Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να γυρίζεις από διακοπές και να βρίσκεις επιτέλους την πολυπόθητη ελληνική 4.1.2: Αξία ανεκτίμητη! Μια δυο ερωτησούλες για όσους ξέρουν:

 

1. Για να κάνω την πιο καθαρή εγκατάσταση (σα να λέμε format σε pc) που μπορεί να γίνει (με Odin εννοείται) πρέπει να κάνω κάτι πριν την περάσω με odin ή με το που την περνάω σβήνονται όλα τα προηγούμενα δεδομένα και δεν χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω?

2. Υπάρχουν και αν ναι σε ποιο directory, τα SMS του τηλεφώνου ώστε να τα κάνω Copy Paste αφού περάσω την 4.1.2? (Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω εφαρμογή για να το κάνω, το χα κάνει παλιά με το Go SMS και μου φάνηκε μανούρα.)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν σου ηρθε ΟΤΑ και (μαλλον) δεν ειχες πειραξει ποτε το τηλεφωνο, δεν χρειαζεται κανενα "format". Απλα δουλεψε να χαρεις το νεο σου τηλεφωνο και μην σκοτιζεσαι

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ηρθε ΟΤΑ και (μαλλον) δεν ειχες πειραξει ποτε το τηλεφωνο, δεν χρειαζεται κανενα "format". Απλα δουλεψε να χαρεις το νεο σου τηλεφωνο και μην σκοτιζεσαι

 

Μου ήρθε OTA αλλά θέλω να την περάσω με Odin για να μη μείνουν υπολείμματα από εφαρμογές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε OTA αλλά θέλω να την περάσω με Odin για να μη μείνουν υπολείμματα από εφαρμογές κτλ.

 

Το ίδιο πράγμα είναι όπως και να την περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχει ηδη εγκατασταθει και θελεις "καθαριοτητα" κανε factory reset από το μενου ή το recovery - αρκει.

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα είναι όπως και να την περάσεις.

 

Ρωτάω επειδή πρώτη φορά θα περάσω rom σε αυτό το τηλέφωνο. Παλιά θυμάμαι που είχα το LG Optimus 2x έπρεπε να κάνω κάτι wipe cash και wipe data σε recovery mode για να κάτσει η καινούρια ROM καλύτερα. Γι αυτό ρωτάω, μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι ανάλογο και εδώ. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω επειδή πρώτη φορά θα περάσω rom σε αυτό το τηλέφωνο. Παλιά θυμάμαι που είχα το LG Optimus 2x έπρεπε να κάνω κάτι wipe cash και wipe data σε recovery mode για να κάτσει η καινούρια ROM καλύτερα. Γι αυτό ρωτάω, μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι ανάλογο και εδώ. Ευχαριστώ...

 

Tα wipe cache, wipe dalvik (μόνο το factory reset δε γίνεται) γίνονται αυτόματα σε κάθε εγκατάσταση official rom, ανεξαρτήτως αν την περάσεις με Odin,OTA,Kies.

Link to comment
Share on other sites

Tα wipe cache, wipe dalvik (μόνο το factory reset δε γίνεται) γίνονται αυτόματα σε κάθε εγκατάσταση official rom, ανεξαρτήτως αν την περάσεις με Odin,OTA,Kies.

 

ΟΚ ευχαριστώ. Για τα μηνύματα που ρώτησα ξέρει κανείς μήπως?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ. Για τα μηνύματα που ρώτησα ξέρει κανείς μήπως?

 

Η καλυτερη λυση πιστευω οτι ειναι καποια εφαρμογη... Προσωπικα χρησιμοποιω το Super Backup και ειναι πολυ καλο. Το μονο θεμα που εχει, ειναι οτι αν χρησιμοποιεις emoji icons στα μηνυματα, κατα την επαναφορα τους εμφανιζει "καραγκιοζακια"... Μικρο το κακο βεβαια... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση πιστευω οτι ειναι καποια εφαρμογη... Προσωπικα χρησιμοποιω το Super Backup και ειναι πολυ καλο. Το μονο θεμα που εχει, ειναι οτι αν χρησιμοποιεις emoji icons στα μηνυματα, κατα την επαναφορα τους εμφανιζει "καραγκιοζακια"... Μικρο το κακο βεβαια... ;)

 

Ευχαριστώ αλλά αυτά ακριβώς τα μικροπράγματα θέλω να αποφύγω! Το βρήκα πάντως:

 

Βρίσκονται στο /data/data/com.android.providers.telephony/databases/ και είναι τα αρχεία mmssms.db για τα μηνύματα και telephony.db για το ιστορικό κλήσεων. Εννοείται πρέπει να είσαι root για να μπεις εκεί βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά αυτά ακριβώς τα μικροπράγματα θέλω να αποφύγω! Το βρήκα πάντως:

 

Βρίσκονται στο /data/data/com.android.providers.telephony/databases/ και είναι τα αρχεία mmssms.db για τα μηνύματα και telephony.db για το ιστορικό κλήσεων. Εννοείται πρέπει να είσαι root για να μπεις εκεί βέβαια.

