Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απέτυχα σε άλλο ένα φλασάρισμα της Stallion, όμως νομίζω ότι βρήκα τι έκανα λάθος.

Λοιπόν, και στις δυο προσπάθειες για τη Stallion δεν είχα απενεργοποιήσει το fastboot και δεν έκανα αυτό που ανέφερε ο kalo ακριβώς πιο πάνω.

Τέλος πάντων, ένα απο αυτά τα δυο πρέπει να ήταν το πρόβλημα ή και τα δυο μαζί!:D

Τελικά πέρασα την kalo μετά από όλα αυτά, λογικά θα δοκιμάσω και την Stallion στις επόμενες μέρες, αν και η kalo φαίνεται πολύ καλή και πιθανώς να την κρατήσω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια τους tzivas31, gkalen και kalo!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Παιδια,ενα πιο γενικο προβλημα που αντιμετωπιζω.Συνηθιζω να χρησιμοποιω εφαρμογες σαν το wifi file transfer,wifi file explorer ή airdroid για να περναω πραγματα απο το pc στο κινητο και αντιστροφα,μεσω του wifi του σπιτιου μου.Εδω και λιγο καιρο εχω το εξης προβλημα.Οποια κι απο τις 3 εφαρμογες κι αν χρησιμοποιησω.Ενω ανοιγει κανονικα η σελιδα στον chrome και πλοηγουμαι κανονικα στα αρχεια του κινητου,μολις παω να ανεβασω ή να κατεβασω καποιο αρχειο,ξεκιναει κανονικα η διαδικασια αλλα μετα απο λιγο διακοπτεται και αποσυνδεομαι και απο το ιντερνετ στο pc.Στη συνεχεια,για να ξανασυνδεθει ο υπολογιστης στο ιντερνετ,πρεπει να εκτελεσω ενα διαγνωστικο συνδεσιμοτητας που εχουν τα windows,το οποιο μου γραφει οτι βρηκε και επιδιορθωσε το εξης προβλημα:''η προεπιλεγμενη πυλη δεν ειναι διαθεσιμη''.Αν δεν κανω αυτο τα βηματα,το pc δεν συνδεεται στο ιντερνετ.Δεν ξερω αν ειναι θεμα κινητου ή δικτυου,αλλα γινεται παντα οταν παω να ανεβασω(ή κατεβασω) αρχειο μεσω αυτων των εφαρμογων.Καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει?
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

μήπως τα έχει παίξει το router σου και όταν περνάει μεγάλο όγκο μεσώ εσωτερικό δίκτυο να κάνει reset από μόνο του?

διότι έτσι όπως το περιγράφεις είναι πρόβλημα του router σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ενα πιο γενικο προβλημα που αντιμετωπιζω.Συνηθιζω να χρησιμοποιω εφαρμογες σαν το wifi file transfer,wifi file explorer ή airdroid για να περναω πραγματα απο το pc στο κινητο και αντιστροφα,μεσω του wifi του σπιτιου μου.Εδω και λιγο καιρο εχω το εξης προβλημα.Οποια κι απο τις 3 εφαρμογες κι αν χρησιμοποιησω.Ενω ανοιγει κανονικα η σελιδα στον chrome και πλοηγουμαι κανονικα στα αρχεια του κινητου,μολις παω να ανεβασω ή να κατεβασω καποιο αρχειο,ξεκιναει κανονικα η διαδικασια αλλα μετα απο λιγο διακοπτεται και αποσυνδεομαι και απο το ιντερνετ στο pc.Στη συνεχεια,για να ξανασυνδεθει ο υπολογιστης στο ιντερνετ,πρεπει να εκτελεσω ενα διαγνωστικο συνδεσιμοτητας που εχουν τα windows,το οποιο μου γραφει οτι βρηκε και επιδιορθωσε το εξης προβλημα:''η προεπιλεγμενη πυλη δεν ειναι διαθεσιμη''.Αν δεν κανω αυτο τα βηματα,το pc δεν συνδεεται στο ιντερνετ.Δεν ξερω αν ειναι θεμα κινητου ή δικτυου,αλλα γινεται παντα οταν παω να ανεβασω(ή κατεβασω) αρχειο μεσω αυτων των εφαρμογων.Καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει?

