Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κανεις;

 

Πέρα απο ένα φυσιολογικό τζόγο δεν κάνει τίποτα άλλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρα απο ένα φυσιολογικό τζόγο δεν κάνει τίποτα άλλο.

 

 

Μιλαω για αυτο ακριβως...μπορουν οι κατοχοι να μου πουν αν συμβαινει κατι τετοιο στην δικη τους συσκευη?ευχαριστω...!

Link to comment
Share on other sites

 

Μιλαω για αυτο ακριβως...μπορουν οι κατοχοι να μου πουν αν συμβαινει κατι τετοιο στην δικη τους συσκευη?ευχαριστω...!

 

Αυτο είναι κουδουνίστρα όχι τηλέφωνο.

Όταν το κουνάω όπως στο βίντεο δεν ακούγεται τίποτα απολύτως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι κουδουνίστρα όχι τηλέφωνο.

Όταν το κουνάω όπως στο βίντεο δεν ακούγεται τίποτα απολύτως.

 

Αυτο μου κανει με το που το εβγαλα απο το κουτι...Μου φαινεται πρεπει να κανω χρηση των 7 ημερων DOA...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου κανει με το που το εβγαλα απο το κουτι...Μου φαινεται πρεπει να κανω χρηση των 7 ημερων DOA...

 

Αύριο κι ολας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που έχει κάνει ήδη την αναβάθμιση μέσω Nokia Care μπορεί να δώσει τα φώτα του?

Βλέπω στο NaviFirm to release 1750.823.8858.12460 που υποθέτω είναι το update για το 7.8. Λαμβάνοντας υπόψη ότι το variant που έχω για Ελλάδα είναι το 059N117 το οποίο προς το παρόν δεν έχει κοινοποιηθεί, ποιο είναι το variant που χρησιμοποιήσατε για το update? Με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν χάνουμε την υποστήριξη για ελληνικά..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.νεος κάτοχος του 800 και αντιμετωπίσω το εξής θέμα ...το κουμπί της κάμερας ειναι πολύ χαλαρό και όταν κουναω το τηλέφωνο κάνει σαν κουδουνιστρα.μπορειτε να τσεκαρετε τα δικά σας και να μου πείτε αν σας κάνει κάτι αντίστοιχο,για να ξέρω πως θα κινηθώ...σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων

 

Καταρχην χρονια πολλα σε ολους!!!!! φιλε μου ακριβως την ιδια απορια ειχα και εγω οταν πηρα! πολυ χαλαρο μου ειχε

φανει! τωρα που το προσεξες και εσυ, ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατι default-εργοστασιακο και τιποτα ανησυχιτικο. Βεβαια δεν κανει και

σαν κουδουνιστρα, αλλα ειναι πιο loose σε σχεση με τα υπολοιπα.

Edited by Programmer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που έχει κάνει ήδη την αναβάθμιση μέσω Nokia Care μπορεί να δώσει τα φώτα του?

Βλέπω στο NaviFirm to release 1750.823.8858.12460 που υποθέτω είναι το update για το 7.8. Λαμβάνοντας υπόψη ότι το variant που έχω για Ελλάδα είναι το 059N117 το οποίο προς το παρόν δεν έχει κοινοποιηθεί, ποιο είναι το variant που χρησιμοποιήσατε για το update? Με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν χάνουμε την υποστήριξη για ελληνικά..

 

Εγω εχω βαλει την 059L7C2. λεει GB στο care suite. και εχει κανονικά Ελληνικά. Αν και νομιζω οτι εχει βγάλει και Ελληνικό variant της cosmote

Edited by x8052
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας, πολύ νέος κάτοχος ενός λευκού Lumia 800, και είμαι στο στάδιο προσαρμογής από το android.