 

Και με αυτο μια χαρά θα έκανες τη δουλειά σου......αν δεν είχες κάνει root....

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μερες με την 4.1.2 και ολα καλα,βεβαια εχει τις παραξενιες της και θα τις αναφερω μολις το ψαξω ακομη λιγο. αλλα προς το παρον μια ερωτηση μια και δεν θα μας δωσει η σαμ αλλη αναβαθμηση, ξερει κανενας αν εχει βγει η 4.2.2 απο developers;;
Link to comment
Share on other sites

Τρεις μερες με την 4.1.2 και ολα καλα,βεβαια εχει τις παραξενιες της και θα τις αναφερω μολις το ψαξω ακομη λιγο. αλλα προς το παρον μια ερωτηση μια και δεν θα μας δωσει η σαμ αλλη αναβαθμηση, ξερει κανενας αν εχει βγει η 4.2.2 απο developers;;

 

Νομιζω οτι το τραινο της 4.2.2 χαθηκε για την συσκευη μας... :lol:

 

Εννοειται οτι εχει βγει σε custom μορφη, ριξε μια ματια εδω http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1058 & εδω http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1204 και θα βρεις πολλα και ενδιαφεροντα!!!

 

Να ξερεις παντως οτι αφου δεν προκειται για Samsung-based, δεν θα εχει αυτα τα οποια εχεις συνηθισει... Δεν εχει ραδιο (αλλα υπαρχει το Spirit που καλυπτει το "κενο"), δεν μπορεις να κανεις video-κληση μεσω παροχου (δεν ξερω αν εκανες ποτε!), δεν εχει εξοικονομηση ενεργειας, dynamic λειτουργεια οθονης κλπ.κλπ.

 

Και μεταξυ μας, δεν θα σου προσφερει και τιποτα το καινουργιο, περα απο καποια utilities που εχουν προσθεσει οι developers (σε καποιες, οχι σε ολες) τα οποια δεν εχω "πειστει" ακομα οτι χρειαζονται...

 

Κανε τις δοκιμες σου (οπως κι εγω)!!! ;)

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και με αυτο μια χαρά θα έκανες τη δουλειά σου......αν δεν είχες κάνει root....

 

θεωρώ το καλύτερο για αυτή τη δουλειά +1

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Λίγες μέρες με την jb σε unbranded 4.0.3 (πριν) τηλέφωνο μπορώ να πω ότι το βασικό πλεονέκτημα της jelly bean είναι ότι σου δίνει την αίσθηση της καλύτερης αφής όπου το κινητό πετάει. Όταν πλοηγείσαι στο ιντερνετ έχω την εντύπωση ότι ζεσταίνεται αισθητά λιγότερο απ'ό,τι με την 4.0.3, η μπαταρία φεύγει λίγο πιο γρήγορα τελικά αλλά όχι και δραματικά, βασικά αυτά...! Δεν έχω επισημάνει κανά προβληματάκι ως τώρα...
Link to comment
Share on other sites

βΟΗΘΕΙΑ ΦΙΛΟΙ!!!!

Εκανα την αναβαθμιση απο 4.0.4 λπτ στη νεα ΚΑΙ δεν μπορω να κατεβασω την μπαρα ειδοποιησεων...

Link to comment
Share on other sites

βΟΗΘΕΙΑ ΦΙΛΟΙ!!!!

Εκανα την αναβαθμιση απο 4.0.4 λπτ στη νεα ΚΑΙ δεν μπορω να κατεβασω την μπαρα ειδοποιησεων...

δεν ξερω πολλα αλλα πρωτα κανε ενα ρεσετ απο ρεκοβερυ(χανεις τα παντα) η ξαναεγκατεστησε την ρομ.βασικα δεν περιγραφεις και πολλα για το πως εκανες την εγκατασταση.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

μεσω odin,εβαλα την νεα rom,ακολουθησα τις οδηγιες,ολα καλα,επελεξα γλωσσα ελληνικα,εκανα απο recovery ρουτ,την ανοιξα ολα δουλευουν κανονικα αλλα μπαρα γιοκ..

Μισο....δεν ειχα κανει ρεσετ..τωρα που εκανα φαινεται...

Ομως,αφου εβαλα την νεα ρομ,πρωτα εκανα ρουτ μεσω του philz,και μετα εκανα ρεσετ,αυτο σημαινει οτι εχασα το ρουτ;

πως θα το δω...ακυρο,αφου εχω το superuser ειμαι ρουτ,σωστα:

Edited by kermitlabross
Link to comment
Share on other sites

μεσω odin,εβαλα την νεα rom,ακολουθησα τις οδηγιες,ολα καλα,επελεξα γλωσσα ελληνικα,εκανα απο recovery ρουτ,την ανοιξα ολα δουλευουν κανονικα αλλα μπαρα γιοκ..

