Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια θελω λιγο τα φωτα σας,εχω rocket rom v3,παω να φλασαρω τον νεο κερνελ που εβγαλε ο Φιλ τον 3.75 και μετα απο το reboot ακουω τον ηχο κανονικα αλλα δεν εχει εικονα.επαναφερετε μονο με ξανα περασμα της ιδιας ρομ απο πανω.Τι στο καλο ειναι αυτο παιδια???Επισης η Paranoidroid τι bugs εχει,τι δουλευει και τι οχι??!!

Ευχαριστω

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με μπριζονεις τρελά τώρα..

Μπορεί αύριο να την δοκιμάσω..

Αν και όπως είπα η alliance τα σπάει τρελά..

Θα επανέλθω στο θέμα.

Sent from my note

 

Σας είχα πει παλιότερα ότι οι cm είναι πιο γρήγορες από τις jelly που κυκλοφορουν ;). Συγκεκριμένα είχα αναφερθεί στην Slimbean που πήγαινέ και πάει σφαίρα. Κάτι αντίστοιχο με την Paranandroid του Utacka σε ταχύτητα και ίσως λίγο πιο γρήγορη. Αξίζει να δοκιμάσεις κάποια από αυτές. Είναι πραγματικά καλύτερες από τις touchwiz jelly αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

για να μην την πατησει και αλλος με την ultimate 5.1 αναφερω το εξης:

Στα καλα καθουμενα στο νοτε δεν αναβει η οθονη ότι και να πατησεις.

Βγαζεις βαζεις μπαταρια και κολλα στα γραμματα της samsung.Αυτό εγινε τουλαχιστον 5 φορες,σβηνω κασε και νταλβικ αλλα και παλι κολλαγε.

Μονο με επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις το μηχανακι ξεκολλησε.Αρα και η 5.1 πατατα.

Μια που εκατσε για μενα χωρις προβληματα ειναι η Cassie's xtralite.

 

Τέτοια κουλά μου έκανε και μένα η alliance ice και έφαγε ξήλωμα καπάκια.

Μέχρι στιγμής μόνο η kingdroid μου φαίνεται κομπλέ ...

Επίσης οι cyanogen εννοείται ότι είναι πιο γρήγορες,αφού είναι aosp roms,γυμνές από πολλά features και εφε που έχουν οι εργοστασιακές,επίσης έχουν καλύτερη μπαταρία συνήθως,αλλά χωρίς S-note μου αχρηστεύει το λόγο που προτίμησα αυτή τη συσκευή..

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδες!!!

Να σας μπερδεψω λιγο και εγω με αλλη ρομ? :p:p

Εγω ειμαι με αυτη απο χθες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2007608

Την 2.12.7 ομως link : http://narod.ru/disk/64373224001.032ef4a21bd667afcd77ad257d7f6356/miui_v4_GT-N7000_2.12.7_translate_BurgerZ.zip.html

 

Να αναφερω πως δεν εχει ελληνικα μονο αγγλικα.Αλλα το πληκτρολογιο ειναι samsung και εχει ελληνικα κανονικα.

Ειναι σφαιρα ,smooth με πολυ ωραια animation.Προσωπικα ειμαι λατρης της ΜΙUI απο παλιοτερα κινητα .Λειτουργει το πενακι κανονικα και εχει το S-Memo , Οχι S-Note.

Παραθετω μερικα screenshots.

 

Υ.Γ. για ροοτ κατεβαστε εδω το zip και απο cwm καντε το install. :cool:

https://www.dropbox.com/s/l40ce2b33ygqt23/Root_SuperSU.0.96.Only-signed.zip

 

Y.Γ. το θεμα ειναι το Ν9 UI απο τα themes MIUI . Νομιζω μαγεια :P

Edited by jimpsar

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε δεν διαθέτουν τις εξειδικευμένες S-εφαρμογές για τις οποίες πολλοί επέλεξαν το Note.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

