Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είσαι root ε? Κοίταξε, μου έχει τύχει κάτι να μην πάει καλά με μία rom και την πέρναγα από πάνω όπως σου είπα.. Το θέμα είναι πως εάν εσύ είσαι καιρό στην rom και έχεις αλλάξει διάφορα πάνω, μην δημιουργηθεί πρόβλημα και αρχίσει να κολλάει κ.λ.π.. Εάν την είχες "φρεσκοφλασάρει" δεν θα το συζητούσαμε.. Γνώμη μου, πάρε ένα backup με το Titanium για τις εφαρμογές ή ακόμη καλύτερα nandorid backup και κάνε την εγκατάσταση από την αρχή εάν δεν σου δουλέψει το φλασάρισμα από πάνω..

 

ειμαι root αλλα θα κανω ενα νεο περασμα καθαρο να τελειωνει.... και ο θεος βοηθος ! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειμαι root αλλα θα κανω ενα νεο περασμα καθαρο να τελειωνει.... και ο θεος βοηθος ! :wacko:

 

Πρώτα φλάσαρε χωρίς το factory reset.. και εάν δεν σου δουλέψει, τότε κάνε καθαρή εγκατάσταση.. ;)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι root αλλα θα κανω ενα νεο περασμα καθαρο να τελειωνει.... και ο θεος βοηθος ! :wacko:

 

Θυμίζω αφού είσαι στην 4.0.4 οχι factory reset μέσα απο recovery .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν τίποτα, μόνο Cosmote και Vodafone απ'ότι ανάφερε κι ο φίλος Namarion παραπάνω :)

Παντα ίδια η Samsung...δεν λέει να στρώσει με τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντα ίδια η Samsung...δεν λέει να στρώσει με τιποτα!!!

 

Άμα έχεις Odin και Myphone (άντε κι ένα Kies να κοιμάται στο backround) τά'χεις όλα νομίζω!;)

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις Odin και Myphone (άντε κι ένα Kies να κοιμάται στο backround) τά'χεις όλα νομίζω!;)

Δεν είναι λυση φίλε μου το να βάλω πολωνική,γερμανική η τουρκική,αφού έχει βγάλει τόσο καιρό το ,update θέλω σε πολύ συντομο χρονικό διάστημα να πάρω κι εγώ για το δικό μου Csc

Το αν θελήσω μετά να βάλω κάτι άλλο είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις Odin και Myphone (άντε κι ένα Kies να κοιμάται στο backround) τά'χεις όλα νομίζω!;)

 

Odin και kies στο background?. .

Δεν θα σου βγει σε καλό αυτό..! ;)

Link to comment
Share on other sites

Odin και kies στο background?. .

Δεν θα σου βγει σε καλό αυτό..! ;)

 

Έτσι!!! :

;) ...μπρικαρουν κι ευκαλα αυτά..άστα!! :P

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Odin και kies στο background?. .

Δεν θα σου βγει σε καλό αυτό..! ;)

 

"Να κοιμάται" είπα εννοώντας το κλειστό, χρειαζόμαστε τους drivers μην ξεχνιόμαστε..!:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λυση φίλε μου το να βάλω πολωνική,γερμανική η τουρκική,αφού έχει βγάλει τόσο καιρό το ,update θέλω σε πολύ συντομο χρονικό διάστημα να πάρω κι εγώ για το δικό μου Csc

Το αν θελήσω μετά να βάλω κάτι άλλο είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο

Πάρη καμιά εταιρία δεν είναι τελεία .Θυμάσαι οταν βγήκε η 4.0.4 για το one x πόσος καιρός πέρασε για την πάρουν αυτά με το αγγλικό firmware ?

