Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο εκει που το pc εν μου διαβαζε το κινητο τωρα το διαβαζεις ως φωτογραφικη μιχανη δειχνη μια φωτ

Μιχανη και απο κατω γραφει gt και I9070 Γιατι γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα βάλω τον mp3 player του κινητού να αναπαράγει με τη σειρά που θέλω τα τραγούδια σε ένα φάκελο, γιατί αυτό τα αναπαράγει με τυχαία σειρά (όχι εκεί που γράφει λίστες αναπαραγωγής αλλά εκεί που γράφει άλμπουμ). Έχω έκδοση 2.3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα βάλω τον mp3 player του κινητού να αναπαράγει με τη σειρά που θέλω τα τραγούδια σε ένα φάκελο, γιατί αυτό τα αναπαράγει με τυχαία σειρά (όχι εκεί που γράφει λίστες αναπαραγωγής αλλά εκεί που γράφει άλμπουμ). Έχω έκδοση 2.3

 

Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το shuffle?

 

Είναι αυτό το εικονίδιο http://www.fredmckinnon.com/myblog/wp-content/uploads/2008/11/shuffle-logo-curves.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Χθες εκανα αναβαθμιση σε jb και μπορω να πω οτι δεν εχω μεινει ιδιαιτερα ευχαριστημενος. Μου δινει την αισθηση οτι γενικα ειναι πιο βαρυ με αποτελεσμα να φτανω σε φασεις με ελευθερη ram ακομη και στα 40 mb οταν το ζοριζω λιγο. Ακομη νιωθω οτι laggarei λιγο οταν μπαινω μετα απο αρκετη ωρα σε επαφες ή μηνυματα (της ταξεως των 4-5 δευτερολεπτων). Οταν βεβαια ξαναμπω επειδη το χει κρατησει προφανως ανοιχτο μπαινει σφαιρα. Αλλα με τοση λιγη ελευθερη ram, με το που τρεξω ενα application (πχ facebook) εχω ξανα τα ιδια αφου προφανως το κινητο κλεινει τις εφαρμογες. Και γενικα το νιωθω οτι "αγκομαχα" οταν παω να το ζορισω ελαχιστα (ακομα δεν εχω προλαβει καν να περασω ολα τα application που χρησιμοποιουσα). Οταν λεω ζορισω εννοω οταν απλά μπαινω να κατεβασω κατι απο το samsung aps ή εχω ενημερωσεις στο facebook.

 

Να πω βεβαια οτι δεν καθαρισα wipe και δεν ακολουθησα τα βηματα απο εδω αλλα την εκανα μεσω του kies. Στο πρωτο boot που εκανα με jb τα πραγματα ηταν πολυ χαλια οποτε εκανα μια επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις. Φανηκε να βελτιωθηκε η κατασταση αλλα μαλλον μονο επειδη είχα λιγοτερες εφαρμογες. Εκλεισα καποια αχρηστα για μενα applications απο την διαχειριση εφαρμογων (πχ talk, google+ κλπ), εβαλα το οριο των 4 προγραμματων ανοιχτα που προτεινε ενα παιδι αλλα παλι πηγμενο το βλεπω (αυτη τη στιγμη χωρις να δουλευω κατι, μετα απο αναμονη δηλαδη, εχει καπου 100 mb ελευθερα, ενω τα μονα προγραμματα που προλαβα να βαλω ηταν viber και facebook που εκεινη τη στιγμη ηταν σε αναμονη).

 

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης, θα δω διαφορα σημαντικη αν κανω τα βηματα που προτεινε ο φιλος ή γενικα βαραινει το κινητακι; Να σημειωθει οτι δεν εχω παρατηρησει bugs. Ακομη εαν κανω downgrade σε gb υπαρχει η official ελληνική ή απλα λεω αντιο στην εγγυηση αν μεινω σε αυτη; Ο κυριοτερος λογος που ρωταω ειναι επειδη ειμαι newbie και δεν εχω ξανα κανει root οποτε μου φαινεται λιγο μπελας... για αυτο ρωταω αν αξιζει το κοπο Μην το βαλω ξανα το jb και τελικα ξαναγυρισω δευτερη φορα στη gb.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ιάκωβε, το δκό μου κινητό με jb και με opera, gmail, e-mail εγκατεστημένα και πολλές εφαρμογές κατεβασμένες δεν το χω δει να πηγαίνει η ram πάνω από 490 στα 625. Όταν ανοίξω το κινητό έχω 300/625 και μετά από χρήση σε τηλέφωνα, μηνύματα, internet κτλ φτάνει γύρω στο 450/625. 2 δευτερόλεπτα κάνει να ανοίξει επαφές, dialer την πρώτη φορά μετά αν δεν κάνω εκκαθάριση στον task manager ανοίγουν πιο γρήγορα. Θα σου πω τι κάνω όμως και δες αν θα σε βοηθήσει.

