Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα!Ποιος θα με βοηθησει παλιιιι!!!!!!Κατεβασα μια εφαρμογη φραγης κλησεων,επελεξα κλησεις με αποκρυψη αριθμου(δεν ειναι καλη ομως,γιατι καλει μια φορα και φαινεται στον αλλο οτι απλα του το κλεινεις!!!),την απεγκατεστησα αλλα λειτουργει ακομη σε κλησεις με αποκρυψη!!!!Τι κανω???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα!Ποιος θα με βοηθησει παλιιιι!!!!!!Κατεβασα μια εφαρμογη φραγης κλησεων,επελεξα κλησεις με αποκρυψη αριθμου(δεν ειναι καλη ομως,γιατι καλει μια φορα και φαινεται στον αλλο οτι απλα του το κλεινεις!!!),την απεγκατεστησα αλλα λειτουργει ακομη σε κλησεις με αποκρυψη!!!!Τι κανω???

 

Καλησπέρα. Έχεις κλείσει και ξανανοίξει τη συσκευή σου;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σύντροφοι εδώ και ένα μήνα στο κινητό με 2.3 android έτσι και κατεβάσω οποιανδήποτε φωτογραφία από οπουδήποτε στον φάκελο download της μνήμης του κινητού και την μεταφέρω σε άλλον φάκελο, είτε στην μνήμη του τηλέφωνου, είτε στην εξωτερική κάρτα μνήμης πίσω μένουν αρχεία κατεστραμμένα με τα ονόματα των φωτογραφιών που έχω κατεβάσει.. όσο και αν τα σβήσω πάλι εμφανίζονται..

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε με επαναφορά εργ. Ρυθμ. Ούτε με φορμάτ της εξ. Κάρτας μνήμης…

Έχετε καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρομοιο προβλημα,δοκιμαστε την Sd σε κανενα Laptop καντε την format.Βγαλτε την και ξαναβαλτε την.Αμα τα αρχεια εμφανιστουν παλι στο pc η κινητο(ετσι εγινε σε μενα) τοτε με την αποδειξη ζητηστε αλλη SD.Εμενα μου την αλλαξαν στην εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σύντροφε τα κατεστραμμένα αρχεία δεν βρίσκονται στην εξωτερική Sd κάρτα αλλά στην μνήμη του κινητού…!

Όπου ενώ έχουν αποθηκευτή στον φάκελο download της εσωτερικής μνήμης του κινητού έτσι και σβηστούν ή μεταφερθούν τότε εμφανίζονται σαν κατεστραμμένα στον φάκελο download της εσωτερικής πάλι μνήμης…

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το χω κανει.... :mad:

Μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα έλυνε το πρόβλημα, αν δε βαριέσαι να ξανασετάρεις το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά άσχετος με το θέμα ελπίζω να έχω την υπομονή σας.

 

Εδώ και αρκετό καιρό πήρα ως κατάλοιπο (η σύζυγος κέρδισε άλλο σε κλήρωση) ένα S Advance.

Όταν το πήρα έιχε 2.3.6, αλλά γρήγορα παρουσίασε πρόβλημα και πήγε γα service.

 

Επέστρεψε πριν λίγες μέρες, ολόφρεσκο και με καινούρια έκδοση και τα παρακάτω στοιχεία:

Android Version: 4.1.2

Baseband Version: I9070XXLQE

Kernel Version: 3.0..31-1122398, se.infra@sep-116 #2, SMP PREEMPT Tue Apr 9 14:55:54 KST 2013

Build Number: JZO54K.I9070XXLQE

 

Δεν το έχω πειράξει ακόμα, και θέλω πριν αρχίσω να εγκαθιστώ οτιδήποτε να το κάνω root, αλλά και να του βάλω ότι άλλο χρειάζεται για να είναι αξιοπρεπές και άνετο στη χρήση. Δεν με ενδιαφέρουν πολλά πειράγματα και αλλαγές. Ένα απλό root και ότι άλλο ΒΑΣΙΚΟ χρειάζεται που δεν γνωρίζω.

