Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.Το κινητό μου αγοράστηκε 25/3/2013.Η εγγύηση για δύο χρόνια είναι; Δεν δουλεύει η αυτόματη περιστροφή οθόνης. Είμαι με official rom.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι για δυο χρόνια ειναι η εγγύηση ,την εχεις ενεργοποίηση (αυτόματη περιστροφή ).?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ενεργοποιημενη είναι η περιστροφή. Ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί. Σε ενα κατάστημα service που το πήγα εδώ στην περιοχή μου, μου είπαν πως είναι πρόβλημα του αισθητήρα. Απ οτι μου είπαν τα στέλνουν arvato.Η προηγούμενη μου εμπειρία απο service παντως σε αλλο κινητό samsung που ειχα ήταν απογοήτευση.Πάνω από μήνα ήμουν χωρίς κινητό.

Όταν το αγορασα ειχε πάνω του Πολωνική gb 2.3.6, τώρα έχει επίσημη ιταλική jely bean. Θα υπάρξει πρόβλημα με την εγγύηση;

Edited by tsigpan
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ενεργοποιημενη είναι η περιστροφή. Ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί. Σε ενα κατάστημα service που το πήγα εδώ στην περιοχή μου, μου είπαν πως είναι πρόβλημα του αισθητήρα. Απ οτι μου είπαν τα στέλνουν arvato.Η προηγούμενη μου εμπειρία απο service παντως σε αλλο κινητό samsung που ειχα ήταν απογοήτευση.Πάνω από μήνα ήμουν χωρίς κινητό.

Όταν το αγορασα ειχε πάνω του Πολωνική gb 2.3.6, τώρα έχει επίσημη ιταλική jely bean. Θα υπάρξει πρόβλημα με την εγγύηση;

 

Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο και το έστειλα στη smartec. Μου το ξανάστειλαν σε μια μέρα με αλλαγμένη πλακέτα (χωρίς χρέωση φυσικά). Εξυπηρέτηση άψογη.

Με την ιταλική θα έχεις πρόβλημα με την εγγύηση, πρέπει να περάσεις την ελληνική και να ελέγξεις μετά αν σε download mode γράφει:

Custom Binary Download: No

Current Binary: Samsung Official

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ήταν παραεισαγωγής είχε πάνω του πολωνική(XEO) 2.3.6, έκανα downgrade μου έβγαλε αναβάθμιση για 4.1, την έκανα, πιστεύω είμαι εντάξει.Ο counter είναι μηδέν.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ήταν παραεισαγωγής είχε πάνω του πολωνική(XEO) 2.3.6, έκανα downgrade μου έβγαλε αναβάθμιση για 4.1, την έκανα, πιστεύω είμαι εντάξει.Ο counter είναι μηδέν.

 

Νομίζω ότι τα παραεισαγωγής δεν τα καλύπτει με εγγύηση η ελληνική samsung, μακάρι να κάνω λάθος, φίλε!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τέτοια φίλε μου. Όταν το αγόρασα επέμενα για την εγγύηση και με διαβεβαίωσαν πως υπάρχει πανευρωπαϊκή εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τέτοια φίλε μου. Όταν το αγόρασα επέμενα για την εγγύηση και με διαβεβαίωσαν πως υπάρχει πανευρωπαϊκή εγγύηση.

 

Μακάρι να είναι έτσι. Περιμένουμε νέα σου!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τέτοια φίλε μου. Όταν το αγόρασα επέμενα για την εγγύηση και με διαβεβαίωσαν πως υπάρχει πανευρωπαϊκή εγγύηση.

 

Ότι είναι αγορασμένο από ΕΕ καλύπτεται..

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι το κινητό παραλείφθηκε επισκευασμένο (αλλαγή πλακέτας) σε δύο ημέρες με Acs χωρίς δικιά μου χρέωση και εντός εγγύησης. Με είχαν πάρει τηλέφωνο πριν κάνουν οτιδήποτε και με ρώτησαν αν έχω κάνει back up και μου είπαν πως θα μου αποσταλεί όταν επισκευαστεί.Ευχαριστώ Smartec!!!Άψογοι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Τελικά αποφάσισα να επιστρέψω σε 2.3.6!!

Γίνεται να κάνω downgrade σε 2.3.6 χωρίς να πειραχθεί το binary και να ισχύει η εγγύηση?

 

2.3.6 να επιστρέψω σε Ελληνική ή έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια καλύτερη?

 

Και τέλος: Μια έκδοση Ελληνική που έχει το sammobile σαν "2012 November" που δε γράφει αν είναι 2.3.6 ή 4.1.2, με στοιχεία:

PDA: I9070XXLK2

CSC: I9070OXXLI1

MODEM: I9070XXLK2

ξέρει κανείς τι είναι?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει στο xda αναλυτικές οδηγίες για το πως να γυρίσεις σε 2.3.6. Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος, δεν περνάς απλά την rom.

