Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα μου έκανε και μένα αναβάθμιση από την 4.0.3 σε 4.1.2 (αγορασμένο από το Πλαίσιο και το δουλεύω με cosmoκαρτα)

Υπάρχει κάποιο λινκ ή κάποιο θεματάκι μέσα στο φόρουμ για το τι καινούργιο προσφέρει η νέα αναβάθμιση?

 

http://www.sammobile.com/2013/01/23/samsung-rolls-out-android-4-1-2-jelly-bean-update-to-the-galaxy-s-ii/

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έαν είναι εύκολο να μου στείλει κάποιος τους αναλυτικούς οδηγούς, ή να μου πείτε που μπορώ να τους βρω. Φοβάμαι βέβαια μην κάνω καμιά βλακεία και το χαλάσω τελείως το κινητό.

 

 

 

Στο πρώτο ποστ αυτού του θέματος.

 

 

Ακολουθησε τους οδηγους οπως σου ειπε και ο Στρατος αλλα εχε το νου σου μην βαλεις firmware που ειναι για το s2..

Ψαξε το αναλογο για το s2 plus....

Link to comment
Share on other sites

Που ανακοινωθηκε επισημα οτι το s2 τελικα ΔΕΝ θα παρει την 4.2.2?

 

Υπαρχει σχετικη ανακοινωση και εδω στο φορουμ. Μαλλον δεν θα την προσεξες. Αν οχι., ψαξε και πανε μερικες σελιδες πισω στις ειδησεις και θα την βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το τρελοKIES ενώ έκανα το update του, ακόμα εμφανίζει την ένδειξη να κάνω update. Και πάνω αν πατήσω check updates λέει ότι έχω το πιο τελευταίο! Και δεν βλέπω άλλη επιλογή για να κάνω την αναβάθμιση...! καμμιά ιδέα ρε παιδιά?
Link to comment
Share on other sites

Το τρελοKIES ενώ έκανα το update του, ακόμα εμφανίζει την ένδειξη να κάνω update. Και πάνω αν πατήσω check updates λέει ότι έχω το πιο τελευταίο! Και δεν βλέπω άλλη επιλογή για να κάνω την αναβάθμιση...! καμμιά ιδέα ρε παιδιά?

 

Για να εχεις την ηρεμια σου, περνα οποια εκδοση θελεις, μεσω odin. Μετρημενα 5λεπτα θα κανεις και θα εισαι και οκ.

Link to comment
Share on other sites

Το τρελοKIES ενώ έκανα το update του, ακόμα εμφανίζει την ένδειξη να κάνω update. Και πάνω αν πατήσω check updates λέει ότι έχω το πιο τελευταίο! Και δεν βλέπω άλλη επιλογή για να κάνω την αναβάθμιση...! καμμιά ιδέα ρε παιδιά?

 

+1 στο odin που σου λεει ο Φωτης...

Αν θες να συνεχισεις τα πειραματα παντως....προτεινω απεγκατασταση του kies με οτι παρελκομενο-συνοδευτικο (πχ air kies) αν υπαρχει.....

Και μετα download ξανα το kies απο το site της samsung και εγκατασταση.....

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την 4.1.2 απο σαμομπιλ.ειναι ενα αρχειο και την περασα με οντιν.αυτη που ανεβηκε στην πρωτη σελιδα ειναι αυτη που εχω?τα αρχικα της ρομ ειναι ιδια παντως.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά...αν και θα περιμένω 1-2 μέρες μου φαίνεται εντυπώσεις απο τους unbranded για το update (:p) και μετά θα το βάλω!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά...αν και θα περιμένω 1-2 μέρες μου φαίνεται εντυπώσεις απο τους unbranded για το update (:p) και μετά θα το βάλω!