1. Με το που ανοίγω το κινητό βάζω 4 διεργασίες παρασκηνίου το ανώτερο από τις επιλογές προγραμματιστή στις ρυθμίσεις.

2. Κάνω που και που εκκαθάριση με το εικονίδιο του σκουπιδοτενεκέ πατώντας παρατεταμένα το home button.

3. Έχω κάνει ανενεργό το google maps για να μην τρέχει στη ραμ όταν δεν χρειάζεται.

4. Κάθε 24-36 ώρες συνεχούς λειτουργίας χρειάζεται μια επανεκκίνηση για να αδειάσει η ραμ.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Φίλε Antretng,

Σου προτείνω να δοκιμάσεις να την ξαναπεράσεις μέσω odin με τα σωστά βήματα. Αυτές τις συμβουλές που είναι πάνω έχω για την ραμ. Ελληνική gingerbread υπάρχει, μη σε αγχώνει αυτό. Η συντριπτική πλειοψηφία που πέρασε σωστά την jb έμεινε ικανοποιημένη. Δεν χρειάζεται να κάνεις root για να αλλάξεις firmware.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ξέρει κανείς να μου πει ποσο στοιχιζει μια οθονη για το s advance, μου επεσε και εσπασε η οθονη, αυτη την στιγμη δεν φαινεται τιποτα απο την οθονη, οταν ειναι ανοιχτο το τηλ.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ξέρει κανείς να μου πει ποσο στοιχιζει μια οθονη για το s advance, μου επεσε και εσπασε η οθονη, αυτη την στιγμη δεν φαινεται τιποτα απο την οθονη, οταν ειναι ανοιχτο το τηλ.

Πάρε τηλέφωνο στην smartec και ρώτα τους .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Antretng,

Σου προτείνω να δοκιμάσεις να την ξαναπεράσεις μέσω odin με τα σωστά βήματα. Αυτές τις συμβουλές που είναι πάνω έχω για την ραμ. Ελληνική gingerbread υπάρχει, μη σε αγχώνει αυτό. Η συντριπτική πλειοψηφία που πέρασε σωστά την jb έμεινε ικανοποιημένη. Δεν χρειάζεται να κάνεις root για να αλλάξεις firmware.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Θα το δοκιμασω. Πως να το κανω ομως; Να πάω πισω σε gingerbread και ξανα αναβαθμιση ή να βαλω απ'ευθειας απο πανω την jb (παντα εχοντας καθαρισεις wipes cache και εργοστασιακες ρυθμισεις πρωτα και μέσω odin). Ξερω οτι ειναι λιγο χαζη η ερωτηση μου αλλα θελω να ειμαι σιγουρος. :)

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου χαζή ερώτηση, το αντίθετο μάλιστα. Μου φαίνεται πιο σωστό να γυρίσεις σε gb και να περάσεις jb. Ένας το έκανε ετσι που του είπα και πήγαν όλα καλά. Αν έχει υπάρξει κάποιος που πέρασε κατευθείαν jb ας μας το πει είναι και πιο γρήγορη λύση. Πάντως ότι και να κάνεις, πάντα wipes πριν μετά!
Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να ειμαστε σιγουροι αλλα πιο πολυ για να τα χουν ολα μαζι τα βηματα για οσους καναν την ιδια πατατα με μενα.

 

DOWNGRADE σε 2.3.6:

1. Κατεβαζω από εδώ το 2.3.6 με region EUR

2. Κάνω backup. Κλεινω κινητο. Βγαζω sd card

3. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

4. Περιμένουμε να μας βγάλει σε ένα menu. Χρησιμοποιώντας τα volume up και down πηγαίνουμε εκεί που λέει wipe data και το επιλέγουμε με το home button. Πηγαίνουμε εκεί που λέeι Yes και το επιλέγουμε με home button.

5. Με τον ίδιο τρόπο κάνουμε wipe cache partition και μετά επιλέγουμε reboot system now.

6. Ακολουθω οδηγιες απο εδω για download mode και odin.

 

UPGRADE σε 4.1.2

1. Κλείνουμε το κινητό και βγάζουμε την κάρτα sd αν έχουμε.

2. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

3. Περιμένουμε να μας βγάλει σε ένα menu. Χρησιμοποιώντας τα volume up και down πηγαίνουμε εκεί που λέει wipe data και το επιλέγουμε με το home button. Πηγαίνουμε εκεί που λέeι Yes και το επιλέγουμε με home button.