για τις S-εφαρμογές υπάρχουν καταπληκτικές εναλλακτικές. ρίξτε μια ματιά στα λινκς που έστειλα στον αραδίτσα παραπάνω. αν θέλετε call recording, απλά ξεχάστετο σε CM10. Σε 15 μέρες (υπολογίζω) θα έχουν και έκδοση 4.2.1 οπότε θα είναι ΤΟ τούμπανο. Όλα αυτά ενώ η σαμυ δεν έχει δώσει ακόμη την επίσημη νέα ρομ. Το βρίσκω φυσιολογικό γιατί ανησυχεί για τις πωλήσεις του Νοτε2.
Link to comment
Share on other sites

να σας πω μια "ανακαλυψη" που εκανα,διαπιστωσα στην πραξη οτι πολυ μπαταρια τρωει το scan interval,η λειτουργια που ψαχνει για wifi δικτυο οταν δεν ειμαστε ηδη συνδεδεμενοι σε καποιο (για αυτους που εχουν το wifi συνεχεια αναμμενο στη συσκευη δλδ),το καταλαβα γιατι με το που μπαινω στο σπιτι μου π.χ,συνδεοταν ακαριαια.

οποτε η πατε στο build.prop και σκαλιζετε το χρονο που κανει σαρωση,η κατεβαζετε μια εφαρμογουλα που κανει το πολυ ωραιο,να κλεινει το wifi αν ξεσυνδεθει απο το τοπικο μας δικτυο,μετα απο καποιο χρονο που οριζουμε εμεις,την εφαρμογη τη λενε wifi power saver,και εμενα οντως με εσωσε :p

εγω ειδα αρκετη διαφορα.

απλα αν ξαναβρεθειτε σε wifi,πρεπει να το ανοιξετε χειροκινητα παλι,ακουμποντας στο εικονιδιο της εφαρμογης,το οποιο βρισκεται στη μπαρα ειδοποιησεων.

Edited by vagelisda
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο clockworkmods υπάρχει ένας φάκελος bombs που καταλαμβάνει 1.8 gb. Είναι οκ ή κάτι δεν πάει καλά;
Link to comment
Share on other sites

να σας πω μια "ανακαλυψη" που εκανα,διαπιστωσα στην πραξη οτι πολυ μπαταρια τρωει το scan interval,η λειτουργια που ψαχνει για wifi δικτυο οταν δεν ειμαστε ηδη συνδεδεμενοι σε καποιο (για αυτους που εχουν το wifi συνεχεια αναμμενο στη συσκευη δλδ),το καταλαβα γιατι με το που μπαινω στο σπιτι μου π.χ,συνδεοταν ακαριαια.

οποτε η πατε στο build.prop και σκαλιζετε το χρονο που κανει σαρωση,η κατεβαζετε μια εφαρμογουλα που κανει το πολυ ωραιο,να κλεινει το wifi αν ξεσυνδεθει απο το τοπικο μας δικτυο,μετα απο καποιο χρονο που οριζουμε εμεις,την εφαρμογη τη λενε wifi power saver,και εμενα οντως με εσωσε :p

εγω ειδα αρκετη διαφορα.

απλα αν ξαναβρεθειτε σε wifi,πρεπει να το ανοιξετε χειροκινητα παλι,ακουμποντας στο εικονιδιο της εφαρμογης,το οποιο βρισκεται στη μπαρα ειδοποιησεων.

 

Λίγο άβολο δεν είναι όλο αυτό ? και εάν γίνει έτσι και μας στείλουν πχ στο watshapp μήνυμα πως θα το λάβουμε. Είναι λιγουλάκι μπέρδεμα

 

Σας είχα πει παλιότερα ότι οι cm είναι πιο γρήγορες από τις jelly που κυκλοφορουν ;). Συγκεκριμένα είχα αναφερθεί στην Slimbean που πήγαινέ και πάει σφαίρα. Κάτι αντίστοιχο με την Paranandroid του Utacka σε ταχύτητα και ίσως λίγο πιο γρήγορη. Αξίζει να δοκιμάσεις κάποια από αυτές. Είναι πραγματικά καλύτερες από τις touchwiz jelly αυτή τη στιγμή.