 

Αν είσαι ακόμα στην 4.0.3 τι να πω, χαρά στο κουράγιο και την υπομονή σου..:p

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ακόμα στην 4.0.3 τι να πω, χαρά στο κουράγιο και την υπομονή σου..:p

 

Παντως ομολογω πως ειμαι πολυ χαρουμενος που εδωσε την ελληνικη τζελι μπιν η σαμσουνγκ κ ειδικα την lsw και με το πιο καινουργιο modem xxms3. Μπραβο της, τελικα αξιζε κ ισως ακομα να μην βγει αλλο update κ γι'αυτο περιμενε να δωσει ενα κ τελος. Οσο για την 403, μπορει να μην ειχα εχω καποιο προβλημα, αλλα κ μονο που ειχε γερμανικα μεσα με ελληνικο μενουν ηταν αισχος κ τελος δεν υπαρχει συγκριση με τζελι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ομολογω πως ειμαι πολυ χαρουμενος που εδωσε την ελληνικη τζελι μπιν η σαμσουνγκ κ ειδικα την lsw και με το πιο καινουργιο modem xxms3. Μπραβο της, τελικα αξιζε κ ισως ακομα να μην βγει αλλο update κ γι'αυτο περιμενε να δωσει ενα κ τελος. Οσο για την 403, μπορει να μην ειχα εχω καποιο προβλημα, αλλα κ μονο που ειχε γερμανικα μεσα με ελληνικο μενουν ηταν αισχος κ τελος δεν υπαρχει συγκριση με τζελι.

 

Συμφωνώ, κι εγώ δηλώνω χαρούμενος για την lsw όπως και για το μόντεμ της αλλά θα διαφωνήσω σε ένα πράγμα, θα μπορούσε να τη δώσει κάνα δυό μηνάκια νωρίτερα (αν δεν κάνω λάθος η lsw βγήκε Μάη - διορθώστε με αν όχι) κι όχι να μας έχει σε τέτοια αναμονή. Μην ξεχνάς, η Samsung Hellas έχει ακούσει ουκ ολίγα από τους έλληνες χρήστες τόσο καιρό. Οκ να μην είμαι αχάριστος, τέλος καλό όλα καλά πραγματικά, όσο σκέφτομαι τις εκατοντάδες φορές που μπήκα στο sammobile γεμάτος ελπίδες όμως..:p

 

Κατά τ' άλλα νομίζω πως είμαι καλυμμένος πλέον με αυτή την έκδοση, ακόμα κι αν δεν δώσουν τίποτα άλλο από'δω και στο εξής στο S2 (που δεν θα δώσουν λογικά..), σίγουρα η πορεία της συγκεκριμένης συσκευής δεν μπορεί να χαρακτηριστεί μικρή οπότε.. χαμόγελο και συνεχίζουμε, είτε έτσι, είτε με πειράματα σε custom καταστάσεις, είτε με μετάβαση σε άλλη συσκευή όταν το κρίνει αναγκαίο ο καθένας από εμάς ξεχωριστά..:)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνουμε clean και τέτοια πριν βάλουμε την νέα έκδοση? Πώς γίνονται και αν τα κάνω μετά αν το συνδέσω στο pc θα μπορέσει να γίνει η αναβάθμιση? Στο kies δεν σε ρωτάει αν θες να κάνεις clean klp πριν?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνουμε clean και τέτοια πριν βάλουμε την νέα έκδοση? Πώς γίνονται και αν τα κάνω μετά αν το συνδέσω στο pc θα μπορέσει να γίνει η αναβάθμιση? Στο kies δεν σε ρωτάει αν θες να κάνεις clean klp πριν?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Καλό θα ήταν γι'αυτό προσωπικά προτιμώ και τη λύση του odin (πρώτη σελίδα);)

 

Απ'την άλλη όμως δεν κρίνεται κι άκρως απαραίτητο αφού πρόκειται για επίσημη αναβάθμιση.. ότι νομίζεις. Για μένα όμως το kies απλά δεν.. από καιρό.:p