Νομίζω πάνω απο τον μηνά ,όλοι είναι....... αστα να πάνε .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχουμε την δυνατοτητα να βαλουμε ευκολα και απλα οποια rom θελουμε, γιατι το ψαχνουμε τοσο? Τι πειραζει δηλαδη αν δεν ειναι η "κανονικη" της συσκευης μας? Ειναι τοσο ευκολες οι διαδικασιες, τουλαχιστον στην συσκευη την δικη μας που δεν νομιζω οτι μας "σταματαει" κανενας...! Και μιλαει (ή μαλλον γραφει) ενας, ο οποιος δεν εχει βαλει ποτε "καστομια", απλα δεν περιμενει κιολας! Με το που βγηκε η 4.0.4 μπηκε, με το που θα βγει η 4.1 θα μπει κι αυτη! Σιγα μην περιμενω το "επισημο" της συσκευης μου!!!:p Και ξαναματαεπαναλαμβανω για τους "απειρους" σε αυτες τις διαδικασιες, ΔΕΝ ειμαι "εμπειρος" σε ολα αυτα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Θα κανω μια ερωτηση που εχει χιλιοειπωθει και ζηταω απλα να μου επιβεβαιωσει καποιος που ξερει αν τα λεω σωστα για να προχωρησω στην διαδιακασια. Συγγνωμη που το κανω απλα αν γινει λαθος ξερετε πως δεν ειναι αναστρεψιμο. Θελω να βαλω την 4.0.4 απο την 2.3.5 που εχω τωρα στο τηλεφωνο και θελω να αποφυγω οποιοδηποτε προβλημα μπρικαρισματος.

 

1)wipes απο το recovery του τηλεφωνου

2)βγαζω μπαταρια και ξαναβαζω

3)βαζω σε download mode το κινητο

4)φλασαρω την 4.0.4 που θελω

5)ΔΕΝ κανω τα wipes που πρεπει για να μην μου μεινει το κινητο στο χερι

6)το ανοιγω με οτι συνεπαγεται το οτι δεν εχουν γινει τα wipes μετα το φλασαρισμα

7)το κλεινω και το βαζω σε download mode

8)φλασαρω τον siyah kernel που λυνει το brickbug

9)μπαινω στο recovery mode (που πλεον δεν ειναι το στοκ προφανως)

10)κανω κανονικα τα 3 wipes και κανω reboot το τηλεφωνο

11)το κινητο ειναι ετοιμο για χρηση

 

τα λεω καλα? παρακαλω μια επιβεβαιωση απο καποιον γνωστη ή να μου τονισει που εχω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι !!

Κατά την γνώμη μου το 2) δεν χρειαζεται .

Ακόμα και αν μετα το φλασαρισμα της 4.0.4 το τηλέφωνο δεν ανοίξει μπορείς να το βάλεις σε download mode και να περάσεις τον kernel ώστε να κάνεις μετά τα wipe κανονικά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μια μικρή βοήθεια ...

Εχω το s2 απο expansys Γαλλίας ... Είχα μια custom rom και του άλλαξα το csc απο KOR(αυτό είχε η custom) σε EUR .. Του έβαλα κανονικά την ελληνική 4.0.3 .. Αρα : Ευρωπαική συσκευή, με αλλαγμένο απο τον χρήστη csc σε EUR και επίσημη ROM ... Καλύπτεται απο εγγύηση αντιπροσωπίας ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μια μικρή βοήθεια ...

Εχω το s2 απο expansys Γαλλίας ... Είχα μια custom rom και του άλλαξα το csc απο KOR(αυτό είχε η custom) σε EUR .. Του έβαλα κανονικά την ελληνική 4.0.3 .. Αρα : Ευρωπαική συσκευή, με αλλαγμένο απο τον χρήστη csc σε EUR και επίσημη ROM ... Καλύπτεται απο εγγύηση αντιπροσωπίας ?

 

Στην αντιπροσωπεία το στέλνουμε με το firmware που είχε, ή την αναβάθμιση του, για 100% σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μια μικρή βοήθεια ...

Εχω το s2 απο expansys Γαλλίας ... Είχα μια custom rom και του άλλαξα το csc απο KOR(αυτό είχε η custom) σε EUR .. Του έβαλα κανονικά την ελληνική 4.0.3 .. Αρα : Ευρωπαική συσκευή, με αλλαγμένο απο τον χρήστη csc σε EUR και επίσημη ROM ... Καλύπτεται απο εγγύηση αντιπροσωπίας ?

