Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να παιζει κατι τετοιο θα πρεπει το κινητο να μην κλεινει εντελως, ποτε. Ναι μεν, το λειτουργικο συστημα εχει κανει shutdown, αλλα πρεπει στο display να υπαρχει διαρκως ταση. Δηλαδη battery drain.

 

Το ξέρω τι γίνεται... Απλά το λέω στα παιδιά γιατί πολύ απλά το τηλέφωνο πολύ δύσκολα θα αγγίζει τις 12-15 ώρες και αυτό γιατί χρησιμοποιούσα το PGM για μια εβδομάδα περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω τι γίνεται... Απλά το λέω στα παιδιά γιατί πολύ απλά το τηλέφωνο πολύ δύσκολα θα αγγίζει τις 12-15 ώρες και αυτό γιατί χρησιμοποιούσα το PGM για μια εβδομάδα περίπου...

 

Φίλε μου το χρησιμοποιώ 1 χρόνο τώρα.η διαφορά στην μπαταρία είναι της τάξης του 0.1-0.2 % (ανά ώρα) παραπάνω.Τίποτα δηλαδή...Ούτε η οθόνη μένει ανοιχτή, ούτε το κινητό δεν κοιμάται ποτέ, όπως είπε κάποιος παραπάνω.το μόνο που κάνει είναι να κρατά τον αισθητήρα αφής σε εγρήγορση, κάτι που πραγματικά ζήτημα είναι αν καταναλώνει 1% με 2% την ημέρα... αν συνηθίσεις με το pgm δεν υπάρχει επιστροφή πάντως να το ξέρετε.Δεν υπάρχει πιο βολικό πράγμα.Δεν είναι τυχαίο που το υιοθέτησε στο G2 η LG και από ότι διαβάζω όχι τόσο επιτυχημένα όσο το pgm.

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

φιλε vlasi, το ποσοστο 0.1-0.2 % (ανά ώρα) της επιπλεον καταναλωσης που αναφερεις, προφανως αφορα συγκριση στην κατασταση οπου το κινητο ειναι ΟΝ με το Android active. Ενδιαφερον θα ειχε να μαθουμε τη διαφορα καταναλωσης οταν το ΝEXUS βρισκεται σε κατασταση OFF. Πολλοι (κ εγω) το τηλεφωνο το βραδυ το κανουν shutdown το βραδυ (8 ωρες = 33% of the day). Οποτε αν συμβαινει σημαντικο battery drain κατα τις ωρες αυτες, ειναι θεμα κ κανει διαφορα.
LG G6
Link to comment
Share on other sites

φιλε vlasi, το ποσοστο 0.1-0.2 % (ανά ώρα) της επιπλεον καταναλωσης που αναφερεις, προφανως αφορα συγκριση στην κατασταση οπου το κινητο ειναι ΟΝ με το Android active. Ενδιαφερον θα ειχε να μαθουμε τη διαφορα καταναλωσης οταν το ΝEXUS βρισκεται σε κατασταση OFF. Πολλοι (κ εγω) το τηλεφωνο το βραδυ το κανουν shutdown το βραδυ (8 ωρες = 33% of the day). Οποτε αν συμβαινει σημαντικο battery drain κατα τις ωρες αυτες, ειναι θεμα κ κανει διαφορα.

 

Τι εννοείς με το on και το off ; κάπου σε έχασα. Το 0.1 - 0.2 % παραπάνω αναφέρεται στο Όταν το κινητό κοιμάται.τα βράδια πχ στο 8ωρο που λες η κατανάλωση είναι πάντα στο 0.4% ανά ώρα.Δηλαδή σε 8 ώρες το βράδυ το κινητό χάνει ένα 3 με 4 % στην χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εγω κατι εχασα γιατι δεν γνωριζω ακριβως υπο ποιες συνθηκεσ δουλευει το PGM.

Θεωρησα οτι το PGM μπορει να ξυπνησει την συσκευη ακομα κ οταν αυτη ειναι OFF. Δηλαδη, μετα απο Android shutdown. Ειναι σωστο?

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εγω κατι εχασα γιατι δεν γνωριζω ακριβως υπο ποιες συνθηκεσ δουλευει το PGM.

Θεωρησα οτι το PGM μπορει να ξυπνησει την συσκευη ακομα κ οταν αυτη ειναι OFF. Δηλαδη, μετα απο Android shutdown. Ειναι σωστο?

