Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη γιατί δε ξέρω αν έχει ξανα αναφερθεί μιας και υπάρχουν πάρα πολλές σελίδες και είναι αδύνατο να ψάξω γιατί δεν παρακολουθώ καθόλου το θέμα.

Το παρέλαβα σήμερα από το σέρβις. Αλλάξανε πλακέτα και μπρος πίσω κάμερες! Φοράει πλέον jelly bean (δεν ήταν περασμένη ποτέ jelly bean, ήταν με gingerbread οπότε δε ξέρω τι κουσούρια έχει αυτή τώρα) και μάλλον αντιμετωπίζω προβλήματα με την αντιγραφή αρχείων απο τον υπολογιστή στο κινητό. Ξεκινάει η αντιγραφή και αμέσως πέφτει η ταχύτητα σε ελάχιστα ΚΒ/s και ίσως και σε 0ΚΒ/s. Το άφησα έτσι κάνα 2ωρο και προχώρησε μέχρι το 46% από τα 2γιγα!!! Δοκίμασα από 2 PC και με δυο διαφορετικά καλώδια, και ακόμα και με διαφορετική λειτουργία (σαν mass storage και σαν portable device κάπως έτσι που το λέει).

Αύριο θα δοκιμάσω και σε άλλο 1 PC και μάλλον θα το ξανασουτάρω για σέρβις παρέα με μερικά μπινελίκια. :mad:

Έχετε συναντήσει κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα θα μπορουσε καποιος να μου δωσει λινκ για ρουτ,για καποιον safe kernel και για καποια ρομ βασισμενη στη στοκ?ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη γιατί δε ξέρω αν έχει ξανα αναφερθεί μιας και υπάρχουν πάρα πολλές σελίδες και είναι αδύνατο να ψάξω γιατί δεν παρακολουθώ καθόλου το θέμα.

Το παρέλαβα σήμερα από το σέρβις. Αλλάξανε πλακέτα και μπρος πίσω κάμερες! Φοράει πλέον jelly bean (δεν ήταν περασμένη ποτέ jelly bean, ήταν με gingerbread οπότε δε ξέρω τι κουσούρια έχει αυτή τώρα) και μάλλον αντιμετωπίζω προβλήματα με την αντιγραφή αρχείων απο τον υπολογιστή στο κινητό. Ξεκινάει η αντιγραφή και αμέσως πέφτει η ταχύτητα σε ελάχιστα ΚΒ/s και ίσως και σε 0ΚΒ/s. Το άφησα έτσι κάνα 2ωρο και προχώρησε μέχρι το 46% από τα 2γιγα!!! Δοκίμασα από 2 PC και με δυο διαφορετικά καλώδια, και ακόμα και με διαφορετική λειτουργία (σαν mass storage και σαν portable device κάπως έτσι που το λέει).

Αύριο θα δοκιμάσω και σε άλλο 1 PC και μάλλον θα το ξανασουτάρω για σέρβις παρέα με μερικά μπινελίκια. :mad:

Έχετε συναντήσει κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ!

Σαν τελευταία λύση δοκίμασε να συνδέσεις το κινητό στις usb που είναι απευθείας πάνω στη μητρική και όχι στις μπροστινές θύρες (αν δεν το έκανες ήδη). Επίσης δοκίμασε να μεταφέρεις αρχείο στην εσωτερική κάρτα μνήμης και όχι στην εξωτερική για να δεις ταχύτητα και εκεί.

 

καλησπερα θα μπορουσε καποιος να μου δωσει λινκ για ρουτ,για καποιον safe kernel και για καποια ρομ βασισμενη στη στοκ?ευχαριστω πολυ!!!

 

Μιλώντας πάντα με βάση το να έχεις αρχική rom την 4.1.2. έχουμε τα εξής:

1. Root

2. Cocore kernel

3. Harshjelly Rom (ψάξε και για την LightJB αν θες)

Link to comment
Share on other sites

[quote name=

Μιλώντας πάντα με βάση το να έχεις αρχική rom την 4.1.2. έχουμε τα εξής:

1. Root

2. Cocore kernel

3. Harshjelly Rom (ψάξε και για την LightJB αν θες)

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε.ναι με 4.1.2 ειναι το κινητο!