 

εγω θα σε προτεινα αν μπορεις συνδεσε το pc με το κινητο σου οποτε χωρις παρεμβολες να δινει οσο καλυτερη ταχυτητα γιατι υποθετω 2 wifi σε ενα απλο σπιτικο router φανταζομαι της εταιρειας που εισαι συνδεμενος ε δεν ειναι και τα πιο αξιοπιστα router κατα ποσο περισσοτερο να μην γινεται δουλεια αν "κλεβεις" απο κανα γειτονα

Link to comment
Share on other sites

μήπως τα έχει παίξει το router σου

Ισως ειναι θεματακι του ρουτερ,οντως.Τzivas,δικο μου ειναι το δικτυο δε κλεβω,και το κινητο ειναι το μονο που συνδεω ασυρματα.Τα αλλα 2 pc ειναι πανω με ethernet.Εννοειτε πως χρησιμοποιω και το usb,απλα μου τη σπαει λιγο η ολη φασαρια με τα καλωδια

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι θεματακι του ρουτερ,οντως.Τzivas,δικο μου ειναι το δικτυο δε κλεβω,και το κινητο ειναι το μονο που συνδεω ασυρματα.Τα αλλα 2 pc ειναι πανω με ethernet.Εννοειτε πως χρησιμοποιω και το usb,απλα μου τη σπαει λιγο η ολη φασαρια με τα καλωδια
Χρησιμοποιώ και εγώ το WiFi Explorer Pro εδώ και καιρό και δεν είχα κάποιο πρόβλημα έως τώρα. Επειδή αναφέρεις ότι αυτό συμβαίνει εδώ και λίγο καιρό, τσέκαρε τα drivers που έχεις για το ethernet (μάλλον της Realtek). Μήπως τα αναβάθμισες πρόσφατα; Αν όχι, θα πρότεινα να κατεβάσεις τα τελευταία και να δοκιμάσεις ξανά!
Link to comment
Share on other sites

thanks παιδια.Για τις απαντησεις και τις προτασεις.Θα δοκιμασω και θα δω
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι θεματακι του ρουτερ,οντως.Τzivas,δικο μου ειναι το δικτυο δε κλεβω,και το κινητο ειναι το μονο που συνδεω ασυρματα.Τα αλλα 2 pc ειναι πανω με ethernet.Εννοειτε πως χρησιμοποιω και το usb,απλα μου τη σπαει λιγο η ολη φασαρια με τα καλωδια

 

Εντάξει βρε δεν το ειπα να προσβληθεις απλως πολλοι γνστοι μου φοιτητες και μη πλεον λογω στενων οικονομικων "κλεβουν" ή μοιραζονται ολοκληρες πολυκατοικιες ενα δικτυο με αποτελεσμα μερικες φορες τρωνε σκαλωματα με τα συγκεκριμενα apps. Δεν διαφωνω μαζι σου και εγω με απλο pirelli της cyta router ειμαι και ολα με wifi τα δουλευω γιατι δεν θελω να κανω καραγκιοζη ολο το σπιτι με καλωδια.

Με αποτελεσμα ομως με wifi ολα μαζι δοκιμασμενο δεν την παλεύει.Τωρα με εσενα που τα 2 pc εχεις συνδεμενα με καλωδιο δεν μπορω να φανταστω τι φταιει. Reset/Restart δοκιμασες να κανεις το ρουτερ μπας και νιώσει. Ξερεις με την καρφιτσα ή οδοντογλυφίδα πισω στη τρυπιτσα που γραφει reset

