Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κράτησε back up ότι θες , κανε έναν καθαρισμό εσωτερικής μνήμης από τις ρυθμίσεις (θα χάσεις όλα τα αρχεία) , μετά μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξαναπέρασε ics από το seus. ;)

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κράτησε back up ότι θες , κανε έναν καθαρισμό εσωτερικής μνήμης από τις ρυθμίσεις (θα χάσεις όλα τα αρχεία) , μετά μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξαναπέρασε ics από το seus. ;)

 

τόσο απλό είναι δηλαδή? :)

 

ωραία την μισή διαδικασία την έχω κάνει απλά να ρωτήσω κάτι τελευταίο! με το πρόγραμμα του υπολογιστή δεν γίνεται να ξανά βάλω την το ics ?

πρέπει να γίνει με το seus ?

απλή απορία είναι και όπως καταλαβαίνεις είμαι λίγο άσχετος! :)

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

ε λογικά θα φτιάξει τι να πω. και το seus πρόγραμμα του υπολογιστή είναι :D , αν εννοείς με το pc companion δεν ξέρω , δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτε :D

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

ε λογικά θα φτιάξει τι να πω. και το seus πρόγραμμα του υπολογιστή είναι :D , αν εννοείς με το pc companion δεν ξέρω , δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτε :D

 

σε ευχαριστώ πολύ! θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω ;)

ναι εννοούσα για το Sony PC companion

το seus μπορώ να το κατεβάσω?

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω, ποια είναι τα οφέλη του Nova Launcher; Εννοώ έχει να κάνει μόνο με την εμφάνιση της ταπετσαρίας κτλ ή βελτιώνει το τηλέφωνό μας γενικότερα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά!

Νέος κάτοχος του κινητού. Εχω παρατηρήσει οτι αργεί πολύ να μου βρει σήμα, κανενα 5-10 λεπτο δηλαδη κι επίσης σχεδόν όλες οι εφαρμογές που κάνουν χρήση πυξίδας ή κατι παρόμοιου για προσανατολισμό τέλος πάντων δε δουλεύουν καλά. Είμαι με 2.3.7. Παίζει να έχουν πρόβλημα οι αισθητήρες ή αν κάνω αναβάθμιση παίζει να ναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

το seus μπορώ να το κατεβάσω?

 

http://www.sonymobile.com/gb/tools/update-service/

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά!

Νέος κάτοχος του κινητού. Εχω παρατηρήσει οτι αργεί πολύ να μου βρει σήμα, κανενα 5-10 λεπτο δηλαδη κι επίσης σχεδόν όλες οι εφαρμογές που κάνουν χρήση πυξίδας ή κατι παρόμοιου για προσανατολισμό τέλος πάντων δε δουλεύουν καλά. Είμαι με 2.3.7. Παίζει να έχουν πρόβλημα οι αισθητήρες ή αν κάνω αναβάθμιση παίζει να ναι καλύτερα?

Αν υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση να την κανεις για να δεις αν φτιαξει. Αν δεν φτιαξει και εχεις το τηλεφωνο σε doa(αντικατασταση) να το πας εκει που το πηρες και να κανεις αντικατασταση τηλεφωνου με καινουριο.

Για να κανεις αναβαθμιση δες τα ποιο πανω ποστ που γραφουν τα παιδια για seus-sus.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ο GO είναι για πέταμα!!! και σε εμένα ο τελευταίος nova prime μου πάει σφαίρα ο apex όχι και τόσο αλλά δεν τον κράτησα πολύ ...

 

Διαφωνώ κάθετα για το go!

Έχω βάλει και τους 2 και μάλιστα το nova τον αγόρασα!

Δε συγκρίνονται!

Ο go είναι με διαφορά ο καλύτερος λόγω δυνατοτήτων και παραμετροποιήσεων.

Όσον αφορά τη ταχύτητα ή κολλήματα δε παρατήρησα τίποτα σε όσους launcher έχω βάλει.

Όλοι πηγαίνουν πάρα πολύ καλά χωρίς το παραμικρό κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα για το go!

Έχω βάλει και τους 2 και μάλιστα το nova τον αγόρασα!

Δε συγκρίνονται!

Ο go είναι με διαφορά ο καλύτερος λόγω δυνατοτήτων και παραμετροποιήσεων.

Όσον αφορά τη ταχύτητα ή κολλήματα δε παρατήρησα τίποτα σε όσους launcher έχω βάλει.

Όλοι πηγαίνουν πάρα πολύ καλά χωρίς το παραμικρό κόλλημα.