 

Η rom που αναφέρεις είναι η 2.3.6 απλά αν πας απευθείας σε αυτήν δεν μπορείς να κάνεις root. Ακολούθησε τις οδηγίες στο xda σε πρώτη φάση και μετά πέρασε την ελληνική έκδοση του Απριλίου 2012, κάνε root και τέλος αναβάθμισε αυτόματα μέσω του κινητού στην νεότερη 2.3.6, δηλαδή αυτή που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...

θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το ποσο που θα μπορουσε να εκτιμηθει ενα s advance1, 5 χρονου απο οποιοδηποτε καταστημα για αγορα καινουργιας συσκευης απο το ιδιο με χρηματικη διαφορα απο μενα...

Link to comment
Share on other sites

το ποσο πιστευουμε εμεις με το ποσο θα σε γδαρουν αυτοι εχει μια διαφορα :) 50 με τον ζορι νομιζω.(υποθετικα μιλαω,δεν εχω αναλογη εμπειρια)
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...

θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το ποσο που θα μπορουσε να εκτιμηθει ενα s advance1, 5 χρονου απο οποιοδηποτε καταστημα για αγορα καινουργιας συσκευης απο το ιδιο με χρηματικη διαφορα απο μενα...

 

70 ευρω το μαξιμουμ να πιασεις,εαν ειναι σε αριστη κατασταση και βασικια αγρατζουνιστη οθονη.

 

50 που λεει ο προηγουμενος φιλος ειναι πιο ρεαλιστικο,

αλλα το βλεπω δυσκολο να το παρουνε σαν αξια ανταλλαγης με νεα συσκευη.

φιλικα ολα αυτα,οτι καλυτερο πιασεις μακαρι για σενα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει στο xda αναλυτικές οδηγίες για το πως να γυρίσεις σε 2.3.6. Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος, δεν περνάς απλά την rom.

 

Η rom που αναφέρεις είναι η 2.3.6 απλά αν πας απευθείας σε αυτήν δεν μπορείς να κάνεις root. Ακολούθησε τις οδηγίες στο xda σε πρώτη φάση και μετά πέρασε την ελληνική έκδοση του Απριλίου 2012, κάνε root και τέλος αναβάθμισε αυτόματα μέσω του κινητού στην νεότερη 2.3.6, δηλαδή αυτή που αναφέρεις.

 

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια!!

 

Ακολούθησα τις οδηγίες και εγκατέστησα την αρχική 2.3.6 από xda, και στη συνέχεια πέρασα την Ελληνική 2.3.6 του Απριλίου 2012. Τώρα όμως όταν κάνω έλεγχο για αναβαθμίσεις μέσω του κινητού, μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις. Επίσης πως μπορώ να γίνω root? Αν το κάνω θα χαλάσω το binary counter και δε θα ισχύει η εγγύηση??

 

update: Επίσης όταν το συνδέω στο KIES για να κάνω restore τα backup μου, δεν μου βγάζει καν ποια έκδοση έχω, και ούτε φυσικά και επιλογή update... Μα τι έχει γίνει??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by DxL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια!!

 

Ακολούθησα τις οδηγίες και εγκατέστησα την αρχική 2.3.6 από xda, και στη συνέχεια πέρασα την Ελληνική 2.3.6 του Απριλίου 2012. Τώρα όμως όταν κάνω έλεγχο για αναβαθμίσεις μέσω του κινητού, μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις. Επίσης πως μπορώ να γίνω root? Αν το κάνω θα χαλάσω το binary counter και δε θα ισχύει η εγγύηση??

 

update: Επίσης όταν το συνδέω στο KIES για να κάνω restore τα backup μου, δεν μου βγάζει καν ποια έκδοση έχω, και ούτε φυσικά και επιλογή update... Μα τι έχει γίνει??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Λοιπόν τσέκαρε λίγο στις ρυθμίσεις του κινητού αν η εκδοσή που έχεις είναι η XXLD3 (Απρίλιος 2012). Αν δεν βγάζει πληροφορίες πέρασε πάλι την rom μεσώ odin. Ίσως κάτι δεν ολοκληρώθηκε σωστά στην διαδικασία και γ`αυτό τα προβλήματα αυτά που αντιμετωπίζεις. Όπως και να χει από εδώ ακολούθησε την διαδικασία για να γίνεις root. Τα αρχεία της ελληνικής XXLD3 είναι στο δεύτερο post. Εφόσον όλα μπουν σωστά εγκατέστησε από το play store το super su. Για το binary counter κατέβασε από xda το πρόγραμμα triangle away και θα τον μηδενίσει.