 

Μέχρι στιγμής πολύ θετικές εντυπώσεις, αλλά στη χρήση μου προέκυψε μια απορία. Η ένταση του ήχου στα multimedia (media player, video, Nokia drive κλπ. ) δεν ρυθμίζει χωριστά από την ένταση κουδουνίσματος;

 

Όποτε ακούω μουσική ή έχω την πλοήγηση και πατάω τα πλαινά πλήκτρα έντασης για να την αυξήσω, αυτό μου δείχνει ότι ανεβάζει και το κουδούνισμα, είναι δυνατόν να έχουν κάνει τέτοια πατάτα;

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας, πολύ νέος κάτοχος ενός λευκού Lumia 800, και είμαι στο στάδιο προσαρμογής από το android.

 

Μέχρι στιγμής πολύ θετικές εντυπώσεις, αλλά στη χρήση μου προέκυψε μια απορία. Η ένταση του ήχου στα multimedia (media player, video, Nokia drive κλπ. ) δεν ρυθμίζει χωριστά από την ένταση κουδουνίσματος;

 

Όποτε ακούω μουσική ή έχω την πλοήγηση και πατάω τα πλαινά πλήκτρα έντασης για να την αυξήσω, αυτό μου δείχνει ότι ανεβάζει και το κουδούνισμα, είναι δυνατόν να έχουν κάνει τέτοια πατάτα;

 

Ναι είναι.... Έτσι είναι δυστυχώς....

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά...μόλις απόκτησα το lumia 800 και βάζοντας να φορτίσει πρόσεξα οτι το μενου ειναι στα Ιταλικά, ξέρει κανείς πωσ το γυρνάω στα ελληνικά? ευχαριστω!

ok το εφτιαξα, ευκολο ηταν...

Edited by gtrunner
ενημερωση
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι.... Έτσι είναι δυστυχώς....

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αν και μιλάμε για μεγάλη παράλειψη να μην μπορώ να ακούω δυνατά τις οδηγίες πλοήγησης, χωρίς να ξεκουφαίνομαι όταν χτυπάει το κινητό....

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αν και μιλάμε για μεγάλη παράλειψη να μην μπορώ να ακούω δυνατά τις οδηγίες πλοήγησης, χωρίς να ξεκουφαίνομαι όταν χτυπάει το κινητό....

 

Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτήν την ατέλεια... Να είναι μόνο αυτή η ατέλεια και όχι άλλη :-)

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

αν παρω μια συσκευη απο το skroutz θα εχω προβλημα με τις αναβαθμισεις μηπως χασω τα ελληνικα,οπως γινετε με τα sympian?
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

αν παρω μια συσκευη απο το skroutz θα εχω προβλημα με τις αναβαθμισεις μηπως χασω τα ελληνικα,οπως γινετε με τα sympian?

 

Οχι,αυτο ηταν μονο στα symbian

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

χτες το επεξεργαστικα λιγο το 800 και παρολο που ειμουν αρνητικα επιρεασμενος μου φανηκε πολυ καλο και γενικος σφαιρα !η ποιοτητα κατασκευεις ειναι πραγματικα πολυ καλη .τωρα κατι με κραταει και δεν το περνω στα 200 ευρω αλλά δεν ξέρω τη! Edited by lazman
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στη διαδικασία να αποκτήσω το 800. Μέχρι στιγμής έχω Android και δεν ξέρω πως θα είναι η μετάβαση στα Windows.

Γενικά έχω ακούσει θετικά σχόλια, ότι δεν κολλάνε πλέον κτλ.

Κάποιος που πέρασε από Android μπορεί να μας πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στη διαδικασία να αποκτήσω το 800. Μέχρι στιγμής έχω Android και δεν ξέρω πως θα είναι η μετάβαση στα Windows.

Γενικά έχω ακούσει θετικά σχόλια, ότι δεν κολλάνε πλέον κτλ.

Κάποιος που πέρασε από Android μπορεί να μας πει εντυπώσεις;

 

εχω ανροιδ και το πηρα για την αδερφη μου, δεν το εχω χειριστει στην καθημερινοτητα, αλλα θα σου πω τα χτυπητα..

1ον με χαλασε που τις επαφες επρεπε να τις περασουμε μεσα απο windows live, που στα κανει αχταρμα με τις επαφες του μσν...

αν κατσεις να το σεταρεις βεβαια ειναι οκ, αλλα στην αρχη ισως σε χαλασει..