 

δεν σημαίνει ότι είναι και καλός επειδή είναι περισσότερο παραμετροποιήσημος είναι απίστευτα βαρύς και χωρίς λόγο νομίζω. αν θες έναν launcher όπως οι stock των 4.0 και 4.1 που είναι όμορφος και απλά κάνει την δουλειά του τότε πας στον nova χωρίς σκέψη

Link to comment
Share on other sites

δεν σημαίνει ότι είναι και καλός επειδή είναι περισσότερο παραμετροποιήσημος είναι απίστευτα βαρύς και χωρίς λόγο νομίζω. αν θες έναν launcher όπως οι stock των 4.0 και 4.1 που είναι όμορφος και απλά κάνει την δουλειά του τότε πας στον nova χωρίς σκέψη

 

Το θεμα ειναι οτι ο go εχει 3-4 widgetακια πολυ χρησιμα που δεν βρισκεις σε αλλους launchers..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε λίγο off topic, μιας και είδα τη συζήτηση για τους launchers θέλω κι εγώ να σας ρωτήσω κάτι. Ο αρχικός launcher της Sony κατ' εμέ ήταν εκπληκτικός, μου άρεσε πάρα πολύ και ήταν και γρήγορος χωρίς πολλά προβλήματα. Περισσότερο όμως μου ταίριαζε από αισθητική άποψη. Το μόνο μου πρόβλημα ήταν το ότι δεν μπορούσες να φτιάξεις φακέλους μέσα στο μενού με όλα τα προγράμματα, κάτι που το θεωρώ απαραίτητο γιατί δεν μου αρέσει να επικρατεί χάος στο μενού και οι πολλές σελίδες με τις άπειρες και άχρηστες εφαρμογές. Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία να ψάξω για launchers με αυτήν την ιδιότητα και ο μόνος που βρήκα να κάνει αυτή τη δουλειά είναι ο Go Launcher και μάλιστα βρήκα και θέμα Xperia S, οπότε στην ουσία έχω τον ίδιο (σχεδόν) με τον μαμίσιο + του ότι μπορώ να φτιάξω φακέλους στο μενού (Με μεγάλο μειον το widget που έχει όλες τις εφαρμογές στην αρχική για Wi-Fi, Bluetooth, plane mode etc). Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι το κινητό έγινε αρκετά πιο βαρύ με τον συκγεκριμένο launcher και λαγκάρει πολύ σε μερικές περιπτώσεις καθώς μαζί με τον launcher κατέβηκαν και ένα κάρο άχρηστες εφαρμογές που δεν ξέρω ποια πρέπει να κρατήσω και ποια όχι. Σημειοτέον ότι με το θέμα της μπαταρίας δεν έχω κάνενα πρόβλημα, παρόλο που έχει γίνει πιο βαρύ το κινητό, η μπαταρία αντέχει ακόμα μιαμισι με δύο μέρες. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι εάν έχει και κάποιος άλλος τις ίδιες "αισθητικές" ανησυχίες με εμένα κι αν έχει βρει κάποιο τρόπο να τις λύσει, καθώς επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιον launcher ο οποίος είναι σχετικά ελαφρύς και μπορείς να τον παραμετροποιήσεις πλήρως και να φτιάξεις φακέλους στο μενού. Ευχαριστώ εκ τν προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post.

 

Υ.Γ. Το κινητό είναι ρουταρισμένο, δεν ξέρω εάν αυτό θα παίξει κάποιο ρόλο ή όχι, γενικά είμαι πολύ άσχετος και noobas! :O

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα θεμα με την συνδεση usb.οταν συνδεω το κινητο με το καλωδιο usb στον φωρτιστη ηστο pc το αγγιγμα της οθονης τρελενετε οταν ακουμπαω το κινητο αλλου παταω αλλου παει.οταν το συνδεω με απλο φωρτιστη με κατευθειαν καλωδιο ολα ειναι μια χαρα.εχω αλλαξει 3 καλωδια και κανει ακριβως το ιδιο πραγμα.

πιστευω οτι φταιει το βισματακι του usb του κινητου.

Το εχω κανει root. για να το παω στο service πρεπει να το κανω unroot? και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα θεμα με την συνδεση usb.οταν συνδεω το κινητο με το καλωδιο usb στον φωρτιστη ηστο pc το αγγιγμα της οθονης τρελενετε οταν ακουμπαω το κινητο αλλου παταω αλλου παει.οταν το συνδεω με απλο φωρτιστη με κατευθειαν καλωδιο ολα ειναι μια χαρα.εχω αλλαξει 3 καλωδια και κανει ακριβως το ιδιο πραγμα.

πιστευω οτι φταιει το βισματακι του usb του κινητου.

Το εχω κανει root. για να το παω στο service πρεπει να το κανω unroot? και αν ναι πως?

 

φλασαρεις με seus.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση να την κανεις για να δεις αν φτιαξει. Αν δεν φτιαξει και εχεις το τηλεφωνο σε doa(αντικατασταση) να το πας εκει που το πηρες και να κανεις αντικατασταση τηλεφωνου με καινουριο.

Για να κανεις αναβαθμιση δες τα ποιο πανω ποστ που γραφουν τα παιδια για seus-sus.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιο πάνω τα παιδιά λένε κατι για καθαρή αναβάθμιση - σωστό τρόπο. Που ακριβώς μπορώ να βρω τις οδηγίες?