 

Μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ γιατι δεν βρίσκω της slimbean ?

 

Παράθεση: Μήπως είναι αυτή ? http://slimroms.net/

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο μερες περασα την team union και παρατηρησα πως δεν εχει το s memo και το πληκτρολογιο της samsung οταν κανω αλλαγη απο αγγλικα σε ελληνικα αυτο συνεχιζει να γραφει ελληνικα γνωρίζεται κατι?
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άβολο δεν είναι όλο αυτό ? και εάν γίνει έτσι και μας στείλουν πχ στο watshapp μήνυμα πως θα το λάβουμε. Είναι λιγουλάκι μπέρδεμα

 

Προφανώς αν δεν είσαι στο ίντερνετ συνδεδεμένος,δε λαμβάνεις οτιδήποτε που απαιτεί ίντερνετ για να το λάβεις,νόμιζα ότι είναι κάπως σαφές αυτό...αν σε μπερδεύει τόσο πολύ μια διαδικασία του τύπου "ανοιγω-κλεινω το wifi" δε μπορώ να φανταστώ πως συμβιωνεις με ένα smartphone σαν το note...

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ γιατι δεν βρίσκω της slimbean ?

 

Παράθεση: Μήπως είναι αυτή ? http://slimroms.net/

 

Ναι αυτο ειναι το site. Θα πας supported devices->N700->Roms->3.1. Μην ξεχασεις τα slim gapps. Εκει που εχει για download τα slim gapps εχει και το update με τα gapps της 4.2. Οποτε αφου κανεις install την ρομ, μετα τα gapps , κανεις ενα reboot to recovery και περνας το update. Το update πριν κανεις boot την ρομ δηλαδη. Οτι αλλο θες πες μου. :)

 

Edit : Στην συνεχεια αν θες να παιξεις βαζεις και τα inverted gapps οπου λογω του μαυρου φοντου σε ολα βοηθαει με την amoled οθονη μας. Η ρομ εχει το default dpi στο 280 οποτε ολα δειχνουν πιο ομορφα.

Edited by Nizl84
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια κουλά μου έκανε και μένα η alliance ice και έφαγε ξήλωμα καπάκια.

Μέχρι στιγμής μόνο η kingdroid μου φαίνεται κομπλέ ...

Επίσης οι cyanogen εννοείται ότι είναι πιο γρήγορες,αφού είναι aosp roms,γυμνές από πολλά features και εφε που έχουν οι εργοστασιακές,επίσης έχουν καλύτερη μπαταρία συνήθως,αλλά χωρίς S-note μου αχρηστεύει το λόγο που προτίμησα αυτή τη συσκευή..

 

για isc μιλας ετσι???υπαρχει σε jb και δεν το χερω!!!????

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι το site. Θα πας supported devices->N700->Roms->3.1. Μην ξεχασεις τα slim gapps. Εκει που εχει για download τα slim gapps εχει και το update με τα gapps της 4.2. Οποτε αφου κανεις install την ρομ, μετα τα gapps , κανεις ενα reboot to recovery και περνας το update. Το update πριν κανεις boot την ρομ δηλαδη. Οτι αλλο θες πες μου. :)

 

Edit : Στην συνεχεια αν θες να παιξεις βαζεις και τα inverted gapps οπου λογω του μαυρου φοντου σε ολα βοηθαει με την amoled οθονη μας. Η ρομ εχει το default dpi στο 280 οποτε ολα δειχνουν πιο ομορφα.

Δλδ εσύ την έχεις; έχει κάτι που αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο clockworkmods υπάρχει ένας φάκελος bombs που καταλαμβάνει 1.8 gb. Είναι οκ ή κάτι δεν πάει καλά;
Αν είναι bombs κάτι δεν πάει καλά. Αν είναι blobs εκεί αποθηκεύονται τα nandroid backups.

