Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν9-00 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με 85 ευρώ παίρνεις και ένα κάρο Snickers ... Ή 162 μεγάλες τρούφες από το ζαχαροπλαστείο Αποστόλου στα Άνω Πατήσια .. Το θέμα είναι εσύ θες N9 ή θες να αγοράσεις νέο κινητό ???? Όπως και να χει, δεν νομίζω πως είναι το κατάλληλο θέμα αυτό για να συλλογιστείς ...

 

Ρε ******* θα με πνιξεις...

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειμαι στο τσακ να γυρισω στο Ν9 σαν το βασικο μου τηλεφωνο :X
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο τσακ να γυρισω στο Ν9 σαν το βασικο μου τηλεφωνο :X

 

Και εγώ.. Για πες!

 

(once you swipe & double tap...)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ.. Για πες!

 

(once you swipe & double tap...)

 

Ο μονος λογος που δεν το κανω ειναι για την μπαταρια(?) και επειδη δεν εχω βρει ενα rss reader που να με βολευει.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Eιχα αφήσει το λευκό στην άκρη για κανα διμηνο... Το έπιασα προχθές και με τρόμο διαπίστωσα πως το τζάμι έκανε "κλικ" όταν το πίεζα.

Σαν να έμπαινε προς τα μέσα.

 

Αγχώθηκα, άρχισα να ψάχνω από εδώ και από εκεί παρόμοιες εμπειρίες και γενικότερα ξενέρωσα άσχημα.

Δεν το έκανε ποτέ αυτό, ήταν πάντα συμπαγές.

 

Τεσπα, έβγαλα την οθόνη , την ξαναέβαλα στη θέση της... τίποτα. Συνέχισε να "ζουλιέται".

Τελικά είχαν χαλαρώσει οι δύο βιδούλες στο πάνω μέρος.

 

Τις έσφιξα και όλα καλά. Δεν κάνει "κιχ" πλέον. Απορώ όμως πως χαλάρωσαν από μόνες τους...

 

Το κακό είναι όμως πως (ως ατζαμής που είμαι) στην προσπάθει να ανοίξω την συσκευή, κατά 99% κατέστρεψα το καλώδιο flex του light/proximity sensor.

Δεν έχω ούτε glance screen, ούτε double tap όυτε vivid/subdued επιλογές. Ούτε τίποτα.

 

Αγόρασα χθες από έναν top seller Γερμανό πωλητή στο ebay και ο Θεός βοηθός.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο μονος λογος που δεν το κανω ειναι για την μπαταρια(?) και επειδη δεν εχω βρει ενα rss reader που να με βολευει.

 

Η μπαταρία και το σερφάρισμα στο ίντερνετ να προσθέσω εγώ!

όμως είναι πλέον retro-κλασσικό κομμάτι.

 

Σαν μια παλιά καλή alfa romeo.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άλλη φορά αποστολή σε μένα που έχω εμπειρία να κάνω τα ν9 "τρίζless" :lol:

Μην είναι 64αρια όμως γιατί θα τα κλαψετε :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Άλλη φορά αποστολή σε μένα που έχω εμπειρία να κάνω τα ν9 "τρίζless" :lol:

Μην είναι 64αρια όμως γιατί θα τα κλαψετε :lol::lol:

 

Ναι, ψάχνωντας είδα και τα post σου στο maemo.org!

Εσύ το πήγες Νοκια αν θυμάμαι και μετά ξεκίνησε η Οδύσσεια...

 

Ευτυχώς με ένα σφίξιμο των βιδών μου έφτιαξε... αλλά... όπως έιπα ήδη έιχα καταστρέψει το light sensor.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να παρω ενα δευτερο γιατι αυτο ειναι ψιλοταλαιπωρημενο απο τη χρηση.

btw λες να βγει ποτε cssu?

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να παρω ενα δευτερο γιατι αυτο ειναι ψιλοταλαιπωρημενο απο τη χρηση.

btw λες να βγει ποτε cssu?

 

Αφού δεν βγήκε ως τώρα... όχι δεν θα βγει ποτέ.

Η αλήθεια είναι πως το Ν9 ποτέ δεν λατρέυτηκε από την κοινότητα.

 

Αγαπήθηκε όμως δεν λατρέυτηκε όπως το Ν900.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δεν φύγαμε ποτέ.

 

Τις τελευταίες μέρες δε... όποτε βγαίνω παίρνω και το μαύρο Ν9 μαζί μου. Δεν ξέρω γιατί, απλά το έχω μαζί μου. Ανοιχτό, χωρίς sim.

Τι ζόρι τραβάω...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δεν φύγαμε ποτέ.

 

Τις τελευταίες μέρες δε... όποτε βγαίνω παίρνω και το μαύρο Ν9 μαζί μου. Δεν ξέρω γιατί, απλά το έχω μαζί μου. Ανοιχτό, χωρίς sim.

