Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Χθες έκανα την υπέρτατη μ@λ@... Ενώ είχα κάνει ρουτ την συσκευή το καλοκαίρι χθες αποφάσισα να ασχοληθώ με το κινητό και το συνδεσα με το kies μετά από πολλές προσπάθειες μιας και δεν αναγνώριζε την συσκευή έκανα ξανά εγκατάσταση τουkies και το πήρε.Έκανα αναβάθμιση μιας και είπε πως υπάρχει ενημερωση με έβαλε σε ki4 και σε android 2.3.4 και όταν έκανε επανεκκίνηση δεν αναγνώριζε την κάρτα μνήμης έλεγε κατεστραμμένο και μόνο διαμόρφωση μπορούσα να κάνω και ακύρωση.

Ασε που δεν είμαι πλέον σε root κατάσταση,παω να ανοίξω το titanium και λέει δεν εχω δικαιώματα root.Ευτυχώς είχα κάνει backup την κάρτα μνήμης,λέτε αν κάνω format και περάσω πάλι ότι είχα θα φτιάξει?

Θα μπορέσω να κάνω πάλι root την συσκευή?

 

Η κάρτα μπορεί και να φτιάξει έτσι.Εκτός βέβαια αν έχει βγει εντελώς off.

Root ξανακάνεις με την ίδια διαδικασία που το είχες κάνει και στην αρχή.Δεν υπάρχει λόγος πανικού :)

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγώ πιστεύω πως θα φτιάξει η κάρτα μιας και όταν την συνδεσα με το λάπτοπ στο card redder την διάβασε κανονικά.Τι να βάλω τώρα?Διαβάζω κάτι για omega 10.2 δεν εχω καταλάβει τι κάνει και επίσης τώρα που είμαι σε 2.3.4 έχει διαφορά από την 2.3.3 και αν ναι σε τι?Από μπαταρία πχ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω αγορασει ανα sii απο birdphone τελη Νοεμβριου ,του εχω περασει custom rom και τωρα θελω να επιστρεψω στην stock original που φορουσε αποην αρχη το κινητο, δυστυχως ομως δεν ειχα σημειωσει ποια ηταν αυτη και δεν θυμαμαι καθολου επισης. Υπαρχει τροπος να βρω ποια ηταν για να την περασω γνωριζει κανεις. Απο birdphone το μονο που μου ειπαν οτι ειναι Ευρωπαικη Εισαγωγη και τιποτα αλλο. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Φιλε και γω απο birdphone to πηρα τα χριστουγεννα ηταν το τελευταιο και φορουσε την KI4 με γερμανικο κωδικο.μαλον ειχεs και συ την ιδια.αν αφτο σε βοηθαει
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας!!! Δεν ανοιγει το odin στον υπολογιστη.ξερει κανεις τι πρεπει να κανω;;;;

Έχεις διαγράψει τα υπόλοιπα αρχεία προφανώς. Κατέβασε το ξανά κάντο unzip και μην διαγράψεις κανένα αρχείο. Απλά άνοιξε το...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαγράψει τα υπόλοιπα αρχεία προφανώς. Κατέβασε το ξανά κάντο unzip και μην διαγράψεις κανένα αρχείο. Απλά άνοιξε το...

 

Ολα τα εχω δεν διεγραψα τιποτα,θα το ξαναδοκιμασω παλι να δω μηπως εφταιξε κατι!!! Ευχαριστω παντος!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι...

Πηγα τωρα να κανω root και στο σημειο που λεει να μπουμε σε καποιο site και να κατεβασουμε το zip που ειναι για το τηλεφωνο μας

ΠΧ. Gingerbread.XWKE7 -- > CF-Root-SGS2_XW_XEU_KE7-v3.7-CWM3.zip στη δικη μου περιπτωση το κινητο μυ γραφει Gingerbread.XWKI4 και ψαχνω ψαχνω αλλα δεν υπαρχει, τι να κανω για να μπορεσω να κανω root?