 

Λίγο άβολο δεν είναι όλο αυτό ? και εάν γίνει έτσι και μας στείλουν πχ στο watshapp μήνυμα πως θα το λάβουμε. Είναι λιγουλάκι μπέρδεμα

Μπορείς να χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογή σαν το Tasker, για να ανοίγεις το wifi μόνο όταν είσαι βρίσκεσαι σε συγκεκριμένες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την paranoid και έχω χαζέψει..

Άλλο κινητό πραγματικά..

Ενα θεμα έχω μόνο..

Στο multitasking δεν έχει επιλογή για να κλείνω τις εφαρμογές που τρέχουν από πίσω.Έχει μόνο αυτό που τις σπρώχνεις με το δάχτυλο.

Μου διαφεύγει κάτι;

Σε όλα τα άλλα η ρομ μαμαει και δέρνει.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου διαφευγει κατι. Ετσι ειναι. Ειναι σφαιρα το κινητο ειναι η αληθεια. Ειμαι με Slimbean αλλα συγγενευουμε :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου διαφευγει κατι. Ετσι ειναι. Ειναι σφαιρα το κινητο ειναι η αληθεια. Ειμαι με Slimbean αλλα συγγενευουμε :)

 

Καλημέρα.

Δηλαδή με αυτό τον τρόπο μπορώ να κλείσω τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο;(opera πχ)

Εχω και μερικές ακόμη ερωτησουλες.

Στην κάμερα πως μπορώ να αποθηκευσω τις photos στην εξωτερική κάρτα μνήμης;

Έψαξα αλλά δεν βρήκα επιλογή..

Επίσης στο browser πως μπορώ να τον κάνω να λειτουργεί τελείως σε full screen;

Και εδώ μπερδεύτηκα λίγο.

Κατά τα άλλα όλα jet..

Κατέβασα και το memo απο το μάρκετ που υποστηρίζει και τον στυλό και είμαι κομπλέ.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Για την κάμερα και εγώ δεν βρήκα επιλογή για αποθήκευση στην κάρτα μνήμης.Για τις εφαρμογές δες στις ρυθμίσεις--->επιλογές για προγραμματιστές--->kill app back button.Αν το ενεργοποιήσεις,με κρατημένο για λίγα δευτερόλεπτα το back πλήκτρο η εφαρμογή θα κλείνει τελείως.Για τον browser πήγαινε ρυθμίσεις--->paranoid settings--->apps--->internet--->layout/ui 360px ώστε να γυρίσει σε phone mode
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την paranoid και έχω χαζέψει..

Άλλο κινητό πραγματικά..

Ενα θεμα έχω μόνο..

Στο multitasking δεν έχει επιλογή για να κλείνω τις εφαρμογές που τρέχουν από πίσω.Έχει μόνο αυτό που τις σπρώχνεις με το δάχτυλο.

Μου διαφεύγει κάτι;

Σε όλα τα άλλα η ρομ μαμαει και δέρνει.

Sent from my note

 

Και που να βάλεις SlimBean εκεί και εάν δεν θα χαζέψεις, τις δοκίμασα και τις δυο η Slim είναι ένα σκαλοπάτι ακόμη πιο πάνω. Βέβαια πρώτη μέρα είναι αλλά είναι η καλύτερη ΡΟΜ που είχα. Χώρια που έχουν δικιά τους ιστοσελίδα χωρίς να μπλεκόμαστε μέσα στο XDA που ο καθένας μας επηρεάζει.

 

Την έχω καταβρεί πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι το site. Θα πας supported devices->N700->Roms->3.1. Μην ξεχασεις τα slim gapps. Εκει που εχει για download τα slim gapps εχει και το update με τα gapps της 4.2. Οποτε αφου κανεις install την ρομ, μετα τα gapps , κανεις ενα reboot to recovery και περνας το update. Το update πριν κανεις boot την ρομ δηλαδη. Οτι αλλο θες πες μου. :)

 

Edit : Στην συνεχεια αν θες να παιξεις βαζεις και τα inverted gapps οπου λογω του μαυρου φοντου σε ολα βοηθαει με την amoled οθονη μας. Η ρομ εχει το default dpi στο 280 οποτε ολα δειχνουν πιο ομορφα.

