Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα συμφωνήσω.η δική μου εμπειρία από το nexus s είναι εντελώς διαφορετική.το έχει ο αδερφός μου ακόμη και σήμερα, τρέχει custom 4.2.2 και είναι υποδειγματικό σε όλα...δουλεύουν τα πάντα...

 

Όποιος θέλει ας μπει εδώ κι ας ψηφίσει μπαρ και μας ακούσει η Google...τουλάχιστον να μην πέσουμε χωρίς μάχη... https://www.change.org/petitions/google-update-the-galaxy-nexus-with-android-4-4-kitkat

 

Κοντεύουμε τους 3000 στο petition, καλά πάει....:cool:

Βέβαια αν το έχει πάρει απόφαση η Google σιγά μην ακούσει εμάς (όταν προσδοκά σε εκατομμύρια πωλήσεις των νέων nexus), αλλά που ξέρεις, μπορεί να γίνει κανά leak προς XDA μεριά και να έχουμε "custom" του κουτιού :D

 

Στο μεταξύ εγώ το σκέφτομαι σφόδρα για το Ν5....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Με ένα τουλκιτ είσαι έτοιμος αυτόματα. Ή από γραμμή εντολών. Κάνε ένα search και το βρήκες. Με τον οδηγό μετατροπής σε yakju επίσης.

Καλημέρα και καλό μήνα. Το toolkit όμως δεν είναι μέχρι 4.2.2 για non donators?Επίσης ο οδηγός μετατροπής δεν θέλει πάλι toolkit? Από τη γραμμή εντολών πώς γίνεται;; Ευχαριστώ

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύουμε τους 3000 στο petition, καλά πάει....:cool:

Βέβαια αν το έχει πάρει απόφαση η Google σιγά μην ακούσει εμάς (όταν προσδοκά σε εκατομμύρια πωλήσεις των νέων nexus), αλλά που ξέρεις, μπορεί να γίνει κανά leak προς XDA μεριά και να έχουμε "custom" του κουτιού :D

 

Στο μεταξύ εγώ το σκέφτομαι σφόδρα για το Ν5....

 

Πάντως με αυτή την τακτική που ακολουθεί με βλέπω για G2 η Xiaomi Mi3...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι η τακτική της είναι η ίδια με όλα (βλέπε τουλάχιστον το nexus s) ... Άλλο αν μας πονάει. Δεν έκανε εξαίρεση στο gnex. Και γιατί άλλωστε... Ατυχία.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι η τακτική της είναι η ίδια με όλα (βλέπε τουλάχιστον το nexus s) ... Άλλο αν μας πονάει. Δεν έκανε εξαίρεση στο gnex. Και γιατί άλλωστε... Ατυχία.

 

Γιατί το GN είναι ακόμα ένα εξαιρετικό τηλέφωνο, με χαρακτηριστικά που υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις του 4.4 . Το Nexus S ήταν στα όριά του όταν σταμάτησε η υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το GN είναι ακόμα ένα εξαιρετικό τηλέφωνο, με χαρακτηριστικά που υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις του 4.4 . Το Nexus S ήταν στα όριά του όταν σταμάτησε η υποστήριξη.

 

Αυτό δεν αναιρεί την υποστήριξη στο 18μηνο. Άλλωστε και το s τρέχει 4.3 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο επεξεργαστής ακόμα υποστηρίζεται από την Texas Instruments (http://www.ti.com/lsds/ti/omap-applications-processors/omap-4-processors-products.page?paramCriteria=no)
Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά τη "πατάτα" που φάγαμε θα "μπλέξουμε" ξανα με custom :)

 

τι προτείνετε από τις μέχρι τώρα custom για nexus που να είναι ελαφρύ, με αρκετά features και χωρις κολήματα;

Να έχουμε μια εικόνα για τις επερχόμενες 4.4

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά τη "πατάτα" που φάγαμε θα "μπλέξουμε" ξανα με custom :)

 

τι προτείνετε από τις μέχρι τώρα custom για nexus που να είναι ελαφρύ, με αρκετά features και χωρις κολήματα;

Να έχουμε μια εικόνα για τις επερχόμενες 4.4

 

Υπάρχουν ανακατατάξεις όσων αφορά τους developers που ασχολούνταν ως τώρα με το κινητό μας.άλλοι φεύγουν για Ν5 άλλοι έρχονται...Γενικά γίνονται πολλά.πάντως ήδη κυκλοφορεί στο xda σε κύκλους developer ακόμη, η κιτ κατ η οποία τρέχει στο κινητό μας...οπότε είναι απλά θέμα χρόνου...

