Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά κάποιος που το έχει ας πει την ποιότητα video που τραβάει το κινητό. και επίσης αν μπορεί να αναπαράγει video 720p 1080p χωρίς σπασίματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H αναβαθμιση θα γινει μεσω zune. ναι. το lumia δεν παιζει με pc suite.
Η αναβάθμιση γίνεται κανονικά με το nokia care suite και δεν έχεις πρόβλήμα με τις επόμενες αναβαθμίσεις μέσω zune.Εδώ έχει ενα οδηγο γαι το lumia 900 αντι για rm -823 βάζετε rm-801 ..**************** Edited by impreza_sti
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω λίγο μια ενημέρωση για όσους δεν γνωρίζουν. Τα προγράμματα της Nokia που προορίζονται αποκλειστικά για τα επίσημα service της δεν είναι εμπορικό προιόν. Είναι copyrited υλικό, όπως επίσης και τα user manual αυτών, και δεν επιτρέπεται από την Nokia η διακίνηση αυτών. Το αν κάποιες άλλες ιστοσελίδες, οι οποίες κατά τα άλλα είναι απόλυτα νόμιμες και δεν διακινούν παράνομο υλικό, πράττουν διαφορετικά δεν έχει να κάνει με εμάς. Οφείλουμε, σαν forum, να είμαστε τυπικοί και προσεκτικοί σε αυτό. Οπότε δεν επιτρέπεται η δημοσίευση συνδέσμων που παραπέμπουν σε ανάλογο υλικό.

Υ.Γ. Δεν την "λέω" σε κανέναν συγκεκριμένα, μην παρεξηγηθώ. Μια απλή ενημέρωση είναι για όσους δεν γνωρίζουν. :)

Edit: Το ίδιο ισχύει και για τα αρχεία των firmware.

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα και μολις το εβαλα μπρος, ασπρο λουμια 800, ρε μαγκες καλα παει! και εχουν περασει ολα απο τα χερια μου, για να δουμε

 

 

ΥΓ μονο να μπορουσα να βρω το Ν9 σε ασπρο, ερωταςςςςς

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, κάτοχος πλέον του Lumia 800, θα ήθελα να γράψω καποιες εντυπώσεις με την πρωτη χρηση:

--> Γενικα <--

1. - Καταρχήν συχαρητηρια στον χρηστη Τe_salat, οτι ειχε συνοψει σχετκα με την συσκευη στην δημοσιευση

14 Δεκ. 2012, 14:14 είναι απολυτα αντικειμενικο και ισχυει (κατα την δικη μου αποψη παντα).

2. - Η παραγγελια ήρθε απο εξωτερικο, χωρις καποια ταινια ασφαλειας, ωστοσο το τηλεφωνο φαινεται αθικτο και μαζι στην

συσκευασια η αντιστοιχη σε χρωμα θηκη.

--> Η συσκευη <--

3. - Το τηλεφωνο ειναι πολυ ομορφο και το design της Nokia φαινεται για μια αλλη φορα πως ξεχωριζει.

4. - Η αισθηση γενικοτερα του τηλεφωνου ειναι απολυτα ικανοποιητικη, ισως λιγο πιο αντιληπτο το βάρος (σε σχεση με το P).

5. - Τα pop-up/slide καπακια/υποδοχες είναι κατι αξειοσημειωτο στο design του και μπορω να πω πως ειναι και πρακτικο

(ως ενα μερος).

 

--> Λειτουργικο Windows <--

1. - Ενοειται οτι η συγκριση με android ειναι ανουσια για ευνοητους λογους που δεν χρειαζεται να αναλυθουν ούτε προγραμματιστικα

ουτε απο αποψη του Compile Envriroment/Kernel.

2. - Μπορει να ερχομαι απο Android (SDK Debugging) σε πρωτη επαφη με windows 7.5 και ναι οπως ανεφερα δεν υπαρχει

ιδια βαθμιδα συγκρισης, αλλα επειδη πρεπει να ειμαστε ανικειμενικοι, η απλότητα και το smooth runtime είναι κατι το

οποιο απλα το θαυμαζεις. Αλλοι πιστευουν οτι η απλοτητα των tiles ειναι αδειαστικη, αλλοι οτι ειναι κατι απιστευτο, ειλικρινα

πιστευω οτι ειναι ενα mid-range user interface το οποιο το χειριζεται ανετα καποιος με ιδιαιτερη ευκολια και μη εχοντας γνωση

των smartphone.