 

Δεν ξερω αν πρεπει να τα γραψω για να σας βοηθησω αλλα πατωντας *διεση 1234 διεση μου εγραψε το κινητο μου

PDA I9100XWKI4

PHONE I9100XXK1

CSC I9100XXKI2

Buil info wed sep 14 20:34:11 KST 2011

 

 

Εχω εκδοση androis 2.3.4

Εκδοση βασικου φασματος I9100XXKI1

Εκδοση Kernel 2.6.35.7 -I9100XWKI4 - CL575468 root@DELL143/2

Αριθμος κατασκευης GINGERBREAD.XWKI4

 

Δεν ξερω αν χρειαζοντε ολα αυτα αλλα δειτε και πειτε μου τι να κανω για να κανω root

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι...

Πηγα τωρα να κανω root και στο σημειο που λεει να μπουμε σε καποιο site και να κατεβασουμε το zip που ειναι για το τηλεφωνο μας

ΠΧ. Gingerbread.XWKE7 -- > CF-Root-SGS2_XW_XEU_KE7-v3.7-CWM3.zip στη δικη μου περιπτωση το κινητο μυ γραφει Gingerbread.XWKI4 και ψαχνω ψαχνω αλλα δεν υπαρχει, τι να κανω για να μπορεσω να κανω root?

 

Δεν ξερω αν πρεπει να τα γραψω για να σας βοηθησω αλλα πατωντας *διεση 1234 διεση μου εγραψε το κινητο μου

PDA I9100XWKI4

PHONE I9100XXK1

CSC I9100XXKI2

Buil info wed sep 14 20:34:11 KST 2011

 

 

Εχω εκδοση androis 2.3.4

Εκδοση βασικου φασματος I9100XXKI1

Εκδοση Kernel 2.6.35.7 -I9100XWKI4 - CL575468 root@DELL143/2

Αριθμος κατασκευης GINGERBREAD.XWKI4

 

Δεν ξερω αν χρειαζοντε ολα αυτα αλλα δειτε και πειτε μου τι να κανω για να κανω root

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17704099&postcount=6

Link to comment
Share on other sites

τώρα που είμαι σε 2.3.4 έχει διαφορά από την 2.3.3 και αν ναι σε τι?Από μπαταρία πχ?

 

Μπαταρια οχι αλλα οι εικονες και γενικα η οθονη ειναι χαλια στην 2.3.3.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια οχι αλλα οι εικονες και γενικα η οθονη ειναι χαλια στην 2.3.3.

 

Τι εννοείς χάλια;; εχω 2.3.4 και εχω δοκιμάσει και τις 2.3.4 και 2.3.6 και δεν εχω δει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Χθες πήρα μεταχειρισμένο το κινητό και έχει πάνω την omega. Θα ήθελα όμως να το επαναφέρω στο εργοστασιακό του, όπως αν το αγόραζα καινούριο δηλαδή ούτε rooted ούτε τίποτα. Διαβάζω από χθες και εδώ και στο xda πολλές ώρες αλλά δεν έχω καταλάβει σίγουρα τι πρέπει να κάνω. Έχω κατεβάσει το odin αλλά δεν ξέρω ποιο Firmware να κατεβάσω και έχω μπερδευτεί λίγο με την διαδικασία. Να κατεβάσω αυτό από εδώ που είναι της cosmote (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113928) ή κάποιο από αυτά (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278). Επίσης αν περάσω κάποιο από αυτά θα υπάρχει και το touchwiz ή όχι; Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Χθες πήρα μεταχειρισμένο το κινητό και έχει πάνω την omega. Θα ήθελα όμως να το επαναφέρω στο εργοστασιακό του, όπως αν το αγόραζα καινούριο δηλαδή ούτε rooted ούτε τίποτα. Διαβάζω από χθες και εδώ και στο xda πολλές ώρες αλλά δεν έχω καταλάβει σίγουρα τι πρέπει να κάνω. Έχω κατεβάσει το odin αλλά δεν ξέρω ποιο Firmware να κατεβάσω και έχω μπερδευτεί λίγο με την διαδικασία. Να κατεβάσω αυτό από εδώ που είναι της cosmote (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113928) ή κάποιο από αυτά (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278). Επίσης αν περάσω κάποιο από αυτά θα υπάρχει και το touchwiz ή όχι; Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη...