Link to comment
Share on other sites

@mr_47 Κάνε backup τα πράγματα που θες και μετά hard reset/full wipe μη το στείλεις με τα προσωπικά σου δεδομένα σε service.

 

@vagelis3k Γενικά το κινητό μας είναι αξιοπρεπέστατο και αδικείται από την stock rom της samsung με οποιαδήποτε custom πετάει,αυτές τις μέρες δοκίμασα άλλες δύο και πραγματικά έμεινα άφωνος

 

OmniROM 4.3

LiquidSmooth 4.3

 

Εχω κρατήσει την δεύτερη έχει και nova launcher σαν αρχικό και πραγματικά πετάει,έτσι κ αλλιώς σε ότι rom έβαζα πάντα χρησιμοποιούσα τον Nova κάνει το κινητό μας να πετάει αξίζει να τον δοκιμάσετε.

Απίστευτη παραμετροποίηση η LiquidSmooth και παραδόξως πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας 5 ώρες οθόνη!

 

Αφορά την LiquidSmooth 4.3 Jellybean με τελευταία εκδοσή LiquidSmooth 3.0 Beta .? Σωστά ?

Την LiquidSmooth 4.4.x KitKat έκδοση LiquidSmooth v3.1 Beta την έχεις δοκιμάσει ?

Link to comment
Share on other sites

Σαν τελευταία λύση δοκίμασε να συνδέσεις το κινητό στις usb που είναι απευθείας πάνω στη μητρική και όχι στις μπροστινές θύρες (αν δεν το έκανες ήδη). Επίσης δοκίμασε να μεταφέρεις αρχείο στην εσωτερική κάρτα μνήμης και όχι στην εξωτερική για να δεις ταχύτητα και εκεί.

Εννοείται ότι δοκίμασα και στις πίσω σχεδόν αμέσως όταν είδα πρόβλημα!

Στην εσωτερική του μνήμη προσπαθούσα, δε δοκίμασα στην εξωτερική (δεν την είχα καν πάνω στο κινητό)

Link to comment
Share on other sites

 

Μιλώντας πάντα με βάση το να έχεις αρχική rom την 4.1.2. έχουμε τα εξής:

1. Root

2. Cocore kernel

3. Harshjelly Rom (ψάξε και για την LightJB αν θες)

 

να σε ρωτησω.κατεβασα 2-3 cocre αλλα οπως αποδειχτηκε ηταν για 2.3.6 και εχει κολλησει στο λογοτυπο το κινητο και δεν ανοιγει.μηπως μπορεις με καποιον τροπο να μου δωσεις το σωστο?

Link to comment
Share on other sites

σε ποια αντιπροσωπία το πήγες φίλε μου; (νομίζω οτι υπάρχουν δύο, αν δεν κάνω λάθος)

για να ξέρουμε σε ποια κάνουν "καταπληκτική" δουλειά... ;)

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω.κατεβασα 2-3 cocre αλλα οπως αποδειχτηκε ηταν για 2.3.6 και εχει κολλησει στο λογοτυπο το κινητο και δεν ανοιγει.μηπως μπορεις με καποιον τροπο να μου δωσεις το σωστο?

Εμ βιάστηκες, δε διάβασες σωστά το thread που σου έδωσα. Δοκίμασε να περάσεις τον σωστό kernel που είναι πχ ο πιο πρόσφατος 9.8 και δες αν σου λυθεί το πρόβλημα. Για 2.3.6 είναι η έκδοση από 4.1 και κάτω.

 

Πως τον πέρασες τον kernel;

Link to comment
Share on other sites

Εμ βιάστηκες, δε διάβασες σωστά το thread που σου έδωσα. Δοκίμασε να περάσεις τον σωστό kernel που είναι πχ ο πιο πρόσφατος 9.8 και δες αν σου λυθεί το πρόβλημα. Για 2.3.6 είναι η έκδοση από 4.1 και κάτω.

 

Πως τον πέρασες τον kernel;

 

μεσω οντιν.ελα ντε το εχω κανει τοσες φορες σε αλλα κινητα που δε σκεφτηκα καν αν ειναι 2.3.6 η 4.1.2.πρεπει να περασω παλι στοκ κερνελ και μετα τον cocore?η παιζει να τον βαλω κατευθειαν μεσω οντιν?μου εκανε εντυπωση γιατι απο οσο θυμαμαι σε jb φλασαραμε τον κερνελ.καλα θυμαμαι?

