Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να κανω μια ερωτηση, επειδη το θεμα με την μπαταρια με εχει κουρασει πολυ και μου τελειωνει απιστευτα γρηγορα χωρις να κανω τιποτα και χωρις να τρεχει τιποτα απο πισω, μηπως φταιει οτι ενω εκανα καθαρη εγκατασταση, τις εφαρμογες τις περασα μεσω back up που ειχα κρατησει?

 

Και εγώ έτσι τις πέρασα τις εφαρμογές.. Δεν παίζει τέτοιο θέμα γιατί η δικιά μου μπαταρία είναι σε άριστη κατάσταση.. Δοκίμασε να κάνεις calibration να δεις αν θα διορθωθεί το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εμπειρία μου με το battery calibration χρησιμοποιώντας το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5uZW1hLmJhdHRlcnljYWxpYnJhdGlvbiJd

 

Μέχρι προχθές ήμουν ικανοποιημένος με τη μπαταρία κάνοντας αυτά που είπα σε προηγούμενο post.

Ακούγοντας όμως για το calibration αποφάσισα να το δοκιμάσω μήπως πάει ακόμη καλύτερα.

Το δοκίμασα χθες και μετά από περίπου μία μέρα ( πήγε αρκετά καλά ), το ξαναφόρτισα και έκανα και δεύτερο calibration.

Η έκπληξη ήταν ότι τη δεύτερη φορά η μπαταρία άρχισε να κατεβαίνει πολύ γρήγορα (ανά 3 λεπτά 1%) μέχρι το 80% και μετά κατέβαινε φυσιολογικά.

Τρόμαξα για λίγο , αλλά σκέφτηκα να κάνω και τρίτη φορά calibration.

Έτσι ξεκίνησα τη φόρτιση από τα περίπου 70% και στο 100% πάτησα το calibration.

Παρατήρησα ότι άρχισε να κατεβαίνει πολύ γρήγορα πάλι , αλλά μέχρι το 95% και μετά πήγαινε νορμαλ.

Υποψιάζομαι ότι την επόμενη φορά θα το 95% θα γίνει πχ 99% ώστε να μη χρειαστεί κι άλλη φορά.

Δεν ξέρω αν η υπόθεσή μου είναι σωστή.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχω καταλαβει πως κανουνε calibration... το βαζεις και φορτιζει, μολις παει 100% πατας την εφαρμογη calibration και αποσυνδεεις το φορτιστη και μετα? Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις συγκεκριμενα ποια ειναι η εκδοση του sole ; Στον οδηγο εχει του neo v , ray

Πρόσεξε τι γράφω: "Αρκεί να βρεις τη rom για το κινητό σου". Ξέρω ότι έχω μόνο για Neo V και Ray οπότε εσύ θα πρέπει να βρεις την αντίστοιχη για το δικό σου μοντέλο. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου με το battery calibration χρησιμοποιώντας το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5uZW1hLmJhdHRlcnljYWxpYnJhdGlvbiJd

 

Μέχρι προχθές ήμουν ικανοποιημένος με τη μπαταρία κάνοντας αυτά που είπα σε προηγούμενο post.

Ακούγοντας όμως για το calibration αποφάσισα να το δοκιμάσω μήπως πάει ακόμη καλύτερα.

Το δοκίμασα χθες και μετά από περίπου μία μέρα ( πήγε αρκετά καλά ), το ξαναφόρτισα και έκανα και δεύτερο calibration.

Η έκπληξη ήταν ότι τη δεύτερη φορά η μπαταρία άρχισε να κατεβαίνει πολύ γρήγορα (ανά 3 λεπτά 1%) μέχρι το 80% και μετά κατέβαινε φυσιολογικά.

Τρόμαξα για λίγο , αλλά σκέφτηκα να κάνω και τρίτη φορά calibration.

Έτσι ξεκίνησα τη φόρτιση από τα περίπου 70% και στο 100% πάτησα το calibration.

Παρατήρησα ότι άρχισε να κατεβαίνει πολύ γρήγορα πάλι , αλλά μέχρι το 95% και μετά πήγαινε νορμαλ.