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ δε προσβληθηκα,ειναι δυνατον?Το ανεφερα για να καταλαβεις τα δεδομενα του προβληματος μου,οτι ουσιαστικα μονο το κινητο ειναι σε wifi και δεν εχω θεματα σηματος επειδη το εχω διπλα μου.Θα δοκιμασω και reset.(επειδη δεν το εχω κανει ποτε,ελπιζω να μην θελει μετα να χρειαστει να κανω τιποτα ρυθμισεις!)
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ δε προσβληθηκα,ειναι δυνατον?Το ανεφερα για να καταλαβεις τα δεδομενα του προβληματος μου,οτι ουσιαστικα μονο το κινητο ειναι σε wifi και δεν εχω θεματα σηματος επειδη το εχω διπλα μου.Θα δοκιμασω και reset.(επειδη δεν το εχω κανει ποτε,ελπιζω να μην θελει μετα να χρειαστει να κανω τιποτα ρυθμισεις!)

 

οχι συνηθως δεν εχει θεμα εγω το κανω μια φορα το μηνα για να νιωσει το ρουτερ το κλεινω τελειως κανα 10λεπτο και μετα το ανοιγω και μετα παταω και ρεσετ και για μια με δύο μερες δίνει λιγο τουρμπο ταχυτητες και μετα επιστρεφει στα νορμαλ το πολυ πολυ αν τυχει σε παλιοτερα ρουτερ με ειχε τυχει ειναι να γυρισει στον εργοσιακο κωδικο wifi που τον γραφει απο κατω απο το ρουτερ αλλα στο ρουτερ της cyta δεν με το εχει κανει ποτε

Link to comment
Share on other sites

gkalen, βλεπω οτι αρχησες να δουλευεις με την ics

οσον αφορα ομως το tv-out στην gb μας αφησες λιγο με την απορια...

απ'οτι καταλαβα δουλευει αν κανεις απλα copy-paste το settings.apk απο την horse

αλλα θυμαμαι να λες οτι ειχες κατι "θεματακια" με το manifest.xml

αν θελεις ανεβασε οτι καταφερες σε αυτο το θεμα ειτε εδω ειτε στο xda λεγοντας τι εχεις αλλαξει και τι πιστευεις εσυ οτι χρειαζεται ακομα, μηπως και καποιος καταφερει τελικα κατι ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.μολις εχω περασει τη νεα ρομ του γκαλεν.με τη πολυ μικρη εμπειρια που εχω διαπιστωσα οτι η ρομ εχει πολυ δυνατο incall volume (πραγμα που για μενα χρειαζεται γιατι μιλαω αρκετα εξω σε κινηση) και απιστευτα δυνατο ηχο.απλα προσπαθω να βρω πως μπορω να εχω και ελληνικο και αγγλικο πληκτρολογιο οπως ειναι και στη stallion με το space που αλλαζει τη γλωσσα.μια βοηθεια θα την εκτιμουσα παντως...

ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.μολις εχω περασει τη νεα ρομ του γκαλεν.με τη πολυ μικρη εμπειρια που εχω διαπιστωσα οτι η ρομ εχει πολυ δυνατο incall volume (πραγμα που για μενα χρειαζεται γιατι μιλαω αρκετα εξω σε κινηση) και απιστευτα δυνατο ηχο...

το εχω αναφερει εδω και καιρο και για την official

αντε τωρα να μου πεις εμενα να φυγω απο εδω

Γεωργιε με εφτιαξες λεμε,ξεχνα τις μπομπες κτλ:thanks::dance::love:

ελπιζω να μην καποιο αλλο προβλημα σαν τηλεφωνο

σαν video και τα λοιπα, θα παραμεινουν λοιπα για μενα

 

εχει ηδη μεσα η rom Ελληνικο πληκτρολογιο,απλα προσθεσε τα Ελληνικα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

@akalos

Θέλω να ρωτήσω, το Swype και το Huawei IME που έχει μέσα η kalo δεν έχουν ελληνική γλώσσα ή κάνω λάθος;

Μπορώ να σβήσω αυτά τα δυο από το system/app και να περάσω κάποιο άλλο; Αν χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω πες μου την διαδικασία αν μπορείς.:D Επίσης θέλω να αναφέρω ότι πέρα από την ταχύτητα του τηλεφώνου και ότι δεν κολάει, το boot της συσκευής με εντυπωσίασε, κάπου στα 3-4 δευτερόλεπτα για να με βάλει στην οθόνη που ζητάει το PIN!