 

Κανονικά πρέπει να βάλεις το Firmware που είχε όταν το πήρες ή κάποια αναβάθμιση αυτού.

Αν συγκρίνουν το IMEI της συσκευής με το Firmware και δεν ταιριάζουν τότε δεν θα σε καλύψουν. Το θέμα είναι αν θα το ψάξουν τόσο πολύ αλλά σου προτείνω να μην το ρισκάρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω τι φορούσε αρχικά ... Σκεφτομαι να παρω την samsung και να την ρωτήσω να μου πει το csc που αντιστοιχεί στο ΙΜΕΙ μου..οπότε βάζω το αντίστοιχο...τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι !!

Κατά την γνώμη μου το 2) δεν χρειαζεται .

Ακόμα και αν μετα το φλασαρισμα της 4.0.4 το τηλέφωνο δεν ανοίξει μπορείς να το βάλεις σε download mode και να περάσεις τον kernel ώστε να κάνεις μετά τα wipe κανονικά .

 

Το (2) το κανω γιατι μετα το βημα (1) δεν μπορω να κανω power off στο stock recovery αλλα μονο reboot, αν δεν κανω λαθος. Οποτε η μονη λυση ειναι αυτη που προτεινα καθως σε αλλη περιπτωση ανοιγει το κινητο και μετα δεν θα ειναι <<καθαρη>> εγκατασταση. Οποτε προχωραω κανονικα, ισως φλασαρω custom kernel και πριν παω σε 4.0.4 για να κανω κανενα backup στις εφαρμογες να γλυτωσω τον κοπο μετα. Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

 

Ηθελα να ρωτήσω, πρόαφατα αναβαθμίστηκα στην 4.0.4 από την 4.0.3 έκδοση λογισμικού μέσω του ΚΙΕS. Θέλω να περάσω την 4.0.3 γιατί έχω απώλεια λήψης σήματος και αργό wifi.

Ξέρει κανείς, αν περάσω τη rom από το sammobile θα μπορώ μετά να λαμβάνω ειδοποίηση για ενημερώσεις ή όχι; Θα κατεβάσω αυτή που φορούσε πρίν, την official δηλαδή όχι αλλo Region.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Ηθελα να ρωτήσω, πρόαφατα αναβαθμίστηκα στην 4.0.4 από την 4.0.3 έκδοση λογισμικού μέσω του ΚΙΕS. Θέλω να περάσω την 4.0.3 γιατί έχω απώλεια λήψης σήματος και αργό wifi.

Ξέρει κανείς, αν περάσω τη rom από το sammobile θα μπορώ μετά να λαμβάνω ειδοποίηση για ενημερώσεις ή όχι; Θα κατεβάσω αυτή που φορούσε πρίν, την official δηλαδή όχι αλλo Region.

Ευχαριστώ

 

Στο δεύτερο ποστ αυτού του thread μπορείς να βρεις όλα τα επίσημα firmwares αλλά και τις οδηγίες εγκατάστασής τους στο πρώτο ποστ.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις απλώς ένα factory reset στην 4.0.4 μέσα απ'τις ρυθμίσεις (θα στα σβήσει όλα απ'τη συσκευή-κάτι που ούτως ή άλλως καλό θα ήταν να κάνεις εγκαθιστώντας ένα νέο firmware) πηγαίνοντας από "Ρυθμίσεις - Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας - Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" έτσι ώστε να μείνει πεντακάθαρη η 4.0.4 στη συσκευή σου μιας και υπερτερεί σε πολλά σε σύγκριση με την 4.0.3. Αν δεν διορθωθεί το πρόβλημά σου, κάτι που δεν πιστεύω δηλαδή, εδώ θα είμαστε για περαιτέρω βοήθεια.;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ makis206 για τη βοήθεια. Το έχω δεί το ποστ με τα firmware, ελπίζω να λειτουργήσει με το factory reset.

Θα ποστάρω τις επόμενες ημέρες τα αποτελέσματα. Τώρα προχωράω σε reset.