Υποψιάζομαι ότι την επόμενη φορά θα το 95% θα γίνει πχ 99% ώστε να μη χρειαστεί κι άλλη φορά.

Δεν ξέρω αν η υπόθεσή μου είναι σωστή.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

 

Θα μας πει και πως κάνουμε (βασικά εγώ ούτε που έχω κατεβάσει ακόμα την εφαρμογή )

να ρωτήσω κάτι ? αν διαγράψουμε την "αρχική σελίδα των Xperia" τι γίνεται ? θα ενεργοποιηθεί ο launcher της stock ics ?

 

Ακριβώς :D

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχω καταλαβει πως κανουνε calibration... το βαζεις και φορτιζει, μολις παει 100% πατας την εφαρμογη calibration και αποσυνδεεις το φορτιστη και μετα?

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενα της εφαρμογής μετά δε κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το battery calibration ειναι εφαρμογη η οποια διαγραφει το αρχειο battery stats, το αρχειο αυτο επαναδημιουργειται απο μονο και ειναι καλο να το κανουμε battery calibration οταν περναμε διαφορες rom. Το γραφει και στην περιγραφη της εφαρμογης.

Στην περιπτωση τωρα που απο gb πηγατε σε ics ισως να κανει καλο ισως να μην δειτε αποτελεσμα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το battery calibration ειναι εφαρμογη η οποια διαγραφει το αρχειο battery stats, το αρχειο αυτο επαναδημιουργειται απο μονο και ειναι καλο να το κανουμε battery calibration οταν περναμε διαφορες rom. Το γραφει και στην περιγραφη της εφαρμογης.

Στην περιπτωση τωρα που απο gb πηγατε σε ics ισως να κανει καλο ισως να μην δειτε αποτελεσμα.

 

Ωραία, φίλε μου μπορείς να μας πεις πως να κάνουμε calibration χωρίς να έχουμε ρουταρει το κινητό μας, σε παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, φίλε μου μπορείς να μας πεις πως να κάνουμε calibration χωρίς να έχουμε ρουταρει το κινητό μας, σε παρακαλω...

Δεν ξερω και δεν νομιζω να μπορεις να κανεις αν δεν εισαι root, calibration γινεται με εφαρμογη οπως αυτη ή απο cwm.

Αν εχεις περασει την ics με καθαρη εγκατασταση-καθαρο τηλεφωνο πιστευω(δεν ειμαι σιγουρος) οτι δεν υπαρχει λογος να ασχοληθεις με την εφαρμογη.

Το αρχειο που διαγραφει η εφαρμογη ειναι για να δειχνει σωστη ενδειξη στο ποσοστο της μπαταριας απο rom σε rom, δεν δινει καλυτερη αποδοση στη μπαταρια.

Η μπαταρια ειναι ιδια, απλα απο rom σε rom υπαρχει διαφορετικη καταναλωση και αν υπαρχει αυτο το αρχειο ισως να δειχνει λαθος ποσοστο γιατι τα στατιστικα που εχει ειναι απο την προηγουμενη rom.

Το αν δειτε καλυτερα ή χειροτερα αποτελεσματα μετα απο battery calibration δεν ειναι θεμα της εφαρμογης αλλα της rom.

Η εφαρμογη το μονο που κανει ειναι οτι διαγραφει ενα αρχειο.

Δεν μπορω να το αναλυσω-περιγραψω ποιο καλα.... :lol:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μου ειναι αδυνατον να κανω την αναβαθμιση...Παταω στο SEUS volume down συνδεοντας ταυτοχρονα το USB αλλα τιποτα,το κινητο απλα φορτιζει...Μετα απο πολλες προσπαθειες μου πεταξε ενα μηνυμα οτι και καλα δεν εχω s1 boot fastboot drivers κατι τετοιο...Τι παιζει?

Μια ωρα μετα μου λεει κατι για SEMC FLASH DRIVER..