 

Από το 2ο Link σου βάλε KK5 και αναμένεις για παγώτακι επίσημα μετα :) Πριν το κάνεις κάνε wipe data / factory reset από CWM και αφού τελειώσεις ροοταρεις με CF-root (για ΚΚ5 πάλι). Εννοείται πως έχει touchwiz

Link to comment
Share on other sites

Από το 2ο Link σου βάλε KK5 και αναμένεις για παγώτακι επίσημα μετα :) Πριν το κάνεις κάνε wipe data / factory reset από CWM και αφού τελειώσεις ροοταρεις με CF-root (για ΚΚ5 πάλι). Εννοείται πως έχει touchwiz

 

Σ' ευχαριστώ!! Μια ερώτηση ακόμα, η CF-root για ΚΚ5 είναι η τέταρτη από το τέλος εδώ;; (http://www.jayceooi.com/2011/08/03/download-cf-root-for-samsung-galaxy-s2/) Αν κάνω αυτά τα βήματα μετά θα είναι σαν εργοστασιακό σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω unbranded κινητό! Το μονο update που έχω κάνει είναι απο 2.3.3 σε 2.3.4 μέσω του Kies.

Θέλω να περάσω τη 2.3.5 της cosmote μέσω του Odin, διαδικασία την οποία θα κάνω για πρώτη φορά.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: πρέπει να κάνω κάποιο backup πριν το update. Μηνύματα, photos, εφαρμογές κλπ. σβήνονται ή όχι; Από 2.3.3------>2.3.4 δεν είχε πειραχτεί κάτι...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω unbranded κινητό! Το μονο update που έχω κάνει είναι απο 2.3.3 σε 2.3.4 μέσω του Kies.

Θέλω να περάσω τη 2.3.5 της cosmote μέσω του Odin, διαδικασία την οποία θα κάνω για πρώτη φορά.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: πρέπει να κάνω κάποιο backup πριν το update. Μηνύματα, photos, εφαρμογές κλπ. σβήνονται ή όχι; Από 2.3.3------>2.3.4 δεν είχε πειραχτεί κάτι...

Ευχαριστώ

Μηνύματα,εφαρμογες ναι σβήνονται-φωτογραφίες,βίντεο δεν σβήνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα,εφαρμογες ναι σβήνονται-φωτογραφίες,βίντεο δεν σβήνονται.

 

κάποιος τρόπος να τα σώσω; (σορρυ αν είμαι off topic)...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εγώ πήρα το Galaxy S II από Multirama και είμαι στην 2.3.4 και δε μου βγάζει update το kies για 2.3.5. έχω sim Cosmote (δεν ξέρω αν βοηθάει) και έχω τρελαθεί γιατί παντού βλέπω ότι η 2.3.5 είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα από το Δεκέμβρη του 2011 κι εγώ είμαι ακόμα 2.3.4. τι πρέπει να γίνει για να μου βγάλει update;

 

και άλλη μια ερώτηση: η 2.3.5 από Cosmote τι διαφορές έχει από την 2.3.4; αξίζει να την περάσω; αν κάποιος την έχει δοκιμάσει μπορεί να μου πει αν έχει προβλήματα και ποια;

 

επίσης αν βάλω την 2.3.5 cosmote βγαίνει εκτός εγγύησης; τι πρέπει να κάνω για να επιστρέψω σε official firmware όπως αυτό που έχω τώρα; (συγνώμη για τις πολλές; ερωτήσεις, αλλά δεν την έχω ξανακάνει τη διαδικασία)

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση. Εκανα update πριν μερες απο το kies και εμενα με εβαλε σε 2.3.4 και οχι στην 2.3.5 αραγε θα με βαλει καποια στιγμη να κανω update και αν ναι θα χασω παλι το root που εχω κανει;