Edited by MobbDeep
Link to comment
Share on other sites

το εχω αναφερει εδω και καιρο και για την official

αντε τωρα να μου πεις εμενα να φυγω απο εδω

Γεωργιε με εφτιαξες λεμε,ξεχνα τις μπομπες κτλ:thanks::dance::love:

ελπιζω να μην καποιο αλλο προβλημα σαν τηλεφωνο

σαν video και τα λοιπα, θα παραμεινουν λοιπα για μενα

 

εχει ηδη μεσα η rom Ελληνικο πληκτρολογιο,απλα προσθεσε τα Ελληνικα

 

Μπορει να μη λειτουργει οσο γρηγορα ειναι στη gb , αλλα ειναι καποια πραγματα που ειμαι υπεροχα , οπως ο ηχος (ειναι απιστευτος) , οι φωτο και το βιντεο ακομα και το βραδυ με φλας βγαινουν τζαμι , και καποια αλλα πραγματακια , αλλα ακομα δεν εχω ψαξει τις εφαρμογες για να δω και τι αλλες λειτουργιες θα μπορω να ξεκλειδωσω .

Ειναι γενικα λιγο βαρια ακομα , αλλα κραταει καλα και απο μπαταρια και ολα λειτουργουν χωρις προβληματα .

Τεςπα εχει πολυ πραμα στην ics και την εχω πεσει στο ψαξιμο , το σιγουρο ειναι οτι αν δεν αρχισουν τιποτα reboots , οτι επεται και συνεχεια εδω περα .

Για αυτους που δεν το ζοριζουν πολυ το τηλ.. παντως , θα μεινουν ευχαριστημενοι.

Απο παιχνιδια δεν εχω δοκιμασει , για να δω πως τα παει.

Ηδωμεν λοιπον.

 

@moihack

Δοκιμασα τα παντα αλλα δεν μπορεσε να δουλεψει το tvout στην gb.

Link to comment
Share on other sites

gkalen να σε πω τι δοκιμασες στο κινητο που εχεις με atmel οθονη για να ξερουμε και εμεις οι παθοντες αν μας κάνει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.μολις εχω περασει τη νεα ρομ του γκαλεν.με τη πολυ μικρη εμπειρια που εχω διαπιστωσα οτι η ρομ εχει πολυ δυνατο incall volume (πραγμα που για μενα χρειαζεται γιατι μιλαω αρκετα εξω σε κινηση) και απιστευτα δυνατο ηχο.απλα προσπαθω να βρω πως μπορω να εχω και ελληνικο και αγγλικο πληκτρολογιο οπως ειναι και στη stallion με το space που αλλαζει τη γλωσσα.μια βοηθεια θα την εκτιμουσα παντως...

ευχαριστω εκ των προτερων....

Έχω χάσει κάτι; Ποιά καινούργια rom ; Έχει κάτι νέο μετά τη Stallion; Οχι τίποτα άλλο, αλλά να δοκιμάσουμε και μείς... κανένα παγωτακι, καλοκαίρι έρχεται.:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gkalen η τελευταία stallion είναι πολύ καλή!! Είχα βάλει διάφορες πριν αλλά πάντα κάτι έλειπε...ειτε δε δούλευαν όλα τα apps, μετά δε μπορούσα να πάρω backup απο το calendar κι ήθελε μονο sync απο το google, δε μου'σωνε τις επαφές στο τηλέφωνο κοκ. Πραγματικά νομίζω οτι αν κραταέι και η μπαταρία όσο λένε τα άλλα παιδιά εδώ, η ρομ είναι keeper. Αντε και καλή Μεγάλη Εβδομάδα σε όλους!