Θέλω την βοήθεια σας λοιπόν.

Ειδικά για το root έκανα το ψάξιμο μου και μπερδεύτηκα καθώς από το (απ' ότι κατάλαβα αξιόπιστο και έγκυρο) xda-developers forum βρήκα 2-3 διαφορετικές προσεγγίσεις του θέματος που φαίνονται παρακάτω:

 

[GT-I9070] [ROOT] Rooting your Galaxy S Advance without increasing the Binary Counter

 

[Q] Root I9070 XXLK2 without increasing binary counter

 

[HOW TO] Samsung Galaxy S I9070 Advance ROOT for most firmwares!

 

και έχω μπερδευτεί. Ποιά απ' όλες τις διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω σωστά root το κινητό, σύμφωνα με τα στοιχεία του που σας έδωσα παραπάνω? Ή μήπως υπάρχει κάποια άλλη που δεν έχω δει ή ξέρω?

Κάθε άλλη συμβουλή για αρχικό σετάρισμα του, είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτη. :)

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά άσχετος με το θέμα ελπίζω να έχω την υπομονή σας.

 

Εδώ και αρκετό καιρό πήρα ως κατάλοιπο (η σύζυγος κέρδισε άλλο σε κλήρωση) ένα S Advance.

Όταν το πήρα έιχε 2.3.6, αλλά γρήγορα παρουσίασε πρόβλημα και πήγε γα service.

 

Επέστρεψε πριν λίγες μέρες, ολόφρεσκο και με καινούρια έκδοση και τα παρακάτω στοιχεία:

Android Version: 4.1.2

Baseband Version: I9070XXLQE

Kernel Version: 3.0..31-1122398, se.infra@sep-116 #2, SMP PREEMPT Tue Apr 9 14:55:54 KST 2013

Build Number: JZO54K.I9070XXLQE

 

Δεν το έχω πειράξει ακόμα, και θέλω πριν αρχίσω να εγκαθιστώ οτιδήποτε να το κάνω root, αλλά και να του βάλω ότι άλλο χρειάζεται για να είναι αξιοπρεπές και άνετο στη χρήση. Δεν με ενδιαφέρουν πολλά πειράγματα και αλλαγές. Ένα απλό root και ότι άλλο ΒΑΣΙΚΟ χρειάζεται που δεν γνωρίζω.

Θέλω την βοήθεια σας λοιπόν.

Ειδικά για το root έκανα το ψάξιμο μου και μπερδεύτηκα καθώς από το (απ' ότι κατάλαβα αξιόπιστο και έγκυρο) xda-developers forum βρήκα 2-3 διαφορετικές προσεγγίσεις του θέματος που φαίνονται παρακάτω:

 

[GT-I9070] [ROOT] Rooting your Galaxy S Advance without increasing the Binary Counter

 

[Q] Root I9070 XXLK2 without increasing binary counter

 

[HOW TO] Samsung Galaxy S I9070 Advance ROOT for most firmwares!

 

και έχω μπερδευτεί. Ποιά απ' όλες τις διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω σωστά root το κινητό, σύμφωνα με τα στοιχεία του που σας έδωσα παραπάνω? Ή μήπως υπάρχει κάποια άλλη που δεν έχω δει ή ξέρω?

Κάθε άλλη συμβουλή για αρχικό σετάρισμα του, είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτη. :)

 

 

Φίλε μου τα link που έβαλες αν δεν κάνω λάθος είναι για root σε gingerbread(2.3). Το τηλέφωνό σου είναι αναβαθμισμένο σε jelly bean (4,1) firmware.

