Jump to content

Μεταπτυχιακές σπουδές


zaza
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι πτυχιούχος ΤΕΙ με μεταπτυχιακό απο Ελληνικό Πανεπιστήμιο.Υπαρχει καμμια πιθανότητα στο εκατομμύριο να με δεχθούν στην ελλαδα για διδακτορικο ή πρεπει να παω αναγκαστικά εξωτερικό?
ΆΚΥΡΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι πτυχιούχος ΤΕΙ με μεταπτυχιακό απο Ελληνικό Πανεπιστήμιο.Υπαρχει καμμια πιθανότητα στο εκατομμύριο να με δεχθούν στην ελλαδα για διδακτορικο ή πρεπει να παω αναγκαστικά εξωτερικό?

 

Κανονικά πρέπει να σε δεχτούν σε πανεπιστήμια, αλλά μάλλον θα σε χρεώσουν με παραπάνω μαθήματα δηλ. υπολόγισε 4-5 χρόνια. Σε ΕΜΠ το βλέπω λίγο δύσκολο. Αν επιτρέπεται σε ποιο πανεπιστήμιο έκανες MSc;

 

Να ρωτήσω κάτι για όποιον ξέρει....

Στα μεταπτυχιακά της ασοεε και ιδαιτέρως αυτά της πληροφορικής...χρειάζονται μέσο?

 

Στην πλειοψηφία των μεταπτυχιακών με μέσο μπαίνεις και ειδικά για ΑΣΟΕΕ έχω ακούσει τα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο ότι ξέρω σε ΑΕΙ απο χλωμό ώς πεθαμένο να δεχθούν αποφοίτους ΤΕΙ. Συνήθως θέλει "πλάγιες μεθόδους' ακόμα κ αν είσαι απο ΑΕΙ

 

Εγώ πάντως κάνω ΜΒΑ στο ΤΕΙ του Πειραιά / University of Kentucky

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να σε δεχτούν σε πανεπιστήμια, αλλά μάλλον θα σε χρεώσουν με παραπάνω μαθήματα δηλ. υπολόγισε 4-5 χρόνια. Σε ΕΜΠ το βλέπω λίγο δύσκολο. Αν επιτρέπεται σε ποιο πανεπιστήμιο έκανες MSc;

 

Στο Πανεπιστήμιο Πειραιά.Δεν ήξερα ότι δίνεις μαθήματα για διδακτορικό.Γιατί όμως να δώσω μαθήματα αφου εχω μεταπτυχιακό και με καλούτσικο βαθμό(7.6);

Για το ΕΜΠ δεν το σκέφτομαι καν.Τσάμπα οι φωτοτυπίες και η αίτηση.:p

ΆΚΥΡΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο Πανεπιστήμιο Πειραιά.Δεν ήξερα ότι δίνεις μαθήματα για διδακτορικό.Γιατί όμως να δώσω μαθήματα αφου εχω μεταπτυχιακό και με καλούτσικο βαθμό(7.6);

Για το ΕΜΠ δεν το σκέφτομαι καν.Τσάμπα οι φωτοτυπίες και η αίτηση.:p

 

Στο ΕΜΠ δίνεις και μαθήματα..Ισχύει αυτό! Καλύτερα να περιμένεις λίγο, καθώς ακούγεται ότι και ότι από τα ΤΕΙ θα μπορείς να κάνεις phd. Είναι θέμα χρόνου. Διδακτορικό στο ΠαΠΕΙ δεν μπορείς, μιας που έχεις και MSc από κει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Σε 10 μέρες δίνω Αγγλικά για το μεταπτυχιακό που έχω δηλώσει, μιας και δεν έχω Prοficiency. Ξέρει κανείς πάνω-κάτω τι βάζουν? Γραμματική, λεξιλόγιο κτλ? Είναι δύσκολα?
Ποτε μην μαλωνεις με εναν ηλιθιο. Θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε κερδισει λογω εμπειριας. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πτυχιούχος ΤΕΙ με μεταπτυχιακό απο Ελληνικό Πανεπιστήμιο.Υπαρχει καμμια πιθανότητα στο εκατομμύριο να με δεχθούν στην ελλαδα για διδακτορικο ή πρεπει να παω αναγκαστικά εξωτερικό?

 

Ενα κολλήτος έκανε ακριβώς αυτό. ΤΕΙ -> μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ -> PhD στο ίδιο ΑΕΙ.