A, ήθελα να πώ μπράβο σε όλους όσους συνέβαλαν και συμβάλουν ώστε αυτό το topic να είναι εφάμιλο σε πληροφορίες και αποτελεσματικότητα με το XDA, αλλά και ακόμη καλύτερο γιατί είναι Ελληνικό. ΜΠΡΑΒΟ!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά .. Ασχολούμαι 4 ημέρες με το θέμα αλλά δυστηχώς δεν κατάφερα να βρω λύση ... Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ... Η κατάσταση έχει ως εξής :

 

Πριν λίγο καιρό, αγόρασα μεταχειρισμένο ενα S2 το οποίο αγοράστηκε απο expansys Γαλλίας και στην απόδειξη ανέφερε EUR,BLACK,16 GB..Επίσης είχε γαλλικές οδηγίες χρήσης, οπότε απο τα παραπάνω, καταλήγουμε οτι το τηλέφωνο προορίζεται για την ευρωπαική αγορά και συγκεκριμμένα για την Γαλλία ...Την συσκευή την παρέλαβα με omega rom, μιας και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την είχε εγκαταστήσει ..

 

Μπαίνω τώρα στο θέμα ... Ηρθε η ώρα να δώσω το τηλέφωνο (λόγω s3) και θέλω να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση ώστε ο επόμενος ιδιοκτήτης να καλύπτεται κανονικά απο την εγγύηση της samsung... Έλα που δεν ξέρω ποια ρομ φορούσε αρχικά ??? Για κακή μου τύχη, ούτε ο προηγούμενος απο εμένα θυμάται...

 

Ψάχνοντας όλο αυτό το 4ήμερο (πρωτάρης στο android/πρώην ios) διαπίστωσα οτι με το πέρασμα της omega, σβήστηκε το αρχικό csc code (αχ αυτό το csc) και περάστηκε το KOR .. Άλλαξα λοιπόν το csc σε EYR και πέρασα την επίσημη ελληνική .. Το τηλέφωνο δουλεύει (και δούλευε) μια χαρά .. Το θέμα είναι, είμαι εντός εγγύησης ή επειδή άλλαξα το csc είμαι εκτός ? Επικοινώνησα με την samsung και περιμένω απάντηση σχετικά με την προέλευση της συσκευής όσον αφορά το csc αλλά απο την Δευτέρα ακόμη περιμένω ..

 

Σας δίνω και τα στοιχεία της συσκευής σε περίπτωση που μπορείτε να μου δώσετε λύση :

 

Αρ. κατασκευής : IML74K.XWLP7

KERNEL: 3.0.15-I9100XWLP7-CL340913 DPI@DELL134 #3

Εκδοση Βας Φάσματος : I9100XXLPS

 

PDA: I9100XWLP7

PHONE: I9100XXLPS

CSC:19100XXLPH

 

BUILD: 03/04/12

 

Αυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι η ρομ που θα φοράει, απλά να καλύπτεται η συσκευή απο την samsung ώστε να είναι καλυμένος ο επόμενος ιδιοκτήτης (ο οποίος το περιμένει με ανυπομονησία) :O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά .. Ασχολούμαι 4 ημέρες με το θέμα αλλά δυστηχώς δεν κατάφερα να βρω λύση ... Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ... Η κατάσταση έχει ως εξής :

 

Πριν λίγο καιρό, αγόρασα μεταχειρισμένο ενα S2 το οποίο αγοράστηκε απο expansys Γαλλίας και στην απόδειξη ανέφερε EUR,BLACK,16 GB..Επίσης είχε γαλλικές οδηγίες χρήσης, οπότε απο τα παραπάνω, καταλήγουμε οτι το τηλέφωνο προορίζεται για την ευρωπαική αγορά και συγκεκριμμένα για την Γαλλία ...Την συσκευή την παρέλαβα με omega rom, μιας και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την είχε εγκαταστήσει ..

 

Μπαίνω τώρα στο θέμα ... Ηρθε η ώρα να δώσω το τηλέφωνο (λόγω s3) και θέλω να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση ώστε ο επόμενος ιδιοκτήτης να καλύπτεται κανονικά απο την εγγύηση της samsung... Έλα που δεν ξέρω ποια ρομ φορούσε αρχικά ??? Για κακή μου τύχη, ούτε ο προηγούμενος απο εμένα θυμάται...