1)Για root εδώ

2)Αν θελεις να αλλάξεις kernel εδώ

3) Οτιδήποτε αφορά το κινητό μας στους xda εδώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα link που έβαλες αν δεν κάνω λάθος είναι για root σε gingerbread(2.3). Το τηλέφωνό σου είναι αναβαθμισμένο σε jelly bean (4,1) firmware.

1)Για root εδώ

2)Αν θελεις να αλλάξεις kernel εδώ

3) Οτιδήποτε αφορά το κινητό μας στους xda εδώ

 

Σ' ευχαριστώ πολύ .... για αρχή....

Αρχίζω διάβασμα και ελπίζω να μην αργήσω να σας ξαναζαλίσω.... τουλάχιστον όχι πολύ!

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

καμια παρομοια βοηθεια και για μας που ειμαστε με gingerbread ακομα;

πως να περασω kitkat για αρχαριους;

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καμια παρομοια βοηθεια και για μας που ειμαστε με gingerbread ακομα;

πως να περασω kitkat για αρχαριους;

ευχαριστω εκ των προτερων

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ φίλε tsigpan. Αυτή η διαδικασία είναι απαραίτητη;΄Δηλαδή πρέπει πρώτα να πάω σε jellybean? Δεν μπορώ να πάω απευθείας από gingerbread σε kitkat;

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω με τι σειρά πρέπει να κάνω τα βήματα και όσο ψάχνω τόσο μπερδεύομαι.

Κάνω πρώτα root;

Μετά περνάω stock rom;

Με τον kernel τι γινεται;

Καμιά βοήθεια βρε παιδια.

Edited by lorry
Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα ολικη αναβαθμιση απο 2 σε 4.4

Ταλαιπωρηθηκα πολυ μεχρι να το καταφερω αλλα γραφω εδω τα βηματα γιατι ειναι τελικα ΠΟΛΥ απλο!!!

για να μην χασετε τον χρονο σας οπως εκανα εγω ακολουθωντας 1000 οδηγους....

 

1. κατεβαζεις την official 4.1.2 απο το http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=18012

2. την φλασαρεις με odin 309 (εχει οδηγιες το παραπανω λινκ)

3. βαζεις στην sd τα αρχεια για την cm11 που θα βρεις εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2578599

4. με τον stock recovery φλασαρεις την cm11 και μετα τα gapps ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ root η CMW

5. ειτε μενεις με την cm11 ειτε προχωρας ενα βημα ακομα και βαζεις αλλη 4.4

6. εγω εβαλα slimkat με τα δυο αρχεια απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2654621

 

ελπιζω να βοηθησα. το τηλεφωνο μεχρι τωρα αγνωριστο σε σχεση με την 2.3

 

Βρήκα αυτό τον οδηγό και ευχαριστώ το παιδί που τον έγραψε.

Ερωτήσεις (λιγο χαζες ισως, αλλα... :cry:)

1. τι είναι ο stock recovery και πως φλασάρω τη cm11;

2. δεν μπορώ να πάω κατευθείαν σε slimkat; γιατί να βάλω πρώτα τη cm11; μπερδεύομαι.

3. πότε και πώς κάνω root, ασχέτως αν δεν ειναι απαραιτητο.

Edited by lorry
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό τον οδηγό και ευχαριστώ το παιδί που τον έγραψε.

Ερωτήσεις (λιγο χαζες ισως, αλλα... :cry:)

1. τι είναι ο stock recovery και πως φλασάρω τη cm11;

2. δεν μπορώ να πάω κατευθείαν σε slimkat; γιατί να βάλω πρώτα τη cm11; μπερδεύομαι.

3. πότε και πώς κάνω root, ασχέτως αν δεν ειναι απαραιτητο.

1.stock recovery είναι το επίσημο recovery απο την samsung.Για να μπεις σ αυτό κλείνεις το τηλέφωνο σου και πατάς ταυτόχρονα home+power+volume up.

2.Την cm11 την φλασαρεις απο recovery τρέχοντας το αρχείο zip που θα κατεβάσεις.