 

Ρίξτε μια ματιά...:p:p:p:D

 

Σορρυ για τα 3 ποστ αλλά το ταπατοκ τα χει παίξει...εδώ το screenshot που θα σας φτιάξει τη νύχτα...ή τη μέρα:p

 

Edit...ραγδαίες εξελίξεις, ήδη η πρώτη πρώιμη κιτ κατ βγήκε...Επειδή κάποιοι έλεγαν για drivers κλπ της TI...Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη-Google:p

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2507846

 

[ROM] [4.4][KRT16M] A taste of KitKat [Alpha]

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τα 3 ποστ αλλά το ταπατοκ τα χέρι παίξει...εδώ το screenshot που θα σας φτιάξει τη νύχτα...ή τη μέρα:p

 

Edit...ραγδαίες εξελίξεις, ήδη η πρώτη πρώιμη κιτ κατ βγήκε...Επειδή κάποιοι έλεγαν για drivers κλπ της TI...Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη-Google:p

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2507846

 

[ROM] [4.4][KRT16M] A taste of KitKat [Alpha]

 

+1 Μαζί σου ρε Βλάση

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

+1 Μαζί σου ρε Βλάση

 

Χαχαχα...απ ότι διαβάζω ένα ένα τα θέματα λύνονται, όλη ή κοινότητα έχει πέσει πάνω στο κινητάκι μας.Συνεργασία πολλών developers με σκοπό να ξεπεραστούν τα όποια προβλήματα και να γίνει σωστή η ρομ.θα διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη.σε 1 εβδομάδα πιστεύω πως θα έχουμε πλήρως λειτουργική κιτ κατ και αφήνω και ένα περιθώριο μήπως διαψευστώ και πραγματοποιηθεί ακόμη πιο νωρίς...:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα νέα. Θέλω να δω αν όντως έκανε δουλειά η ακατανομαστη και ελαφρυνε η 4.4. Να πάρει άλλη μια πνοή το galaxy nexus.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα μπούμε πάλι στο τρυπάκι για ROM :P :P

 

Καποιες ερωτήσεις:

Οταν αγόρασα τη συσκευή ήταν samsung branded και με μια εφαρμογη την έκανα google branded

 

Τα στοιχεία που φαίνονται τώρα είναι:

 

Baseband: I9250XXLJ1

Kernel: 3.0.72-gfb3c9ac

Build number: JWR66Y

 

Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα για να είμαι έτοιμος όταν βγουνε 4.4 :

 

1) με ποιο toolkit να κανω root ?

2) Μεγάλη απορία... Τι κερδίζεις αν αλλάξεις kernel ή baseband; Αν αλλάξεις kernel/baseband αυτά που θα βάλεις εξαρτάται και από τη ROM που θέλεις να βάλεις ή απλα βάζεις κάποια "δοκιμασμένα" και τα κρατάς και για τις μελλοντικές αλλαγές στις ROM;

Edited by myst77
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά νέα παιδιά :) . Προσωπικά θα περιμένω 1-2 μήνες να γίνουν όλα τα beta testing και να δούμε μη τυχόν βγει καμιά 4.4.1 και θα την περάσω και εγώ στης δικιάς μου το Nexus. Όχι τίποτα άλλο, αν ήταν το δικό μου θα γινόμουν ο ίδιος beta tester :p αλλά αυτή δεν παίζει να ψηθεί για κάτι τέτοιο :lol:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο είναι ότι θα έχουμε και τον καινούργιο kernel 3.4 ported στο τηλέφωνο μας σύμφωνα με τα τελευταία νέα που σημαίνει ότι πολύ απλά θα έχει όλα τα χαρακτηριστικά της 4.4...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε παιδιά για να καταλάβω όταν δώσει η Google το factory image της 4.4 και αφου το τηλεφωνο μας μπορεί να την τρέξει γιατι δεν μπορουμε να το φλασαρουμε κατευθείαν? Shame on you Google

ok λαλακια ρωτησα. Αφου δεν θα το βγαλει για το δικο μας τηλέφωνο. Παντως θα είναι πιο εύκολο για τα αλανια στο xda με το factory image να το προσαρμόσουν στο δικο μας δεν νομίζετε?

