Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ευχαριστώ , όλα οκ τώρα...

Είχα κάνει χοντραδα , έτρεξα ένα σκριπτ που έκανε φορματ τον image .

Έφαγα 3 ώρες να το φτιάξω.

Δεν αναγνώριζε τον image το PC και μου έλεγε ότι ο δίσκος θέλει φορματ , κι έτσι μου'βγαζε συνέχεια update failed , εφόσον δεν είχα image φάκελο και δεν μπορούσα να του βάλω και τίποτα αφού δεν τον αναγνώριζε.

Του έκανα τελικα φορματ και αναγνώρισέ τον δίσκο άλλα δεν τον εμφάνιζε μετά το φορματ.

Περασα λοιπον το unlock pink screen update και επιτελους ανοιξε και ηταν αδειος βεβαια , του'βάλα λοιπον τον image από την 2.3 και έκανα από την αρχή όλα τα στεπ για την ics ... είχα 0 imei όμως και μόλις το επανέφερα κι αυτό και τώρα είναι όλα οκ , χάχα.

 

@koozoop

Αν έχεις ροζ οθόνη , μπορείς να το σώσεις , αν όμως είναι νεκρό σε ότι και να πατάς , πας για service.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Μπα, ούτε ροζ, ούτε μπλε... Πάει για service.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Κρίμα , δεν το γλυτωνεις το service .

Αν έδειχνε σημάδια Ζωής θα το σωζαμε , άλλα έτσι , Δεν το σώζεις.

Φροντισε να μη ξανακάνεις το ίδιο λάθος όταν το πάρεις πίσω .

Link to comment
Share on other sites

Μπα, ούτε ροζ, ούτε μπλε... Πάει για service.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

σε πιανει το doa (dead on arrival) που σημαινει οτι δικαιουσαι νεα συσκευη αμεσα απο το καταστημα που το πηρες χωρις να παει καν service.Να το απαιτησεις γιατι εισαι εντος των 2 βδομαδων του doa.Φυσικα δεν αναφερεις οτι πηγες να αλλαξεις rom..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη το παλικαρι ειναι νεος του εχει πει κανεις πως να δοκιμασει να βγάλει ροζ οθονη? Γιατι απο μονη της δεν βγαινει.

Αν ακομα δεν το επεστρεψες το κινητο και θελεις να αποφυγεις την ταλαιπωρια μεχρι να σε δωσουν καινουριο ή να στο επιστρεψουν απο service δοκιμασε αυτο :

1)Βγάλε τη μπαταρια απο το κινητο σου για 10 δευτερολεπτα

2)Μετα βαλτην ξανα και κρατα πατημενα τα πλαινα κουμπια και volume up και volume down και κρατώντας αυτα πατημενα πατάς το κουμπι πάνω power on/off με αυτο το συνδυασμο εμφανιζεται η ροζ οθονη

3)Αν στην εμφανισει τοτε το συνδεεις με usb στον υπολογιστη και περνας ενα gb image folder αναλογως ποιον θελεις

4)Και μετα βγαζεις το usb και την μπαταρια και μετα κανεις τα βηματα με dload για να περασεις μια αντιστοιχη gb.

Τα αρχεια ολα μπορεις να τα βρεις στον οδηγο μου που εχω σε λινκ κάτω στην υπογραφή μου μεχρι να πας gb.

Για ics μετα θα σε βοηθήσουν αλλα παιδια.

Αλλά δοκιμασε τον συνδυασμο πληκτρων που σε ειπα αρχικα να δουμε αν πραγματι εχεις ροζ οθονη μπας και γλυτωσεις την ταλαιπωρια

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

μπορει να το βαλει και στον φορτιστη χωρις μπαταρια παντα

πολλες φορες πιανει αυτο το κολπο

 

τελικα για ics πιο recovery??

ivan η geno???

Link to comment
Share on other sites

μπορει να το βαλει και στον φορτιστη χωρις μπαταρια παντα

πολλες φορες πιανει αυτο το κολπο

 

τελικα για ics πιο recovery??

ivan η geno???

εγω βαζω ivan για ics .....

και ανακαλυψα και κατι αλλο χθες με τα φλασαρισματα ...... οταν βαλεις τον dload στην sd , αν δεν χρησιμοποιησεις μπαταρια , αλλα το κανεις με το usb , τοτε δεν χρειαζεται να πατας κανενα κουμπι , κουμπωνεις το usb και ξεκιναει το update ( ευκολιες ).

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που αρχισα να κανω τα φλασαρισματα των official μονο με φορτιστη δεν ειχα ποτε προβλημα,με την μπαταρια βγαινουν failed πολυ συχνα..
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι παιδια!