3. Οι περισσότερες custom rom είναι απο πριν ρουταρισμενες.

Αφού είσαι με gingebread δεν μπορείς να πας απευθείας σε kitkat. Πρεπει να φλασαρεις πρωτα με odin την επίσημη jealy bean.

Να είσαι καλά και Προχώρα με προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

tsigpan χιλια ευχαριστώ. Και για τις απαντήσεις και για το χρόνο σου :)

 

edit:

 

Ξεκίνησα τη διαδικασία και έχω μερικές απορίες.

1. Τι διαφορά έχει αν αναβαθμίσω σε jellybean μέσω kies ή μέσω odin;

2. Όταν περάσω τη cm11 να εγκαταστήσω και τα gapps;

3. Δεν μπορώ να περάσω απευθείας την slimkat μετά την αναβάθμιση σε jellybean;

4. Αρκεί να κάνω wipe data κλπ μόνο πριν και μετά την τελευταία εγκατάσταση ή χρειάζεται σε κάθε αλλαγή rom;

Και πάλι ευχαριστώ.

Edited by lorry
Link to comment
Share on other sites

Μάλισταααα...

Πέρασα τη cm11 και τώρα δεν μου αναγνωρίζει το τηλέφωνο όταν το συνδέω στο PC με usb (USB device not recognised).

Επίσης δεν μου αναγνωρίζει τη microSD ο card reader για να περάσω από εκει τα zip files και να πάω σε slimkat.

Και είμαι κολλημένος στη cm11. Δεν υπάρχει δυνατότητα να έχω google account εδω; Και οι επαφές μου;

Στη χειρότερη των περιπτώσεων μπορώ να γυρίσω σε jellybean μέσω odin;

 

edit: περασα gapps που προηγουμένως μου είχε βγάλει error και τα πράγματα φαίνονται να πηγαίνουν οκ.

edit2: mission accomplished. Μια χαρά φαίνεται η 4.4.4. Το κινητάκι πάει σφαίρα. Καμιά ιδέα γιατί δεν μπορεί να το δει το PC μου;

Edited by lorry
Link to comment
Share on other sites

edit2: mission accomplished. Μια χαρά φαίνεται η 4.4.4. Το κινητάκι πάει σφαίρα. Καμιά ιδέα γιατί δεν μπορεί να το δει το PC μου;

 

Έχεις ενεργοποιήσει το usb debugging στις Επιλογές Προγραμματιστή στις ρυθμίσεις?

Αν δεν σου το εμφανίζει πάνω από το πληροφορίες συσκευής πήγαινε

Ρυθμίσεις - τελευταία επιλογή που πρέπει να είναι πληροφορίες κλπ, βρες το build number και πάτησε επάνω του αρκετές φορές μέχρι να σου πει πως έγινες προγραμματιστής (!).

Έπειτα βγαίνοντας θα δεις τις νέες σου ρυθμίσεις.

Μέσα από εκεί μπορείς να το κάνεις ακόμα πιο γρήγορο παρεμπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ sofo. Συνδέθηκε μια χαρά. Κανένα tip για να το κάνω πιο γρήγορο;

Μπορείς να δοκιμάσεις μέσα από το νέο μενού να παίξεις με τις ταχύτητες των animation σε περίπτωση που είναι π.χ. 1.0 άλλαξε τες σε 0.5 όπως στη παρακάτω φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,οταν παταω στο su μπυ βγαζει μηνυμα πως δεν υπαρχει το su binary και ο suler su δεν μπορει να το εγκαταστησει.λογω αυτου δεν εχω και δικαιωματα διαχειρηστη στη συσκευη μου.εχει τυχει σε καποιον αλλον αυτο?τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω βάλει την carbon kitkat και δεν μπορώ να στείλω μνμ με πολλούς χαρακτήρες, πάνω από 80 νομίζω, ξέρει κανείς πως μπορώ να το διορθώσω;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...