 

Ψάχνοντας όλο αυτό το 4ήμερο (πρωτάρης στο android/πρώην ios) διαπίστωσα οτι με το πέρασμα της omega, σβήστηκε το αρχικό csc code (αχ αυτό το csc) και περάστηκε το KOR .. Άλλαξα λοιπόν το csc σε EYR και πέρασα την επίσημη ελληνική .. Το τηλέφωνο δουλεύει (και δούλευε) μια χαρά .. Το θέμα είναι, είμαι εντός εγγύησης ή επειδή άλλαξα το csc είμαι εκτός ? Επικοινώνησα με την samsung και περιμένω απάντηση σχετικά με την προέλευση της συσκευής όσον αφορά το csc αλλά απο την Δευτέρα ακόμη περιμένω ..

 

Σας δίνω και τα στοιχεία της συσκευής σε περίπτωση που μπορείτε να μου δώσετε λύση :

 

Αρ. κατασκευής : IML74K.XWLP7

KERNEL: 3.0.15-I9100XWLP7-CL340913 DPI@DELL134 #3

Εκδοση Βας Φάσματος : I9100XXLPS

 

PDA: I9100XWLP7

PHONE: I9100XXLPS

CSC:19100XXLPH

 

BUILD: 03/04/12

 

Αυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι η ρομ που θα φοράει, απλά να καλύπτεται η συσκευή απο την samsung ώστε να είναι καλυμένος ο επόμενος ιδιοκτήτης (ο οποίος το περιμένει με ανυπομονησία) :O

 

To ότι είναι από expansys και με γαλλικές οδηγίες, δε σημαίνει ότι απαραίτητα είναι και γαλλικό.

Το KOR απ' ότι βλέπω είναι αγγλικό και ίσως να ήταν το original του τηλεφώνου, μιας και μου φαίνεται δύσκολο να έβαλε ο άλλος omega και να διάλεξε αυτό το CSC.

Εγώ αν ήταν να το επαναφέρω, τηλέφωνο δε θα έκανα (μπορεί και να το δουν ως ύποπτο).

Θα έβαζα μία ROM με KOR και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αρα το csc δεν αλλάζει με την εγκατάσταση μιας custom ? το λέω αυτό γιατί σύμφωνα με το xda λέει αυτό στην omega 15.1 :

Based on firmware XWLPF Android 4.03 (Date: 18/05/2012)

Kernel CF-Root LPG

Modem XXLPX

Deodexed - Rooted - Zipaligned

CMW recovery v5.5.0.4

CWM Manager v3.15

Omegas multi csc LP7 (multi 56 entries)

csc set to EUR by default

 

Είναι πολύ λογικό αυτό που λες Στράτο εαν όντως η omega δεν αλλάζει τελικά το csc ... Με βλέπω να το κάνω έτσι

 

Πάντως εφόσον ο χρήστης αλλάξει το csc, αλλά φοράει επίσημο firmware, δεν θα έπρεπε να καλύπτεται κανονικά από εγγύηση ?

Edited by SalonikateD
Link to comment
Share on other sites

To ότι είναι από expansys και με γαλλικές οδηγίες, δε σημαίνει ότι απαραίτητα είναι και γαλλικό.

Το KOR απ' ότι βλέπω είναι αγγλικό και ίσως να ήταν το original του τηλεφώνου, μιας και μου φαίνεται δύσκολο να έβαλε ο άλλος omega και να διάλεξε αυτό το CSC.

Εγώ αν ήταν να το επαναφέρω, τηλέφωνο δε θα έκανα (μπορεί και να το δουν ως ύποπτο).

Θα έβαζα μία ROM με KOR και τέλος.

 

+1 Και από εμένα.. Σκέψου τον επόμενο χρήστη, που θα θέλει να δει και αυτός με την σειρά του τι παίζει με το κινητό.. Εάν τα πάντα στο κινητό, καταλήγουν σε KOR, θα ξέρει πως είναι όλα ok.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...