Επισης ειμαι σε ki4 και αν αλλαξω μπορω να βαλω κατι αλλο γιατι νομιζω πως τρωεκ αρκετη μπαταρια. Αν αλλαξω θα εχω προνλημα με το root μιας και εκανα root συμφωνα με την εκδοση που ειχα. Τι προτεινετε ανυι της KI4;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι η 2.3.4 ειναι η χειροτερη ρομ για το SII,και το δικο μου δεν δουλευε τοσο σωστα οσο με την 2.3.3 που ειχε αρχικα.Anyway,με την 2.3.5 δουλευε καλα και με την 2.3.6 (ΚΚ5) μπορω να πω οτι δουλευει ακομη καλυτερα και απ οτι βλεπω εχει βελτιωθει και η αυτονομια της συσκευης.Για οποιον θελει να περασει την ΚΚ5 επειδη γινεται οντως ενα μπαχαλο με τα αρχεια που περιεχει ο φακελος της να πω που και ποια βαζετε:

PDA: CODE_I9100XWKK5_CL754841_REV02_user_low_ship.tar.md5

CSC: GT-I9100-MULTI-CSC-OXXKJ3.tar.md5

PHONE: MODEM_I9100XXKI4_REV_02_CL1065910.tar.md5

και για οποιον θελει να κανει και repartition στη θεση του .pit θα βαλει το u1_02_20110310_emmc_EXT4.pit (εγω εκανα repartition).

Τωρα τα υπολοιπα αρχεια, APBOOT_I9100XWKK5_CL754841_REV02_user_low_ship.tar.md5 και EFS_I9100XWKK5_CL754841_REV02_user_low_ship.tar.md5 καθως και τοGT-I9100-MULTI-CSC-OXXKJ3_HOME.tar.md5 σβηστε τα ,μην ασχολειθειτε καθολου με αυτα,τα 2 πρωτα υπαρχουν ηδη μεσα στο PDA και το τριτο που αφορα το csc δεν μας ενδιαφερει πλεον αφοσον αυτο που εδωσα εχει τα ελληνικα sales code.Τα 2 αρχεια με τους κερνελ αφηστε τα και μην αχολειθειτε μαζι τους,παρα μονο στην περιπτωση που αφου κανετε ρουτ με καποιον καστομ κερνελ (εγω ρουταρισα με cf-root) και θελετε για καποιον λογο να επαναφερετε τον <μαμα> κερνελ,τοτε μπορειτε να τον φλασαρετε μεσω odin.

Να θυμαστε παντα οτι ειναι απαραιτητο το hard reset της συσκευης,πριν και μετα το φλασαρισμα ειδαλως θα αντιμετωπισετε προβληματα και αυτο ισχυει για ολες τις ρομ.

Eλπιζω να βοηθησα.

 

Μπράβο φίλε μου, ωραίο post και σωστά τεκμηριωμένο. Με 2 λογάκια,αν θέλεις, γράψε τι διαφορά ανάμεσα σε custom kernel και cf-root. Αν θέλουμε να επιστρέψουμε σε "μαμά"kernel, ποιον από τους 2 προτείνεις να χρησιμοποιήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με 2 λογάκια,αν θέλεις, γράψε τι διαφορά ανάμεσα σε custom kernel και cf-root.

 

Η διαδικασία του cf-root είναι και η ασφαλέστερη για custom kernel που χρειάζεσαι για να flashάρεις custom rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε athanaso77 βρίσκω διάφορα usb jig στο ebay για το SGS2..όλα κάνουν την ίδια δουλειά ή να τα ψάξω με κάποια κριτήρια?Και κάτι άλλο, το swm πως μπορώ να το εγκαταστήσω?Σήμερα έβαλα την ΚΚ5, το έκανα root αλλά δεν μου το εμφάνισε. Edited by oeo77
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε athanaso77 βρίσκω διάφορα usb jig στο ebay για το SGS2..όλα κάνουν την ίδια δουλειά ή να τα ψάξω με κάποια κριτήρια?

 

Όλα την ίδια δουλειά κάνουν.

 

Και κάτι άλλο, το swm πως μπορώ να το εγκαταστήσω?

 

Μήπως εννοείς το cwm; Βάλε cf-root.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...