Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

gkalen thanks,δυστυχως μου χανονται τα widgets παλι,οχι σε καθε reboot αλλα χανονται..Το περιεργο ειναι οτι 1-2 φορες μου χαθηκαν και χωρις reboot στην ψυχρα.Εχω φλασαρει κανονικα την τελευταια σου και απο τα zips μονο το StallionHoneycompbattery και το TransparentPulldown_right_clock.Μηπως κανενα απο αυτα δεν ειναι ενημερωμενο και εχει το προβλημα απο πριν?

 

Δεν ξερω τι φταiει,ας πει και κανας αλλος που την φοραει αν εχει θεματα οπως widgets,reboots και freezes.Γενικα προσεχω πολυ οταν περναω rom,δεν τα χω σκατωσει ποτε με φλασαρισμα.Αν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το restore απο το titanium ωστε να επιρρεαζει περα απο τις εφαρμογες που ξαναπερναει και το συστημα ολο δεν ξερω.Κανω restore μονο καθαρες user apps,ουτε system apps ουτε system data.Οι εφαρμογες που ειχαν θεμα ειναι ενταξει μετα απο σβησιμο data,αλλα το τηλ μου κανει κουλα στο ασχετο..πχ σημερα παω να διαβασω ενα sms και παγωνει το συμπαν και μετα reboot μονο του.Μαλακια γιατι εχω βαρεθει να φλασαρω και ηθελα να αραξω,εχει και πολυ καλο video recording.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

gkalen thanks,δυστυχως μου χανονται τα widgets παλι,οχι σε καθε reboot αλλα χανονται..Το περιεργο ειναι οτι 1-2 φορες μου χαθηκαν και χωρις reboot στην ψυχρα.Εχω φλασαρει κανονικα την τελευταια σου και απο τα zips μονο το StallionHoneycompbattery και το TransparentPulldown_right_clock.Μηπως κανενα απο αυτα δεν ειναι ενημερωμενο και εχει το προβλημα απο πριν?

 

Δεν ξερω τι φταiει,ας πει και κανας αλλος που την φοραει αν εχει θεματα οπως widgets,reboots και freezes.Γενικα προσεχω πολυ οταν περναω rom,δεν τα χω σκατωσει ποτε με φλασαρισμα.Αν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το restore απο το titanium ωστε να επιρρεαζει περα απο τις εφαρμογες που ξαναπερναει και το συστημα ολο δεν ξερω.Κανω restore μονο καθαρες user apps,ουτε system apps ουτε system data.Οι εφαρμογες που ειχαν θεμα ειναι ενταξει μετα απο σβησιμο data,αλλα το τηλ μου κανει κουλα στο ασχετο..πχ σημερα παω να διαβασω ενα sms και παγωνει το συμπαν και μετα reboot μονο του.Μαλακια γιατι εχω βαρεθει να φλασαρω και ηθελα να αραξω,εχει και πολυ καλο video recording.

οχι , τα λινκ του xda ειναι ενημερωμενα κανονικα.

θα κανω αλλη μια προσπαθεια απο την αρχη , για σας που εχετε προβληματα και ελπιζω να το σωσουμε κι αυτο.

παρ'οτι δεν εχω κατι τετοιο και απ'οτι εχω καταλαβει τα πιο πολλα παιδια δεν εχουν προβληματα , αλλιως θα τα λεγανε γιατι ειναι σοβαρα αυτα που αναφερονται με fc ,reboot κ.λ.π.

θα το βαλω στην κουζινα απο την αρχη λοιπον το ρομ , γιατι το εφτιαξα μεσα απο το zip , και θα το στησω απο την αρχη και να βγει φρεσκο απο την κουζινα κατευθειαν .

θα χρειαστω λιγες μερες ισως για να ξανατσεκαρω τα παντα ολα , αλλα ελπιζω μηπως ετσι και παει καλυτερα το πραμα.

ναι εγινε καλο παιχνιδι με την βιντεοκαμερα , αλλα και με τις φωτο αν προσεξες , πατας και φοκους,κλειδωμα,τραβηγμα φωτο σε χρονο μηδεν , ακομα και ας μην εισαι και τελειως ακινητος.