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνουμε clean και τέτοια πριν βάλουμε την νέα έκδοση? Πώς γίνονται και αν τα κάνω μετά αν το συνδέσω στο pc θα μπορέσει να γίνει η αναβάθμιση? Στο kies δεν σε ρωτάει αν θες να κάνεις clean klp πριν?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αν πας μεσω Kies, δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα ετσι κι αλλιως, για αυτο υποτιθεται βγηκε το προγραμμα. Μεσω Odin, συνιστάται ΔΕΝ επιβαλλεται (εχω περασει 3 rom χωρις reset και χωρις προβλήματα)

Κανε μια δοκιμη να στησεις το KIES εξαρχης σε αλλο υπολογιστη αν εχεις την δυνατοτητα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν πας μεσω Kies, δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα ετσι κι αλλιως, για αυτο υποτιθεται βγηκε το προγραμμα. Μεσω Odin, συνιστάται ΔΕΝ επιβαλλεται (εχω περασει 3 rom χωρις reset και χωρις προβλήματα)

Κανε μια δοκιμη να στησεις το KIES εξαρχης σε αλλο υπολογιστη αν εχεις την δυνατοτητα...

ok...μάλλον με kies με βλέπω να επιμένω γιατί είμαι και λίγο κότα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ok...μάλλον με kies με βλέπω να επιμένω γιατί είμαι και λίγο κότα. Ευχαριστώ!

 

Κι όμως το kies είναι αυτό που θέλει τα κότσια! :lol:

 

...απλά δεν έχεις χρησιμοποιήσει το odin και δεν ξέρεις, μη σε επιρρεάζω όμως τώρα που το παίρνεις απόφαση σιγά σιγά, προχωρα το να τελειώνεις επιτέλους απ'αυτη την ίωση που λέγεται ics 4.0.3..:p

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όσους είχαν την υπομονή και επιμονή να περιμένουν την ελληνική EUR...

Ειχα κι εγώ την αδημονία για το πότε θα έρθει και καθημερινά (επί μήνες) έκανα συνεχώς ελέγχους στο sammobile μπας και υπήρχε κάτι νεώτερο...

Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να περιμένω άλλο και τον προηγούμενο μήνα ξεκίνησα τους πειραματισμούς μου με custom roms.

Αυτή την στιγμή με CM10.1 βλέπω την κατανάλωση μου: 2η 13ω 42λ 22δ με 12% υπόλοιπη μπαταρία, και αυτό ίσως να με αποτρέψει να περάσω πάλι κάποια official...

Παρόλ'αυτά, μπράβο στη sammy. Άργησε αλλά κράτησε την υπόσχεση της προς τους καταναλωτές της.

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή με CM10.1 βλέπω την κατανάλωση μου: 2η 13ω 42λ 22δ με 12% υπόλοιπη μπαταρία, και αυτό ίσως να με αποτρέψει να περάσω πάλι κάποια official...

 

Δεν είναι ο χώρος που μιλάμε για custom βέβαια άλλα -χωρίς να σε αμφισβητώ- θα ήθελα να αναφέρω ότι το τελευταίο διάστημα πριν μεταβώ στην official βρισκόμουν κι εγώ στην cm10.1, οι εντυπώσεις μου λοιπόν ήταν ότι ναι μεν επρόκειτο για μια απίθανη custom rom, σίγουρα όμως δεν φτάνει τη αυτονομία της official XWLSW όταν αυτή είναι rootαρισμένη με τις απαραίτητες αφαιρέσεις και διακοπές διαφόρων εφαρμογών που τρέχουν άσκοπα από "πίσω".. πραγματικά, η lsw κατ'εμέ είναι η καλύτερη jelly bean όλων κι όσοι τη δοκίμασαν πριν ακόμα διατεθεί η ελληνική, νομίζω ότι θα συμφωνήσουν. Ένας λόγος ακόμα να χαιρόμαστε για τη διάθεσή της λοιπόν, έστω κι αν χρειάστηκε να περιμένουμε τόσο..:)