Τι ζόρι τραβάω...

 

Εμενα με πηγε απο Αθηνα μεχρι τα Καλαβρυτα και πισω. (χωρις sim) σαν GPS :D

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Αχ.. το GPS... ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα του Ν9. Ταχύτατο.

 

Πάντως, είναι τα απλά πράγματα που μου αλλάζουν όλη την εμπειρία χρήσης.

 

Για παράδειγμα, λίγο πριν βγω για καφέ το απόγευμα διαπιστώνω πως η μπαταρία είναι στο 14%. Στο Ν9 θα είχα πρόβλημα.

Με το GN όμως, δεν μου καίγεται καρφί.

 

Μετά από μία ώρα που είχε κλέισει η συσκευή, απλά έβγαλα από το πορτοφόλι την δεύτερη μπαταριούλα, άνοιξα το καπάκι και το πρόβλημα λύθηκε.

 

Παλιά, λάτρευα τα unibody κινητά. Το θεωρούσα πλεονέκτημα μιας συσκευής. Μάλλον έδινα βάρος στο design περισσότερο.

H μετριότατη μπαταρία του Ν9 σε συνδυασμόμε το unibody με έχει αφήσει ξεκρέμαστο πολλές φορές στο παρελθόν.

 

*power banks δεν με συγκινούν. Βέβαια στα unibody ίσως είναι αναγκαίο κακό. Και πάλι όμως δεν φτάνουν σε ευχρηστία το απλό, άμεσο battery swap των συσκευών με καπάκι.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

*power banks δεν με συγκινούν. Βέβαια στα unibody ίσως είναι αναγκαίο κακό. Και πάλι όμως δεν φτάνουν σε ευχρηστία το απλό, άμεσο battery swap των συσκευών με καπάκι.

 

Γιατί όχι, είναι εξαιρετικά φορητές και εξακολουθείς να απολαμβάνεις εκείνη την unibody κατασκευή ... Τεσπα, σε όλα τα πράγματα κάνεις θυσίες, αν είναι να είσαι sexually attracted σε αυτό που κρατάς, ας είναι να κουβαλάω και ένα power bank :p

 

Εγώ ταξιδεύω αρκετά βασικά οπότε ήταν μονόδρομος ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ίδια φάση και εγώ.

Το unibody μου αρέσει αλλά η μη αποσπωμενη μπαταρία κάνει τη ζωή μου δύσκολη..

Power banks, φορτιστές αυτοκινήτου, φορτίσεις γενικά όταν υπάρχει πρίζα βέβαια λύνουν το πρόβλημα στις περισσότερες περιπτώσεις.

Λύση για μένα θα ήταν αποσπωμενο μεταλλικό καπάκι και σχέδιο όπως η πλάτη του g pad για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κι εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν οι φορητές μπαταρίες, μέχρι που ο γάλλος, καλά νάναι το παιδί, μου έστειλε μια νοκια μαζί με το λευκό Ν9. Ασορτι χρώμα και design. Οπότε τώρα αν πιστεύω ότι παίζει να μείνω την παίρνω κι αυτή μαζί και τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κι εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν οι φορητές μπαταρίες, μέχρι που ο γάλλος, καλά νάναι το παιδί, μου έστειλε μια νοκια μαζί με το λευκό Ν9. Ασορτι χρώμα και design. Οπότε τώρα αν πιστεύω ότι παίζει να μείνω την παίρνω κι αυτή μαζί και τέλος.

 

Ανέβασε μια φωτό αν γίνεται, θέλω πολύ να δω τι εννοείς ασορτί :)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κι εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν οι φορητές μπαταρίες, μέχρι που ο γάλλος, καλά νάναι το παιδί, μου έστειλε μια νοκια μαζί με το λευκό Ν9. Ασορτι χρώμα και design. Οπότε τώρα αν πιστεύω ότι παίζει να μείνω την παίρνω κι αυτή μαζί και τέλος.

 

5 φορες μεχρι τωρα μας την διαφημισες αυτη τη μπαταρια να 'ουμ.. ΦΤΑΝΕΙ!!

:lol::lol:

Σε πειραζω εννοειται :p

Θυμαμαι τις φωτο που ειχες βαλει μαζι με το ν9. Πραγματικα ειναι πολυ ομορφη.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το χρησιμοποιώ ως πρώτο τηλέφωνο καιρό τώρα.

Η μπαταρία κρατάει μια χαρά μιάμιση-δύο μέρες με αρκετή χρήση.

Το WiFi ναι, δεν....

 

Παρήγγειλα μια οθόνη από eBay (50Ευρώ). Θα το φτιάξω τελικά.

Δε μπορώ να το βλέπω έτσι. Και νέο να πάρω, αυτό το θέλω αρτιμελές!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

5 φορες μεχρι τωρα μας την διαφημισες αυτη τη μπαταρια να 'ουμ.. ΦΤΑΝΕΙ!!

