Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν έχω την εντύπωση πως το πρόβλημα προέρχεται από την χρήση λάθος έκδοσης odin. Χρειάζεται η έκδοση 1.85 μόνο για την υποβάθμιση σε 2.3.6 αλλά από κει και πέρα για να περάσεις την ελληνική έκδοση πρέπει να χρησιμοποιηθεί το odin 3.07. Για τσέκαρε το διότι και γω την πρώτη φορά που έκανα την υποβάθμιση με την σειρά που σου είπα δεν αντιμετώπισα το πρόβλημα με τα πολωνικά και το ΟΤΑ update. Προχθές που επιχείρησα να περάσω μόνο την ελληνική έκδοση 2.3.6 αλλά με το παλαιό odin μου έβγαλε τα προβλήματα που αναφέρεις.

 

Εννοείται πως το downgrade έγινε με το 1.85 και η ελληνική έκδοση μετά μπήκε με το 3.07 όπως ακριβώς έλεγαν οι οδηγίες...

 

Τώρα έτσι όπως είμαι δε μπορώ να κάνω κάτι για να πάω στην κανονική 4.1.2 χωρίς πολωνικά και με το σωστό Intro? χμμμμ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα, διάβασα στο FB οτι εχει βγει σε σταθερη η cyanogenmode cm11 και καποιο αλλο νούμερο απο δίπλα, που δεν το θυμαμαι και λενε πως κανει για πολλά μοντελα κινητων.

Μηπως ξερει κανεις αν κανει για το s advance και επισης απο που θα την κατεβασουμε ;

 

Ευχαριστω.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, διάβασα στο FB οτι εχει βγει σε σταθερη η cyanogenmode cm11 και καποιο αλλο νούμερο απο δίπλα, που δεν το θυμαμαι και λενε πως κανει για πολλά μοντελα κινητων.

Μηπως ξερει κανεις αν κανει για το s advance και επισης απο που θα την κατεβασουμε ;

 

Ευχαριστω.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2578599

 

και γενικα στο http://forum.xda-developers.com/galaxy-s-advance/orig-development ριξε κανα διαβασμα οταν βρεις χρονο :)

 

 

-------------------------

 

 

εγω παντως αρκετο καιρο τωρα ειμαι με http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2648138 και δεν εχω κανενα θεμα με το κινητο μου. (κανω τις αναβαθμισεις κανονικα μονο με Update χωρις clean install...που λογικα με εγκατασταση απο την αρχη θα πανε ολα πολυ καλυτερα.)

Edited by vagelis3k
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά γεια σας,

στους xda developers υπάρχουν τουλάχιστον 4 kit kat rom που υποστηρίζονται αυτή τη στιγμή.

Οι πιο πολλες βασίζονται πάνω στη cm11.

Μάλλον έχουν λυθεί σχεδόν όλα τα αρχικά προβλήματα και είναι σταθερές και γρήγορες.

Επειδή είμαι με την harshjelly v5.1 και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά ψάχνομαι όπως και πολλοί, μήπως θα μπορούσατε να μας πείτε όσοι τις έχετε βάλει τις εντυπώσεις σας;

Επίσης τι γίνεται με το wi-fi direct, gps, radio, omx κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ που ακόμα παιδεύεστε με διάφορες ROM και αναθεματίζεται την 2.3 και ταυτόχρονα ρωτάτε δεξιά και αριστερά αν δουλεύει το wi-fi , gps και το radio!

Αν είναι να πάρεις κινητό τηλέφωνο και από απροβλημάτιστο να σου γίνει πιο μοντέρνο αλλά όλα τα βασικά του στοιχεία να υπολειτουργούν ε τότε ήμαστε άξιοι της μοίρας μας με την καλή έννοια!

Link to comment
Share on other sites

Απορώ που ακόμα παιδεύεστε με διάφορες ROM και αναθεματίζεται την 2.3 και ταυτόχρονα ρωτάτε δεξιά και αριστερά αν δουλεύει το wi-fi , gps και το radio!

Αν είναι να πάρεις κινητό τηλέφωνο και από απροβλημάτιστο να σου γίνει πιο μοντέρνο αλλά όλα τα βασικά του στοιχεία να υπολειτουργούν ε τότε ήμαστε άξιοι της μοίρας μας με την καλή έννοια!

 

Δεν φταίμε εμείς που η samsung μας έδωσε μια ''αναβάθμιση'' ένα μαύρο χάλι και από τότε προσπαθούμε να αποκτήσουμε ξανά λειτουργικό smartphone.

Φυσικά εσύ θα πεις να κάνουμε Downgrade...αλλά πες ότι για κάποιον που ασχολείται θα έβγαζε άκρη,αλλά για κάποιον που το συνδέει στο pc μόνο για να ανεβάσει τις φωτό κ.ο.κ και ξαφνικά σταματάει να λειτουργεί το κινητό του? τι θα του πεις?

