaxy tab 2 με JB και δεν εχω δει κατι περισσοτερο απο αυτα που κανει η GB του advance,δεν βαριέσε άς είμαστε ντεμοντέ :)

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εισαι ρουτ βεβαια για να επεμβεις και να αφαιρεσεις τετοιες εφαρμογες!

 

καλα που μου το είπες, ούτε είμαι και βαριέμαι να γίνω.

μια χαρά δουλεύει :)

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

καλα που μου το είπες, ούτε είμαι και βαριέμαι να γίνω.

μια χαρά δουλεύει :)

 

Είναι λογικό να διστάζεις αν δεν το έχεις ξανακάνει.

Υπόθεση ενός λεπτού είναι πάντως. Ούτε υπολογιστής ούτε τίποτα.

1 αρχείο βάζεις στην εξωτερική sd, το τρέχεις από recovery, έχεις root.

 

Μιλάω για 4.1.2

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να διστάζεις αν δεν το έχεις ξανακάνει.

Υπόθεση ενός λεπτού είναι πάντως. Ούτε υπολογιστής ούτε τίποτα.

1 αρχείο βάζεις στην εξωτερική sd, το τρέχεις από recovery, έχεις root.

 

Μιλάω για 4.1.2

 

αντε πες και ποιό αρχείο είναι :)

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνεσαι τι είναι το root έτσι?

Ξέρεις!

 

Προσπαθώ να βοηθήσω, όχι να μπω σε διαμάχες τύπου "έπρεπε να μου το πεις, εγώ δεν ήξερα τι έκανα, εσύ μου είπες κλπ"

 

:)

 

Λοιπόν, στο advance που αναβάθμισα ακολούθησα αυτόν τον οδηγό

http://m.ibtimes.co.uk/galaxy-s-advance-root-i9070xxlqg-android412-jellybean-485079.html

 

Προϋποθέτει να έχεις 4.1.2 XXLQG.

Διπλοτσεκαρισε το!

 

Ακολουθείς από τη μέση του κειμένου και κάτω, εκεί που λέει "Step 1".

 

Είναι εύκολο αλλά ταυτόχρονα θέλει και λίγο προσοχή στο τι πατάς στο recovery...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...