Edited by thomadaki
:protest:
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα με την ICS, η μπαταρια μπορω να πω οτι ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα με την GB. Επισης, το βραδυ πεφτει μονο 2% (χθες στις 11 το εβγαλα απο την μπριζα 100%, σημερα στις 7:30 ειχε 98%).
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα με την ICS, η μπαταρια μπορω να πω οτι ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα με την GB. Επισης, το βραδυ πεφτει μονο 2% (χθες στις 11 το εβγαλα απο την μπριζα 100%, σημερα στις 7:30 ειχε 98%).

 

μια χαρά. τα 2% δεν είναι τίποτα.

είχες και sychronization email, facebook κ.α.?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα με την ICS, η μπαταρια μπορω να πω οτι ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα με την GB. Επισης, το βραδυ πεφτει μονο 2% (χθες στις 11 το εβγαλα απο την μπριζα 100%, σημερα στις 7:30 ειχε 98%).

 

Έτσι απο περιέργεια, 2% σε flight mode? Γιατί με σήμα μου φαίνεται άπιαστο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μόλις έκανα backup και ξεκινάω να περνάει την ICS! Έχουμε κανέναν οδηγό για να κάνουμε root μετά;
Link to comment
Share on other sites

Έτσι απο περιέργεια, 2% σε flight mode? Γιατί με σήμα μου φαίνεται άπιαστο..

 

Οχι, 2% με κλειστο το κινητο:lol:

 

Καθολου απιαστο δεν ειναι. Δοκιμασε το και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να γυρίσω τη συσκευή μου σε Android 2.3.Έψαξα έναν οδηγό που βρήκα εδώ στο forum, αλλά δεν υπάρχουν όλα τα αρχεία...Μπορει να με βοηθήσει κάποιος για να το κάνω όσο απλούστερα γίνεται; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μολις κατάφερα κι εγώ σα noobas να κάνω root το κινητό μου. Μου έχει εμφανίσει κανονικά το εικονίδιο του Superuser και διάβασα και τον αδηγό του ZXR για το τι πρέπει να κατεβάσουμε για να "παίξουμε" με τις εφαρμογές μας. Κατέβασα και κάποιον file manager, ολα καλά μέχρι εδώ. Χωρίς να ξέρω και πολλά, ο πρωταρχικός λόγος που έκανα root είναι για να μπορέσω να κάνω παραμετροποίηση του UI της SONY καθώς όποιον άλλο launcher έχω βάλει δεν μου άρεσε. Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν, είναι άν έχει καταφέρει κάποιος να φτιάξει υποφακέλους μέσα στο μενού της Sony ωστέ να μπορέσω να σουλουπώσω λίγο το κινητό, κι αν ναι πως;
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια θα ηθελα την βοηθεα σας σχετικα με το ροοτ ειμαι ασχετος με αυτα περασα κανονικα την ics ακολουθω τις οδηγιες του φιλου dark rex αλλα οταν ανοιγω το αρχειο κολλαει κ δεν κανει τπτ καθε βοηθεια δεκτη ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Οχι, 2% με κλειστο το κινητο:lol:

 

Καθολου απιαστο δεν ειναι. Δοκιμασε το και θα δεις.

 

Απο τις 5 το πρωι μεχρι τωρα (5.21 απογευμα) το κηνιτο σε standby εχασε 2% μπαταρια!!!

Edited by darkstan7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μου ειναι αδυνατον να κανω την αναβαθμιση...Παταω στο SEUS volume down συνδεοντας ταυτοχρονα το USB αλλα τιποτα,το κινητο απλα φορτιζει...Μετα απο πολλες προσπαθειες μου πεταξε ενα μηνυμα οτι και καλα δεν εχω s1 boot fastboot drivers κατι τετοιο...Τι παιζει?

Μια ωρα μετα μου λεει κατι για SEMC FLASH DRIVER..

 

καποιος που να ξερει??:)

:protest:
Link to comment
Share on other sites

καποιος που να ξερει??:)

 

Φιλαρακι δεν εχεις τα drivers για αυτο δεν αναγνωριζετε η συσκευη σου!!Σε windows xp το δοκιμαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι δεν εχεις τα drivers για αυτο δεν αναγνωριζετε η συσκευη σου!!Σε windows xp το δοκιμαζεις?

 

σε windows 7...που θα βρω τα drivers?

:protest:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...