Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μήπως ξέρετε αν η σκανδιναβική έκδοση 4.1.2 έχει ελληνικά;

 

Έχει κανονικότα, και στο πληκτρολόγιο αλλά και στο μενού.:)

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος οσο ποιο αναλητικα γινεται πως μπορω να κανω back up για τα μυνημτα κ τις σημειωσεις που εχω στο κιν κ της ρυθμησεις πριν περασω το καινουριο firmware στο κιν κ αφου το περασω το τα επαναφερω μετα?
http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος οσο ποιο αναλητικα γινεται πως μπορω να κανω back up για τα μυνημτα κ τις σημειωσεις που εχω στο κιν κ της ρυθμησεις πριν περασω το καινουριο firmware στο κιν κ αφου το περασω το τα επαναφερω μετα?

 

Εχω διαβασει οτι τετοιες δουλειες κανει το titanium. Επισης νμζ πως θελει ρουτ. Περιμενε κ αλλες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι τετοιες δουλειες κανει το titanium. Επισης νμζ πως θελει ρουτ. Περιμενε κ αλλες απαντησεις.

 

το εχω αλλα δεν ξερω πως ακριβως δουλευει κ αυτο θελω να μου εξηγήσει καποιος !

http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Όπως κατάλαβα είμαι από τους λίγους (αν όχι ο μοναδικός) που έχουν επίσημη έκδοση μέσω ΚΙΕΣ επειδή η συσκευή μου είναι γερμανική.

Ύστερα από 1 μήνα που έχω την JB νομίζω ότι μπορώ εν συντομία να πω τα παρακάτω:

1) Εμφάνιση και περιβάλλον: πολύ καλύτερα

2) Ταχύτητα ανταπόκρισης και εφαρμογών: περίπου 1,5 φορά πιο γρήγορο από πριν και ΚΥΡΙΩΣ χωρίς κολλήματα

3) Έχει κάποια πρόσθετα που στην προηγούμενη έκδοση τα είχες μόνο μέσω κάποιων applets & widgets όπως πχ τα δεδομένα (ον/οφ) τα οποία είναι πολύ βολικά.

4) Η μπαταρία είναι νορμάλ. Δεν βλέπω βέβαια φοβερή διαφορά, αλλά, ας πούμε ότι παραμένει σταθερή στα προηγούμενα επίπεδα ή/και στα επίπεδα των περισσότερων σμαρτφονς. Δεν μπαίνω στην λογική της ανάλυσης "1 μέρα με FB, TW, internet, whup κλπ" ή "3 μέρες με κλειστά τα πάντα" γιατί, τελικά, η διάρκεια της μπαταρίας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά ΒΑΣΙΚΑ από την χρήση που κάνει ο καθένας μας.

5) Μπήκα στον πειρασμό να πάω στο S3 αλλά τελικά, δεν βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο λόγο... Καλά είναι και με το s2:)

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Βαλε την Σκανδιναβικη lsn με τον τελευταιο κερνελ που εχει βγει κ θα δεις ακομα καλυτερο κινητο. Το λεω γτ ετυχε κ ειχα βαλει κι εγω την DBT γερμανικια. Οσο για το s2, δεν μπορει να γινει σ3. Υπαρχουν πολλα σιτες που το εχουν 360 ευρω...για ενα τετοιο κινητο ειναι παρα πολυ καλα...αμα μπορεις να δωσεις κ το σ2 σου 200. Εγω κατι τετοιο θα κανω μαλλον.
Link to comment
Share on other sites

Βαλε την Σκανδιναβικη lsn με τον τελευταιο κερνελ που εχει βγει κ θα δεις ακομα καλυτερο κινητο.

 

Kernel εννοείς του philz;:)

Link to comment
Share on other sites

Kernel εννοείς του philz;:)

 

Οχι. Εννοω τον κερνελ απο την σκανδιναβικη DNF. Που ειναι ιδια ακριβως με την nee απλα με αλλαγμενο changelist.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Εννοω τον κερνελ απο την σκανδιναβικη DNF. Που ειναι ιδια ακριβως με την nee απλα με αλλαγμενο changelist.

 

Άρα εννοείς την lsn με το sales code DNF, αλήθεια, βρίσκεις κάτι καλύτερο από την ΝΕΕ τελικά;:)

Link to comment
Share on other sites

Άρα εννοείς την lsn με το sales code DNF, αλήθεια, βρίσκεις κάτι καλύτερο από την ΝΕΕ τελικά;:)

 

Εγω περασα την dnf απλα μου εμεινε το ιδιο csc nee. Δεν με πειραζει ομως γτ ολα τα αλλα ηταν ολοιδια οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα για updates. Το μονο που προσεξα ειναι οτι εχει καλυτερη αυτονομια στην μπαταρια. Λογικα θα εχει κ αλλου βελτιωσεις αλλα δεν τις εχω προσεξει.

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα στειλω το κινητο μου για service (χαλασε η καμερα) θελω να το επαναφερω στην αρχικη κατασταση.

εχω κατεβασει odin,kies και την τελευταια επισημη εκδοση της κοσμοτε για το κινητο μου. απλα τη φλασαρω μεσω odin και ειμαι ετοιμος ε?

πως μπορω να ξερω αν ο counter ειναι μηδενισμενος? (θα μου εμφανιζε το τριγωνακι αν ηταν?