:lol::lol:

Σε πειραζω εννοειται :p

Θυμαμαι τις φωτο που ειχες βαλει μαζι με το ν9. Πραγματικα ειναι πολυ ομορφη.

 

Κοιτώντας τα μηνύματα μου σε προηγούμενες σελίδες έχω να πω οτι εχεις απόλυτο δίκιο. Δεν το είχα συνειδητοποιήσει... :$ Ζητώ συγνώμη.

Αλλά σε σχέση με κάτι αλλες εξ. μπαταρίες είναι πολύ όμορφη :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας τα μηνύματα μου σε προηγούμενες σελίδες έχω να πω οτι εχεις απόλυτο δίκιο. Δεν το είχα συνειδητοποιήσει... :$ Ζητώ συγνώμη.

Αλλά σε σχέση με κάτι αλλες εξ. μπαταρίες είναι πολύ όμορφη :p

 

Άσε να λέει ο Νίκος:p, διαφήμισε όσο θες. Αντέχουμε αν πρόκειται για το Ν9:D:D.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω συχνά και διαβάζω απόψεις χρηστών για συσκευές στο gsmarena.

Το πιο πρόσφατο σχόλιο είναι απλά μαγικό και θέλω να το μοιραστώ:

 

Rave: Still after 2 years of everyday use, this phone still has the magic of a new item. Never gets boring and it's truly a joy to use.[..]

 

Προσυπογράφω. Κάπως έτσι νιώθω και εγώ με την συγκεκριμένη συσκευή. Ο τρόπος λειτουργίας δεν έχει γεράσει καθόλου. Κάθε, μα κάθε φορά που κάνω double tap και swipe νιώθω ιδιαίτερη ικανοποίηση ρε παιδί μου.

 

Αξίζει να σημειωθεί το πολύ ύψηλο "daily interest" τόσο καιρό μετά την κυκλοφορία της συσκευής καθώς και το "total hits" που έφτασε τα 23εκατ. (!)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω συχνά και διαβάζω απόψεις χρηστών για συσκευές στο gsmarena.

Το πιο πρόσφατο σχόλιο είναι απλά μαγικό και θέλω να το μοιραστώ:

 

Rave: Still after 2 years of everyday use, this phone still has the magic of a new item. Never gets boring and it's truly a joy to use.[..]

 

Προσυπογράφω. Κάπως έτσι νιώθω και εγώ με την συγκεκριμένη συσκευή. Ο τρόπος λειτουργίας δεν έχει γεράσει καθόλου. Κάθε, μα κάθε φορά που κάνω double tap και swipe νιώθω ιδιαίτερη ικανοποίηση ρε παιδί μου.

 

Αξίζει να σημειωθεί το πολύ ύψηλο "daily interest" τόσο καιρό μετά την κυκλοφορία της συσκευής καθώς και το "total hits" που έφτασε τα 23εκατ. (!)

 

Οπότε αν συνεχίσω εγώ και πω τι θα συνέβαινε αν το κρατούσε αυτό το λειτουργικό η Νοκια και με Symbian και MeeGo θα έκανε παπάδες θα με πείτε νοσταλγικό; :p

Και βλέπεις όχι ένα αλλά δυο λειτουργικά και τραβάς τα μαλλιά σου με τις επιλογές του ΔΣ της Νοκια. Και λες αντε για το Symbian δεν τραβούσε (λέμε τώρα) το MeeGo γιατί το άφησαν έτσι; Τελος πάντων δεν είναι εδώ το μέρος για τέτοια συζήτηση.

 

Το θέμα είναι στις εφαρμογές γιατί για απλές δουλειές το Ν9 είναι όχι μόνο επαρκές αλλά και απόλαυση. Οταν θελήσεις να κάνεις κάτι σύμφωνα με την "μόδα" πχ fb κλπ τότε αρχίζουν οι δυσκολίες. Πάντως με το instagram, what'up και twitter δεν είχα κανένα θέμα μια και υπήρχαν ωραίες εφαρμογές.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει παλιότερα αλλά εδώ που είμαι για τις συγκοινωνίες έχουν εφαρμογουλα που μπορείς να δεις ώρες, να σχεδιάσεις το δρομολόγιο σου κλπ κλπ. Μαντεψτε για ποιες πλατφόρμες υπάρχει η εφαρμογή? IOS, android, και meego. Εντάξει, δεν είναι επίσημη αλλά δουλεύει με το ίδιο api και είναι εξίσου αξιόπιστη και γρήγορη. Για windows πχ ουτε ανεπίσημη, ουτε καν ενημερωτική δεν υπάρχει.

Εμένα τελικά το μονο που με κρατάει απο το να το έχω για βασικό κινητό είναι οτι δεν υπάρχει το 2 factor auth token που χρησιμοποιώ για τη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...