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει κάτι; Ποιά καινούργια rom ; Έχει κάτι νέο μετά τη Stallion; Οχι τίποτα άλλο, αλλά να δοκιμάσουμε και μείς... κανένα παγωτακι, καλοκαίρι έρχεται.:)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2240898

 

γεια στην παρεα!καλως σας βρηκα

 

@ gkalen την περασα και εγω

καποια πηδηματακια τα εχει,μνημη αρκετη πιανει,ηχος;καλα!!απιστευτα καλος,reboot zero μεχρι τωρα.

δοκιμασες ram manager μηπως;

Edited by kokik
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω, το Swype και το Huawei IME που έχει μέσα η kalo δεν έχουν ελληνική γλώσσα ή κάνω λάθος;

δεν κανεις,βαλε οποιο αλλο θελεις

 

καλή Μεγάλη Εβδομάδα σε όλους!

Edited by kokik
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2240898

 

γεια στην παρεα!καλως σας βρηκα

 

@ gkalen την περασα και εγω

καποια πηδηματακια τα εχει,μνημη αρκετη πιανει,ηχος;καλα!!απιστευτα καλος,reboot zero μεχρι τωρα.

δοκιμασες ram manager μηπως;

 

Ναι , υπαρχουν καποια πηδηματακια στον launcher , δοκιμασα ενα σωρο launchers αλλα τα ιδια.

Επισης προτιμω το smartkeyboard , γιατι γραφει σφαιρα , ενω το στοκ αργει .

Εχω στο init.d , το S97ramscript που ειναι το ram manager script , σβηστο και κανε εγκαταστασητν εφαρμογη για να εχεις και επιλογες , παντως δεν νομιζω να κανει κατι στα πηδηματακια του launcher.

Παντως ειναι και το μονο που λαγγαρει λιγο , ενω στο συρταρι εφαρμογων και οτι αλλο κανεις δεν εχει προβλημα , στο scrolling των οθονων τραβαει κατι πηδηματακια.

Γενικα ομως κραταει καλα , χωρις reboots και ειναι ικανοποιητικη .

Εχει δουλιτσα ομως η ics , και ειμαι κι εγω νεος στην ics ακομα , θελει ψαξιμο ακομα.

 

Δεν πιανει το crt off στην ics και δεν ξερω για ποιο λογο ακομα ( αντε να δω τι θα παθει ο tzivas τωρα .. :p )

 

@spyros V_S

Η stallion εχει τα παντα ολα ενεργοποιημενα , με extra ρυθμισεις γι'αυτο δεν τα βρισκεις αυτα σε αλλα ρομ.

Απο μπαταρια , θα βαλω screenshot με 7 μερες και ποσες ωρες δεν θυμαμαι .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιανει το crt off στην ics και δεν ξερω για ποιο λογο ακομα ( αντε να δω τι θα παθει ο tzivas τωρα .. :p )

 

Εντάξει ακομα οπως ειπες και εσυ νεος εισαι στην ics μπορει να αργησεις και να το βρεις αργοτερα ψαχνοντας κατι άλλο.

Ας γίνει αν δεν ειναι ακομα δεν ξερω stable η Icsdroid που με παραξενεύει που αυτη δεν πηρε κατι απο αλογακι ονομα.

Ονομασε την ferrari αφου και αυτοι αλογακι εχουν για σημα :lol:

Να σε πω δοκιμασες απο το google play κατι ετοιμα apps για crt off μήπως κάνουν δουλειά και απλα στη gb δεν δουλευανε? Το λεω γιατι σκεψου οτι σε gb δεν μπορουσες να βαλεις και apex launcher δοκιμασε αυτο μπας και ειμαστε τυχεροι

Link to comment
Share on other sites

 

Εχει δουλιτσα ομως η ics , και ειμαι κι εγω νεος στην ics ακομα , θελει ψαξιμο ακομα.

υπομονη

για θεμα εβαλα το tersus

νταααξξξξ .....καλο φαινεται

Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις,βαλε οποιο αλλο θελεις

καλή Μεγάλη Εβδομάδα σε όλους!

Ευχαριστώ και καλωσήρθες.:)

Επίσης, καλή Μεγάλη Εβδομάδα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...