 

 

 

EDIT

λοιπον , μολις το'βγαλα φρεσκο απο cygwin kitchen.

STALLION ICS V1

Κατεβασμα

http://www.mediafire.com/download.php?zpvvvqv5rtvea60

 

changelog

αδειο , κατα παραγγελια azuli και για οποιον αλλο θελει να το φτιαξει μονος του.

ουτε beats audio με dspmanager , ουτε supercharger (οποιος ξερει ας κανει τα δικα του κολπα ), αριστη εφαρμογη το Ram manager pro.

αφησα μονο το seeder , γιατι ειναι το τελευταιο , δηλαδη και την εφαρμογη να θελετε να βαλετε για να το χειριζεστε , μπορειτε να την βαλετε και ολα θα ειναι νορμαλ.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το restore απο το titanium ωστε να επιρρεαζει περα απο τις εφαρμογες που ξαναπερναει και το συστημα ολο δεν ξερω.Κανω restore μονο καθαρες user apps,ουτε system apps ουτε system data.Οι εφαρμογες που ειχαν θεμα ειναι ενταξει μετα απο σβησιμο data,αλλα το τηλ μου κανει κουλα στο ασχετο..πχ σημερα παω να διαβασω ενα sms και παγωνει το συμπαν και μετα reboot μονο του.Μαλακια γιατι εχω βαρεθει να φλασαρω και ηθελα να αραξω,εχει και πολυ καλο video recording.

 

αμα σου αρεσει να μην την πειραζεις,πειραχτηρι:P

αφου θελεις να αραξεις βαλε τα apps σου για τελευταια φορα

τι το θες titanium,καποτε που το χρησιμοποιουσα μονο προβληματα προκαλουσε και δεν το εβαλα ξανα

βεβαια εχω και λιγες εφαρμογες και ειναι διαφορετικα

επισης ειναι γνωστο οσο περισοτερες εφαρμογες εχεις τοσο ειναι πιο πιθανο να εχεις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω να βρω χρονο να την βαλω σημερα.Θα προσπαθησω να τα βαλω χειροκινητα τα apps αλλα θα χασω τα καλυτερα μου χρονια!

 

edit : εχω υποψιες οτι το titanium εχει προβλημα στο restore απο jb σε gb η τουλαχιστον η εκδοση 4.7.8. που χρησιμοποιω και ειναι σχετικα παλια.Iσως γι αυτο εχω προβληματα με τη stallion.Θα φλασαρω σημερα γιατι το τηλ κανει ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ..!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και γω τη stallion(η τελευταια για τον azuli μου έκατσε αψογα)και όλα βαίνουν καλώς μέχρι τώρα.2 θεματάκια μόνο.Ο ήχος ειδοποίησης μου φαίνεται πως έχει εξασθενήσει λίγο(ασήμαντο βασικά αλλά το αναφέρω) αλλά το βασικό πρόβλημα είναι άλλο.Το cmw recovery δεν με αφήνει να πάρω backup.Ξεκινάει κανονικά αλλα μετα απο 10 δευτερα σταματάει και μου λεει οτι δεν μπορεί να παρει backup image απο το /boot(αν θυμάμαι καλά).Το ανέφερα και προσωπικα στον gkalen.Kαμιά ιδέα το τι μπορεί να φταίει και καμιά λύση?
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και γω τη stallion(η τελευταια για τον azuli μου έκατσε αψογα)και όλα βαίνουν καλώς μέχρι τώρα.2 θεματάκια μόνο.Ο ήχος ειδοποίησης μου φαίνεται πως έχει εξασθενήσει λίγο(ασήμαντο βασικά αλλά το αναφέρω) αλλά το βασικό πρόβλημα είναι άλλο.Το cmw recovery δεν με αφήνει να πάρω backup.Ξεκινάει κανονικά αλλα μετα απο 10 δευτερα σταματάει και μου λεει οτι δεν μπορεί να παρει backup image απο το /boot(αν θυμάμαι καλά).Το ανέφερα και προσωπικα στον gkalen.Kαμιά ιδέα το τι μπορεί να φταίει και καμιά λύση?