ομοιως η απουσια swype που ακομα δεν εχει ερθει..

Επισης το οτι δεν εχεις ΒΤ ακομα για αποστολη δεδομενων, και το οτι πρεπει να τα κανεις ολα μεσω zune...

Καπου εκει ερχεται το μεγαλο ξενερωμα καθως εγω χρησιμοποιω και το myphone explorer για τα σονυ, το οποιο ειναι απιστευτα χρηστικο..

Επισης, πχ στο viber δε χτυπαει αλλα βγαζει μια ειδοποιηση, που αν την δεις και πατησεις πανω,ανοιγει η εφαρμογη και μετα χτυπαει...χεσε μεσα δηλαδη.

Αυτες ειναι μικρες ή μεγαλες λεπτομερειες,που εμενα με χαλασαν..

Απο την αλλη,μαρεσε γιατι ηταν πααααρα πολυ γρηγορο, δεν κωλωνε,η μπαταρια βγαζει 2 ημερες ανετα με την αντιστοιχη χρηση σε ανροιδ που επιανε 1-1,5. με το ζορι..και γενικα θεωρω πως αν γινουν βελτιωσεις σε συγκεκριμενα θεματα, δε θα σε χαλαει τιποτα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω πάντως η κοινότητα ασχολείται με το κινητό και βγαίνουν αρκετές rom.

Αυτό μπορεί να βελτιώσει τα πράγματα σε ένα κλειστό κινητό.

Από εφαρμογές πώς το είδες;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω πάντως η κοινότητα ασχολείται με το κινητό και βγαίνουν αρκετές rom.

Αυτό μπορεί να βελτιώσει τα πράγματα σε ένα κλειστό κινητό.

Από εφαρμογές πώς το είδες;

 

ναι, αν και γενικα ειμαι της αποψης αυτο που παιρνω να παιζει καλα απο τη μανα του, πχ το arc S σερνοταν με το καλημερα, δεν με ενδιεφερε αν με καποιες ρομ επαιζε καλα...

Απο εφαρμογες,αυτες που θελω εγω τις εχει, πχ sports tracker, shazam, whatsapp,viber κτλ. οκ το τελευταιο δεν χτυπαει σε κλησεις,αλλα οπως και να εχει παιζει.

Επισης, με κλησεις που κανω με την αδερφη μου απο το abu dhabi Που ειναι τωρα, μεσω skype παιζει αψογα!!! αν το εκανα αυτο με το arc S (ιδιο hw περιπου), δεν επαιζε να την εβλεπα ποτε...απλα δεν αντεχε να σηκωσει καλα την εφαρμογη αν το κινητο ηταν φορτωμενο..μπουκωνε κτλ. αυτο παιζει αψογα,μιλαμε πολλη ωρα,με τελεια εικονα και ηχο.

Γενικα για τα λεφτα του αξιζει νομιζω! αν ηταν 4-4.2" και ειχε swype δε θα ειχα παρει το xperia T..πραγματικα εχουν πολυ περισσοτερο ενδιαφερον τα wp7-8 και νομιζω το μελλον ειναι εκει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα συμφωνησω σε ολα με τον φιλο Nikos_Mpl, οτι εχει γραψει με εχει καλυψει απολυτως σχετικα με την λειτουργεια και το

σχεδιαστικο μερος της συσκευης, παρ'ολα αυτα θα *διαφωνησω οτι το windows mobile θα μπορεσουν να ανταγωνιστουν Android

η iOs. Ο βασικος λογος ειναι διοτι η Microsoft δεν θα προσπαθησει να χτυπησει ενα ηδη υπαρχον αγοραστικο κοινο απο το Android η iOS, αλλα να δημιουργησει ενα καινουργιο με το ιδιο σκεπτικο που ξεκινησαν η google & apple! Επίσης πιστευω οτι μη "επιτυχης" και αναμενομενη αλλαγή απο τα windows 7.5 -> 8.0 (δηλαδη που ολοι περιμενανε να δουνε κατι αντιστοιχο σαν GingerBread -> ICS) εγινε