Link to comment
Share on other sites

μεσω οντιν.ελα ντε το εχω κανει τοσες φορες σε αλλα κινητα που δε σκεφτηκα καν αν ειναι 2.3.6 η 4.1.2.πρεπει να περασω παλι στοκ κερνελ και μετα τον cocore?η παιζει να τον βαλω κατευθειαν μεσω οντιν?μου εκανε εντυπωση γιατι απο οσο θυμαμαι σε jb φλασαραμε τον κερνελ.καλα θυμαμαι?

Οι συγκεκριμένοι kernel περνάνε μέσω του Universal Kernel Flasher που το κατεβάζεις δωρεάν από το play store. Απαιτεί μόνο να είσαι σε root. Τώρα μέσω odin δεν το αναφέρει καν ότι γίνεται. Δοκίμασε να κάνεις extract τον kernel από την stock rom και πέρασε τον μέσω odin να δεις αν επανέλθει. Αλλιώς ίσως χρειαστεί να ξανά περάσεις όλη την rom από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένοι kernel περνάνε μέσω του Universal Kernel Flasher που το κατεβάζεις δωρεάν από το play store. Απαιτεί μόνο να είσαι σε root. Τώρα μέσω odin δεν το αναφέρει καν ότι γίνεται. Δοκίμασε να κάνεις extract τον kernel από την stock rom και πέρασε τον μέσω odin να δεις αν επανέλθει. Αλλιώς ίσως χρειαστεί να ξανά περάσεις όλη την rom από την αρχή.

 

εχω ηδη ξεκινησει να κατεβαζω την ιταλικη.ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

σε ποια αντιπροσωπία το πήγες φίλε μου; (νομίζω οτι υπάρχουν δύο, αν δεν κάνω λάθος)

για να ξέρουμε σε ποια κάνουν "καταπληκτική" δουλειά... ;)

 

Την "καταπληκτική" δουλειά την κάνουν στην Arvato. Εγώ το πήγα στη smartec. Το αν είναι ελαττωματική η νέα πλακέτα ή το χιλιοbugarismeno λογισμικό, δεν φταίει το σέρβις :p

Τώρα επειδή το έχει η κοπέλα μου δε το έχω δοκιμάσει πολύ εγώ, θέλω να το δω και στο δικό μου PC. (Γιατί στο δικό της είχε win 8, και στο netbook της που το δοκιμάσαμε με win 7 είναι ολίγον αργόστροφο)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Η ερωτηση μου αφορα τα mp3 τραγουδια στο κινητο..

υπαρχει καποιος τροπος να φτιαχνω ευκολα τις playlists ? οχι με τον κανονικο τροπο απο το κινητο γιατι ειναι πολλα τα τραγουδια π ειναι μεσα και ειναι λιγο κουραστικο..

το ιδανικο για μενα ειναι να τα ακουω απο τα αρχεια μου οπως τα χω οργανωμενα με φακελους αλλα οταν τελειωνει ενα τραγουδι δεν παει μονο του στο επομενο οπως γινεται στο προγραμμα του mp3 player...

αν υπαρχει καμια λυση ευπροσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

κανενα free προγραμματακι για να μπλοκαρω τις ενοχλητικες διαφημισεις εχετε υποψιν σας παιδια ? Ευχαριστω! Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

κανενα free προγραμματακι για να μπλοκαρω τις ενοχλητικες διαφημισεις εχετε υποψιν σας παιδια ? Ευχαριστω!

 

Αν είσαι root ψάξε από το κινητό σου στο google για το adblock

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δοκιμάζω για το πρόβλημα με την αντιγραφή αρχείων και διαπίστωσα πως το κανει πάντα στη λειτουργία mass storage και μόνο στην εσωτερική μνήμη της συσκευής.

Σε λειτουργία MTP (portable media) αντιγράφει τις περισσότερες φορές κανονικά! :mad:

Δευτέρα πάει σέρβις παλι

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ρουτ αδερφε αλλα δεν βρισκω ακρη. αν σου ειναι ευκολο να μου παρεθετες το λινκ! ευχαριστω.