με την 5.0.2.7 recovery?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο προβλημα με την kalo και τα 3g data, την περασα ξανα...... Eνας χρηστης στα τελευταια μηνυματα σχολιαζε το οτι η ρομ ειχε κατεβει απο τον kalo, και ανεβασε ο ιδιος ενα ανεπισημο αντιγραφο της. Το εγκατεστησα και για πρωτη φορα δουλευουν τα widget ρολοι...... Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι με τη ρομ του kalo, η απλα ετυχε...

 

Λοιπόν, ένα μήνα μετά και επιβεβαιώνω ότι με την συγκεκριμένη έκδοση του kalo τα widget μου λειτουργούν μια χαρά, ανεξαρτήτου launcher. Αυτή τη φορά όταν έκανα εγκατάσταση του rom, δεν έκανα restore τα apps αλλά πέρασα όσα μόνο μου χρειάζονταν (ενώ παλιά έκανα άμεσα restore με το app της huawei). Η παλιότερη εμπειρία μου με kalo είναι ότι τα widget χάνονταν με το πρώτο restart. Θυμάμαι τότε που γκρίνιαζα εδώ, αλλά δεν υπήρχαν πολλοί φίλοι με το ίδιο πρόβλημα. Αναφέρομαι σε αυτή τη ρομ που έχω τώρα και ίσως κάποιος να θέλει να τη δοκιμάσει.

 

 

21st February 2013, 02:32 PM #1993

for all community this is the last rom of kalo http://www.mediafire.com/download.php?4duk12mtyxls4cm

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και γω τη stallion(η τελευταια για τον azuli μου έκατσε αψογα)και όλα βαίνουν καλώς μέχρι τώρα.2 θεματάκια μόνο.Ο ήχος ειδοποίησης μου φαίνεται πως έχει εξασθενήσει λίγο(ασήμαντο βασικά αλλά το αναφέρω) αλλά το βασικό πρόβλημα είναι άλλο.Το cmw recovery δεν με αφήνει να πάρω backup.Ξεκινάει κανονικά αλλα μετα απο 10 δευτερα σταματάει και μου λεει οτι δεν μπορεί να παρει backup image απο το /boot(αν θυμάμαι καλά).Το ανέφερα και προσωπικα στον gkalen.Kαμιά ιδέα το τι μπορεί να φταίει και καμιά λύση?

εχεις τσεκαρει ενα βλεπει την sd?

δοκιμασε reboot recovery

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ένα μήνα μετά και επιβεβαιώνω ότι με την συγκεκριμένη έκδοση του kalo τα widget μου λειτουργούν μια χαρά, ανεξαρτήτου launcher. Αυτή τη φορά όταν έκανα εγκατάσταση του rom, δεν έκανα restore τα apps αλλά πέρασα όσα μόνο μου χρειάζονταν (ενώ παλιά έκανα άμεσα restore με το app της huawei). Η παλιότερη εμπειρία μου με kalo είναι ότι τα widget χάνονταν με το πρώτο restart. Θυμάμαι τότε που γκρίνιαζα εδώ, αλλά δεν υπήρχαν πολλοί φίλοι με το ίδιο πρόβλημα. Αναφέρομαι σε αυτή τη ρομ που έχω τώρα και ίσως κάποιος να θέλει να τη δοκιμάσει.