 

Βέβαια ο ίδιος λέει οτι πρέπει να είναι απο τις τρελές εξαιρέσεις και η αίτηση του πέρασε απο χίλια κύμματα. Πραγματικά είναι κρίμα, γιατί ο τύπος ήταν ίσως ο καλύτερος στο αντικείμενο του, όχι μόνο στο ΑΕΙ του, αλλά και στην δουλειά του τώρα στο εξωτερικό (είμαστε συνάδελφοι). Στην Ελλάδα τον είχαν για σκουπίδι κάποιοι στο τμήμα του :p

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό όταν τελειώσω την σχολή μου? Σπουδάζω στο ΤΕΙ Πληροφορικής στην Άρτα.
Link to comment
Share on other sites

Ενα κολλήτος έκανε ακριβώς αυτό. ΤΕΙ -> μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ -> PhD στο ίδιο ΑΕΙ.

 

Βέβαια ο ίδιος λέει οτι πρέπει να είναι απο τις τρελές εξαιρέσεις και η αίτηση του πέρασε απο χίλια κύμματα. Πραγματικά είναι κρίμα, γιατί ο τύπος ήταν ίσως ο καλύτερος στο αντικείμενο του, όχι μόνο στο ΑΕΙ του, αλλά και στην δουλειά του τώρα στο εξωτερικό (είμαστε συνάδελφοι). Στην Ελλάδα τον είχαν για σκουπίδι κάποιοι στο τμήμα του :p

Μόνο εξαίρεση; Θαύμα ζωντανό είναι ο άνθρωπος (εκτός και αν είχε καλό «βύσμα»). :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω τελειώσει το Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό.

Μπορείτε να μου πείτε πιο είναι καλύτερο ανάμεσα σε :

- Λογιστικής κ Χρηματοοικονομικής με Κατεύθυνση Χρηματοοικονομική στην ΑΣΟΕΕ (ΟΠΑ)

- Χρηματοοικονοκής κ Τραπεζικής Διοικητικής στο Πανεπιστήμιο Πειραιά

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Sony Ericsson K810i
Link to comment
Share on other sites

Μετά από όσα διαβάζω δεν απορώ γιατί πολλοί Έλληνες αποφασίζουμε να συνεχίσουμε τις σπουδές μας στο εξωτερικό.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω τελειώσει το Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό.

Μπορείτε να μου πείτε πιο είναι καλύτερο ανάμεσα σε :

- Λογιστικής κ Χρηματοοικονομικής με Κατεύθυνση Χρηματοοικονομική στην ΑΣΟΕΕ (ΟΠΑ)

- Χρηματοοικονοκής κ Τραπεζικής Διοικητικής στο Πανεπιστήμιο Πειραιά

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

 

Den gnwrizw tipota gia ta metaptuxiaka tous, gnwrizw omws gia ta proptuxiaka twn en logw tmhmatwn. Tha sou proteina to Pa.Pei pou einai pio palio tmhma kai (sto finance) thewrw kapws pio kataksiwmeno. H Logistiki k Xrhmatooikonomiki ths ASOEE den exei oute 10 xronia pou leitourgei san tmima.

Link to comment
Share on other sites

8a sou proteina ki egw tou papei ,k oxi epeidh teleinwnw twra to proptyxiako toy en logw tmhmatos;)

 

parepiptontws to tmhma leitouyrgei apo to'89 , enw opws mas exei pei ka8hghths zhtane apo etaireies apofoitous tou metaptyxiakou (oxi omws k tou proptuxiakou:() Genika einai nomizw to kalytero sto xwro tou sthn Ellada

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό όταν τελειώσω την σχολή μου? Σπουδάζω στο ΤΕΙ Πληροφορικής στην Άρτα.

 

Μπορείς να κάνεις τα εξής:

 

- Διδακτική της Τεχνολογίας και Ψηφιακά Συστήματα στο Τμήμα

Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων (Πανεπιστήμιο Πειραιώς)

 

- Επιστήμη και Τεχνολογία Υπολογιστών στο Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής (Πανεπιστήμιο Πατρών)

 

- Επιστήμη και Τεχνολογία Υπολογιστών, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων στο Τμήμα Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)

 

- Επιστήμη των Υπολογιστών στο Τμήμα Πληροφορικής (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών)

 

- Επιστήμη Υπολογιστών στο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών (Πανεπιστήμιο Κρήτης)

 

- Μ.Δ.Ε. Ηλεκτρονικού Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών στο Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Πολυτ. Κρήτης)

 

- Μ.Δ.Ε.: 1. Υπολογιστική Επιστήμη, 2. Προηγμένα Πληροφοριακά Συστήματα, 3. Τεχνολογία Συστημάτων Υπολογιστών, 4. Συστήματα Επικοινωνιών και Δίκτυα, 5. Επεξεργασία Σήματος για Επικοινωνίες και Πολυμέσα, 6. Νέες Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών στο Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών)

 