Τέσπα,όποιος ασχολείται με xda απλά θέλει κάθε μήνα να νομίζει ότι έχει άλλο κινητό...έτσι βγαίνουμε από τον πειρασμό να αγοράσουμε άλλο :P

τώρα χαζεύω να δω ποια ρομ να βάλω :) :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή πραγματικά πλέον νοιώθω ότι δεν έχω κινητό (κολλάει πιο πολύ και από το θρυλικό xperia x8 που είχα πριν :P )...

αυτή η rom είναι καλή;

Τη χρησιμοποιεί κάποιος;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2578599

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή πραγματικά πλέον νοιώθω ότι δεν έχω κινητό (κολλάει πιο πολύ και από το θρυλικό xperia x8 που είχα πριν :P )...

αυτή η rom είναι καλή;

Τη χρησιμοποιεί κάποιος;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2578599

Θα πρότεινα καλύτερα τη slimkat.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο κινητο της γυναικας μου την cm11 και εκανα καποιο λαθος και δεν δουλευε ως κινητο. Δηλαδη δεν εβγαζε σημα στην wind...

 

Εγκατεστησα την official 4.1 και δουλευει αλλα σερνεται σαν διαολος.

 

Θα προσπαθησω slim μπας και δουλεψει καλα. Αν εχετε καμια αλλη προταση την ακουω. Ολα αυτα γιατι η ms αποφασησε να μην δουλευει το skype σε android παλαιοτερο απο 4.1....

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα και δυστυχώς δεν βρίσκω εύκολη λύση στο web. Φλασαρα σε jb official με odin TWRP για GB...οπότε έχω κολλήσει στο splash screen.

Θέλω μια εύκολη λυση, να βάλω TWRP η CWM για JB μέσω odin για να φλασάρω νέα ρομ....έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο, μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το skype μια χαρά δουλεύει στην 2.3.6..

 

μου ηρθε email πως σε πολυ λιγο καιρο το skype σε android 2 δεν θα δουλευει... εσενα δεν σου ηρθε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα και δυστυχώς δεν βρίσκω εύκολη λύση στο web. Φλασαρα σε jb official με odin TWRP για GB...οπότε έχω κολλήσει στο splash screen.

Θέλω μια εύκολη λυση, να βάλω TWRP η CWM για JB μέσω odin για να φλασάρω νέα ρομ....έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο, μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

Αν μπαίνει το κινητό σε download mode το πιο εύκολο που έχεις να κάνεις είναι το παρακάτω. Εγκατέστησε τη stock jelly bean και καπάκι εγκατέστησε την CM11 (εγκαθίσταται και μέσω stock recovery). Έτσι θα εγκαταστησεις αυτόματα και την CWM recovery ενώ μετά μπορείς να περάσεις πάνω στην CM όποια rom θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές CM11, ποιά εννοείς ακριβώς? Η carbon που εχω κατεβάσει είναι βασισένη σε cm11 νομίζω αλλά προυποθέτει CWM η άλλο recovery. μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις οδηγό για CM11 και λίνκ?
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2578599

Αυτή είναι η Cm11. Κάνε τη διαδικασία όπως στην έγραψα πιο πάνω, είναι η πιο απροβλημάτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Πώς εννοείς εγγαθίσταται πανω από stock recovery?

Εδώ λέει βάλε στην sd και επέλεξε setup zip,άρα αναφέρεται σε CWM...συγνώμη αλλά δεν έχω ασχοληθεί!!! και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Με Odin δεν γίνεται?

 

Αν flasharw την CM αντι της official έτσι όπως είναι θα το ......μπιπ?

Edited by Reissistm
Link to comment
Share on other sites

Zip μπορείς να εγκαταστησεις και από stock recovery, υπάρχει αντίστοιχο μενού. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα εγκαταστησεις την CM και τα gapps, όπως λένε οι οδηγίες στο νήμα του XDA. Πρέπει όμως πρώτα να είσαι σε stock 4.1.2, γι'αυτό σου είπα να βάλεις πρώτα τη stock jelly bean μέσω Odin. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν φλασάρεις τώρα όπως είσαι την CM11, μπορεί να έχεις bootloop, μην το ριψοκινδυνεύεις. Διάβασε λιγάκι και το νήμα της Cm11, έχει χρήσιμες πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα ολικη αναβαθμιση απο 2 σε 4.4

Ταλαιπωρηθηκα πολυ μεχρι να το καταφερω αλλα γραφω εδω τα βηματα γιατι ειναι τελικα ΠΟΛΥ απλο!!!

για να μην χασετε τον χρονο σας οπως εκανα εγω ακολουθωντας 1000 οδηγους....