Link to comment
Share on other sites

.. πραγματικά, η lsw κατ'εμέ είναι η καλύτερη jelly bean όλων κι όσοι τη δοκίμασαν πριν ακόμα διατεθεί η ελληνική, νομίζω ότι θα συμφωνήσουν. Ένας λόγος ακόμα να χαιρόμαστε για τη διάθεσή της λοιπόν, έστω κι αν χρειάστηκε να περιμένουμε τόσο..:)

...και μ'αυτά που γράφεις και αναφέρεις, με ξαναβάζεις στη πρίζα να φλασάρω εκ νέου...

Αν μπορεί να φτάσει αυτή την αυτονομία με τους τρόπους που αναφέρεις, γιατί όχι; Έτσι κι αλλιώς, αυτό που με απασχολεί περισσότερο στο κινητό μου είναι η αυτονομία του και ένα όμορφο και εύχρηστο περιβάλλον (όπως της JB).

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

...και μ'αυτά που γράφεις και αναφέρεις, με ξαναβάζεις στη πρίζα να φλασάρω εκ νέου...

Αν μπορεί να φτάσει αυτή την αυτονομία με τους τρόπους που αναφέρεις, γιατί όχι; Έτσι κι αλλιώς, αυτό που με απασχολεί περισσότερο στο κινητό μου είναι η αυτονομία του και ένα όμορφο και εύχρηστο περιβάλλον (όπως της JB).

 

Απλώς έχε το στα υπόψιν όταν βαρεθείς την cm..!:p

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι ειδα με εκπληξη μολις ανοιξα το κινητο οτι αρχισε να κατεβαζει ενημερωση λογισμικου! Με βρηκε τελειως απροετοιμαστο. Πανικοβληθηκα. Εκλεισα αμεσως το wifi! Εχω την 4.0.3 που ολοι λετε οτι ειναι χαλια και 2 προβληματα: Sod μια φορα τη βδομαδα και κολλημα στο διακοπτη wifi 2-3 φορες τη βδομαδα. Εχω συνηθισει ομως και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το κινητο. Και τα 2 φτιαχνουν με επανεκκινηση. Επειδη ειμαι ασχετος με αναβαθμισεις θελω να ρωτησω αν με την ΟΤΑ αναβαθμιση σβηνονται οι εφαρμογες, οι ρυθμισεις και κυριως οι επαφες μου;;; ή αναβαθμιζω και ολα λειτουργουν; αν ειναι ετσι αναβαθμιζομαι...αλλιως μενω 4.0.3. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σχετικη ανακοινωση και εδω στο φορουμ. Μαλλον δεν θα την προσεξες. Αν οχι., ψαξε και πανε μερικες σελιδες πισω στις ειδησεις και θα την βρεις.

Δηλαδή αυτά που έλεγαν παλιότερα ότι θα την πάρει δεν ισχύουν πλέον τελεσίδικα;

Τι ανακοίνωσε η ίδια η Samsung ότι η 4.1.2 είναι η τελευταία έκδοση που θα πάρει;

 

Επίσης δώσανε το τελευταίο update της 4.1.2

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτά που έλεγαν παλιότερα ότι θα την πάρει δεν ισχύουν πλέον τελεσίδικα;

Τι ανακοίνωσε η ίδια η Samsung ότι η 4.1.2 είναι η τελευταία έκδοση που θα πάρει;

 

Επίσης δώσανε το τελευταίο update της 4.1.2

 

Υπαρχει ειδηση στο φορουμ εδω, ψαξε να την βρεις κ να διαβασεις.

 

Οσο για την jb, ηδη κλεινει δυο μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτησα ποτε δωσανε την 4.1.2 αλλα ποιο updates της δωσανε σε σχεση με τις αλλες χωρες.

Δωσανε το τελευταιο update της 4.1.2?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...