3. - Η οθονη του αρκετα ικανοποιητικη, αλλα ωστοσο ευκολα καταλαβαινει κανεις οτι προκειται για μια συσκευη η οποια

εχει βγει στο εμποριο πανω απο 9 μηνες....

4. - Οι εφαρμογες της Nokia αρκετα καλες και γενικοτερα το market ικανοποιητικο, αλλα οπως ειναι ευνοητο η απαιτηση jailbreak

δημιουργει συννεφα σε οσους σκεφτονται να πειραματιστουν με εφαρμογες...programming or testing...δεν θα πω κατι αλλο...

5. - Φωτογραφια ικανοποιητικη την μερα (μετρια εως καλη), αρκετη αδυναμια για την ληψη το βραδυ

6. - Κατι που θα ηθελα να τονισω και μπορω να πω πως δεν το περιμενα ειναι η αψογη εισαγωγη των επαφων απο το Xperia P

μεσω του Nokia Contact Transfer. Σε λιγοτερο απο ενα λεπτο μεσω bluetooth ολα ειχαν μεταφερθει

(φυσικα, facebook, twitter, hotmail/windowslive/gmail δεν τα αναφερω γιατι υπαρχει ηδη το support integration).

7. Για την μπαταρια δεν μπορω να εκφερω γνωμη, γιατι δεν εχω δουλεψει ακομα το κινητο οπως πρεπει. Ωστοσο πιστευω

οτι θα μπορεσει να ανταποκριθει ανετα στην 1μερα εντονης χρησης.

8. - Η ελλειπης παραμετροποιηση σε ηχους κλησης, μηνυματων κ.τ.λ. δεν με ενοχλησε τοσο (προσωπικα), ωστοσο ειναι ενα μειον

στοιχειο, αλλα οπως ανεφερα δεν πρεπει να τιθεται θεμα διαμαρτυριας γιατι γνωριζουμε τα limitation των WB και το τι περιμενουμε

απο την συγκεκριμενη συσκευη/λειτουργικο.

 

Τέλος για να κλείσω και να μην σας ζαλιζω αλλο, οπως πολυ σωστα εχει αναφερθει και απο πολλους στο forum, το κινητο ειναι

απιστευτα ομορφο σαν συσκευη/design και οσοι ερχονται απο την εκδοση windows 6.5 or later απλα θα λατρεψουν το ολο πακετο.

Αν υπαρξει χρονος τις γιορτες (γιατι ηδη τρεχουν αρκετα client- projects) θα ασχοληθω και προγραμματιστικα και ισως να μπορεσω να δωσω

και ενα καλυτερο και πιο software-iko review για την συσκευη.

 

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας, και οποιοδηποτε σημειο ειναι ελλειπες η εμπεριεχει ασαφεια/μη εγκυρη πληροφορια

παρακαλω διορθωστε το!

Edited by Programmer
syntax error corrected
Link to comment
Share on other sites

1. - Ενοειται οτι η συγκριση με android ειναι ανουσια για ευνοητους λογους που δεν χρειαζεται να αναλυθουν ούτε προγραμματιστικα

ουτε απο αποψη του Compile Envriroment/Kernel.

 

καλησπερα, δλδ τι εννοεις? ειναι πιο ευκολο το wp?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως μπορω να περασω εφαρμογη στο κινητο μου; εχω κατεβασει bluetooth share ringtone maker.Στο zune δεν τις βλεπω
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως μπορω να περασω εφαρμογη στο κινητο μου; εχω κατεβασει bluetooth share ringtone maker.Στο zune δεν τις βλεπω

 

αν εννοεις cracked app δεν γινεται μονο αν εχεις προσβαση root...:X

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εννοω cracked απλος επιδη κατεβασα τις εφαρμογες απο την σελιδα της microsoft θελω να δω αν μπορω να τις εγκαταστησω στο κινητο μου.(λεει οτι τις υποστηριζει με 7.8)

 

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/bluetooth-share/51f49c63-5966-4752-bb12-430455f911a8?wa=wsignin1.0

 

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/ringtone-maker/dae4700e-6eeb-43b1-b48d-aee18b46fddc#