προγραμματιστικα & λογισμικα με συγκεκριμενο στοχο. Τι ενοω; Πιστεύω οτι η Microsoft θα κρατησει αυτο το απλο και περιοριστικο

πακετο στο λειτουργικο της γιατι απλα θα απευθυνεται σε συγκεκριμενο αγοραστικο κοινο με συγκεκριμενες απαιτησεις. Π.χ για μένα

η μεταβαση στα windows phone ηταν ανατρεπτικη! Συμφωνω απολυτα οτι ειναι γρηγορο, με λιγοτερη καταναλωση (μπαταριας) και

ως ενα σημειο απιστευτα ευχρηστο-ευκολο, αλλα προσωπικα μου δημιουργει ενα αισθημα περιορισμου χρησης. Για να ειμαι απολυτα

ειλικρινης ειμαι χρηστης windows phone, μονο 10 μερες και οπωσδηποτε ισως δεν θα επρεπε να εκφερω μια τετοια γνωμη, χωρις

λιγο πιο ιδιαιτερη χρηση, αλλα δυστυχως το φορτο εργασιας των ημερων δεν μου εχει αφησει περιθοριο να ασχοληθω λιγο

προγραμματιστικα μαζι με τα WP. Η συγκεκριμενη αποψη ιδεων αφορα πιο πολυ την γενικοτερη ιδεα του windows phone

λειτουργικου και λιγοτερο την συσκευη lumia, ωστοσο πιστευω να ηταν εμφανες το concept μου.

 

* Ολα τα παραπανω βασιζονται στην προσωπικη μου και μονο εμπειρια για το λειτουργικο & συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στη διαδικασία να αποκτήσω το 800. Μέχρι στιγμής έχω Android και δεν ξέρω πως θα είναι η μετάβαση στα Windows.

Γενικά έχω ακούσει θετικά σχόλια, ότι δεν κολλάνε πλέον κτλ.

Κάποιος που πέρασε από Android μπορεί να μας πει εντυπώσεις;

 

Να σου πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη..

Εγώ έχω το Lumia 900 αλλά το λειτουργικό παραμένει το ίδιο..

Είχα τα 2 τελευταία χρόνια ανδροιδ... έχω ακόμα ένα ανδροιδ ταμπλετ.

Και εμένα στην αρχή μου φάνηκε ξένο αλλά με τις μέρες το έφερα στα μέτρα μου... πλέον άμα σου πω ότι είχα βρει να το ανταλλάξω με galaxy S3 και δεν το έκανα...

Όσο αφορά τις επαφές μπορείς να τις βάλεις πανεύκολα καθώς υποστηρίζει καιgoogle contacts. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου windows live ή hotmail.... δουλεύω αποκλειστικά με το gmail..

Ένα άλλο καλό με το Nokia Lumia phones είναι το Nokia drive το οποίο είναι δωρεάν....

Η μπαταρία του είναι άλλο ένα συν.... δεν θα σου φανεί καν επειδή δεν έχει και τον πιο τρελό επεξεργαστή...

Το κινητό είναι super smooth.. από εφαρμογές τις official τις έχει όλες... βέβαια το facebook και twitter είναι μάπα σαν εφαρμογές όπως και στα αλλά λειτουργικά... υπάρχουν όμως αξιόλογοι clients..

το Lumia δεν ειναι το κινητό που θα πήξεις να φλσσαρεις νέες ρομ αλλά πίστεψε με δεν θα σου λείψει και πολύ...

Αυτά από μένα... ότι θέλεις παίρνεις και δικά σου είναι τα χρήματα.. ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικος

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Τα wp και ειδικά τα 7.5 πάσχουν σε θέματα ευχρηστίας και παραγωγικότητας συγκρινόμενα με ακριβές Android συσκευές. Στα 200 € όμως δεν υπάρχει και καλύτερο.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τα wp και ειδικά τα 7.5 πάσχουν σε θέματα ευχρηστίας και παραγωγικότητας συγκρινόμενα με ακριβές Android συσκευές. Στα 200 € όμως δεν υπάρχει και καλύτερο.

 

Τι εννοεις όταν λες παραγωγικότητας;

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...