Μισο....δεν ειχα κανει ρεσετ..τωρα που εκανα φαινεται...

Ομως,αφου εβαλα την νεα ρομ,πρωτα εκανα ρουτ μεσω του philz,και μετα εκανα ρεσετ,αυτο σημαινει οτι εχασα το ρουτ;

πως θα το δω...ακυρο,αφου εχω το superuser ειμαι ρουτ,σωστα:

 

Σωστά, το root δεν χάνεται με factory reset επειδή πρόκειται για εφαρμογή συστήματος.;)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καμιά 15αριά μέρες έχω εγκαταστήσει την Ελβετική LSW χωρίς να δω κάποια διαφορά (σε σχέση με την LSN που είχα πριν).

Μέχρι χτες, που έφαγε ένα τρελό κόλλημα κι έκτοτε δεν διαβάζει την SD. Την οποία κάρτα δεν μπορώ να διαβάσω ούτε μέσω pc (μάλλον παρέδωσε το πνεύμα της...). Δυστυχώς είχα εγκατεστημένες όλες (ή σχεδόν όλες) τις εφαρμογές για εξοικονόμηση χώρου, τις οποίες τώρα υποθέτω ότι πρέπει να επανεγκαταστήσω. Στην εγκατάσταση της δεύτερης εφαρμογής όμως (μεγέθους <2ΜΒ παρακαλώ), εμφανίστηκε το γνωστό μήνυμα περί μη επαρκούς αποθηκευτικού χώρου.

 

Και η ερώτηση είναι: Αφού δεν υπάρχουν οι εφαρμογές (αφού λείπει η κάρτα) πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν μόνο 200ΜΒ ελεύθερα; Πού δεσμεύεται 1GB+; Υπάρχει τρόπος να το ανακτήσω;

 

Μήπως (κι επ' ευκαιρίας της ελληνικής), να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι και πάλι δεν μπορώ να δώσω δικαιώματα root

Ξαναπερνάω το μαμά Firmware τώρα.

 

Ποιά η διαφορά της b4 από b5?

Μηπως πρωτα να εκανες ρουτ με τον philz και μετα ολα τα αλλα?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγώ την αναβάθμιση σε 4.1.2 480+ ΜΒ κατέβηκαν από το wifi και μέσα σε 15 λεπτά η σεμνή τελετή έλαβε τέλος χωρίς προβλήματα . Δείχνει να τρέχει πιο ομαλα όσο και αν έπαιξα μέχρι τώρα . Βέβαια είναι νωρίς στις επόμενες μέρες θα γράψω και για την μπαταρία . Το καλύτερο όλων είναι η παρακολούθηση των ματιών που πλέων δεν χρειάζεται να πατάς κάθε 3 και λίγο την οθόνη η να αλλάζεις διαρκώς ρυθμίσεις για να μπορείς να διαβάσεις κείμενο .. :D λοιπόν .
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καμιά 15αριά μέρες έχω εγκαταστήσει την Ελβετική LSW χωρίς να δω κάποια διαφορά (σε σχέση με την LSN που είχα πριν).

Μέχρι χτες, που έφαγε ένα τρελό κόλλημα κι έκτοτε δεν διαβάζει την SD. Την οποία κάρτα δεν μπορώ να διαβάσω ούτε μέσω pc (μάλλον παρέδωσε το πνεύμα της...). Δυστυχώς είχα εγκατεστημένες όλες (ή σχεδόν όλες) τις εφαρμογές για εξοικονόμηση χώρου, τις οποίες τώρα υποθέτω ότι πρέπει να επανεγκαταστήσω. Στην εγκατάσταση της δεύτερης εφαρμογής όμως (μεγέθους <2ΜΒ παρακαλώ), εμφανίστηκε το γνωστό μήνυμα περί μη επαρκούς αποθηκευτικού χώρου.

 

Και η ερώτηση είναι: Αφού δεν υπάρχουν οι εφαρμογές (αφού λείπει η κάρτα) πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν μόνο 200ΜΒ ελεύθερα; Πού δεσμεύεται 1GB+; Υπάρχει τρόπος να το ανακτήσω;

 

Μήπως (κι επ' ευκαιρίας της ελληνικής), να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση;

Ήταν τόσο αφελή τα ερωτήματα που δεν επιδέχονταν απαντήσεων;... :confused:

 

edit: Εν τω μεταξύ έχω κάνει την εγκατάσταση της ελληνικής - καμία "ορατή" διαφορά ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν τόσο αφελή τα ερωτήματα που δεν επιδέχονταν απαντήσεων;... :confused:

 

Μπορει και να μην εχουμε απαντηση...

Από την μερια μου και εφοσον ετσι κι αλλιως θα κανεις reinstall, δεν δοκιμαζεις ενα reset? Μην ξεχασεις να τσεκαρεις και το usb storage και φυσικα, παρε κι ενα backup από οτι σου έχει απομεινει στο τηλεφωνο σε μια καινουργια sd

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...