Link to comment
Share on other sites

με το κινητο χρησιμοποιειτε τα ακουστικα της Sony ή εχετε παρει αλλα?Σκεφτομαι να αγορασω απο ebay τιποτα φθηνα ακουστικα αλλα δεν ξερω αν θα ειναι συμβατα με το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

με το κινητο χρησιμοποιειτε τα ακουστικα της Sony ή εχετε παρει αλλα?Σκεφτομαι να αγορασω απο ebay τιποτα φθηνα ακουστικα αλλα δεν ξερω αν θα ειναι συμβατα με το κινητο.

 

Μόνο Sony!!! Τα sony ericsson ας πουμε δεν ειναι συμβατα με τα καινουρια (σκετο)Sony...

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ευχαριστη θεση να κανω "κωλοτουμπα" στο θεμα της μπαταριας και να πω οτι μετα απο ~9 φορτισεις εχει στρωσει και πεφτει πολυ αργα (Και χωρις να εχω ενεργοποιημενη την Εξοικονομηση Ενεργειας).

Οσον αφορα την Εξοικονομηση Ενεργειας, το μονο που με χαλαει και με εκανε να την απενεργοποιησω ειναι οτι δεν αφηνει το handcent sms να εχει ειδοποιηση LED οταν η οθονη ειναι ανενεργη. Δεν ξερω αν συμβαινει και σε καποιον αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω, ποια είναι τα οφέλη του Nova Launcher; Εννοώ έχει να κάνει μόνο με την εμφάνιση της ταπετσαρίας κτλ ή βελτιώνει το τηλέφωνό μας γενικότερα;

 

To κυριότερο ειναι η ταχύτητα του. Για μένα είναι πιο smooth ακομα και απο τον stock.

Link to comment
Share on other sites

To κυριότερο ειναι η ταχύτητα του. Για μένα είναι πιο smooth ακομα και απο τον stock.

 

οταν παταμε το κουμπακι με το σπιτακι σου λεει να επιλεξεις η το nova η το μαμισιο.δηλαδη τρεχουν και οι 2 ταυτοχρονα?δεν επιβαρυνει την μνημη?

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324988&page=177

Λόγω του οτι δεν βρίσκω λυση στο θεματακι μου,αποφασισα να κανω το update μεσα απο το κινητο μεσω wi-fi.

Αλλα δεν μ βγαζει το καινουριο update,κατεβασα την παλια εκδοση λοιπον,αν την εγκαταστησω θα μου βγαλει το νεο update?Γιατι αν αυτο δεν συμβει θα μεινω με την πιο μουφα εκδοση που εχει πολλα προβληματα (βλεπε,σημα κτλπ)

http://i45.tinypic.com/34nr1w5.png

:protest:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιο πάνω τα παιδιά λένε κατι για καθαρή αναβάθμιση - σωστό τρόπο. Που ακριβώς μπορώ να βρω τις οδηγίες?

 

για την "καθαρή αναβάθμιση" που λέγαμε είναι πολύ απλή τελικά!

κατέβασε στο pc σου το πρόγραμμα SEUS [url=]http://www.sonymobile.com/...pdate-service/[/url]

αφού το έχεις κατεβάσει τότε κάνε αντίγραφα ασφαλείας και μετά σβήσε την μνήμη του κινητού και κάνε επαναφορά εργοστασίου! θα χαθούν τα πάντα!

μετά συνδέεις το κινητό με το pc σου και κάνε επανεγκατάσταση το ics ακολούθησε όλες τις οδηγίες και όταν τελειώσεις κάνε επαναφορά τα αντίγραφα ασφαλείας!!

και έχεις ξεμπερδέψει!

 

εγώ σήμερα το έκανα με την βοήθεια των παιδιών και στο κινητό λύθηκαν όλα τα προβληματάκια που υπήρχαν!

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

έχω παραγγείλει το μαύρο και μέσα στην εβδομάδα θα μου έρθει!

σήμερα διάβασα και τις 185 σελίδες του thread!!

μερικές ερωτήσεις:

α) είδα έναν οδηγό για ροοτ (αυτο που ελεγε σε 30 δευτερα και ενα λινκ με οδηγό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333153 ). unroot γίνεται, σε περίπτωση που χρειαστούμε εγγύηση?

β)αντίστοιχη ερώτηση για bootloader. γενικά για να περάσουμε custom rom, χρειάζεται φαντάζομαι να τον ξεκλειδώσουμε bootloader. κλειδώνει πάλι? αν θυμάμαι καλά διάβασα ότι είναι δύσκολο, αλλά δεν βρήκα κάποιον οδηγό. +ο μόνος τρόπος είναι μέσω του site της sony?

γ) αν και μαλλον ειναι υποκειμενό, ποια θήκη θεωρείτε καλύτερη: αυτή ή αυτή ?

είδα ότι οι περισσότεροι αυτές παίρνουν.

σε σχέση με την πρώτη, μαζεύει "βρωμιά"? και επίσης τα κουμπιά πατιούνται εξίσου ευκολα όταν δεν έχει θήκη?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...