 

Google USB Driver για ics που σκατα ειναι;;;

εκανα το ξεκλειδωμα και δεν μου το βρισκουν τα windows 7

στο διαλα βραδιατικα!!!:p

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=Mzk1MzA=

καντε εγκατασταση και μετα τρεξτε το tool

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω μείνει με μια Horsemageddon (2.2) από τον Οκτώβριο και τώρα τελευταία βλέποντας ότι βγήκαν διάφορα καινούργια roms, αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι νέο. Από ότι βλέπω υπάρχουν καλά σχόλια για την Stallion, αλλά πρώτα θα ήθελα να μου πείτε τι γίνεται με την μπαταρία.. καθώς με την horse που έχω τώρα, κρατάω τη συσκευή για 4 μέρες τουλάχιστον. Εννοείται ότι μπορείτε να μου προτείνετε κάποια άλλη rom.:)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που αρχισα να κανω τα φλασαρισματα των official μονο με φορτιστη δεν ειχα ποτε προβλημα,με την μπαταρια βγαινουν failed πολυ συχνα..

Σε μένα δεν έχει σημασία , η με το φορτιστή η με μπαταρία πότε δεν είχα πρόβλημά .

Πρόβλημά είχα χθες που δεν είχα image φάκελο , με το που τον άνοιξα ομως έγινε αμέσως το update , κι ας έβαλα τον image της GB.

Και βασικό , πάντα με το στοκ recovery.img

 

Καλησπέρα.

Έχω μείνει με μια Horsemageddon (2.2) από τον Οκτώβριο και τώρα τελευταία βλέποντας ότι βγήκαν διάφορα καινούργια roms, αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι νέο. Από ότι βλέπω υπάρχουν καλά σχόλια για την Stallion, αλλά πρώτα θα ήθελα να μου πείτε τι γίνεται με την μπαταρία.. καθώς με την horse που έχω τώρα, κρατάω τη συσκευή για 4 μέρες τουλάχιστον. Εννοείται ότι μπορείτε να μου προτείνετε κάποια άλλη rom.:)

Ευχαριστώ!

Αναβάθμισε πρώτα και μετά θα'χεις ένα σωρό ρομ να φλασαρεις και να διαλέξεις οποία γουσταρεις.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας τη stallion και αναβαθμιζοντας σε 2.3, δεν επανέφερα εφαρμογές και δεδομένα και απεγκατεστησα και εντελως το titanium. Γενικως προτείνετε τη μη χρησιμοποιηση του; (το χρησιμοποιουσα παρα πολυ και με βολεύε απίστευτα)
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας τη stallion και αναβαθμιζοντας σε 2.3, δεν επανέφερα εφαρμογές και δεδομένα και απεγκατεστησα και εντελως το titanium. Γενικως προτείνετε τη μη χρησιμοποιηση του; (το χρησιμοποιουσα παρα πολυ και με βολεύε απίστευτα)

 

εγω αυτο που αποφευγω πλεον ειναι back up απο jb πχ να το κανεις restore σε gb.Aν κανεις restore μονο τα data συνηθως δεν υπαρχει προβλημα.Φυσικα οχι restore σε system apps.Επισης προτεινω την τελευταια version του titanium

Link to comment
Share on other sites

βαζω το ivan recovery και το κινητο κανει συνεχεια restart σε recovery

ole!!!!

 

gkalen ποιο εχεις;

δωσε link αμμα εχεις

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

βαζω το ivan recovery και το κινητο κανει συνεχεια restart σε recovery

ole!!!!

 

gkalen ποιο εχεις;

δωσε link αμμα εχεις

 

βαλε το παλιο,μια χαρα δουλευει με ολες τις rom.Tου ivan το recovery ειναι μουφα,δοκιμασμενα και με σφραγιδα του υπουργειου!

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που αποφευγω πλεον ειναι back up απο jb πχ να το κανεις restore σε gb.Aν κανεις restore μονο τα data συνηθως δεν υπαρχει προβλημα.Φυσικα οχι restore σε system apps.Επισης προτεινω την τελευταια version του titanium

 

:thumbup: θα το δοκιμάσω thanx

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να κάνω upgrade από 2.2 σε 2.3 ποιο recovery θα χρειαστώ, αυτό της 2.2 ή 2.3;

Επίσης να περάσω την B512 ή την B572, ποια θεωρείται ας πούμε καλύτερη; (στο θέμα του tzivas31 γράφει ότι και οι δυο είναι σταθερές!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να κάνω upgrade από 2.2 σε 2.3 ποιο recovery θα χρειαστώ, αυτό της 2.2 ή 2.3;

Επίσης να περάσω την B512 ή την B572, ποια θεωρείται ας πούμε καλύτερη; (στο θέμα του tzivas31 γράφει ότι και οι δυο είναι σταθερές!)