 

Λέω να τη δοκιμάσω και εγώ, Μπορείς να μου δώσεις ακριβώς το link για τα gapps της 4.2, γιατι δεν τα βρίσκω,βρίσκω μόνο τα 3.1. ευχαριστώ.

N7000 SlimWizz
Link to comment
Share on other sites

Λέω να τη δοκιμάσω και εγώ, Μπορείς να μου δώσεις ακριβώς το link για τα gapps της 4.2, γιατι δεν τα βρίσκω,βρίσκω μόνο τα 3.1. ευχαριστώ.

 

Λοιπόν σου δίνω τα links:

 

ROM: http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewcategory/78-n7000

Slim Gapps: http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewdownload/91-addons-full-packages/541-slim-gapps

 

Μετά την εγκατάσταση της ROM φλασάρισε και τα Gapps και αφού το κάνεις και αυτό μην κάνεις system reboot, απλά πάνε στο advanced και επέλεξε reboot recovery

 

Θα σε ξαναβάλει στο recovery και μετά φλασάρισε το slim gapss udate:

http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewdownload/92-addons-upgrades/790-slim-gapps-3-1-update

 

Είσαι έτοιμος

Ότι χρειαστείς ρώτησέ με αν μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σου δίνω τα links:

 

ROM: http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewcategory/78-n7000

Slim Gapps: http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewdownload/91-addons-full-packages/541-slim-gapps

 

Μετά την εγκατάσταση της ROM φλασάρισε και τα Gapps και αφού το κάνεις και αυτό μην κάνεις system reboot, απλά πάνε στο advanced και επέλεξε reboot recovery

 

Θα σε ξαναβάλει στο recovery και μετά φλασάρισε το slim gapss udate:

http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewdownload/92-addons-upgrades/790-slim-gapps-3-1-update

 

Είσαι έτοιμος

Ότι χρειαστείς ρώτησέ με αν μπορώ να βοηθήσω.

 

Αν και πετάει η ρομ που έχω με μπριζωνεις να δοκιμάσω σήμερα την σλιμ..

Θα επανέλθω..

Πάντως γενικά η cm10 από ότι βλέπω έχει ανέβει τρελό level.

πες μου μόνο αν αν σου είναι εύκολο άν η συγκεκριμένη ρομ έχει πλήρη οθόνη στον browser.

Μόνο εδώ κολλάω.

Γιατί η paranoid δεν έχει...

 

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Αν και πετάει η ρομ που έχω με μπριζωνεις να δοκιμάσω σήμερα την σλιμ..

Θα επανέλθω..

Πάντως γενικά η cm10 από ότι βλέπω έχει ανέβει τρελό level.

πες μου μόνο αν αν σου είναι εύκολο άν η συγκεκριμένη ρομ έχει πλήρη οθόνη στον browser.

Μόνο εδώ κολλάω.

Γιατί η paranoid δεν έχει...

 

Sent from my note

 

Αν εννοεις τον στοκ, εχει ;). Η slim ειναι με 268 dpi αλλα παιρνει πολυ παραμετροποιηση. Πολυ καλη η pa αλλα η slim λιγακι πιο πανω.

 

Παντως παιδια τωρα που τρεχω την slim που στο περιπου ειναι καθαρο android χωρις bloatware, επεσε στα χερια μου για λιγο ενα galaxy nexus full stock και δαγκωθηκα. Δεν γινεται ρε γ..το να ειναι τοσο πιο γρηγορο:( .Μιλαμε butter με τα ολα του παντου. Και σε ολα ανοιγε αρκετα πιο γρηγορα η φορτωνε σελιδες. Ας οψεται η οθοναρα μας. Το δικο μου με slim που ειναι πολυ γρηγορη ηταν πολλα κλικ πισω. Τελος παντων κλαψ κλαψ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...