 

Εννοείς όταν απενεργοποιείς το τηλέφωνο; εννοείται πως δεν γίνεται αυτό...λειτουργεί όταν το τηλέφωνο είναι ενεργοποιημένο και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε vlasi, το ποσοστο 0.1-0.2 % (ανά ώρα) της επιπλεον καταναλωσης που αναφερεις, προφανως αφορα συγκριση στην κατασταση οπου το κινητο ειναι ΟΝ με το Android active. Ενδιαφερον θα ειχε να μαθουμε τη διαφορα καταναλωσης οταν το ΝEXUS βρισκεται σε κατασταση OFF. Πολλοι (κ εγω) το τηλεφωνο το βραδυ το κανουν shutdown το βραδυ (8 ωρες = 33% of the day). Οποτε αν συμβαινει σημαντικο battery drain κατα τις ωρες αυτες, ειναι θεμα κ κανει διαφορα.

 

Όταν είναι OFF τι να κάνει ο kernel? Ο μόνος που μπορεί να το ξυπνήσει είναι η NSA :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο minast!!!!

Τοτε ειναι χρησιμο κατα το ημισυ το PGM, αφου το screen off γινεται κ με αντιστοιχο κουμπι στο navigation bar.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο minast!!!!

Τοτε ειναι χρησιμο κατα το ημισυ το PGM, αφου το screen off γινεται κ με αντιστοιχο κουμπι στο navigation bar.

 

Το pgm κάνει καριέρα για το screen on...:p

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια module για το xposed framework. XuiMod. Δεν εχει πολλές μοντες αλλα εχει κάποιες που οι άλλες δεν εχουν. Ρίξτε μια ματια.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους να δοκιμάσετε τον kernel mpokang v10 1080p... Μακράν ότι πιο γρήγορο έχω δει στο τηλέφωνο και στα benchmarks σε εντελώς stock κατάσταση σημείωσε σκορ στο antutu 12000 σε συνδυασμό με την επίσημη 4.3!
Link to comment
Share on other sites

οντως πεταει σε σχεση με τον στοκ που ειχα ως τωρα και μου εβγαλε 11760

 

Πάντως, τον χρησιμοποιούσα κι εγώ, αλλά Ο mpokwsths (ο developer) έκαψε το κινητό του και πολύ λένε πως το έκαψε λόγω της πιεσμένης ραμ από τα tweeks που είχε κάνει στον κερνελ...οπότε ξανά γύρισα στον fancy, για να χω το κεφάλι μου ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει κανένας οδηγός για downgrade σε 4.2.2 από 4.3; Ευχαριστώ

 

Με ένα τουλκιτ είσαι έτοιμος αυτόματα. Ή από γραμμή εντολών. Κάνε ένα search και το βρήκες. Με τον οδηγό μετατροπής σε yakju επίσης.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω περάσει ποτέ μου custom rom για το Galaxy Nexus. Τώρα θα αναμένω όπως και οι περισσότεροι μας την 4.4 σε custom έκδοση. Απο την εμπειρία σας, υπάρχουν ελπίδες για καλές και stable custom roms για το galaxy nexus? Επειδή από όσο θυμάμαι οι περισσότεροι έλεγαν πως καμία ρομ σας την μαμα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω περάσει ποτέ μου custom rom για το Galaxy Nexus. Τώρα θα αναμένω όπως και οι περισσότεροι μας την 4.4 σε custom έκδοση. Απο την εμπειρία σας, υπάρχουν ελπίδες για καλές και stable custom roms για το galaxy nexus? Επειδή από όσο θυμάμαι οι περισσότεροι έλεγαν πως καμία ρομ σας την μαμα.

 

Φίλε μου, κυκλοφορούν πολλές custom ρομ που είναι απίστευτα καλές και ίσως καλύτερες από τις μαμά...Μην ανησυχείς λοιπόν...Εγώ εδώ και ενάμισι χρόνο που έχω το GN, tους τελευταίους 2 μήνες μόνο είμαι με στοκ κι αυτό λόγω του gravity box που μου προσέφερε ότι και οι custom...Πίστεψε με μια χαρά θα είμαστε με τις custom!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, κυκλοφορούν πολλές custom ρομ που είναι απίστευτα καλές και ίσως καλύτερες από τις μαμά...Μην ανησυχείς λοιπόν...Εγώ εδώ και ενάμισι χρόνο που έχω το GN, tους τελευταίους 2 μήνες μόνο είμαι με στοκ κι αυτό λόγω του gravity box που μου προσέφερε ότι και οι custom...Πίστεψε με μια χαρά θα είμαστε με τις custom!!!