 

Εγώ προσωπικά μπορώ να σε προτείνω την Β572 αλλά και πολλοί γράψανε εδώ μέσα ότι και η Β512 είναι εξίσου σταθερή.

Τωρα για σενα για να κανεις το upgrade καταρχας εχεις περασει την clockwork mod recovery 5.02.27 ? Εχεις περασμενη καποια αλλη custom rom? Αν όχι τιποτα απο αυτα ολα και το εχεις οπως το αγορασες δεν χρειαζεται να αλλαξεις καποια recovey εισαι ήδη με την στοκ προχωρα ανετα στα βηματα με dload φακελο.

Αν εχεις ομως περασει recovery 5.0.27 τοτε θα πρεπει να επιστρεψεις στο official recovery της 2.2 αν εισαι ακομα εκει πριν τα βηματα με dload φακελο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να κάνω upgrade από 2.2 σε 2.3 ποιο recovery θα χρειαστώ, αυτό της 2.2 ή 2.3;

Επίσης να περάσω την B512 ή την B572, ποια θεωρείται ας πούμε καλύτερη; (στο θέμα του tzivas31 γράφει ότι και οι δυο είναι σταθερές!)

δεν χρειαζεσαι recovery για official σε official , μονο για custom

κατεβαζεις την B572 και κανεις τα κολπα με dload

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 2.3.5, η συσκευή δούλευε κανονικά. Άλλαξα το stock recovery με το CWM Recovery 5.0.2.7 αφού το ονόμασα recovery και το παλιό recoveryBackup, έκανα τα wipes και επέλεξα το THE_Stallion_ICS_look αλλά δεν γίνεται τίποτα, η συσκευή κάνει bootloop εδώ και 15 λεπτά περίπου.. Δεν φεύγει απο το logo της huawei.

Τι να κάνω;:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 2.3.5, η συσκευή δούλευε κανονικά. Άλλαξα το stock recovery με το CWM Recovery 5.0.2.7 αφού το ονόμασα recovery και το παλιό recoveryBackup, έκανα τα wipes και επέλεξα το THE_Stallion_ICS_look αλλά δεν γίνεται τίποτα, η συσκευή κάνει bootloop εδώ και 15 λεπτά περίπου.. Δεν φεύγει απο το logo της huawei.

Τι να κάνω;:mad:

Ξανακατεβασε το ρομ , η βαλε καποιο αλλο ρομ στη καρτα σου και ξαναφλασαρε , κατι δεν ειναι σωστο .

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα ξανά το rom,recovery και έκανα τα wipes, αλλά συνεχίζει τα ίδια...

Τι μπορεί να πήγε στραβά και τι άλλο να δοκιμάσω;

Επίσης τι πρέπει να κάνω για να μείνω με την απλή 2.3.5 προς το παρόν;

 

EDIT: Πήγα να φλασάρω την kalo και στο βήμα 6) Mount usb storage; μου εμφανίζει ένα μήνυμα σφάλματος "E: Unable to write to ums lunfile (No such file or directory).

 

EDIT 2: Αυτό το έλυσα κάνοντας format την sd. Πατάω που λέτε Mount usb storage, συνδέεται στο pc και όταν πάω να μπω στην συσκεύη (E:\) από το "O Υπολογιστής Μου" κολάει απλά. Κολάει ολόκληρος ο windows explorer και πατόντας στo device manager βλέπω ότι η συσκευή δεν έχει εγκαταστήσει το κατάλληλο driver, ψάχνει αλλά και πάλι δεν βρίσκει το driver μέσω Windows Update!

Να επισημάνω ότι μπορώ να μπω σε pink screen και recovery, μέχρι και η recovery κολάει όταν πατάω shut down. Γράφει Shutting down.. και δεν κλείνει!

Έλεος μια rom πήγα να φλασάρω ο καημένος.:( Περιμένω τα φώτα σας...

Edited by MobbDeep
Link to comment
Share on other sites

Με το 5.0.2.7 recovery να εισαι .

Αφου μπαινεις σε ροζ οθονη ξαναβαλε το στοκ recovery και κανε παλι τα στεπ απτην αρχη για να πας σε official.

Πρωτα ομως βρες και μια αλλη καρτα γιατι μπορει να εχει προβλημα η καρτα σου και τζαμπα θα παιδευεσαι .

Link to comment
Share on other sites

Έγινε, είμαι πάλι σε official 2.3.5. Θα δοκιμάσω ξανά να φλασάρω κατά το μεσημέρι μάλλον.

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Έγινε, είμαι πάλι σε official 2.3.5. Θα δοκιμάσω ξανά να φλασάρω κατά το μεσημέρι μάλλον.

Ευχαριστώ!:)

με το που θα μπεις recovery θα κανεις reboot recovey απο advanced για να δει την sd

ισως για αυτο εχεις ολα αυτα τα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...