 

Εφόσον όλα ολοκληρωθούν σωστά το κινητό μπορείς να το αναβαθμίσεις αυτόματα στην τελευταία έκδοση της 2.3.6.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τσέκαρε λίγο στις ρυθμίσεις του κινητού αν η εκδοσή που έχεις είναι η XXLD3 (Απρίλιος 2012). Αν δεν βγάζει πληροφορίες πέρασε πάλι την rom μεσώ odin. Ίσως κάτι δεν ολοκληρώθηκε σωστά στην διαδικασία και γ`αυτό τα προβλήματα αυτά που αντιμετωπίζεις. Όπως και να χει από εδώ ακολούθησε την διαδικασία για να γίνεις root. Τα αρχεία της ελληνικής XXLD3 είναι στο δεύτερο post. Εφόσον όλα μπουν σωστά εγκατέστησε από το play store το super su. Για το binary counter κατέβασε από xda το πρόγραμμα triangle away και θα τον μηδενίσει.

 

Εφόσον όλα ολοκληρωθούν σωστά το κινητό μπορείς να το αναβαθμίσεις αυτόματα στην τελευταία έκδοση της 2.3.6.

 

Στις ρυθμίσεις βγάζει κανονικά XXLD3 2.3.6.

 

Αν έχουν πάει όλα σωστά, θα έπρεπε λες να μου βγάζει το update σε November 2012 μέσα από τις ενημερώσεις του κινητού ε? Χμμμ...

 

Οκ ξαναδοκιμάζω να την ξαναπεράσω από πάνω να δούμε αν θα μου το βγάλει... Αυτό το update έχει σημαντικές διαφορές, αξίζει να το κάνω?

 

Όπα μπερδεύτηκα πάλι!! Μήπως να δοκιμάσω να βάλω κατευθείαν την pre-routed και μετά κάνω το update σε November 2012??

 

UPDATE: Μόλις έκανα μια επανεκκίνηση και το ξανασυνέδεσα με KIES, και μου βγάζει κι εκεί την έκδοση μου κανονικά:

Current firmware version: PDA:LD3 / PHONE:LD3 / CSC:LD4

Αλλά λέει: This is the latest firmware και δε μου βγάζει το update...

Edited by DxL
Link to comment
Share on other sites

Το να κανεις root δεν εχει σχεση με το update. Απλα τα αρχεια που εχει ανεβασμενα στο xda αφορουν την εκδοση που εχεις τωρα και συνεπως δεν δουλευει το root εφοσον ειχες περασει απευθειας την τελευταια 2.3.6. Δοκιμασε να κανεις την διαδικασια του root και προσπαθησε ξανα αργοτερα για το update.
Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ θα το δοκιμάσω. Πάντως και όταν είχα από μαμά την αρχική έκδοση 2.3.6, δεν μου έβγαζε κανένα updade όταν έκανα check for updates, όχι μόνο όταν βγήκε η τελευταία 2.3.6 αλλά ούτε καν όταν βγήκε η Ελληνική 4.1.2!! Άρα στα ίδια είμαστε.

 

Για να δούμε αν θα μου το βγάλει με την pre-rooted έκδοση του xda.

 

Για διαφορές ανάμεσα στις 2 εκδόσεις 2.3.6 έχεις καμιά ιδέα? Είναι αισθητά καλύτερη ή δεν ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου κολλάει απίστευτα (πατάω το νούμερο για να κάνω μια κλήση, δεν κάνει τίποτα, και την κάνει μετά από 2-3 λεπτά), πως μπορώ από 2.3.6 να βάλω πάλι την 4.1.2 για να πάω στο Service? Στο KIES για κάποιο λόγο δε μου βγάζει την ενημέρωση....
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε την Ελληνική 4.1.2 με Odin και δεν έχεις πρόβλημα. Αλλά απ τη στιγμή που έχεις την επίσημη 2.3.6 περασμένη μπορείς και έτσι να πας στο service.
Link to comment
Share on other sites

Αααα, γίνεται αυτό? Γιατί όταν από 4.1.2 πήγα να περάσω 2.3.6 με τον ίδιο τρόπο (αρχείο από sammobile.com και odin), δεν γινόταν και ήθελε τη διαδικασία του xda.... Edited by DxL
Link to comment
Share on other sites

Αααα, γίνεται αυτό? Γιατί όταν από 4.1.2 πήγα να περάσω 2.3.6 με τον ίδιο τρόπο (αρχείο από sammobile.com και odin), δεν γινόταν και ήθελε τη διαδικασία του xda....

Αυτό δεν μπορούσε να γίνει λόγο ιδιαιτεροτήτων των εκδόσεων οπότε και ήθελε συγκεκριμένο τρόπο για να γίνει το downgrade. Αλλά κατά τα άλλα η 2.3.6 η επίσημη είναι αποδεκτή κανονικότατα από το service. Αν το πας αυτλοι από μόνοι τους θα σου περάσουν την 4.1.2 αλλά μπορείς να τους πεις να περάσουν την 2.3.6.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...