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Λοιπον εγω ενα μικρο προβλημα..Ηξερα οτι μετα απο καποιο αριθμο εφαρμογων,στο δευτερο menu,θα σου εμφανιζε τα αρχικα γραμματα οπως στις επαφες ωστε να τα βρισκεις ποιο γρηγορα.Οκ,ειναι αντιαισθητικο!Μου ειχε ξαναβγει και πιο παλια αυτο με το που κατεβασα μια εφαρμογη,αλλα με το που την εσβησα κατευθειαν χαθηκαν και τα γραμματα.Εδω και μερες δεν εχω κατεβασει κατι φρεσκο αλλα εντελως ξαφνικα απο σημερα το πρωι μου εγινε ετσι!Ξερει κανεις αν υπαρχει καμια λυση η θα μεινει ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Λοιπον εγω ενα μικρο προβλημα..Ηξερα οτι μετα απο καποιο αριθμο εφαρμογων,στο δευτερο menu,θα σου εμφανιζε τα αρχικα γραμματα οπως στις επαφες ωστε να τα βρισκεις ποιο γρηγορα.Οκ,ειναι αντιαισθητικο!Μου ειχε ξαναβγει και πιο παλια αυτο με το που κατεβασα μια εφαρμογη,αλλα με το που την εσβησα κατευθειαν χαθηκαν και τα γραμματα.Εδω και μερες δεν εχω κατεβασει κατι φρεσκο αλλα εντελως ξαφνικα απο σημερα το πρωι μου εγινε ετσι!Ξερει κανεις αν υπαρχει καμια λυση η θα μεινει ετσι?

 

μετα απο εναν συγκεκριμενο αριθμο εφαρμογων γινεται αυτο...σβησε κατι που δεν χρειαζεσαι..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω,το ειχα διαβασει αυτο οτι γινεται.Εχω σβησει πανω απο 6 εφαρμογες αλλα τιποτα...Τις τελευταιες μερες δεν ειχα κατεβασει κατι και ξαφνικα σημερα το πρωι μου εγινε ετσι..:mad:
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω,το ειχα διαβασει αυτο οτι γινεται.Εχω σβησει πανω απο 6 εφαρμογες αλλα τιποτα...Τις τελευταιες μερες δεν ειχα κατεβασει κατι και ξαφνικα σημερα το πρωι μου εγινε ετσι..:mad:

 

Νομίζω πρέπει να συμβιβαστείς...

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω,το ειχα διαβασει αυτο οτι γινεται.Εχω σβησει πανω απο 6 εφαρμογες αλλα τιποτα...Τις τελευταιες μερες δεν ειχα κατεβασει κατι και ξαφνικα σημερα το πρωι μου εγινε ετσι..:mad:

 

Φιλε μου, καλως ηρθες στα windows phone....:D οπως προαναφερθηκε (τουλαχιστον στο 7.5) δεν υπαρχει ιδιαιτερο

customization και ναι, δεν ειναι και κατι τραγικο, αλλα θα συμφωνησω μαζι σου οτι "οπτικα" δεν βολευει! Για να ξαναδεις

την αγαπημενη σου λιστα (χωρις αλφαβητικα γραμματα) ο αριθμος των εφαρμογων σου πρεπει να ειναι λιγοτερος των < 40. :O

 

καλησπερα, δλδ τι εννοεις? ειναι πιο ευκολο το wp?

Φιλε μου σαν λειτουργικο και συγκριτικα με Android, το θεωρω πιο ευκολο (ισως και ευχρηστο) παντα για ενα μεσο-χρηστη.

Τωρα απο την αλλη, απο πλευρα jailbreak-Root δεν νομιζω να τρελλαθει κανενας και να σπασει το κεφαλι του με τα Media Feature

των windows η αν θελεις καλυτερα με το αντιστοιχο SDK. Ο αριθμος των εφαρμογων και της ευχρηστιας προσφερουν απο το αντι-

στοιχο market δεν συγκινει ιδιαιτερα και αυτο φαινεται...Αν θελουν τα windows phone να επεκταθουν απο αποψη προγραμματιστικη,

ας αφησουν πρωτα ξεκελιδωτο το DLOAD/Bootloader και τις ακαδημαικες λυσεις. Επομενως για να μην σε ζαλιζω αλλο απο αποψη