 

1. κατεβαζεις την official 4.1.2 απο το http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=18012

2. την φλασαρεις με odin 309 (εχει οδηγιες το παραπανω λινκ)

3. βαζεις στην sd τα αρχεια για την cm11 που θα βρεις εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2578599

4. με τον stock recovery φλασαρεις την cm11 και μετα τα gapps ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ root η CMW

5. ειτε μενεις με την cm11 ειτε προχωρας ενα βημα ακομα και βαζεις αλλη 4.4

6. εγω εβαλα slimkat με τα δυο αρχεια απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2654621

 

ελπιζω να βοηθησα. το τηλεφωνο μεχρι τωρα αγνωριστο σε σχεση με την 2.3

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος οδηγός, πρακτικά είναι ότι είπα πιο πάνω στο άλλο παλικάρι αλλά πολύ αναλυτικά και όμορφα!

Το τηλέφωνο όντως γίνεται αγνώριστο με την 4.4, είναι κρίμα να μένει κανείς με τα κολλήματα της stock 4.1 (κινητό για πέταμα) ή με την 2.3 (αρχαιολογικής αξίας πλέον)! :D

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα ολικη αναβαθμιση απο 2 σε 4.4

Ταλαιπωρηθηκα πολυ μεχρι να το καταφερω αλλα γραφω εδω τα βηματα γιατι ειναι τελικα ΠΟΛΥ απλο!!!

για να μην χασετε τον χρονο σας οπως εκανα εγω ακολουθωντας 1000 οδηγους....

 

1. κατεβαζεις την official 4.1.2 απο το http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=18012

2. την φλασαρεις με odin 309 (εχει οδηγιες το παραπανω λινκ)

3. βαζεις στην sd τα αρχεια για την cm11 που θα βρεις εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2578599

4. με τον stock recovery φλασαρεις την cm11 και μετα τα gapps ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ root η CMW

5. ειτε μενεις με την cm11 ειτε προχωρας ενα βημα ακομα και βαζεις αλλη 4.4

6. εγω εβαλα slimkat με τα δυο αρχεια απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2654621

 

ελπιζω να βοηθησα. το τηλεφωνο μεχρι τωρα αγνωριστο σε σχεση με την 2.3

 

Καλησπέρα!Θέλω να αναβαθμίσω το κινητό για τον πατέρα μου, γιατι του κόλαγε πολύ.Το θέμα είναι πως είμαι τελείως άσχετος με root,custom rom κτλ.Ακολουθώ τις οδηγίες σου λοιπόν.Μπορείς να μου πεις πως ακριβώς γίνεται το βήμα 4?Πρέπει να κάνω root πιο πρίν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται root

 

Κατεβαζεις τα δυο αρχεια απο το λινκ που εχω

Τα βαζεις στην καρτα

Μπαινεις στο recovery

Τα περνας τα δυο

 

Και voila εχεις kitkat

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Εσείς που βάλατε την slim, τι δεν έχει? Πχ gps, wifi direct, radio κλπ. Έχω περάσει kitkat σε ποιο παλιο τηλέφωνο και πήγαινε σφαίρα. Απλώς ψάχνομαι και δε βιάζομαι γιατί είμαι ευχαριστημένος με την harsh jelly.
Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω cm11 και θελω να βαλω μια αλλη rom την harshjelly συγκεκριμενα. Υπαρχει καποιος οδηγος που να με καθοδηγησει?

 

Πηγα να φλασαρω κατευθειαν την καινουρια rom αλλα απο οτι φανηκε εκανα βλακεια.:p Λογικα πρεπει να κατεβω στην 2.3. και μετα να φλασαρω την καινουρια.καποιος οδηγος σας παρακαλω???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Εσείς που βάλατε την slim, τι δεν έχει? Πχ gps, wifi direct, radio κλπ. Έχω περάσει kitkat σε ποιο παλιο τηλέφωνο και πήγαινε σφαίρα. Απλώς ψάχνομαι και δε βιάζομαι γιατί είμαι ευχαριστημένος με την harsh jelly.

Από όλα έχει δε μου λείπει κάτι! Στην τελευταία έκδοση δε δουλεύει σωστά το YouTube αλλά ούτως ή άλλως δεν το χρησιμοποιουσα (ας είναι καλά το viral). Μερικά random freezes συμβαίνουν αλλά είναι απείρως λιγότερα από αυτά που είχα με τη stock jelly bean.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται root

 

Κατεβαζεις τα δυο αρχεια απο το λινκ που εχω

Τα βαζεις στην καρτα

Μπαινεις στο recovery

Τα περνας τα δυο

 

Και voila εχεις kitkat

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!Μία τελευταία ερώτηση μόνο, πριν περάσω την cm κάνω data wipe,έτσι δεν είναι?Και μετά αν βάλω τελικά την Slimkat κάνω ξανά wipe?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...