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα στο σκανδιναδικο firmware κ οταν παω να κανω το βημα

9.Τελευταίο βήμα, αν θέλετε να αλλάξετε το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, πατήστε *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σας, και επιλέξτε τoν κωδικό που επιθυμείτε (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Το ΙΜΕΙ είναι πάνω στο κουτί, ή μπορείτε να το βρείτε πληκτρολογώντας *#06# .

 

 

μου βγαζει το μνμ προλημα συνδεσης η μη εγκυρος ΜΜΙ??? γιατι ?? δεν γινεται αυτο σε αυτο το firmware?

οταν παραω *#06# για το imei μου βγαζει τους 15 αριθμους κ στο τελος εχει /01 τι ειναι αυτο? σε παλιοτερεσ αναβαθμησεις δεν το ειχε??

Edited by SGI
http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

το triangle away δειχνει 0 counter. αν περασω την official μεσω odin θα ανεβει και θα εχω θεμα στην εγγυηση η οχι?

 

Οποιαδηποτε εκδοση και να περνας στο κινητο σου, αν ειναι official δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.

 

Οσο για αλλαγη csc που γραφει ο φιλος πιο πανω...δεν γινεται στην jb παρα μονο αν εισαι ρουτ και με το αναλογο προγραμμα απο το store.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σας χαιρετώ όλους/όλες ευχαριστώ για το φόρουμ που έχετε .

Χρειάζομαι της πληροφορίες σας θέλω να βάλω αυτην εδω την φιρμ I9100XWLP7_I9100OXXLPH_EUR.zip σε ενα σ2(Εκδοση 4.0.3 PDA 1900XWLP7 PHONE 19100XXLPS CSC 19100DBTLP5 BUILD INFO 3 APR KST 2012 ) ο οποιο εχει μαλλον γερμανικη ρομ... ο λογος ειναι οτι ο φιλος μου αγόρασε το σ2 μεταχειρισμενο με καμενη μητρικη ετσι αγορασε μια νεα και τελικα του βγικε γερμανικη (ροοτετ) εχει προβλημα με το imei και μαλλον πρεπει να βαλουμε Ελληνικη φιρμ... κανω οτι γραφει το ποστ μεσο του Οντιν.. και μου βγαζει αυτο..

<ID:0/006> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> I9100XWLP7_I9100OXXLPH_I9100XXLPS_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/006> Odin v.3 engine (ID:6)..

<ID:0/006> File analysis..

<ID:0/006> SetupConnection..

<ID:0/006> Can't open the serial(COM) port.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

 

 

αν μπορείτε παλικαριά δείξτε μου τον δρόμο !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σας χαιρετώ όλους/όλες ευχαριστώ για το φόρουμ που έχετε .

Χρειάζομαι της πληροφορίες σας θέλω να βάλω αυτην εδω την φιρμ I9100XWLP7_I9100OXXLPH_EUR.zip σε ενα σ2(Εκδοση 4.0.3 PDA 1900XWLP7 PHONE 19100XXLPS CSC 19100DBTLP5 BUILD INFO 3 APR KST 2012 ) ο οποιο εχει μαλλον γερμανικη ρομ... ο λογος ειναι οτι ο φιλος μου αγόρασε το σ2 μεταχειρισμενο με καμενη μητρικη ετσι αγορασε μια νεα και τελικα του βγικε γερμανικη (ροοτετ) εχει προβλημα με το imei και μαλλον πρεπει να βαλουμε Ελληνικη φιρμ... κανω οτι γραφει το ποστ μεσο του Οντιν.. και μου βγαζει αυτο..

<ID:0/006> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> I9100XWLP7_I9100OXXLPH_I9100XXLPS_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/006> Odin v.3 engine (ID:6)..

<ID:0/006> File analysis..

<ID:0/006> SetupConnection..

<ID:0/006> Can't open the serial(COM) port.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

 

 

αν μπορείτε παλικαριά δείξτε μου τον δρόμο !

για αρχη σε ενημερωνω οτι η εκδοση 3 στο οντιν,εχει καποια θεματα,αν μπορεις κατεβασε την 1.85 ειναι πιο συμβατη.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το 1.8 έχω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν προχωράει

γνωριζεις οτι πρεπει να εχεις το κιες κλειστο , δοκιμασε αλλη θυρα usb και φανταζομαι οτι εχεις τους drivers

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ειμαι εξω τωρα μολις παω σπιτι θα ξαναδοκιμασω.. τους ντριβερς τους κατεβαζω ξεχωριστα?

 

Εχοντας το Kies, εχεις και τους drivers. Κανε ενα update στο Kies (ουσιαστικα αν το τρεξεις θα το κανει μονο του), αλλαξε usb θυρα οπως ειπωθηκε και πιο πανω, κανε restart τον υπολογιστη και ξαναδοκιμασε με το Odin 1.85 εχοντας το Kies "κλειστο", να μην τρεχει απο "πισω". Σιγουρα θα γινει η δουλεια!!!

Στην αναγκη απεγκατεστησε το Kies, καθαρισε registry, ξαναεγκατεστησε το και ξαναδοκιμασε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το εκανα!! γραφει πασσ δεν εχω καταλαβη καμια διαφορα ομως 9.Τελευταίο βήμα, αν θέλετε να αλλάξετε το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, πατήστε *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σας, και επιλέξτε τoν κωδικό που επιθυμείτε (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Το ΙΜΕΙ είναι πάνω στο κουτί, ή μπορείτε να το βρείτε πληκτρολογώντας *#06# . πως μπορω να το αλλαξω σε EUR που αλλαζω το CSC ?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...