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παρακολουθώ το νήμα συνεχώς για να έχω επαφή και να αποκτήσω κάποιες γνώσεις σχετικά με το rooting ή το flashing μιας άλλης Rom. Αυτο που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι η μετατροπή από yakjuxw σε yakju. Εχω τη donated έκδοση του galaxy nexus toolkit. Δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα το να μπω σε τέτοιου είδους διαδικασίες, όχι γιατί δε μου αρέσουν, αλλά εξαιτίας έλλειψης χρόνου. Τώρα όμως και εάν δεν δοθεί τελικά η 4.4 OTA, θα με ενδιέφερε να βάλω την 4.4 μέσω XDA. Να υποθέσω ότι θα έχω τη βοήθεια σας και τα φώτα σας.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παρακολουθώ το νήμα συνεχώς για να έχω επαφή και να αποκτήσω κάποιες γνώσεις σχετικά με το rooting ή το flashing μιας άλλης Rom. Αυτο που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι η μετατροπή από yakjuxw σε yakju. Εχω τη donated έκδοση του galaxy nexus toolkit. Δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα το να μπω σε τέτοιου είδους διαδικασίες, όχι γιατί δε μου αρέσουν, αλλά εξαιτίας έλλειψης χρόνου. Τώρα όμως και εάν δεν δοθεί τελικά η 4.4 OTA, θα με ενδιέφερε να βάλω την 4.4 μέσω XDA. Να υποθέσω ότι θα έχω τη βοήθεια σας και τα φώτα σας.

 

Δεν θα έπρεπε να ρωτάς καν. ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα μπούμε πάλι στο τρυπάκι για ROM :P :P

 

Καποιες ερωτήσεις:

Οταν αγόρασα τη συσκευή ήταν samsung branded και με μια εφαρμογη την έκανα google branded

 

Τα στοιχεία που φαίνονται τώρα είναι:

 

Baseband: I9250XXLJ1

Kernel: 3.0.72-gfb3c9ac

Build number: JWR66Y

 

Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα για να είμαι έτοιμος όταν βγουνε 4.4 :

 

1) με ποιο toolkit να κανω root ?

2) Μεγάλη απορία... Τι κερδίζεις αν αλλάξεις kernel ή baseband; Αν αλλάξεις kernel/baseband αυτά που θα βάλεις εξαρτάται και από τη ROM που θέλεις να βάλεις ή απλα βάζεις κάποια "δοκιμασμένα" και τα κρατάς και για τις μελλοντικές αλλαγές στις ROM;

 

1) Στο xda έχει διαφορά toolkits. Δεν έχει σημασία ποιο θα διαλέξεις. Επίσης μπορεί να ακολουθήσεις αυτόν τον εξαιρετικό οδηγό από το forum του gialakias http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=366717

 

2) Άλλες roms έρχονται με τον στοκ kernel, άλλες με δικό τους. Επίσης μπορείς να βάλεις όποιον θες εσύ. Μην σε ανησυχεί τόσο το θέμα, αν παρακολουθείς το θέμα εδώ, θα υπάρχουν πολλές απόψεις και προτάσεις πάνω σ'αυτό το ζήτημα.

Όσο για το baseband δε χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου, εφόσον δεν έχεις πρόβλημα με το σήμα του κινητού σου.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά νέα παιδιά :) . Προσωπικά θα περιμένω 1-2 μήνες να γίνουν όλα τα beta testing και να δούμε μη τυχόν βγει καμιά 4.4.1 και θα την περάσω και εγώ στης δικιάς μου το Nexus. Όχι τίποτα άλλο, αν ήταν το δικό μου θα γινόμουν ο ίδιος beta tester :p αλλά αυτή δεν παίζει να ψηθεί για κάτι τέτοιο :lol:

κι εγω 1-2 μερες :p

 

και αλλη

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2508401

Edited by nikoskat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εχθες πήρα το Galaxy Nexus, μπορείτε να μου πείτε έναν σωστό τρόπο για root / unlock bootloader σε 4.3?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εχθες πήρα το Galaxy Nexus, μπορείτε να μου πείτε έναν σωστό τρόπο για root / unlock bootloader σε 4.3?

 

Άραξε 2-3 μέρες για να του περάσεις μια και καλή κιτ κατ...:p

Link to comment
Share on other sites

Κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην του περάσω τώρα μια 4.4 για να μην νιώθω μειονεκτικά :p

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην του περάσω τώρα μια 4.4 για να μην νιώθω μειονεκτικά :p

 

Εγώ ξεκίνησα να τη κατεβάσω και έκοψα το κατέβασμα στην μέση...:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...