4. Με τον ίδιο τρόπο κάνουμε wipe cache partition και μετά επιλέγουμε reboot system now.

5. Όταν φτάσουμε στην αρχική οθόνη με το wallpaper συνδεόμαστε με το kies και κάνουμε την αναβάθμιση.

6. Περιμένουμε να μας βγάλει μήνυμα ότι όλα πήγαν καλά και να βγάλουμε το καλώδιο.

7. Βγάζουμε το καλώδιο και αφού φτάσουμε στην αρχική οθόνη με το wallpaper κλείνουμε το κινητό.

8. Πατάμε ταυτόχρονα volume up+home button+power button μέχρι να ανοίξει η οθόνη.

9. Κάνουμε ξανά wipe data, wipe cache και μετά reboot system όπως πριν με την διαφορά ότι τώρα επιλέγουμε κάτι με το power button, γιατί δε γίνεται με το home πλέον.

10. Ακολουθούμε τις οδηγίες στησίματος στην οθόνη.

11. Απολαμβάνουμε το κινητό!

 

Ευχαριστω τοσο για πριν οσο και προκαταβολικα για την επιβεβαιωση των βηματων του downgrade.:) Συγνωμη αν σας κουρασα. :O

Link to comment
Share on other sites

Εχθές κρατούσα στα χέρια μου το samsung s3 mini που φοραει απο την " μανα " του jb 4.1.2 . Οφείλω να ομολογήσω οτι εχει καλύτερο σκρολάρισμα απο το s advance, όταν αυτο φοράει 4.1.2

Τι να πω, άλλη jb φτιαχνουν για το s3 mini και άλλη για το s advance. Και το λεω αυτο έχοντας περασει 3 φορες την jb και γυρνωντας παλι σε GB 2.3.6 και μαλλον θα παραμεινω τελικως στην 2.3.6 ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Antretng, πρόσεχε! Πρώτα θα βάλεις την gb την γενική που είναι στο link που έβαλες και μετά έχεις δυο επιλογές

1. Περνάς την jb με odin.

2. H περνάς την gb την EUR πάνω από την gb την γενική και μετά μέσω Kies την jb.

 

Για τα wipes καλά τα είπες.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να τον περασουμε ?

 

Ναι, είναι super! Πολύ smooth και βελτιώνει τη διάρκεια της μπαταρίας λένε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα... Η επαναφορα εργοστασειακων ρυθμισεων που βρισκεται?? Θα τρελαθω τελειως
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα... Η επαναφορα εργοστασειακων ρυθμισεων που βρισκεται?? Θα τρελαθω τελειως

 

samsung galaxy s advance i9070 hard reset

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις → Απορρήτου → Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων → Επαναφορά ρυθμίσεων τηλεφώνου → Διαγραφή όλων.

 

Δεν υπαρχει αυτο πλεον στις ρυθμισεις το θυμαμαι υπηρχε τωρα δεν το εχω

 

 

EDIT: Το βρηκα παιδια ολα καλα

Edited by TiAiNO
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κάτοχος του s advance από το Μάιο και πολύ ευχαριστημένος με τη 2.3.6. Όταν αναβάθμισα σε Jelly Bean με το Kies άρχισαν τα γνωστά προβλήματα. Το κινητό μετά από μερικές ώρες χρήσης (browsing, light παιχνίδια, whatsapp άντε και λίγο google maps) δεν ανταποκρινόταν σωστά και χρειαζόταν reboot. Με root, greenify και nova τα ίδια. Έτσι αποφάσισα να εγκαταστήσω cocore 6.8 kernel & twrp και αυτή εδώ τη ROM http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2182697 Η συσκευή μετά από μία μέρα χρήσης και όλες μου τις εφαρμογές εγκατεστημένες δείχνει να τα πηγαίνει πολύ καλά και η RAM δεν έχει ξεπεράσει ποτέ τα 490/629MB! Είναι νωρίς ακόμα βέβαια αλλά ελπίζω πως θα συνεχίσει να λειτουργεί σωστά. Το binary counter δεν έχει επηρεαστεί άρα νομίζω πως είμαι κανονικά εντός εγγύησης.
Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει εμπειρια απο διαφορες roms κτλπ ας γραψει πως του φαινεται και αν κολαει το κινητο κθλου. Εγω παντως σκεφτομαι να το ρουταρω το κινητο γτ βαρεθηκα να κολαει οχι παντα αλλα μεσα στην εβδομαδα τα σκαλωματα του τα τρωει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...