- Ολοκληρωμένα Συστήματα Υλικού και Λογισμικού στο Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής (Πανεπιστήμιο Πατρών)

Πληροφοριακά Συστήματα στο Τμήμα Πληροφορικής (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών)

 

- Πληροφορική στο Τμήμα Πληροφορικής (Πανεπιστήμιο Πειραιώς)

 

- Πληροφορική (1. Υπολογιστικά Συστήματα, 2. Θεωρία Επιστήμης Υπολογιστών, 3. Λογισμικό, 4. Επιστημονικοί Υπολογισμοί, 5. Τεχνολογίες-Εφαρμογές) στο Τμήμα Πληροφορικής (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)

 

- Πληροφορική με κατευθύνσεις: 1. Ψηφιακά Μέσα, 2. Επικοινωνιακά Συστήματα και Τεχνολογίες, 3. Πληροφοριακά Συστήματα, 4. Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση στο Τμήμα Πληροφορικής (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)

 

- Πολιτισμική Πληροφορική στο Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας & Επικοινωνίας (Πανεπιστήμιο Αιγαίου)

 

- Προηγµένα Συστήµατα Πληροφορικής στο Τμήμα Πληροφορικής (Πανεπιστήμιο Πειραιώς)

 

- Τεχνολογίες και Διοίκηση Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων (Πανεπιστήμιο Αιγαίου)

Sony Ericsson K810i
Link to comment
Share on other sites

8a sou proteina ki egw tou papei ,k oxi epeidh teleinwnw twra to proptyxiako toy en logw tmhmatos;)

 

parepiptontws to tmhma leitouyrgei apo to'89 , enw opws mas exei pei ka8hghths zhtane apo etaireies apofoitous tou metaptyxiakou (oxi omws k tou proptuxiakou:() Genika einai nomizw to kalytero sto xwro tou sthn Ellada

 

Ευχαριστώ πολύ να σαι καλά...με έχουν κάνει αποδεκτό και στα 2 μεταπτυχιακά και είμαστε στη φάση της επιλογής-απόφασης...

 

Αν κάποιος άλλος γνωρίζει ποιο υπερτερεί...

Sony Ericsson K810i
Link to comment
Share on other sites

wraios...alh8eia ti teleiwses k me ti ba8mo?

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικό ΑΣΟΕΕ με 7...άντε να δούμε τώρα...

Ξέρω ότι ο Πειραιάς έχει πολύ καλή φήμη στο Finance και διδακτικό προσωπικό...παράλληλα το ΛοΧρη της ΑΣΟΕΕ έχει ανέβει πολύ και επίσης ισχύει στο Μεταπτυχιακό του ότι εξαιρείσαι από 4 Ενότητες του τίτλου ACCA: F1 "Accountant in Business"(AB), F2 "Management Accounting" (MA), F3 "Financial Accounting" (FA),

F4 "Corporate and Business Law" (CL).

 

Ειλικρινά δεν ξέρω...Πάντως αυτό που προανέφερες ότι ζητάνε από εταίριες απόφοιτους του μεταπτυχιακού είναι ιδιαίτερα καλό...

Sony Ericsson K810i
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αν και δεν ειναι για μεταπτυχιακο αλλα για διδακτορικο, νομιζω το ιδιο κανει! Μου ζηταει σε μια Online αιτηση να δηλωσω δυο Referees, και στα στοιχεια τους αναφερει το Affiliation τους. Γνωριζει κανεις τι εννοουν; Affiliation σε σχεση με τι; Με το αντικειμενο του διδακτορικου (δηλαδη ποιος ειναι ο τομεας ερευνας τους ) ;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι για μεταπτυχιακο αλλα για διδακτορικο, νομιζω το ιδιο κανει! Μου ζηταει σε μια Online αιτηση να δηλωσω δυο Referees, και στα στοιχεια τους αναφερει το Affiliation τους. Γνωριζει κανεις τι εννοουν; Affiliation σε σχεση με τι; Με το αντικειμενο του διδακτορικου (δηλαδη ποιος ειναι ο τομεας ερευνας τους ) ;

 

 

Eγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ποια η σχέση τους μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ποια η σχέση τους μαζί σου.

 

Και αυτο η αληθεια το σκεφτηκα σαν ενδεχομενο. :) Οκ, για τον ενα ας πουμε βαζω supervisor of thesis / dissertation. Για τον αλλο που ηταν απλα καθηγητης μου; :O Απλα "professor";

 

Υ.Γ: Παντως γενικα δεν ειναι κατι που συνηθιζεται σε αιτησεις ετσι; Εγω τουλαχιστον δεν ειχα δει να ζητουν affiliation με καθηγητη αλλου (τουλαχιστον ετσι διατυπωμενο)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...