 

 

21st February 2013, 02:32 PM #1993

for all community this is the last rom of kalo http://www.mediafire.com/download.php?4duk12mtyxls4cm

 

Εγω παντως με αυτην, τα εχανα τα widgets.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι,5.0.2.7

 

το παθα και γω μολις.Ηθελε reboot recovery,δεν ειδε την εξωτερικη και πηγε να κανει στην εσωτερικη αλλα δεν χωραγε οποτε εδωσε fail

 

gkalen το pop up που βγαινει απο το ξυπνητηρι την ωρα που χτυπαει ειναι λιγο μικροτερο απ οτι πρεπει και τρωει τον τελευταιο αριθμο της ωρας,αν θες ποσταρε ενα αλλο clock.apk.Επισης εχεις βαλει 2 camera apps,εχουν την ιδια ποιοτητα ληψης?Η camera ics δεν εχει επιλογη για ρυθμιση της ποιοτητας εγγραφης,ειναι default στα 720p?Εκανα clean install χωρις restore

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

το παθα και γω μολις.Ηθελε reboot recovery,δεν ειδε την εξωτερικη και πηγε να κανει στην εσωτερικη αλλα δεν χωραγε οποτε εδωσε fail

 

 

Θα το τσεκάρω και θα σας πω αν και εμενα την sd την έβλεπε απο την αρχή του upgrade σε 2.3 κανονικά

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκάρω και θα σας πω αν και εμενα την sd την έβλεπε απο την αρχή του upgrade σε 2.3 κανονικά

 

θελει reboot recovery ΚΑΘΕ φορα που μπαινεις recovery αν θες να κανεις κατι που χρησιμοποιει sd..!

Link to comment
Share on other sites

θελει reboot recovery ΚΑΘΕ φορα που μπαινεις recovery αν θες να κανεις κατι που χρησιμοποιει sd..!

 

:up: Ακριβώς όπως το πες!Μολις πηρα backup μια χαρα.Τhanx!!

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου πει Eίχα την gb572 και το κινητό έβγαζε 1 μέρα μπαταρία άνετα εδώ και 3 μέρες έχω Βάλη την THE_Stallion_ICS_look και η μπαταρία τελειώνει πριν το μεσημέρι . Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση που αφορά την μπαταρία ? Ευχαριστώ

Edited by SVKOSTAS
Link to comment
Share on other sites

εσυ θα μας πεις τι χρηση εκανες πριν

να υποθεσω "βαρια";

γιατι και στις δυο περιπτωσεις κραταει πολυ λιγο

θελει reboot recovery ΚΑΘΕ φορα που μπαινεις recovery αν θες να κανεις κατι που χρησιμοποιει sd..!

δεν ισχυει για μενα αυτο

μια φορα οταν φλασαρω rom με anreboot και καθαρισα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου πει Eίχα την gb572 και το κινητό έβγαζε 1 μέρα μπαταρία άνετα εδώ και 3 μέρες έχω Βάλη την THE_Stallion_ICS_look και η μπαταρία τελειώνει πριν το μεσημέρι . Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση που αφορά την μπαταρία ? Ευχαριστώ

 

πιθανον εχεις αναμενο το enable always on mobile απο mobile networks που καιει πραμα

 

εσυ θα μας πεις τι χρηση εκανες πριν

να υποθεσω "βαρια";

γιατι και στις δυο περιπτωσεις κραταει πολυ λιγο

 

δεν ισχυει για μενα αυτο

μια φορα οταν φλασαρω rom με anreboot και καθαρισα

 

δεν ισχυει για ολες τις rom απ οτι εχω καταλαβει

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του κινητού είναι η ίδια το mobil network είναι μόνιμα ανοικτό λόγο πολύ Gmail εργασίας και αρκετά τηλεφωνά ,παρόλα αυτά μου αύγαζα έως το βράδυ όπου και έμπαινε για φόρτωμα .Τώρα στις 2-3 το μεσημέρι βάζω φορτιστή ατυ/του που δεν μου αρέσει καθόλου αλά. Το μόνο έχτρα είναι ότι χρησιμοποιώ go launcher γιατί βολεύει πολύ αλά και πριν τον ίδιο είχα
Link to comment
Share on other sites

με anreboot ποτε δεν χανω την sd

υποθετω οτι το κινητο κανει restart και οχι power off και μετα χειροκινητα στο recovery,και ισως εκει εμφανιζεται το bug

Link to comment
Share on other sites

με anreboot ποτε δεν χανω την sd

υποθετω οτι το κινητο κανει restart και οχι power off και μετα χειροκινητα στο recovery,και ισως εκει εμφανιζεται το bug