εφαρμογων, root, rom, φυσικα και δεν ειναι ευχρηστα. Να σημειωθει οτι αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και οτι ο καθενας μας

εχει διαφορετικες απαιτησεις απο την συσκευη την οποια χρησημοποιει! Εξάλλου εκει συναντιούνται και τα κρητηρια αγοράς του

καθενος μας :)

 

Και επι την ευκαιρια, (για να μην ξακανανω επιπλεον post) ενα απο τα θετικα της σαν συσκευη είναι η αυτονομια της! Με full χρηση

1ημερα ειναι απολυτα εφικτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Οσοι αναβαθμισατε μεσω nokia care τι επιλογη κανατε στο navifirm για τη χωρα?Γιατι απο οσω μπορω να δω δεν εχει επιλογη για ελλαδα.

www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβα οτι θα επρεπε να σθμβιβαστω,αλλα επειδη δεν μου αρέσουν οι αλλαγές χωρις να το γνωριζω του τράβηξα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ηρθε στα ισα του!Ηθελα να κανω μια ερωτησω ακομα αν ξερει καποιος..Καποιες εφαρμογές που ειναι επι πληρωμή, μπορούμε να τις αγοράσουμε με καποιο αλλο τρόπο περαν της πιστωτικής?
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές παιδιά!!! Μπορεί μήπως κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θα εμφανίζει σε live tile το ποσοστό της μπαταρίας; Σας ευχαριστώ!!
A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

ειμαι καινουργιο μελος αλλα εκανα μια ******* με το lumia 800 και εχει κολλησει στο flash mode.

πηγα να περασω τα 7.8 και απο οτι φαινεται το ******!

δεν παιρνει γιατρεια ουτε με hard reset ουτε με τιποτα

καποια λυση ρε παιδια?

 

ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

Ξεχασα επισης να γραψω οτι καθε 30 δευτερολεπτα περιπου κανει και την δονησ

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα και οι άσεμνες εκφράσεις
Link to comment
Share on other sites

μονο με nokia care suite ισως επανερθει..αλλα θα χασεις τα παντα..αν δεν ξερεις πηγαινετο σε nokia care να στο κανουν αυτοι..αλλα θα χασεις τα παντα..οτι ειχε μεσα το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

μονο με nokia care suite ισως επανερθει..αλλα θα χασεις τα παντα..αν δεν ξερεις πηγαινετο σε nokia care να στο κανουν αυτοι..αλλα θα χασεις τα παντα..οτι ειχε μεσα το κινητο.

 

φιλε αυτο εκανα και τα εκανα μανταρα

δυστυχως μενω γερμανια και μου ειναι λιγο δυσκολο να συννενοηθω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.νεος κάτοχος του 800 και αντιμετωπίσω το εξής θέμα ...το κουμπί της κάμερας ειναι πολύ χαλαρό και όταν κουναω το τηλέφωνο κάνει σαν κουδουνιστρα.μπορειτε να τσεκαρετε τα δικά σας και να μου πείτε αν σας κάνει κάτι αντίστοιχο,για να ξέρω πως θα κινηθώ...σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

ειμαι καινουργιο μελος αλλα εκανα μια ******* με το lumia 800 και εχει κολλησει στο flash mode.

πηγα να περασω τα 7.8 και απο οτι φαινεται το ******!

δεν παιρνει γιατρεια ουτε με hard reset ουτε με τιποτα

καποια λυση ρε παιδια?

 

ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

Ξεχασα επισης να γραψω οτι καθε 30 δευτερολεπτα περιπου κανει και την δονησ

 

χρονια πολλα

κρατα πατημενο το power button μεχρι να κλεισει.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα

κρατα πατημενο το power button μεχρι να κλεισει.

 

Ειναι ηδη κλειστο το τηλεφωνο

μαλλον πρεπει να εκανα φορματ στο κινητο και πλεον δεν εχει καθολου λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.νεος κάτοχος του 800 και αντιμετωπίσω το εξής θέμα ...το κουμπί της κάμερας ειναι πολύ χαλαρό και όταν κουναω το τηλέφωνο κάνει σαν κουδουνιστρα.μπορειτε να τσεκαρετε τα δικά σας και να μου πείτε αν σας κάνει κάτι αντίστοιχο,για να ξέρω πως θα κινηθώ...σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων

 

Παιδιά κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...