 

https://adblockplus.org/en/android-install

Πρέπει να έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή Ανώνυμες πηγές από το μενού Ασφάλεια στις ρυθμίσεις (ελπίζω να το λέω σωστά γιατί δεν έχω μπροστά την συγκεκριμένη συσκευή :p )

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άκρη δε βγαίνει με το σέρβις (πρωτότυπο! :X ) θα παρακαλούσα κάποιον που έχει εγκατεστημένη την τελευταία ελληνική έκδοση (ΧΧLQE) να μου επιβεβαιώσει πως δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα με αντιγραφή αρχείων από τον υπολογιστή στο κινητό (στη μνήμη της συσκευής) και οπωσδήποτε μέσω της λειτουργίας μαζικής αποθήκευσης (μενού ρυθμίσεις> περισσότερα> Βοηθητικά προγράμματα USB). Καλό θα ήταν να γίνει αντιγραφή περισσότερων από 1 αρχείων (αν γίνει 1 - 1) ή καλύτερα, μαζικά πολλά αρχεία. Τουλάχιστον να αποκλείσω την περίπτωση προβλήματος λογισμικού ώστε να μη ταλαιπωρούμαι με δαύτους.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γεια χαρά και από εμένα. Είμαι κάτοχος του Ι9070 και εγώ, είχα κάνει την επίσημη αναβάθμιση σε JB μέχρι που δεν άντεξα άλλο και είπα δεν πάει άλλο!!:(

Noobας με το ρουτάρισμα,φλασάρισμα και όλες αυτές τις ορολογίες ψάχτηκα λίγο από εδώ και από εκεί και αποφάσισα να βάλω την Carbon Kitkat http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2648138. Έκανα το κινητό μου root ( το επιβεβαίωσα μέσω του root checker), πήρα back up με το kies και ξεκίνησα τις οδηγίες του developer απο xda. Το μόνο που δεν έκανα είναι το Dalvik Chache, γιατί δεν το έβρισκα! Χωρίς να είμαι βέβαιος για αυτό που θα πω μάλλον ήθελε αναβάθμιση το CWP μου;; Anyway όλα ωραία όλα καλά, το κινητό δεν είχε καμία σχέση με πριν, (πλέον δεν κολλάει!!! :D) όμως από το κινητό μου μόνο οι φωτογραφίες δεν σβήστηκαν. Επίσης το kies δεν μπορεί να συνδεθεί με το κινητό για να πάρω το μπακ απ πίσω. Προσπάθησα λίγο να το κάνω χειροκίνητα και κατάφερα να τσιμπήσω τις επαφές μου τουλάχιστον! Μετά αυτή η ρομ δεν έχει πολλές εφαρμογές πάνω της. Τι εννοώ - ουτε ραδιόφωνο, ημερολόγιο, google maps, player κτλ. Φαντάζομαι τα κάνεις εσύ από το μαρκετ, έτσι? Ακόμη παρατήρησα πως δεν είμαι rooted πλέον. Είναι φυσιολογικό αυτό; Αν ναι, τότε για να ξαναγίνω παίζει ρόλο οτί δεν είμαι σε official rom; Δηλαδή να ψάξω να βρω πως να γινώ rooted αν έχω carbon kitkat σε SGA(το κινητό μας εννοώ νομίζω πως μου λείπει ένα γράμμα :p)? Νομίζω πως το Greenify είναι must καθώς έτσι έχω καταλάβει από το ψάξιμο που έχω κάνει. Όμως αξίζει να το αγοράσεις; Δεν αρκεί το free;

Όλα αυτά στο πρώτο μου ποστ!! Sorry αν ρώτησα πάρα πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την Liquid Smooth 3.1 ( Λάθος 4.4 )

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2646047

 

Θα ακολουθήσουν εντυπώσεις .

 

Μετά από την Pure vanilla JB .. δοκιμάζοντας και την CoCore-E 9.8 , εγκατέστησα σταδιακά τις ακόλουθες kitkat εκδώσεις : CyanogenMod 11 και τις τροποποιημένες εκδόσεις , OmniROM 4.4 , και τελικά την LiquidSmooth v3.1 Beta.

Όλα δουλεύουν άψογα . ο ενσωματωμένος Privacy Guard και Built in SuperUser είναι όλα τα λεφτά , εντυπωσιακό και το LockScreen Notifications ( Dashboard widget ) . Το μόνο μειονέκτημα είναι η απουσία ράδιο και 3g video .

Θα ακολουθήσει πιο εκτενείς περιγραφή .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...