 

μαλλον το anreboot οταν κανεις ''boot to recovery'' κανει μονο του mount την καρτα,οπως οι miui

 

gkalen εξαφανιστηκες,μην εμφανιστεις με καμια cm7 τωρα που εβαλα stallion..!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

 

Εχω το προ με 2.3.5 εκδοση. Προσπαθω να βρω ενα οδηγο για root αλλα οτι υπαρχει στο site ειτε δεν δουλευει ειτε ειναι broken τα links για τα αρχεια που χρειαζονται. Αν μπορει καποιος που εχει εντυφησει στο θεμα να μου στειλει τα αρχεια και ενα link με τον οδηγο που χρησιμοποιει για να κανω την δουλεια.

 

Και κατι αλλο που δεν ξεκαθαρισα: για να βαλω καποια custom rom πρεπει να κανω root πρωτα ή μπορω και ετσι να την βαλω κατευθειαν;;

 

Ευχαριστω για το χρονο σας

 

mcrenas@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

gkalen εξαφανιστηκες,μην εμφανιστεις με καμια cm7 τωρα που εβαλα stallion..!

Χαχα, κατι καταλαβες, αλλα ειναι χειροτερο απ'αυτο που νομιζεις.

Εχω το ενα με stallion ..... και με το αλλο ειμαι στην ICS B928 και παιδευομαι τις τελευταιες δυο μερες.

Μπορω να πω οτι εχω κανει αρκετη προοδο μεχρι τωρα, σημερα ας πουμε καταφερα να εχω 6 εφαρμογες ανοιχτες και να πατας το home και επιτελους δεν εχω launcher redraws.

Ακομα βεβαια δεν εχω φτιαξει ρομ, παιζω με το στοκ, αλλα σημερα θα φτιαξω το πρωτο δοκιμαστικο με οτι εχω φτιαξει μεχρι τωρα , βεβαια δεν θα τ'ανεβασω ακομα γιατι ακομα δοκιμαζω, αλλα ειμαι σε πολυ καλο δρομο.

Θα ενημερωσω σε λιγες μερες , πως παει το πραμα.

Για το αλλο με το ξυπνητηρι δεν το'χω προσεξει , θα το δω ομως και θα το φτιαξω.

 

Edit

Και καποιος να διαφωτισει τον φιλο mcrenas στο προηγουμενο ποστ, γιατι δεν μπορω τωρα, εχω δουλεια.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

 

Εχω το προ με 2.3.5 εκδοση. Προσπαθω να βρω ενα οδηγο για root αλλα οτι υπαρχει στο site ειτε δεν δουλευει ειτε ειναι broken τα links για τα αρχεια που χρειαζονται. Αν μπορει καποιος που εχει εντυφησει στο θεμα να μου στειλει τα αρχεια και ενα link με τον οδηγο που χρησιμοποιει για να κανω την δουλεια.

 

Και κατι αλλο που δεν ξεκαθαρισα: για να βαλω καποια custom rom πρεπει να κανω root πρωτα ή μπορω και ετσι να την βαλω κατευθειαν;;

 

Ευχαριστω για το χρονο σας

 

mcrenas@gmail.com

Αφου θες custom ROM (και καλα κανεις) δε χρειαζεται να rootαρεις τη συσκευη γιατι σχεδον ολες οι ROMs ειναι ετοιμες με δικαιωματα root.

Οποτε δοκιμασε την ''STALLION ICS look".

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες custom ROM (και καλα κανεις) δε χρειαζεται να rootαρεις τη συσκευη γιατι σχεδον ολες οι ROMs ειναι ετοιμες με δικαιωματα root.

Οποτε δοκιμασε την ''STALLION ICS look".

 

Ωραιος!! Την περναω απευθειας την καστομια οπως ειμαι ή πρεπει να βαλω τπτ αλλο πριν; Με vol+ και power με βγαζει σε ενα μπλε μενου σερβις. Απο εκει την βαζω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...