 

Ακριβώς ίδια περίπτωση κι εγώ. Ειδικά την Purity την είχα για πολλους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε δεν ειχε βρηκε αφορμη η google να με κανει να ξαναφλασαρω custom rom.

Οχι οτι με χαλαει -μου ειχε λειψει λιγο ειναι η αληθεια :p- , αλλα δε μπορω να πω οτι χαιρομαι κιολας με την τραγελαφικη -αν μη τι αλλο- αποφαση της.

Λεω, ξελεω για την apple... Τουλαχιστον στο θεμα των αναβαθμισεων βαζει τα γυαλια σε ολους τους υπολοιπους.

Τι να πει κανεις..

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Ειχε δεν ειχε βρηκε αφορμη η google να με κανει να ξαναφλασαρω custom rom.

Οχι οτι με χαλαει -μου ειχε λειψει λιγο ειναι η αληθεια :p- , αλλα δε μπορω να πω οτι χαιρομαι κιολας με την τραγελαφικη -αν μη τι αλλο- αποφαση της.

Λεω, ξελεω για την apple... Τουλαχιστον στο θεμα των αναβαθμισεων βαζει τα γυαλια σε ολους τους υπολοιπους.

Τι να πει κανεις..

 

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι...ελπίζω να βγει custom που να δουλεύουν όλα όμως...Μην έχουμε μπλεξίματα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι...ελπίζω να βγει custom που να δουλεύουν όλα όμως...Μην έχουμε μπλεξίματα...

 

Δυστυχώς δε θα είναι σαν την στοκ rom, αλλά ούτε καν σαν τις 4.3 custom roms. Αυτό λέει η εμπειρία μου από το nexus s. Δυστυχώς το development του galaxy nexus δε θα είναι σε τίποτα nexus, αλλά όπως κάθε άλλου κινητού χωρίς drivers.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε θα είναι σαν την στοκ rom, αλλά ούτε καν σαν τις 4.3 custom roms. Αυτό λέει η εμπειρία μου από το nexus s. Δυστυχώς το development του galaxy nexus δε θα είναι σε τίποτα nexus, αλλά όπως κάθε άλλου κινητού χωρίς drivers.

 

Δεν θα συμφωνήσω.η δική μου εμπειρία από το nexus s είναι εντελώς διαφορετική.το έχει ο αδερφός μου ακόμη και σήμερα, τρέχει custom 4.2.2 και είναι υποδειγματικό σε όλα...δουλεύουν τα πάντα...

 

Όποιος θέλει ας μπει εδώ κι ας ψηφίσει μπαρ και μας ακούσει η Google...τουλάχιστον να μην πέσουμε χωρίς μάχη... https://www.change.org/petitions/google-update-the-galaxy-nexus-with-android-4-4-kitkat

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κ εγω με το φιλο vlasismiriagos. Oi custom roms ακομα κ sto nexus S παιζουν αψεγαδιαστα κ με πολυ καλυτερες επιδοσεις απο τις stock versions. (Τουλαχιστον η SlimBean που χρησιμοποιω πολυ καιρο). Τo Nexus S φοραει 4.3 version (slimbean) και πεταει. Κανενα προβλημα.

Προτιμω 100% τις custom roms. Θεωρω οτι ο μονος λογος να εχεις στο smartphone σου την stock version ειναι να μην εχεις επαρκεις γνωσεις rooting, flashing a rom & backup. Πολυ δε περισσοτερο, αν κατεχεις κ 1 ΝΕΧUS οπου εχει τη μεγιστη υποστηριξη απο τους XDA developers. Για να πω την αληθεια δε με νοιαζει καθολου αν η Google δωσει την official version 4.4 gia to i9250. Κ αυτο διοτι οι developers εχουν ηδη ξεκινησει την αναπτυξη της 4.4 κ συντομα τα ειναι διαθεσιμη η beta version.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...